En İyi 10 Aamir Khan Filmleri

Aamir Khan’ın en iyi filmleri listemizde, birçok farklı eleştirmen tarafından tam not almış ve IMDb puanları en yüksek filmleri derledik. İzlerken keyif alacağınız ve güzel vakit geçirebileceğiniz Aamir Khan son filmleri.

Aamir Khan, Hint sinemasının en başarılı ve popüler oyuncularından biridir. Yıllar boyunca, izleyicilere unutulmaz filmler sunmuş ve onları hem eğlendirmiş hem de düşündürmüştür. Aamir Khan, farklı türlerdeki filmlerde oynamış ve her rolünün hakkını vermiştir.

Aamir Khan’ın filmleri, Hint sinemasının zenginliğini ve çeşitliliğini yansıtmaktadır. Aamir Khan, aynı zamanda bir yönetmen, yapımcı ve senaristtir.

Kendine Mr. Perfectionist (Bay Mükemmeliyetçi) lakabını takmış ve her filmine büyük bir özen göstermiştir. Aamir Khan’ın filmleri, hem Hindistan’da hem de dünyada büyük ilgi görmüştür. Özellikle Çin’de çok sevilen Aamir Khan, uluslararası bir yıldız haline gelmiştir.

2001 yılında kendi adını taşıyan film prodüksiyon şirketini kuran Aamir Khan ilk filmi Lagaan: Once Upon a Time in India ile büyük bir başarı yakalamıştır.

Ardından filmlerinde büyük gişeler yapmıştır. Filmleri boyunca gelişmiş başarılarına yenilerini ekleyerek devam etmiştir.

Aamir Khan En İyi Filmleri

Aamir Khan filmi öneri listemizde, Aamir Khan’ın en iyi filmlerini listeleyeceğiz – her biri, aktörün çok yönlü yeteneklerini ve Hint sinemasının çeşitliliğini sergileyen unutulmaz yapımlar.

1. Dangal (2016)

Dangal
Dangal

Dangal filmi gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Dangal filminin konusu güreşçi olan ve hiç erkek çocuğu olmadığı için kızlarını güreşe teşvik eden babanın yaşamıdır.

Filmde, babayı ünlü oyuncu ve yönetmen Aamir Khan canlandırmıştır. Aamir Khan, bu rol için 30 kilo almış ve sonra vermiştir.

Filmdeki kızları ise Fatima Sana Shaikh ve Sanya Malhotra oynamıştır. Filmde kızlar Hindistan’a altın madalya kazandırmıştır.

Gerçek karakterler ise Mahavir Singh Phogat, Geeta Phogat ve Babita Kumari’dir. Mahavir Singh Phogat, güreşte Hindistan şampiyonu olmuş ancak uluslararası alanda başarı elde edememiştir.

Film, hem Hindistan’da hem de dünyada büyük ilgi görmüştür. Film, hem eleştirel hem de ticari anlamda başarılı olmuştur.

Film, IMDB’de 8.4 puan almıştır. Film, Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film kategorisine aday gösterilmiştir. Film, ayrıca Çin’de de çok sevilmiş ve rekor kırmıştır.

Dangal filmi, spor, dram ve biyografi türlerinde bir filmdir. Film, izleyicilere azim, kararlılık, tutku ve mücadele dolu bir hikaye sunmaktadır.

Film, aynı zamanda aile bağlarını, toplumsal baskıları ve cinsiyet eşitliğini de işlemektedir. Film, Hint sinemasının en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

2. 3 Idiots (2009)

3 Idiots
3 Idiots

3 Idiots filmi Türkçe anlamıyla 3 Aptal’dır. 3 Idiots komedi ve dram türlerinde bir filmdir. Filmin konusu, Hindistan’ın en iyi mühendisli okulundaki üç arkadaşın dostluklarını ve hayatını anlatırken eğitim sistemini eleştirmektedir.

Filmde üç arkdaşı Aamir Khan, R. Madhavan, Sharman Joshi oynamıştır. Filmdeki karakterler ise Rancho, Farhan ve Rajudur.

Rancho, zeki ve yaratıcı bir öğrencidir ancak sisteme karşı çıkar ve kendi yöntemleriyle öğrenir. Farhan ve Raju ise aile baskısı ve korku nedeniyle mühendislik okumaktadır. Ama başka hayalleri vardır.

3 Idiots filmi, komedi, dram ve eğitim türlerinde bir filmdir. Film, izleyicilere eğlence, duygu ve ilham dolu bir hikaye sunmaktadır.

Film, aynı zamanda dostluk, hayaller, aşk ve toplum üzerine sorgulayıcı ve mizahi bir bakış açısı sunmaktadır. Film, Hint sinemasının en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

3. Taare Zameen Par (2007)

Taare Zamen Par
Taare Zamen Par

Taare Zameen Par, Türkçe anlamıyla Yerdeki Yıldızlar. Taare Zameen Par filminin konusu, disleksi olan bir çocuğun hayatına dokunan bir resim öğretmeninin hikayesidir.

Filmde çocuğu Darsheel Sfary ve öğretmeni Aamir Khan oynamıştır. Filmdeki karakterler ise Ishaan Awasthi ve Ram Shankar Nikumbh’dir.

Ishaan, okulda başarısız ve mutsuz bir çocuktur. Okuma yazma güçlüğü çekmesine rağmen bunun farkında değildir. Ailesi ve öğretmenleri onu tembel ve sorumsuz olarak görür. Ishaan’ın tek tutkusu resim yapmaktır ancak bunu kimse takdir etmez.

Ishaan, yatılı bir okula gönderilir. Durumu daha da kötüleşir. Ta ki resim öğretmeni Ram Shankar hayatına girinceye kadar. Shankar, Ishaan’ın disleksi olduğunu anlar ve ona yardım etmeye başlar. Ishaan ‘ın özgüveni artar, yetenekleri ortaya çıkar.

Taare Zameen Par filmi, birçok ödül kazanmıştır. Oscar’a da aday gösterilmiştir ancak kısa listeye girememiştir. Oscar adaylığı bulunan bu film en iyi 10 Aamri Khan filmi listemizde yerini buluyor.

4. Lagaan (2001)

Lagaan
Lagaan

Lagaan, Türkçe anlamıyla Vergi. Film, dram, müzikal ve spor türlerinde bir filmdir. Filmin konusu, 1890’larda Hindistan’da yaşayan bir köy halkının, acımasız İngiliz yöneticilerine karşı kriket oynayarak vergilerini düşürmeye çalışmasını anlatmaktadır.

Filmde, köylüleri Aamir Khan ve Gracy Singh, İngiliz yöneticileri ise Paul Blackthorne ve Rachel Shelley oynamıştır. Filmdeki gerçek karakterler ise Bhuvan Latha, Gauri, Kaptan Andrew Russell ve Elizabeth Russell’dır.

Bhuvan, Champaner köyünde yaşayan cesur ve zeki bir gençtir. Gauri ise onun çocukluk arkadaşı ve sevgilisidir. Kaptan Russell ise bölgedeki İngiliz komutanıdır. Elizabeth ise onun kız kardeşidir.

Kaptan Russell, köylülerden aldığı vergiyi iki katına çıkarmak ister ancak Bhuvan bunu reddeder. Kaptan Russell, Bhuvan’a bir teklif sunar:

Eğer köylüler kriket maçında İngiliz askerlerini yenerse vergiyi üç yıl boyunca almayacak, ancak kaybederlerse üç kat vergi ödeyeceklerdir.

Bhuvan bu teklifi kabul eder ancak kriket oynamayı bilmediğini fark eder. Elizabeth ise Bhuvan’a ve arkadaşlarına kriket öğretmeye başlar.

Lagaan filmi, dram, müzikal ve spor türlerinde bir filmdir. Film, izleyicilere eğlence, duygu ve heyecan dolu bir hikaye sunmaktadır. Film, aynı zamanda sömürgecilik, adalet, direniş ve aşk üzerine etkileyici bir mesaj vermektedir.

5. PK (2014)

PK
PK

PK, 2014 yapımı bilimkurgu ve komedi filmidir. Yönetmenliğini Rajkumar Hirani, yapımını Hirani ve Vidhu Vinod Chopra, senaristliğini ise Hirani ve Abhijat Joshi yapmıştır.

Filmin başrollerinde Aamir Khan, Anushka Sharma, Sushant Singh Rajput, Boman Irani, Saurabh Shukla ve Sanjay Dutt rol almıştır.

Film, araştırma görevi için dünyaya gelen bir uzaylının maceralarını anlatmaktadır. Uzaylı, kendi gezegenine dönebilmek için gerekli olan kolyesini çaldırınca dünyada mahsur kalır.

Kolyesinin yerini sadece Tanrı’nın bilebileceğini öğrenince de kimsenin sormaya cesaret edemediği basit sorular sorarak gerçek Tanrı’yı aramaya başlar.

Bu sorular, hem insanların hem de din adamlarının dikkatini çeker. Uzaylı, bir TV muhabiri olan Jaggu ile tanışır ve onun yardımıyla kolyesini bulmaya çalışır. Bu süreçte, hem komik hem de dramatik olaylar yaşanır.

Film, izleyicilere eğlence, duygu ve ilham dolu bir hikaye sunmaktadır. Film, aynı zamanda din, inanç, toplum ve aşk üzerine sorgulayıcı ve mizahi bir bakış açısı sunmaktadır.

6. Ghajini (2008)

Ghajini
Ghajini

Ghajini filminin yönetmenliğini A. R. Murugadoss, senaristliğini ise Murugadoss ve Piyush Mishra yapmıştır. Filmin başrollerinde Aamir Khan, Asin ve Jiah Khan rol almıştır.

Ghajini filminin konusu, kısa süreli hafıza kaybına uğrayan bir iş adamının intikam hikayesini anlatmaktadır.  Sanjay Singhania, Hindistan’ın en büyük iş adamlarından biridir.

Bir iş gezisi dönüşünde evinde nişanlısı Kalpana öldürülür ve kendisi de ağır yaralı olarak kurtulur. Ama başına demir sopayla darbeler alan Sanjay kısa süreli hafıza kaybına uğrar ve her 15 dakikada bir her şeyi unutur.

Sanjay, nişanlısını öldüren Ghajini adlı suçlunun peşine düşer. Unutmamak için vücuduna dövmeler yapar, fotoğraflar çeker ve notlar alır.

Bir gün tıp öğrencisi Sunita, Sanjay’ın dosyasını bulur ve onunla ilgilenmeye başlar. Ancak bu durum hem Sunita’nın hem de Sanjay’ın hayatını tehlikeye atar.

Ghajini filmi, aksiyon, gerilim ve romantik türlerinde bir filmdir. Film, izleyicilere eğlence, duygu ve heyecan dolu bir hikaye sunmaktadır. Film, aynı zamanda aşk, intikam, adalet ve hafıza üzerine etkileyici bir mesaj vermektedir.

7. Dil Chahta Hai (2001)

Dil Chahta Hai
Dil Chahta Hai

Dil Chahta Hai, 2001 yapımı bir Hint filmidir. Yönetmenliğini ve senaristliğini Farhan Akhtar yapmıştır. Filmin başrollerinde Aamir Khan, Saif Ali Khan ve Akshaye Khanna rol almıştır.

Film, üç yakın arkadaşın hayatını ve aşk maceralarını anlatmaktadır. Akash, Sameer ve Siddharth, farklı karakterlere sahip üç dosttur.

Akash, aşka inanmayan ve çapkınlık yapan biridir. Sameer, her gördüğü kıza aşık olduğunu sanan saf biridir. Siddharth ise aşk hakkında pek konuşmayan duyarlı bir ressamdır. Üç arkadaş, Goa’da tatil yaparken hayatları değişir.

Akash, Avustralya’da Shalini adlı bir kızla tanışır ve ona âşık olur. Sameer, Pooja adlı bir kızla evlenmek üzere olan eski arkadaşıyla karşılaşır ve ona âşık olur.

Siddharth ise Tara adlı yaşlı ve alkolik bir kadına âşık olur. Bu aşklar, hem arkadaşlar arasındaki ilişkiyi hem de onların kendilerini sınar.

Dil Chahta Hai filmi, dram, romantik ve müzikal türlerinde bir filmdir. Film, izleyicilere eğlence, duygu ve ilham dolu bir hikaye sunmaktadır. Film, aynı zamanda dostluk, aşk, hayaller ve gerçekler üzerine etkileyici bir mesaj vermektedir.

8. Rang De Basanti (2006)

Rang De Basanti
Rang De Basanti

Tarihi ve politik bir dram filmi olan Rang De Basanti, Hint devrimcilerinin hayatını anlatan bir belgesel yapmak isteyen İngiliz bir yönetmenin etrafında gelişiyor.

Filmde, yönetmenin Hintli arkadaşlarıyla tanışması ve onların da devrimcilerle özdeşleşmesi anlatılıyor. Aamir Khan, filmde hem devrimci hem de radyo programcısı olan Daljit karakterini oynuyor.

9. Sarfarosh (1999)

Sarfarosh
Sarfarosh

Aksiyon ve suç türündeki Sarfarosh filminde, Aamir Khan, terörizmle mücadele eden bir polis memurunu oynuyor.

Filmde, polisin Pakistan sınırındaki silah kaçakçılığı operasyonunu ve bununla ilgili karşılaştığı zorlukları izliyoruz.

10. Jo Jeeta Wohi Sikandar (1992)

Jo Jeeta Wohi Sikandar
Jo Jeeta Wohi Sikandar

Romantik ve spor türündeki Jo Jeeta Wohi Sikandar filminde, Aamir Khan, bisiklet yarışlarına katılan bir lise öğrencisini oynuyor. Filmde, öğrencinin hem rakipleriyle hem de aşkıyla ilgili yaşadığı maceralar anlatılıyor.

Bu yazımızda Aamir Khan 10 en iyi filmine yakından baktık. “Shah Rukh Khan En İyi 5 Filmi” başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler