Mutlaka Bilmeniz Gereken Geleneksel Peru Yemekleri

Binlerce yıllık geçmişi ve etkilendiği kültürlerle Peru mutfağı son yıllarda oldukça pöpülerliğe erişti. Bu yazıda geleneksel  yemeklerini, ilginç festivallerini ve mutfaktaki temel özelliklerini inceliyoruz.

Peru Mutfağı

7000 yıllık geçmişi ve 500’den fazla ulusal yemek çeşidiyle Latin Amerika’nın önde gelen mutfaklarından biridir. Bölgelerinde görülen iklim farklılıkları sebebiyle sebze ve meyve çeşitliliği fazladır. Bu çeşitlilik Peru yemeklerine karakteristik bir özellik olarak yansımıştır. Peru yemekleri oldukça renkli ve baharatlıdır.

Peru mutfağının son yıllarda dünya mutfakları arasında önemli bir yer edindiğini söyleyebiliriz. Hatta peru mutfak akımının yeni bir adı bile var. Buna Novandinas (Nouvelle Cuisine Peruvienne) yani Yeni Andinas-Yeni Ant Mutfağı denilmektedir.

Peru mutfağının çeşitlilikte olması tabi ki bir tesadüf değil. 7000 yıllık tarihinin bir kısmında Peru, İspanyol sömürgesi altındaydı. Bu sebeple İspanyol kültüründen önemli bir ölçüde etkilendiğini söyleyebiliriz. Peru mutfağındaki çeşitliliğinin bir diğer sebebi ise, Peru’nun çok fazla göç almasıdır. Birçok ülkeden gelen göçler sebebiyle çeşitlilik gün geçtikçe artmıştır.

Peru’nun başkenti olan Lima aynı zamanda adeta bir gastronomi başkenti. Lima’da Peru’nun yöresel yemeklerini tadabileceğiniz bir çok restaurant bulunuyor. Bunlardan bazıları;

  • El Señorio del Sulco
  • La Picanteria
  • Malabar
  • La Mar
  • Amaz

Peru Festivalleri

Peru her sene düzenlediği geleneksel yiyecek ve içecek festivalleriyle de dikkatleri üzerine çekmektedir. Birbirinden lezzetli geleneksel yemek organizasyonları birçok turisti de her yıl ülkesinde ağırlamaktadır. Peru’da yılın 12 ayı birbirinden harika festivaller düzenlenir. İşte karşınızda Peru’ya özgü en iyi yemek festivallerinden mutlaka bilmeniz gerekenler:

1. Mistura Yemek Festivalleri

2008 yılından beri Lima’da her yıl Mistura Yemek Festivali yapılmaktadır. Bu festival, Latin Amerika’daki en büyük gıda fuarı unvanını almıştır.

2. Fiesta De La Vendima De Surco

Lima‘nın Santiago De Surco bölgesinde Fiesta ede la vendima de surco (Surco Şarap Festivali) yapılmaktadır. Bu etkinlik, 75 yılı aşkın süredir her sene mart ayında yapılmaktadır. Bu etkinlikte, bolca şarap içilir ve güzellik yarışmaları yapılır.

3. Dia Nacional De Ceviche

Ülkenin her bir yanında Ceviche’yi onurlandırmak adına bir etkinlik yapılır. Bu etkinlik her yıl 28 Haziran’da yapılır.

Peru Mutfağında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Mutfaklarında sıklıkla kullandıkları 4 geleneksel malzemeleri vardır. Bunlar;

  • Patates
  • Mısır
  • Amaranthacease (Ispanakgiller )
  • Baklagiller

İspanyol etkisiyle yemek çeşitlerine yeni malzemeler girmiştir. Bunlar temelde Pirinç, buğday ve et (Tavuk, sığır ve domuz) olarak bilinir.

Ülkede 2400’den fazla Patates çeşidi olduğu söylenmektedir. Bu çeşitlerin çoğu And dağları çevresinde yetiştirilmektedir. İklim çeşitliliği sebebiyle 650 çeşit yerli meyveleri bulunur. Bunlardan bazıları; camu camu, chirimaya, lucuma, aguaymanto, olluco, maíz morado ve granadilla’dır.

Limon, mango, maracuya, karpuz, bezelye, börülce, şekerpancarı, paprika, papaya, kuşkonmaz, kakao, pirinç, patates ve portakal gibi ürünleri topraklarında yetişirler ve diğer ülkelere ihraç ederler.

Ayrıca 2000’den fazla balık çeşidi olduğu söylenir.

Peru Mutfağının Geleneksel Yemekleri Nelerdir?

1. Ceviche

Ceviche

Japon mutfağından etkilenmiştir. Ana malzemeleri deniz ürünü, limon, lime, biber ve kişniştir. Başlangıç tabağı olarak tüketilir. Causa ile servis edilir.

2. Picaron

Picaron

İspanyol sömürgeleri olduğu zamanlardan esinlenilmiş bir tatlıdır. Ana malzemeleri kabak ve tatlı patatestir. Çörek şekli verildikten sonra yağda kızartılıp şurup ile kaplanır.

3. Anticuchos

Anticuchos

Peru’nun önemli ana yemeklerinden biridir. Özel bir marinasyonu vardır. Bu marinasyonda bolca peru baharatı kullanılır. Sığır etinin bir gece önceden marine edilir ertesi gün ızgara yapılır. Mısır ve patates ile servis edilir.

4. Cancha

Cancha

Bir Çeşit kızartılmış soslu mısır olarak bilinir. Aperatif olarak ceviche’nin ve birçok yemeğin yanında servis edilir.

5. Causa

Causa

Ana malzemesi patatestir. Bu yemek bir soğuk tabağıdır. Patatesin lime ve acı biberle ezilip püre yapıldıktan sonra arasına deniz mahsullerinin yerleştirilmesiyle ortaya çıkar. İki kat patates püresi vardır.

6. Butifarra

Butifarra

Peru’ya özel bir sandviç çeşididir. İçerisinde özel sosu, garnitürleri ve sarımsak jambonu bulunur.

7. Mazamorra Morada

Mazamorra Morada

Puding çeşididir. Bu yemeği diğer yemeklerden ayıran en önemli özelliği mor mısırdan yapılmasıdır. Mor mısırın dışında içinde ananas, elma ve kuru meyveler bulunur.

8. Lomo Saltado

Lomo Saltado

Etlerin soğan, domates ve baharatlarla sote edilmesiyle yapılır. Yemekteki temel prensip, etin suyunun yemekle bütünleşmesidir. Kızarmış patates ve pilav ile servis edilir.

Daha fazla dünya mutfağından örnekler görmek isterseniz yine sitemizde yer alan Japon Mutfağı: Tavuklu, Sebzeli Ramen Tarifi adlı yemek tarifimize göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler