Murina: Boyunduruk Altında Bir Kız | Film İncelemesi

Martin Scorsese’in yapımcılığını üstlendiği Antoneta Alamat Kusijanovic’in ödüllü ilk uzun metrajlı filmi Murina filminin konusu, yorumu ve fragmanına yer verdiğimiz film incelemesinde film hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm detaylara değindik.

Filmin yapımcılığını The Departed’in yönetmeni Martin Scorsese’in üstlendiği ve Hırvat yönetmen Antoneta Alamat Kusijanovic’in 2021 Cannes Film Festivali’nde Caméra d’Or kazanan ilk uzun metrajlı filmi Murina, babasının gölgesinde yaşayan 17 yaşındaki Julija’ya (Gracija Filipovic) odaklanıyor.

Murina (2021) Film Konusu

Ante (Leon Lucev) kızı Julija’ya karşı gururunu korumak ve onu etkisi altında tutmak için her türlü baskıyı kuruyor. Ancak kanı kaynamakta olan Julija’nın hiçte babasının boyunduruğunda yaşamak gibi bir niyeti yok.

Julija’nın, yuva dedikleri güzel ama ıssız adada, her günün her dakikasında babasının kontrolüne ve tehditlerine karşı koymaktan başka seçeneği yoktur. Her şafakta, Murina’yı (yılan balığı) avlamak için ona eşlik etmek zorundadır, her zaman onun hizmetindedir.

Hırvat sahilinde bir koyda yaşayan ve ailesinin geçimini balıkçılıkla sağlayan Ante’nin yakın dostu ve aynı zamanda ünlü bir şahsiyet olan Javier, bir arsa satın almak için koya geliyor.

Julija ve Javier

Hayatı boyunca adada kalmış pek de sosyal olmayan Julija, Javier’in adaya gelmesiyle genç kız hayallerine kapılıyor. Ancak asi babası, ve hayata küsmüş annesi tarafından sürekli baskıya uğrasa da onun pes etmeye hiç niyeti yok.

Her daim Javier’in yanında olup, uzaklardan gelen gizemli adamı tanımaya çalışıyor.

Bu esnada babası ve annesinin baskı ve tehditlerinden sıyrılmaya çalışan Julija, Javier’den de yüz bulup özgürlüğünü keşfediyor.

Murina (2021) Film Yorumu

Kusijanovic, bu tür eril zihniyetin zorunlu köleliği ve acımasız ailevi mekanizmalarını ustalıkla yıkıyor.

Kusijanovic’in de babası Balkanlar da büyümüş ve bu nedenle Ante’nin şiddetli maçoluğuyla benzer öykülere sahip.

Kusijanovic antropolojik veya sosyo-tarihsel bir içerik peşinde koşmasa da, hikâyesi, bölgedeki erkekleri sıklıkla savaş yaraları ve utancından mustarip, kendi zayıflıklarına ve savunmasızlıklarına karşı ikiyüzlü savunmalar kurmaya yönlendiren aşağılık kompleksini şeffaflaştırıyor.

Kusijanovic, dikkatli ama doğrudan bir tarzla klasik epik trajedi ile daha gerçekçi bir drama türü arasındaki çizgiyi koruyor.

(Soldan sağa) Nela, Julija ve Ante

Eski bir aile dostu ve milyoner olan Javier (Cliff Curtis), potansiyel olarak Ante’den arazi satın almak ve aileye önemli ölçüde maddi destekte bulunmak için adayı ziyaret ettiğinde, Julija babasının onu memnun etmek için tüm öz saygısını kaybettiğine tanık olur.

Zira geçmişte Javier ile pek de iyi anılara sahip olmayan Ante bu süreçte adeta süt dökmüş kediye döner.

Ante’nin yanında, Javier, doğruluk ve hassasiyetin bir işareti olarak yer alsa da Ante’nin kaosvari tavrı iyiyle kötü arasında bir dengeye işaret eder.

Ancak filmin yavaş yavaş dozunu artıran gerilim anlayışı Katalizör görevi gören Julija’nın iki “sözde” arkadaş arasındaki dengeyi bozmasıyla içinden çıkılamaz bir hal alır.

Aile dramasının en katıksız örneği olan film, ibretlik mesajlar içeren harika bir başyapıttır. Filmi Türkçe altyazılı olarak izlemek için Murina MUBI web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. (MUBI ücretli abonelik gerektirir).

Murina Film Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler