Ms. Marvel 1. Sezon 5. Bölüm “Time And Again” Dizi İncelemesi

Ms. Marvel 1. sezon 5. bölüm “Time And Again” dizi incelemesi, Ms. Marvel 1. Sezon 5. bölüm konusu, olaylar, fragman, 5. bölüm açıklaması ve 1. sezon 5. bölüm dizi incelemesini mercek altına aldık.

Ms. Marvel 1. sezon 5. bölüm “Time And Again” Aisha’nın öyküsünü merkeze alan harika bir bölümdü.

4. bölümde beklenmedik bir hamleyle Kamala Khan, 1947 yılında gerçekleşen Pakistan ve Hindistan’ın bölünmesinin tam ortasına bir yolculuk yapmıştı. Ardından da bölüm sona ermişti.

Bölünme 1947
Bölünme 1947

Merakla beklenen 5. bölüm “Time And Again” yayınladığında yeni detaylar ortaya çıktı ve birçok gelişme yaşandı.

Final bölümü tarihinin yakınlaşması, Ms. Marvel hikayesini de hareketlendirdi. Kamala Khan New Jersey’deki Clandestine kapışmasından sağ çıksa da Nani, Kamala ve annesini Pakistan’daki Karaçi’ye davet etti.

Ancak Namja ve diğer Djinnler durumu öğrenip peşlerinden gittiler.

Karaçi’de aile geçmişinin detaylarını öğrenen Kamala, Namja ve diğerlerinin de yerlerini tespit etmesi sonucu bol aksiyonlu dakikalar yaşadı.

Ms. Marvel 1. sezon 5. bölüm konusu hakkındaki diğer detaylar Ms. Marvel inceleme yazımızın devamında.

Ms. Marvel 1. Sezon 5. Bölüm Konusu

Ms. Marvel’ın 5. bölümünün ilk sekansı eski bir haber videosuyla açılış yaptı ve onlarca yıl İngiliz sömürgesinde kalan Pakistan ve Hindistan’ın bölünme olayının detaylarına yer verdi.

Ardından 1942 yılına, geçmişe dönüş yapıyoruz ve dizinin başından beri adından sıkça söz edilen Aisha’nın bir İngiliz askerinden kaçışına tanık oluyoruz. Hemen ardından Aisha’nın çevik bir refleksle askeri öldürdüğünü görüyoruz.

Bu sahneden anlaşılıyor ki Aisha İngilizler için bir tehdit oluşturuyor. Zaten bu detayı 4. bölümün başında Aisha ve diğer Clandestinelar sihirli bilekliği ararken tapınağa baskın yapan İngiliz askerleri sayesinde öğrenmiştik.

Aynı zaman da diğer bencil ve kötücül Clandestinelara izini kaybettiren Aisha bir köye gizlenir. Ancak orada da Hasan ile tanışır. Hasan Aisha’nın yardıma ihtiyacı olduğunu anlayınca ona yardım etmek ister.

Aisha ilk başta şüpheci davransa da Hasan’ın iyi niyetli olduğunu anlayınca yardım teklifini kabul eder.

Aisha ve Hasan
Aisha ve Hasan

Aradan 5 yıl geçer ve Aisha ile Hasan o süreçte evlenmiş hatta Sana adından bir kızları olmuştur. (Sana, Kamala’nın gelecekteki büyükannesidir.)

Bir gece kötücül Clandestineların lideri olan Najma, Aisha’nın gizlendiği köyü ve evini bulur. Bu durum Aisha için oldukça tehditkar bir durumdur. Bu nedenle ailesini ve bilekliği korumak için kaçmaya karar verirler.

Tren istasyonu, Pakistan-Hindistan bölünme arifesi
Tren istasyonu, Pakistan-Hindistan bölünme arifesi

Bölünmenin arifesinde Karaçi’ye giden trene binmek için istasyona giden Aisha ve ailesi hengamenin ortasında tekrar Najma ile karşılaşır.

Hasan ve Sana’dan ayrılan Aisha ailesini korumak için Najma’yı ikna etmeye çalışır fakat Najma, Aisha’yı ölümcül bir bıçak darbesiyle yaralar.

Bilekliğin son gücünü de Kamala’yı geçmişe döndürerek harcar. Aslında gelecekte bilekliğin sahibinin Sana olduğunu düşünen Aisha ilk başta Kamala’yı Sana zanneder.

Ancak Kamala o olmadığını belirtir. Bunun üzerine Aisha kızını kurtarması ve babasına emanet etmesi için Kamala’ya yalvarır.

Kamala büyük annesi Sana’nın o gece yıldızları takip ederek yolunu bulduğu hikayesini bildiği için Sana’yı bulur ve babası Hasan ile onu buluşturur.

Ms. Marvel 1. Sezon 5. Bölüm Dizi Yorumu

Marvel sinematik evreninde zaman yolculukları günlük hayatın normal aktiviteleri gibi görünse de aslında birçok Marvel filminde ve çizgi romanında zaman yolculuğunun birçok olumsuz sonucu olduğu biliniyor. Zira Kamala’nın kaderin bir cilvesi olarak geçmişe dönüp Aisha’ya yardım etmesi de bu tarz bir durumun somut bir örneği.

Ancak Aisha’nın ne tür bir Clandestine olduğu hala sırrını korusa da bileklik sayesinde muntazam bir güce kavuşuyor. Bilhassa zaman yolculuğu gibi bazı yeteneklere de sahip. Ya da o anlık gerçekleşen mucizevi bir olay olabilir. Gizemli “Nur” gücünün bir velinimeti de olabilir.

Her nasılsa Kamala bir şekilde geleceğe geri dönüyor ve uzay ve zamanı büken tuhaf bir portal açılıyor. Najma ve diğer Clandestine üyeleri bu portalı kendi boyutlarına giden bir geçit zannetse de kapıdan geçen taş kesilip parçalara ayrılıyor.

Clandestine portalı
Clandestine portalı

Najma kapıdan geçip kendini Nur gücüne teslim ederken “Kamran” diye haykırıyor ve ruhu Kamran’ın bedeninde adeta özel bir güç haline geliyor.

Yine birçok soru askıda kalsa da final bölümü olan 6. bölümde bazı sorular cevaplarını bulacaktır. Ek olarak merakla beklenen Captain Marvel sahnesi de 6. bölüm fragmanında doğrulanmış oldu.

Dizi, mini bir seri olduğundan izleyenler için pek bir şey ifade etmese de her sorunun cevaplanmayacağı tuhaf bir sezon finali ile karşı karşıyayız.

Kamala Khan
Kamala Khan

Büyük ihtimalle çoğu soru işareti ikinci sezona sarkacak olsa da reyting konusunda gelecek vadetmeyen Ms. Marvel’ın iptal edilme olasılığı oldukça yüksek. Yine de negatif düşünceleri bir kenara bırakarak bu muhteşem bölümü izlemeyi unutmayın.

Ayrıca diziyi izlemek için Disney+ Ms. Marvel dizi sayfasını ziyaret edebilirsiniz (Disney+ aylık ücretli abonelik gerektirir).

Ms. Marvel Dizi Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler