Mother! (2017) Konusu ve Film İncelemesi

Mother film incelemesi

Olumlu veya olumsuz birçok eleştiri alan ve her izlediğinizden yepyeni bir detay fark edeceğiniz Darren Aronofsky’nin kendisinin yazıp yönettiği Mother! ( 2017) filmini inceledik.

Kadrosunda Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Ed Harris gibi birçok önemli Hollywood yıldızının da bulunduğu Mother filminin konusu, basit bir gerilim filmi sanrısına kapılmadığınız sürece metaforik hikaye örgüsü ile tüm odağınızı sonuna kadar kendisinde tutacaktır.

Mother! Filminin Konusu

Eğer Mother filminin metaforları hakkında herhangi bir spoiler yemediyseniz filmi izlemeye başladığınızda ilk göreceğiniz şey; sıradan bir hayat yaşayan çiftin evlerine gelen yabancı ile yaşadıkları değişimdir.

Filmde karakterlerin isimleri izleyiciye hiç verilmez. Fakat Mother olarak niteleyebileceğimiz kadın, yanmış bir eve çok sevdiği eşi için kendi elleriyle yeniden hayat verirken, eşi (Him) ona yeterli ilgiyi göstermeyip zihninin tamamını bir türlü yazamadığı romanıyla meşgul eder.

Evlerine bir yabancı gelir ve Mother’ın zihni de evi de bütünüyle altüst olur. İzledikçe görürsünüz ki Aronofsky’nin bize bu karakterlerin hikayesiyle sunduğu şey basit bir gerilim filminden çok daha fazlasıdır.

Peki bu iki insanın ıssız bir ormanın ortasındaki eski evlerine gelerek aniden hayatlarına giren yabancılarla ilişkisini anlatan Mother filmi konusu aslında bize ne anlatıyor? İşte sizin için Mother film incelemesi…

Mother Film İncelemesi

Filmin ilk sahnesinde gördüğümüz yanan bir kadın ve yerine konulan elmasla bu filmin aslında sıradan bir hikaye olmadığını ve bu sahnenin bize hikayenin sonundan bir ipucu verdiğini hissederiz. Filmin sonuna geldiğimizdeyse anlarız ki bu son, aslında başlangıçtır.

Film boyunca; bu insanlarla birlikte doğanın (Mother), Tanrının (Him), ve Tanrının insanlarının ilişkilerini izleriz. Tanrı, önce doğayı yaratır. Doğa, hergün Tanrı için kendini yani evini güzelleştirir. Tıpkı filmde Mother’ın yaptığı gibi.

Film boyunca izleyeceğimiz Mother karakteri aslında evdir. Mother, evin kalbini taşır. Ev zarar gördüğünde Mother mide ağrıları çeker. Peki ev, doğanın yani Mother’ın tüm şifasına rağmen neden zarar görür? İşte tam da burada yabancılar yani Tanrının insanları sahneye girer.

Mother ve Ev
Mother ve Ev

Mother ve Him, sıradan hayatlarını yaşarken evin kapısı yabancı bir el ile çalar. Bu ilk yabancıya Mother’ın bakışları tedirgindir. Yabancı yani eve ilk giren insan (Adem), doğayı ürkütmek istemez fakat Tanrının( Him) da hayranıdır. Tanrı, onu mutlulukla karşılar. Bu yabancı insan ile sohbetler eder, yürüyüşler yapar. Fakat Mother bu duruma iç olumlu bakamaz.

Adem daha ilk başta evlerinin kuralını ihlal etmiş ve sigara içmiştir. Bu yabancı Mother’a asla güven vermez. Ertesi günü Adem’in eşi çıkıp gelmiştir, daha sonra ise iki oğlu.

Mother, her gelen yabancı ile biraz daha gerilir ve evinde biraz daha yalnızlaşır. Adem, eve ve Mother’a karşı daha uysal davransa da eşi (Havva) daha hoyrat daha söz dinlemezdir. Evde, Tanrıdan başkasının dokunmasının yasak olduğu elmasa binbir inatla dokunur ve onu kazara kırar. Tanrının öfkesini burada odasının kapısını kilitlerken görürüz, tıpkı cennetin kapılarını kapatması gibi.

Adem ve Havva
Adem ve Havva

Sonra bu iki yabancının oğulları gelir ve bir kavgaya tutuşurlar. Bu sahne bize Habil ve Kabil’in hikayesini hatırlatır. Kardeşlerden biri, Kabil gibi kıskançlıkla kardeşini öldürür.

Cenaze bahanesiyle Tanırının da izniyle evlerine bu iki insanın yakınları doluşmaya başlar ve eve hiç olmayacak zararlar verirler. Mother’ın korktuğu olur ve ev bir kaosun yuvası haline gelir.

Mother’ın defalarca uyarılarına rağmen henüz sabitlenmeyen lavabonun kırılmasıyla doğanın son çivisi sökülür ve Nuh tufanının sembolize edildiği su kaçağı meydana gelir.

Bu olaydan sonra hayatları düzene girer, Mother dünyaya bir çocuk (İsa) getirmek üzere olduğu için mutludur, Tanrı yeniden yazabilmeye başlamıştır ve hararetle kitabını bitirmeye koyulur.

Kitap biter, Mother ve beraberinde tüm insanlık kitaba hayran olur. Önce kapılarının önü gazetecilerle, hayranlarıyla dolar.

Mother, eşinden onları göndermesini ister çünkü bu sevginin de bu hayranlığın da normal olmadığını bilir. Tanrı ise zaten tüm yaratılmışlar tarafından övülmeyi ve sevilmeyi beklediği için onları uzaklaştıramaz.

Kaosun başlangıcı
Kaosun başlangıcı

Tanrı her zaman, herkese kucağını açar. Yine de biliriz ki insanlık tarihi boyunca insanlarda gördüğümüz en büyük kusurlardan biri de yetinmemektir. Tanrı’nın yazdıklarıyla yetinmezler, sevgisiyle yetinmezler. Zamanla ondan bir parça isterler. Önce onu paylaşmak, sonra ona sahip olmak isterler. Tanrı’nın sevgisi öyle büyüktür ki insanların küçücük yüreği bu sevgiyi taşıyamaz.

Tıpkı doğa gibi, dünya gibi ev de insanlık tarafından zarar görmeye başlar. Savaşlar çıkar, insan ticareti yapılır, cinayetler işlenir, insanlar köleleştirilir. Evet, tüm bunlar evde olur. Tanrı’nın evinde.

O sırada İsa’yı doğurmak üzere olan Mother çığlıklar ve sancılar içinde evden çıkmaya çalışır. Tanrı buna izin vermez. Onu boş bir odaya alır ve doğurmasına yardımcı olur. İsa doğmuştur artık, annesinin, doğanın kucağındadır. Tanrı onu almak, insanlığa göstermek ister. Yarattığı bu güzel varlıkla övünmek ister. İnsanlar da bu varlığı görmek…

Mother kimsenin bebeğe dokunmasına izin vermez, ona zarar vereceklerini bilir. Tanrı ise affetmek ve insanlara bir şans daha vermek niyetindedir.

Bekler, bekler ve Mother’ın uykusuzluktan gözlerini yumduğu birkaç saniyede İsa’yı alır ve insanlığa sunar. Övgüler ve sevgilerle karşılanan İsa yine bu insanlar tarafından adeta sevgiden parçalanır. Mother’ın çığlıkları kulağımızda yankılanır.

İsa'nın doğuşu
İsa’nın doğuşu

Mother öfkeyle önce insanlara saldırır sonra tüm evi yakar, yalnızca Tanrı ayakta kalır.

“Sen kimsin?” der Mother. Tanrı, Kitabı Mukaddes’te Musa’ya verdiği cevabın aynısını verir: “Ben, benim.” Ama sen yuvaydın…

“…Benim canımı en çok yakan şey yetersiz olmamdı.”

“Hiçbir şey yeterli değildir. Yeterli olsaydı yaratamazdım…”

Tanrı Mother’ın kalbini söker ve elmas olarak odasında yerine yerleştirir. Bu sahnede görürüz ki Tanrı tam da dediğini yapmış ve Mother’ı başlangıca götürmüştür.

Eğer, Mother! incelemesini beğendiyseniz “Koku:Bir Katilin Hikayesi” filmi hakkındaki incelememize de göz atabilirsiniz.

Mother Filmi Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Yusuf Bahadır ÇEVİRGEN
Yusuf Bahadır ÇEVİRGEN
9 ay önce

Bir sosyolog gözüyle, dinî metaforları çok ince ayrıntıları dikkate alarak analiz etmişsiniz, elinize sağlık ☺️

İlgili İçerikler