Midjourney AI Komutları ile Görsel Oluşturma Rehberi

Midjourney Komutları ile Görsel Oluşturma Rehberi

Yapay zeka çizim yazılımları arasında açık ara farkla öne çıkan Midjourney AI yapay zeka Text-to-Image Discord botu nasıl kullanılır, Midjourney prompt örnekleri ve özel komut istemleriyle ultra-gerçekçi görseller oluşturmak resim çizmeyi bilmeseniz dahi son derece kolay.

Yapay zeka Text-to-Image çizim botları, metinsel açıklamalardan görüntüler oluşturmak için makine öğrenimi algoritmalarını kullanan bilgisayar programlarıdır. Bu botlar, büyük metin ve görüntü çiftleri veri kümeleri üzerinde eğitilerek, metinsel açıklamaları görsel olarak temsil eden görüntülerle nasıl eşleştireceklerini öğrenmelerine olanak tanır.

Ortaya çıkan AI modelleri daha sonra bilgisayar grafikleri, sanal gerçeklik ve hatta video oyun tasarımı gibi çeşitli uygulamalar için görüntüler oluşturmak için kullanılabilir. Bu programlar görüntü oluşturma sürecini otomatikleştirerek, sanatçılar, tasarımcılar ve geliştiriciler için zamandan ve emekten tasarruf sağlayabilir.

Bu rehberimizde benzer bir yapay zeka çizim yazılımı olan ve sektörel rakipleri arasında açık ara farkla öne çıkan Midjourney AI yapay zeka Text-to-Image Discord botu hakkında bilmeniz gerekenlere değineceğiz.

Midjourney Nedir?

Midjourney nedir? kısaca tanımlayacak olursak; Midjourney, yeni düşünce ortamlarını araştıran ve insanın yaratıcı ufkunu genişleten bağımsız bir yapay zeka araştırma laboratuvarıdır, diyebiliriz. Ancak biz onları yapay zeka ile kelimeleri resme çeviren; hatta bu tanımında ötesine geçip kısa metin açıklamalarından yeni dünyalar, harika karakterler ve benzersiz konseptlerde görüntüler yaratan Text-to-Image nitelikli Discord botuyla tanıdık.

Daha öncesinde DALL-E 2, DeepAI ve Nightcafe Studio kullanmış olabilirsiniz ki biz de kullandık. Ve ne yazık ki “Midjourney ile yaşadığımız o harika deneyimin yerini” asla dolduramayacaklarının farkına vardık. Bu nedenle bu rehberimizde henüz Beta aşamasında olan ancak tam sürümle piyasaya çıktığında rekabet ortamını epey bir arşınlayacak olan Midjourney nasıl kullanılır, tüm detaylarıyla anlatıyoruz.

Midjourney Nasıl Kullanılır?

İlk olarak topluluk kurmak için tasarlanmış bir anlık mesajlaşma platformu olan Discord’u bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza indirip, bir Discord hesabı oluşturmalısınız. Hesabınızı oluşturduktan sonra Midjourney resmi sitesine bağlanın ve Sign In butonuna tıklayıp Discord hesabınızla Midjourney’e kayıt olun. Kayıt işleminiz başarılı olduysa hemen ardından Join the Beta butonuna tıklayarak Midjourney Discord sunucusuna giriş yapın.

Midjourney’e nasıl kayıt olunur veya Midjourney botu nasıl kullanılır, bilmiyorsanız ana sayfada yer alan Getting Started butonuna tıklayın ve Midjourney kullanıcı kılavuzu sayfasına gidin.

Eğer Midjourney Discord sunucusuna sorunsuzca giriş yaptıysanız artık Midjourney botuna erişebilecek ve görüntü oluşturmak için Midjourney komutlarını kullanabileceksiniz. Öyleyse “Midjourney nasıl kullanılır?” detaylarıyla anlatalım.

Midjourney Bot Komutları (Prompt) Nasıl Oluşturulur?

Midjourney botu Komut İstemleri yani Prompt ile çalışır. Görsele dönüştürmek istediğiniz 400 kelimeden az ve detaylı metin isteminizi /imagine prompt: kod betiğinden sonra bir boşluk bırakarak yazmalısınız. Ardından Enter tuşuna basarsanız Midjourney botu isteminizi yerine getirmek için metninizi analiz edip 60 saniyeden daha kısa bir sürede görsele dönüştürecektir. Peki basit açıklamalar iyi bir deneyim sunmuyorsa yani yapay zeka ile kaliteli görseller oluşturma konusunda yazdıklarınız sınıfta kalıyorsa ne yapmalısınız?

Midjourney Prompt Dizaynı Nasıl Yapılır?

Prompt ne demek? Az önce bahsettiğimiz gibi prompt komut istemi yani yapay zeka çizim yazılımının görsele dönüştürmek için kullandığı metin açıklamaları ya da metin cümleleri anlamına gelir.

Bir komut istemini yazarken metodik açıdan şeffaf ve basit tutun. Konu, eylem, tanımlayıcı, arka plan, sanatçı stili gibi detaylara öncelik verin. Ya da bir cümleyle açıklayıp doğrudan görselin kalitesini artıracak prompt tanımlayıcılarına yer verin.

Örnek bir prompt aşağıda gösterilmiş olup “adventurer girl” konu istemidir. Geriye kalan tanımlayıcılar ise sahne, stil ve tarz komut istemleridir.

Midjourney ile oluşturulmuş bir illüstrasyon
Midjourney ile oluşturulmuş bir illüstrasyon
/imagine prompt: adventurer girl, Cinematic, Hyper-detailed, insane details, Beautifully color graded, Unreal Engine, DOF, Super-Resolution, Megapixel, Cinematic Lightning, Anti-Aliasing, FKAA, TXAA, RTX, SSAO, Post Processing, Post Production, Tone Mapping, CGI, VFX, SFX, Insanely detailed and intricate, Hyper maximalist, Hyper realistic, Volumetric, Photorealistic, ultra photoreal, ultra-detailed, intricate details, 8K, Super detailed, Full color, Volumetric lightning, HDR, Realistic, Unreal Engine, 16K, Sharp focus, --ar 7:4 --v4.

Üstte gösterilen örnekte en altta yer alan --ar 7:4 --v4. komut istemi görselin en boy oranıyla ilgilidir. Örnekteki komut istemine göre Midjourney yapay zeka çizim programı, metinden görseli işlerken “Midjourney Versiyon 4’e göre görselin en boy oranını (Aspect-Ratio) 16:9 çerçeve boyutuna ayarla” demektir. Eğer bu komutu sona eklemezseniz bot rastgele boyutlarda görsel oluşturacaktır.

Diğer en-boy oranı değerleri aşağıda gösterilmiştir:

Midjourney görsel en-boy oranı
Midjourney görsel en-boy oranı (by Midjourney Docs)

Midjourney Görsel Çözünürlüğü Nasıl Artırılır?

Model Versiyonu Başlangıç ​​Izgara Boyutu V4 Varsayılan Detay Lüks Hafif Lüks Beta Lüks
Varsayılan Model V4 512×512 1024×1024 1024×1024 1024×1024 2048×2048
hd 512×512 1536×1536 1536×1536 2048×2048
v1–v3 512×512 1024×1024 1024×1024 1024×1024
niji 512×512 1024×1024 1024×1024 1024×1024 2048×2048
test / test 512×512 2048×2048

Görsel çözünürlükleri deneme sürümünde varsayılan olarak Varsayılan Model V4 olarak tanımlanmıştır. Midjourney’in farklı planlarında daha yüksek çözünürlükler kullanılabilir.

Midjourney Bot ile Yüksek Kaliteli ve Foto Gerçekçi Resimler Nasıl Oluşturulur?

İronik bir şekilde, daha kısa komutlar ile kelimeleri resimlere dönüştürme işlemi yapılırken görseller üzerinde daha çok kontrol sahibi olunabiliyor. Özellikle spesifik anahtar kelimeler ile elde edilen görseller yapay zeka doğal dil işleme algoritması tarafından daha anlaşılır olabiliyor.

Özellikle ana dili İngilizce olmayanlar için sadece kelime bilgisiyle mükemmel görseller üretilebilir. Bu konuda kendinizi geliştirmek için bir rehber de mevcut. Dallery Gallery tarafından yayınlanan “The DALL·E 2 Prompt Book” rehberine göz atabilirsiniz.

Alternatif olarak ultra-gerçekçi görsel komut istemleri üretmenize olanak tanıyan ChatGPT yapay zekasının özelleştirilmiş Midjourney prompt AIPRM botlarını kullanabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Prompt Hero ve Stable Diffusion Lexica arama motorunu kullanarak prompt fikirleri edinebilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki örnek görselleri ve komut istemlerini inceleyerek mantığını anlayıp kendi prompt istemlerinizi oluşturabilirsiniz.

Midjourney örnek yapay zeka tarafından oluşturulmuş görseller
Midjourney örnek yapay zeka tarafından oluşturulmuş görseller

1. Miğferli Kedi

/image prompt: kneeling cat knight, portrait, finely detailed armor, intricate design, silver, silk, cinematic lighting, 4k, --ar 9:16 --beta --upbeta --video --upbeta

2. Çöl Gezgini

/image prompt: character, futuristic post-apocolyptic desert security force, peacekeeper, open desert, wide angle, forged armor, futuristic weapon, energy rifle, cinematic, HDR, 8k, --q 2 --ar 9:16 --s 7000

3. Tufan Teknesi

/imagine prompt: A real photographic landscape painting with incomparable reality, Super wide, Ominous sky, Sailing boat, Wooden boat, Lotus, Huge waves, Starry night, Harry potter, Volumetric lighting, Clearing, Realistic, James gurney, artstation --ar 9:16

Midjourney Yapay Zeka Çizim Botu Ücretli mi?

Midjourney’in kalitesi göz önünde bulundurulduğunda Midjourney Text-to-Image yazılımının ücretli olup olmadığı merak ediliyor. Midjourney Discord botunu deneyimlemek isteyen herkes için ortalama 30-40 görsellik bir deneme paketi mevcut. Ancak botun deneme limiti sona erdiğinde hizmeti kullanmaya devam etmek için yıllık veya aylık olarak ücretlendirilen Basic Plan, Standart Plan ve Pro Plan satın almalısınız. Abonelik planları sayfasına www.midjourney.com/account/ adresine bağlandıktan sonra adresin sonuna subscribe kelimesini ekleyerek ulaşabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Yenal
Yenal
2 ay önce

Selamlar. Bilgi için teşekkür ediyorum. Kendi fotoğraflarımızla çok daha kaliteli sonuçlar için hangi parametreleri nasıl kullanmalıyız ?

Mert Acar
Mert Acar
2 ay önce
Yanıtla  Yenal

Midjourney, metin komutlarından gerçekçi görseller oluşturmanıza olanak tanıyan bir araçtır. Görsellerinizi özelleştirmek için aspect ratio, chaos, quality, seed, style ve stylize gibi farklı parametreler kullanabilirsiniz. Örneğin, yüksek kalitede ve düşük varyasyona sahip yatay bir görsel isterseniz komutun sonuna –ar 3:2 –q high –chaos 0.1 ekleyebilirsiniz. “Midjourney Parameter List” sayfasında daha fazla detay ve örnek bulabilirsiniz. Umarım yardımcı olmuştur.😊

İlgili İçerikler