Mewing Nedir? Mewing Hareketi Nasıl Yapılır?

Mewing hareketi

Son günlerde oldukça popüler olan mewing, birçok kişi tarafından merak edilmekte ve aranmaktadır. En çok sorulan ve merak edilen konular ise, mewing nasıl yapılır ve mewing ne demek sorusudur. İçeriğimizde sizlere mewing hareketi ve detaylarından bahsedeceğiz!

Mewing, adını Dr. Michael Mew ve babası Dr. John Mew’in soyadından alan, internette son zamanlarda oldukça popülerleşen bir tekniktir. Aslen John Mew’in etik dışı hareketleri ile başlayan “mewing hareketi“, hiçbir bilimsel ve tıbbi kanıta dayanmasa da, günümüzde birçok kişi tarafından bilinmektedir!

Mewing hareketi, ilk olarak etik olmayan yollar ile denenmiştir. Mewing iddiasını kanıtlamak için çocukları üzerinde deney yapmaya karar veren John Mew, en büyük ve ağır alerjisinden dolayı ağzını kapatamayan oğlu Bill Mew’in kafasına özel bir bant geçirmiş, hipnoz uygulamış ve ağzını açtığında sivri bir cisim batmasını sağlamıştır.

Daha sonra ise kızı Rosie Mew üzerinde ise ‘yumuşak yemek’ deneyini yapmıştır. Kızı 4 yaşına gelene kadar püre hariç bir şey verilmemesini emretmiştir. Rosie Mew, bu sebeple maalesef düzgün diş yapısına sahip olamamıştır.

John Mew’in bayrağını taşıyan çocuğu ise günümüzde Mike Mew’dir. Babası ile birlikte bu dala ortotropik adını vermişlerdir. Youtube kanalından mewing hakkındaki iddialarını yaymaya çalışmaktadırlar.

Mewing Nedir?

Burundan ve Ağızdan Nefes
Burundan ve Ağızdan Nefes

Mewing, kısaca çene duruşu egzersizidir. İddiaya göre mewing hareketi işe yarar mı sorusunun cevabı, egzersizi rutin olarak yaptığınızda sonuçlar zamanla görüleceği yönündedir. Mewing hareketi yapımı, “düz otur ve çeneni kapa” prensibine dayanır.

Mewing tekniği, büyüme ve gelişme çağındaki bireylerin burun yerine ağzından nefes aldığında ‘yassı’ kafa şekline sahip olduğunu savunur. Bu durumu düzeltmek için, “maxilla” denilen üst çene kemiğine, dil aracılığıyla yukarı ve ileri baskı yapılmasını önermektedir. Rutin olarak yapılması gerektiği ve sonuçların uzun vadede ortaya çıkacağı söylenmektedir.

Yine de, mewing etkileri hakkında kanıtlanmış bir veri yoktur. Mewing’in etkilerini 4 sene gibi uzun bir süreçte gösterdiği söylendiğinden, ölçme ve değerlendirme konusunda çelişkili bir tekniktir. Çünkü 4 sene bir sürede, herhangi birinin görünümü çok farklı etkenler sebebiyle değişebilir.

Böylelikle mewing, ortopedi ve diş hekimliği alanlarında kabul gören bir uygulama değildir. Çene görüntüsü veya diş problemi olduğunu düşünen kişiler, bir sağlık uzmanından yardım alarak bu konuyu profesyonel olarak ele almalıdır.

Mewing Nasıl Yapılır?

Mewing hareketinin yapılışı
Mewing hareketinin yapılışı

Mewing nasıl yapılır, sorusu günümüzde oldukça yaygın olarak sorulmaktadır. Yanlış uygulandığı zaman baş ağrısı gibi durumlara sebep olacağından, mewing düzgün bir şekilde yapılmalıdır.

Mewing egzersizi nasıl yapılır sorusunun cevabı kısa adımlardan oluşur:

  • Dilinizin tamamını üst damağınıza yayın: Dilinizin çok geride olmamasına ve hava kanallarını kapatmadığına dikkat edin.
  • Dilinizi yaydığınızda, dişlerinize tam olarak değdirmeyin.
  • Dilinizin arka kısmıyla, üst damağınızı ön ve yukarı doğru hafifçe ittirin: Bu hareketi dilinizin ön tarafıyla yapmayınız. İttirme işlemini de başınızı ağrıtmayacak şekilde yapın.
  • Dik oturun.
  • Sadece burnunuzdan nefes alın.
  • Yemeğinizi iyice çiğneyin ve yanaklarınıza değdirmeden yutmaya çalışın.
  • Yemek yerken ağzınız kapalı olmalıdır: Yemeklerinizi yutarken kafanızı öne veya arkaya eğmeyin.
  • Mewing, akla her geldiğinde yapılmalıdır. Fakat, damak ittirme gibi adımlar uzun süreli yapılmamalıdır: Zaman zaman dili ve damağı dinlendirmek gereklidir.
  • Uyurken mewing yapılmamalıdır!

Eğer dilerseniz, mewing hareketi mucidinin oğlu Mike Mew’in kendi anlatımından dinleyebilirsiniz (İngilizce içeriktir):

Mewing Faydaları

Mewing faydaları, henüz doğruluğu kanıtlanmamış olsa da solunum ve uyku kalitesini arttırma, burundan nefes alma, dilin dinlendirilmesi, keskin bir çene yapısı, burun ve göz çevresindeki yorgun gözüken yerlerin daha sağlıklı gözükmesi gibi iddialara sahiptir.

Mewing İşe Yarıyor Mu?

Mewing işe yarıyor mu sorusu, denemek isteyenler için önemli bir sorudur. Bir çok kişi denemesine rağmen mewing işe yarar mı sorusunu cevaplayamamıştır. Bunun sebebi, mewingin etkileri görülmesi için dört sene gerektiği iddia edilmesidir. Dileyen okurlarımız, mewing before after fotoğraflarına buradaki linkten ulaşabilirler.

Fakat, aklınızda bulundurmanız gereken konu internet üzerinde photoshop yoluyla insanları kandırmanın veya yanlış bilgi yaymanın yaygın olduğudur. Bu sebeple, internette gördüğünüz her resime inanmamalı ve doğruluğunu sorgulamanızı öneririz.

Mewing ne demek ve mewing nasıl yapılır sorusunu içeriğimizde sizler için cevaplamaya çalıştık! Tekniğin herhangi bir tıbbi veya bilimsel dayanağı olmadığını lütfen unutmayınız. Eğer ilgilinizi çekerse, “TikTok Popüler Zayıflama Detoksu: Internal Shower” içeriğimize de göz atabilirsiniz!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler