Merlin Detaylı Dizi İncelemesi, Konusu ve Özeti

Merlin dizi incelemesi

Merlin “Farklı olmak korkulacak bir şey değildir” demişti Morgana’ya. Bu sözleriyle hafızalara kazındı ve herkese sevdirdi kendini. Dizinin birçok bölümünde sorumluluklarına, büyü gücünün ağırlığına ve uğradığı haksızlıklara üzüldük. Ancak Merlin Camelot Krallığı’nın onun büyü gücüne bağlı olduğunu çok iyi biliyor ve buna göre davranıyordu.

Farklı versiyonlarıyla uzun yıllar dilden dile dolaşan Kral Arthur efsanesinin farklı bir bakış açısıyla yorumlanması Merlin dizisini ortaya çıkardı. Dizi, 20 Eylül 2008‘de yayınlanmaya başlayan BBC yapımı macera, tarih ve komedi dizisi.

Toplam 5 sezondan oluşan dizinin toplam 65 bölümden oluşuyor. 2008 yılında başlayan dizi, 24 Aralık 2012’de yayınlanan final bölümü ile ekranlara veda etti. Döneminin en popüler dizileri arasına girmeyi başaran yapım orjinal kanalı BBC One dışında Türkiye’de e2 ve CNBC-e kanalları tarafından yayınlandı.

Soldan sağa; leydi Morgana, Guınevere, Merlin, Arthur Pendragon, Uther Pendragon, Gaıus
Soldan sağa; leydi Morgana, Guınevere, Merlin, Arthur Pendragon, Uther Pendragon, Gaıus

Galler ve Fransa’da çekimleri yapılan dizi, İngiltere tarihinde Kral Arthur’un yaşadığı dönemin hikayesi işlendi. Bölümleri 50 dakika olarak değişen yapımın her sezonu 13’er bölümden oluşuyor. Dizi İMDb‘de 70 bin kişi tarafından oylandı ve 7,9‘luk puana sahip oldu.

İlk yayınlandığında biraz çocuk dizisi olarak görülmüştü. Oysa Merlin, fantastik ögeler barındırmasının yanında; aile temasını işleyen ve komedi unsurlarıyla süslenen akışı ile her yaştan izleyiciye hitap eden bir yapım.

Hatta aslında daha şiddet ve savaş odaklı bir dönemi değişik bir açıdan yorumlayarak büyücü Merlin efsanesini konu alan diğer yapımlara göre daha geniş bir izleyici kitlesine ulaştı ulaşmaya da devam ediyor diyebiliriz.

Merlin Dizisinin Konusu

Merlin Kral Arthur efsanesini işleyen bir dizidir. Bu efsaneyi konu alan birçok yapım var. Neredeyse her on yılda; en az bir film, dizi ve belgesel çekiliyor. İşte Merlin dizisini farklı kılan bir detay da aynı temayı işleyen onlarca yapım arasından sıyrılmayı başarmış olması.

Bir de dizinin farklı bir özelliği var. Çok büyük bir konu bütünlüğü yok. Yani hikayeyi ve karakterleri az çok biliyorsanız, Merlin bölümlerini sırayla izlenmeyebilir. Her bölüm farklı bir konu işlendiği için izlemek istemediğiniz bölümleri atlama şansına sahipsiniz. Diğer farklı yönü ise savaş odaklı efsanenin mizahi yönüne ağırlık verilmesi.

Merlin ve Arthur ikilisinin gençlik yılları dizinin odağındadır ve olaylar bu çerçevede gelişir. Efsanevi büyücü Merlin, henüz güçlerini kontrol etmeyi bilmediği gençlik yıllarında Camelot’taki amcasının yanına gider.

İki sadık dost Arthur ve Merlin
İki sadık dost Arthur ve Merlin

Amacı, amcasının yardımıyla güçlerini geliştirmek ve ondan bir şeyler öğrenmektir. Merlin, o dönemde Kral Uther tarafından yönetilen Camelot’ta büyü yapmak yasak olduğu için kendini gizlemek zorunda kalır. Uther döneminde büyü yapmanın cezası ölümdür. Fakat bir gün Prens Arthur ile karşılaşır. İşte Merlin dizisi bu karşılaşma sonrasında başlar.

Yaşanan her olayda Merlin Arthur’un yanındadır ve gerektiğinde büyü gücünü kullanarak olayların zararsız atlatılmasını sağlar. Merlin ve Arthur gelecekte yaşayacaklarından habersizdir. Zamanla dost olurlar ve beraber sayısız maceraya atılırlar. Ancak Arthur yakın hizmetinde olan Merlin’in bir büyücü olduğundan habersizdir. İkisi için var olan kehanetten de habersizdir.

Bir İngiliz fantastik macerası olan Merlin dizisinin yaratıcı kadrosunda Johnny Capps, Jake Michie ve efsane yorumcusu Julian Jones yer alıyor. Bu kadronun önderliğinde 2012 yılına kadar birbirinden heyecanlı bölümlerle izleyiciyle buluşan Merlin dizisi tarihten ilham alan bir konuya odaklandığı için zamanı hiç geçmeyen yapımlardan biri.

Oyuncu kadrosunda diziye adını veren büyücü Merlin rolüyle Colin Morgan, Merlin’in korumakla görevli olduğu Arthur Pendragon rolüyle Bradley James, Arthur’un babası Uther Pendragon rolüyle Anthony Head, sarayın leydisi, güzellik abidesi Morgana rolüyle Katie McGrath, sarayın hekimi, eski büyücü hem de Merlin’in akıl hocası Gaius rolüyle Richard Wilson, sarayın sadık hizmetçisi Guınıvere rolüyle Angel Coulby ve daha birçok ünlü isim yer alıyor.

Merlin Dizisinin 6. Sezonu Ne Zaman?

65 bölüm sonra final yapan Merlin dizisi, arkasında pek çok öfkeli hayran bıraktı. İzleyiciler yapımın hâlâ bu denli popülerken iptal edilmesine anlam veremiyordu. Üstelik final de çoğu izleyici tarafından  beğenilmemiş, hatta “aceleye getirilmiş gibi” bulunmuştu.

Dizinin yaratıcıları, 6. sezon ihtimalinden çok bir Merlin filmi olasılığı üzerinde durduklarını söylüyorlar. Filmi yapmaya çok fazla yaklaşamamış olsalar da, böyle bir arzularının olduğunu doğruluyorlar. Serinin yaratıcılarından Johnny Capps “Ne zaman, nasıl yapacağımızı, hikâyenin ne olacağını ve çok daha fazlasını” konuştuklarını söylüyor.

Final sahnesinde Kral Arthur ölmek üzere, Merlin kurtarmaya çalışıyor.
Final sahnesinde Kral Arthur ölmek üzere, Merlin kurtarmaya çalışıyor.

Merlin dizisinin geleceğini etkileyen başka bir yapım vardı. 2017 çıkışlı Guy Ritchie’nin King Arthur: Legend of the Sword filmi. Bu filmin çıkışı Merlin ekibini yapım için film şirketi bulmak konusunda zora düşürmüş.

Ayrıca, olası filmin o sıralar devam eden mevcut TV dizisine zarar vermesinden de korkulmuş. Capps, Merlin’in o dönem dünyanın her yerinde önemli bir dizi olduğunu hatırlatıyor. Fakat aynı konulu başka bir filmin riskini göze alamazdık sözü birçok şeyi açıklıyor.

Diziyi büyük bir aşkla çektiklerini söyleyen Capps, her yıl ortaya çıkartılan 13 bölüm sonrası bütün ekibin oldukça yıprandığını açıklıyor ve ekliyor: “Diziyi zirvede bırakmaya karar verdik ve yavaş yavaş izleyici kitlesini yitiren yapımlar gibi olmak istemedik.” Bu sözlerden sonra 6. sezonun gelmeyeceğini anlamış olduk.

Merlin Dizisi Hakkında Yorumlar

Merlin dizisinin final bölümü ile birçok izleyiciyi hayal kırıklığına uğratan dizilerden biri. Ama diziyi sadece final bölümüne bakarak değerlendirmek için pek de adil bir yöntem değil. Üzerinden yıllar geçtikten sonra bile pişman etmeyecek kalitede kadrosu ve olay örgüsü var.

Merlin dizisinin en sevilen yanı, tüm karakterlerin kendi arasında kurduğu bağı inanılmaz bir şekilde ekrana yansıtan oyuncu kadrosunun olması. Herkesin enerjisi birbiriyle o kadar uyumlu ki o mistik dünya sanki gerçek tarihmiş gibi hissediyorsunuz.

Ne karakterler ne de olaylar o kadar garip gelmiyor. Bu da ayrı bir bağ kurmanızı sağlıyor. Dizide karakterlerin masum bir yanlarının olması da kalitesini artırıyor. Diğer Kral Arthur yapımlarından ayıran ve Merlin’i zirveye taşıyan nokta da bu.

Savaşlar ve dövüşler yerine daha çok insani duygular, üzüntüler, sevinçler, hayal kırıklıklarına yer vermesi. Kısacası Merlin dizisi hem fantastik macera hem sıcaklık hem eğlence hem de tarihten bazı sahneler arıyorum diyenler için gayet uygun bir dizi.

Bu yazımızda Merlin (2008-2012) dizisinin incelemesini yaptık. Eğer bu yazımızı beğendiyseniz yine sitemizde yer alan Woody Allen Sineması: The Purple Rose Of Cairo (1985) İncelemesi yazımıza göz atabilirsiniz.

Merlin Dizi Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler