Lotr: Rings of Power, Istari ve Sauron’un Kim Olduğu Ortaya Çıktı

J.R.R Tolkien’in kült neşriyatından uyarlanan ve güç yüzüklerinin orijin hikayesini anlatan The Lord of the Rings: The Rings of Power 1. sezon 8. bölümün yayınlanmasıyla birlikte sezon finali yaptı. The Stranger karakterinin kim olduğu ortaya çıktı! Tüm detaylar yazımızda.

J.R.R Tolkien’in kült edebiyat serisinden uyarlanan Amazon dizisi The Lord of the Rings: The Rings of Power nihayet 8. bölümüyle sezon finali yaptı. Akıllarda birçok soru işareti bırakan dizi, hikayenin en önemli karakterlerinin bazılarını gölgede bırakan örgüsüyle, izleyenleri ekrana kilitlemeye devam ediyor.

Rings of Power dizisi, hayran teorileriyle birlikte kimin kim olduğu sorgulanırken en çok merak edilen karakterler Gandalf ve Sauron oldu.

The Dweller
The Dweller

Serinin başından beri The Stranger (Daniel Weyman) karakterinin izini süren Rhûn diyarından gelen gezginler yani The Dweller adlı mistik çileciler veya rahibeler, nihayet Rings of Power final bölümünde The Stranger ile buluştu.

The Stranger Sauron mu?

Lotr: Rings of Power’ın 8. bölümünde The Dweller ve yancıları The Stranger’ı Sauron ilan etti. Nihayet  Lotr: Rings of Power dizisinde Sauron ortaya çıktı derken aynı bölümde beklenmedik bir olay yaşandı ve The Stranger’ın Istari olduğu ortaya çıktı.

Mistik rahibeler, Sauron olmadığını öğrendiği The Stranger karakterini şu sözlerle tanımladı:

-O, Sauron değil. -Bu diğeri. Istar. O…

Böylelikle The Stranger’ın Istar olduğu kesinleşmiş oldu. Peki Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’nde İstar kimdir?

Lotr hayranları şimdi Istar yada Istari olarak bilinen gizemli varlıklar hakkında detayları öğrenmek için Lotr neşriyatını araştırmaya başladı.

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri Dizisinde Istari Kimdir?

İstari ya da Büyücü, J.R.R. Tolkien’in kurgusal Orta Dünya evrenindeki bir ırk. Tanrı Valar, Morgoth egemenliğinin sona erdirilmesinden sonra yükselişe geçen Sauron tehdidine karşılık, kendi Maiar’ından olan bu temsilcileri Orta Dünya’ya göndermiştir.

The Stranger
The Stranger

Lotr neşriyatında Orta Dünya’ya gönderilen 5 büyük büyücüden bahsedilir. Bu büyücüler aşağıda listelenmiştir:

  • Saruman (Curumo)
  • Gandalf (Olórin)
  • Radagast (Aiwendil)
  • Mavi Büyücüler (Alatar ve Pallando)

Henüz The Stranger karakterinin hangi büyücü olduğu bilinmese de karakterin Gandalf ve Radagast olduğu üzerine çeşitli komplo teorileri ortaya atılmaya başlandı.

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri söz konusu olduğunda hepimizin hemfikir olabileceği bir şey varsa, o da hakkında hala bilmediğimiz çok şey olduğudur. Çoğu izleyicinin merak ettiği ilk şey, serinin onu bir sır olarak tutma konusunda harika bir iş çıkardığı Sauron’un kimliği.

Rings of Power Dizisinde Sauron Kimdir?

Sauron’un kim olduğun henüz bir sır olarak saklansa da olağan şüpheliler arasında Halbrand (Charlie Vickers) ve Adar (Joseph Mawle) yer alıyor. Ancak 7.bölüm sonunda Adar’ın Sauron’u öldürdüğünü itiraf etmesi, teorileri karmakarışık hale getirdi. Yine de gözden kaçırdığımız bir detay var!

Bu detay Istari olan The Stranger karakterinin gökten yeryüzüne inişiydi. Sauron’da gelecek sezonda bu şekilde yeryüzüne gönderilebilir. Ek olarak Sauron’un hizmetkarları The Dweller’ın The Stranger karakterinin formuna girip Harfootlara tuzak kurması, gelecek olaylar hakkında bir paskalya yumurtası olabilir. The Dweller’ın form değiştirme becerisi belki de Halbrand kılığına girmiş Sauron hakkında kurnazca bir foreshadowing örneği olabilir.

Soldan sağa; Adar, Halbrand ve Galadriel
Soldan sağa; Adar, Halbrand ve Galadriel

Sauron’un düzenbaz ve kurnaz bir kişiliğe sahip olduğu zaten Tolkien neşriyatında detaylıca irdelenmiş. Buna binaen Adar’ın Halbrand ile karşılaşması da oldukça şüpheliydi. Daha sonra Elrond (Robert Aramayo) ve Lord Celebrimbor’un (Charles Edwards) güç yüzüklerini yapmaya başlamasıyla birlikte Galadriel (Morfydd Clark) yaralı Halbrand’ı iyileştirmek için Elf Demircilerin ülkesi Eregion’a doğru yola çıktı.

Belki de Halbrand, Sauron’dur. Bunu destekleyecek birçok ipucu var. Nitekim Eregion’a gelerek güç yüzüklerini ele geçirmek veya Mithril hakkında bilgi sahibi olmak hatta onu çalıp hüküm dağında tek yüzüğü dövmek gibi gayelere sahip olabilir. Bu gayesi için de Galadriel’i manipüle etmesi oldukça yerinde bir davranış olarak görünüyor.

Lord of the Rings: Rings of Power’ın yayınlanan son bölümü sayesinde, gelişen olaylar neticesinde bu teori de tuttu! Gerçekten de Sauron, Halbrand’mış! Bu da Galadriel’in Güney Toprakları’nın kraliyet soyunu araştırmasıyla ortaya çıkıyor.

Dizinin final bölümünde Halbrand’ın Sauron olduğunu açıkladığı sözleri şöyledir:

İlk sessizliğin bozulmasının öncesinden beri uyanığım.

O süre zarfında. Birçok adım oldu.

Tolkien Neşriyatından Sauron Hakkında Önemli Detaylar

Tüm zamanların en ikonik edebi kötülerinden biri olan Sauron, Karanlık Lord olarak bilinir ve uzun süre Orta Dünya’daki Mordor diyarında hüküm sürer.

Aslen Mairon olarak adlandırılan Sauron, Yaratıcı tarafından kendisine karşı kötü Morgoth’a katılmadan önce yapılan Maiar olarak bilinen meleksi varlıklardan biriydi.

Sauron, Morgoth’un yenilgisine kadar Birinci Çağ’ın büyük savaşında Morgoth’un baş teğmeni olarak görev yaptı. Ardından Sauron kaçtı ve daha sonra ikinci Karanlık Lord oldu.

Tolkien’in irfanında, Sauron Lord Celebrimbor’un “Hepsine Hükmedecek Tek Yüzük”ün keşfine kadar Güç Yüzüklerinin yaratılmasına yardım etti.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Can
Can
1 yıl önce

Merhaba, yüzük kardeşliği filminde cüce diyarına girdiklerinde Gandalfın burayı hatırlamadım dediği bi sahne var ve sonra bu yoldan gidelim diyor, temiz hava bırafan geliyor çinkü, soranlara da burnuna güven minvalinde sözler söylüyor, aynı stranger ın Nori ye söylediği gibi. Stranger bence gandalf

İlgili İçerikler