Little Misfortune Oyun İncelemesi

Little Misfortune oyun incelemesi

Tuhaflıklarla dolu bir macerada sapkın küçük bir kızı kontrol etmek istediyseniz, Little Misfortune’a göz atmak isteyebilirsiniz. Killmonday Games tarafından yaratılan ve geliştirilen izometrik oyun Little Misfortune’u inceledik.

Kült oyun Fran Bow’un İsveç menşei vizyoner oyun stüdyosu Killmonday Games tarafından yaratılan ve geliştirilen izometrik oyun Little Misfortune, bağımsız tarzı ve tuhaf atmosferiyle 2019 yılında oyun dünyasına giriş yapmasına karşın hala daha önemsenmemiş (underrated) oyunlar arasında yer alıyor.

Peki, Little Misfortune’un ilgi görmesini sağlayacak kadar onu önemli kılan ne? Bu sorunun tek bir cevabı yok. Yine de basit bir dille anlatacak olursak; İlk çocuk dostu tanıtımına rağmen, Misfortune seçimlerine bağlı olarak kendini kısa sürede şok edici mizahın, ölümün, alkolizmin, madde bağımlılığının, intiharın, çıplaklığın, küfrün, mezar soygununun, striptiz kulüplerinin, iblislerin, trafik kazalarının, insanlara zulüm dahil olmak üzere tercihlerinin yönlendirdiği birçok olumsuz sonucun içerisinde bulunduğu bir dizi sonuçlara tanık olur.

Little Misfortune Benjamin'i anlatıyor.
Little Misfortune Benjamin’i anlatıyor.

Aslında yukarıda saydığımız olumsuz durumlar neticesinde Little Misfortune, çocuklar için uygunsuz davranışlar içeren birçok şeyin karışımıdır. Yine de çocuklara ve hatta yetişkinlere ibretlik örnekler sunduğu için dikkate değer bir örnek oluşturuyor. Ayrıca oyun çoklu platform desteğine sahip ve 2019 yılında ilk olarak Linux , macOS ve Windows için yayınlandıktan sonra Android ve Apple cihazlar için 2020 yılında piyasaya sürülmüştür. Bunlara ek olarak Little Misfortune oyununu PlayStation, XBOX ve Nintendo Switch konsollarından da oynayabilirsiniz. Peki, Little Misfortune konusu nedir?

Little Misfortune Konusu Nedir?

Little Misfortune oyununun konusu; ürpertici ve fantastik bir dünyada talihsiz Ramirez Hernandez’in başından geçen kara mizah içerikli olaylara odaklanır. Oyuncu, yol boyunca garip ve rahatsız edici olaylarla karşılaşırken, sonsuz mutluluğu (Eternal Happiness) bulmak ve The Voice adlı gizemli bir dış sesin düzenlediği oyunda ödül kazanmak için bir arayışa girerken, ana karakteri Little Misfortune’u kontrol ediyor. Oyun ölüm, fanilik ve kayıp masumiyet temalarını araştırıyor.

Little Misfortune’un İbretlik Öyküsü

Çocuklar, taciz edici veya ihmal edici durumları anlama konusunda birçok yetişkinin varsayabileceğinden çok daha yeteneklidir. Bu, Killmonday Games tarafından yaratılan Little Misfortune oyununun altında yatan en önemli mesajdır. Sekiz yaşındaki Misfortune Ramirez Hernandez ihmalkar ailesiyle birlikte yaşayan masumane küçük bir kızdır.

Little Misfortune tren seyahati
Little Misfortune tren seyahati

Mr. Voice (Bay Ses) adlı güvenilmez ve garip bir rehber, Misfortune oyununu yenerse Ebedi Mutluluk ödülünü sunar. Ebedi Mutluluğu bulma yolculuğu boyunca Misfortune, ailesi ve ev hayatı hakkında hiçbiri özellikle olumlu olmayan pek çok bilgiyi ortaya çıkarır.

Oyun boyunca Misfortune’un günlüğü ve kişisel hatıraları, ev hayatının ayrıntılarını ortaya koymaktadır. Oyundaki detaylar ve bilgiler dikkate alındığında Ramirez Hernandez’in babası hem onu hem de annesini taciz ediyor ve ortada yok. Talihsiz kızımızın oyuncaklarından biri “Stoney” adını verdiği kanlı bir taştır. Bu taş Misfortune’un verdiği bilgilere göre babası tarafından ona atılmıştır. Ayrıca bu esnada annesine o izlerken vurmuştur. Genellikle Misfortune ile etkileşime girmekten kaçınan babası evlerinin bahçesindeki arabada uyur. Misfortune’un rüyalarında bile, babası fiziksel olarak mevcut değil, yerine bir çalı süpürgesi metaforu bulunur. Oyuncuların Misfortune’un babasının neye benzediğini görmeleri için tek şansları bir düğün fotoğrafıdır.

Little Misfortune ailesinin düğün fotoğrafı
Little Misfortune ailesinin düğün fotoğrafı

Öte yandan Misfortune’un annesi sigara içen, alkolik ve son derece sorumsuz bir ebeveyndir. Örneğin Misfortune, bir kulübeye koştuktan ve kazara bazı tabakları kırdıktan sonra beş gün boyunca ayağından çıkaramadığı bir cam parçasını özellikle hatırlıyor. Annesi fiilen orada olsa da Misfortune o kadar çok ihmal edilmiştir ki bu günlük yaşamının bir parçası haline gelmiştir. Özellikle annesi tarafından bir alışveriş merkezinde unutulduğu günü mizahi bir dille anlatsa da içten içe büyüyen sevgisizlik duygusu onu mutsuzluğa yönlendirmektedir.

Oyunun başlangıcına yakın bir yer de gösterilen Misfortune’un günlüğünden bir demeç şöyledir:

…Bazen nasıl hissedeceğimi bilemiyorum. Kimse bana nasıl hissedeceğimi öğretmiyor…

Misfortune’un ailesinin affedilemez ebeveynliklerini tasvir eden birçok trajik olay Little Misfortune öyküsü üzerine etki eden sadece yan hikayelerdir.

Açıkça belirtilmese de Mr. Voice’da manipülatif bir karaktere sahip başka bir olumsuzluk abidesidir. Oyunun başından sonuna kadar Misfortune’un ardından işler çevirip onun ölümüyle sonuçlanacak yanlış yollar çizer. Misfortune’un arkadaşı gibi davranıp ona tuhaf bir oyun oynaması karşılığında Ebedi Mutluluk ödülünü sunar. Misfortune ise bu ödülü annesi için kazanıp onu mutlu edeceğini düşündüğünden oyuna dahil olmayı kabul eder.

Baş kötü olarak, Mr. Voice’un Misfortune’un ebeveynleriyle paralellikleri ve manipülasyonları, Misfortune’un hayatına karışan veya ona yardım etmeye çalışan iyi veya gerçekten şefkatli yetişkinlerin olmadığını vurgulamaya yardımcı olur.

Charon'un kayığı
Charon’un kayığı

8 yaşındaki Misfortune çocukluk masumiyetine rağmen ailesinin onu doğru şekilde yetiştirmediğini biliyor ve sık sık refleksif davranışlarından inciniyor. Yine de oyuncular onun davranışlarını son derece sevimli ve mizahi yönden etkileyici bulacak. Çünkü tam anlamıyla marjinal bir karakter olan Misfortune, doğallığı ve saflığıyla trajikomik bir macera deneyimi sunuyor.

Little Misfortune Oynanışı Hakkında Bilmeniz Gereken İpuçları

Little Misfortune oyununda iyi veya kötü yoktur. Sadece tercihlerinize bağlı sonuçlar vardır. Bu nedenle sırf eğlencesine kararlar vermek yerine vicdanınıza ve mantığınıza güvenerek oynamak sizi farklı alternatif yollara çıkarır. Yine de ahlak pusulasının diğer tarafını merak ediyorsanız farklı tercihleri deneyimleyebilir farklı alternatif sonuçları tetikleyebilirsiniz. İşte Little Misfortune oynanışı hakkında bilmeniz gereken ipuçları:

  • Etkileşime geçilebilir her türlü nesneyle veya NPC ile etkileşime geçin.
  • Oyunun başında Sparkle şişesini yatak odasından almayı unutmayın. Eğer oyun boyunca 50 glitter atarsanız Manual Sparkle başarımının kilidini açarsınız.
  • Sparkle atabileceğiniz etkileşim noktaları parıltılı olarak belirgindir. Bulunduğunuz yerleri iyice kontrol etmekte fayda var.
  • Sparkling Lady başarısının kilidini açmak için oyundaki tüm Sparkle etki noktalarında glitter kullanın.
  • Oyuncular ilerledikçe önceki alanlara geri dönemezler, bu nedenle her etkileşim alanını iyice araştırın ve sonra devam edin.
  • Yolda karşınıza çıkan Rün taşlarını inceleyin ve alınabilecek ögeleri envanterinize ekleyin.
  • Oyun boyunca oyuncular, ilerleme dahil çeşitli nedenlerle iki farklı tercihten birini seçmek zorundadır. Bu nedenle doğru kararlar vermeye özen gösterin.
  • Oyuncunun vereceği tüm kararlar nihaidir ve oyunun ilerleyen bölümlerindeki belirli olaylar üzerinde etkisi olacaktır. Oyun boyunca yaptığınız seçimlere bağlı olarak senaryoların nasıl farklı gelişebileceğini görmek için oyunu birden çok kez oynamanız gerekecek.

Bu tarz içerikler bağımsız video oyunları ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “Roguelike Tarikat Oyunu Cult of the Lamb İncelemesi” adlı oyun inceleme yazımıza göz atabilirsiniz.

Little Misfortune Oyun Fragmanı

Little Misfortune, Talihsiz Ramirez Hernandez adlı genç bir kızın gizemli bir sesin rehberliğinde Ebedi Mutluluğu bulmak için çıktığı yolculuğa değinmektedir. Oyun, tuhaf ve ürkütücü bir dünyada geçen kara mizahı ve duygu yüklü anlatımıyla tanınır. İşte Little Misfortune’un fragmanı:

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler