Lethal Company Oynanış Rehberi

Lethal Company oyun rehberi

Korku ve hayatta kalma oyunu olan Lethal Company rehberi, temel mekanikleri ve hayatta kalmak için ipuçları ile oyun hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar. 

Lethal Company, 24 Ekim 2023 tarihinde Steam platformunda, Zeekerss tarafından geliştirilen ve yayınlanan korku ve arkadaşlarınızla birlikte oynayabileceğiniz çevrimiçi bir co-op oyunudur. Oyun hala erken erişimdedir.

Oyunun amacı basitçe tehlikeli ve terk edilmiş aylara giderek hurdaları toplamak ve bunları Şirket’e satmak. Tabii ki her oyunda olduğu gibi, Lethal Company’de de işler bu kadar basit ilerlemiyor. Peki Lethal Company nasıl oynanır? Bu içeriğimizde size Lethal Company rehberi sunuyoruz!

Lethal Company Nasıl Oynanır?

Lethal Company nasıl oynanır diye sorduğunuzda yapacağınız ilk şey bir aya iniş yapmaktır. Bir aya iniş yaptıktan sonra siz ve arkadaşlarınız geminizden inerek indiğiniz ayı gezecek ve terk edilmiş binaları hurda bulmak ve toplamak için keşfedeceksiniz. Topladığınız hurdaları geminize geri getirecek ve Şirketin size belirlemiş olduğu kotayı doldurmaya çalışacaksınız.

Mayınlar, taretler, yaratıklar, gün döngüsü ve çevresel riskler gibi indiğiniz aylarda dikkat etmeniz gereken birçok tehlike olacak.

Takım Arkadaşları
Takım Arkadaşları

Oyun içi “proximity chat,” yani sesli konuşma sistemi bulunuyor. Bu da takım arkadaşlarınızla birlikte dolaşıp iletişim kurmanız, bazen de belirli yaratıkların dikkatini çekmemek için sessiz olmanız gerektiği anlamına geliyor.

Lethal Company taktikleri içinde öncelikli olarak geminizde bir kişiyi monitörleri izlemek kaydı ile telsiziyle birlikte bırakabileceğiniz ve kendi üzerinizdeki telsiz ile karşınıza ne çıkacağı hakkında iletişim kurabileceğiniz yer alır. Gemide kalmanın güvende olmak anlamına gelmediğini unutmayın.

Tarayıcı Nasıl Kullanılır?

Gemide Tarayıcı Kullanma
Gemide Tarayıcı Kullanma

Oyuncular sağ tık yaparak etraflarında bulunan değerli eşyaları ve yaratıkları tarayabilirler. Hurdalar yeşil gözükürken yaratıklar ve yaban hayatı kırmızı gözükür. Yerler ve gemiye ait sistemler ise mavi gözükmektedir, bu yüzden tarayıcıyı geminizin yerini ve binaların girişlerini bulmak için kullanabilirsiniz.

Konsol Terminali Nasıl Kullanılır?

Kontrol Terminali Ekranı
Kontrol Terminali Ekranı

Konsol terminali birçok amaç için kullanılmakta ve oyun deneyiminizi kolaylaştırmaktadır. Konsol terminalini kullanarak yapabileceğiniz şeylerden birisi her gün hangi aya ineceğinizi seçmektir. Gitmek istediğiniz yere göre iniş fiyatı ya bedava olabiliyor ya da pahalılaşabiliyor. Daha uzak bir yere gitmeyi seçecekseniz fiyatı ve tehlike seviyesi artacaktır.

Ayların Hava Durumları ve Koşulları Nelerdir?

Eclipse (Tutulma)
Eclipse (Tutulma)

Sunduğumuz Lethal Company oyun rehberi içeriğinin en önemli noktalarından birisi de hava durumları ve koşulları ile ilgilidir.

Çalıştığınız ayı daha da zorlaştırabilme potansiyelleri olduğu için iniş yapacağınız ayın o günkü hava durumlarına ve ekstra koşullarına bakmanız önerilmektedir. Bunları ayların yanında beliren parantezlerden görebilirsiniz. Her geçen gün aylardaki hava ve koşullar değişir.

Yağmurlu (rainy) bir günde aya gitmeyi tercih ederseniz bazı aylarda kayan kum tehlikesini göze almalısınız demektir. Bastığınız yere dikkat etmeniz ve hızlıca koşup çıkmaya çalışmanız sizi kayan kumlardan kurtarabilir.

Fırtınalı (stormy) havada kayan kum tehlikesi oluşmaz, ancak dikkat etmeniz gereken şey artık yıldırımlar ve şimşeklerdir. Taşıdığınız metal hurdalar size yıldırım çarpmasına ve ölmenize sebep olabilir. Metal hurdalar çok yaygın olduğu için direkt fırtınalı havada iniş yapmamayı tercih edebilirsiniz.

Sisli hava (foggy) tahmin edilebileceği gibi görüşünüzü oldukça kötü etkiler. Terkedilmiş binaların girişlerini ve hatta kendi geminizi bulurken bile zorluk yaşayabilirsiniz. Bazı yaratıklar siz onları göremeseniz de sizi hala görebilirler.

Sisli Hava
Sisli Hava

Sel (flooding) olan bir ayda daha dinamik bir çevre görürsünüz. Ayda ne kadar uzun süre kalırsanız su seviyesi de o kadar yükselecektir.

Tutulma (eclipse) bunların arasında en tehlikeli olanıdır. Etraf daha karanlık olacağından yaratıklar daha çok ortaya çıkarak gezmeye başlayacaklardır.

Herhangi bir gezegende gece olduktan sonra çevre daha tehlikeli olur ve yaratıklar dışarıda gezmeye başlar. Geminiz gece yarısı kalkacağı için gece yarısından önce geminize varmaya çalışın.

Hangi Aylara İniş Yapılabilir?

Şirket Merkezi
Şirket Merkezi

Topladığınız hurdaları satmak için gittiğiniz Şirket binası ile birlikte toplam 9 ay vardır. Terminalinize “moons” yazarak gidebileceğiniz ayları ve hava koşullarını gösteren bir listeye ulaşabilirsiniz. Gitmek istediğiniz ayın adını yazarak geminizin rotasını çizebilirsiniz.

Şirket Merkezi 71-Gordion olarak geçer ve popülasyonu bilinmemekle birlikte sürekli devam eden fırtınalı bir havaya sahiptir. Tehlike seviyesi güvenli olarak gösterilse de hurdalarınızı satarken sessiz olmanızı öneririz.

1. Seviye İnilebilecek Aylar

Experimentation Haritası
Experimentation Haritası

Bu kategoriye Experimentation, Assurance ve Vow ayları girer.

Experimentation zorluk seviyesi kolay olan ve iniş masrafı olmayan gidilebilecek ayların ilklerinden biridir. Tehlike seviyesi B olarak geçer.

Assurance yine inilebilecek ilk aylardan birisidir, zorluk seviyesi kolaydır ve iniş için kredi istemez. Faunası Experimentation’a göre daha tehlikelidir, karşınıza çıkabilecek yaratıklara karşı dikkatli olmanız önerilir. Tehlike seviyesi D olarak gösterilir.

Vow zorluk seviyesi kolay olan ilk aylardan biridir ve iniş masrafı yoktur. Tehlike seviyesi C olarak geçer ve ekosisteminin agresif olduğu belirtilir.

2.Seviye İnilebilecek Aylar

Offense Haritası
Offense Haritası

İlk üç ay gibi bu aylar da kota doldurmanız gereksinimi olmadan gidebileceğiniz bölgelerdendir.

Offense, orta seviye bir zorluğa sahip olup B tehlike seviyesine sahiptir. İniş için masraf istemez, agresif yaşam formları barındırır.

March, D ve B olarak değişebilen tehlike seviyelerine ve orta derece bir zorluğa sahiptir. İniş masrafı yoktur ve devamlı yağmur yağar.

3.Seviye İnilebilecek Aylar

Rend Haritası
Rend Haritası

Bu bölgelere Şirket için ilk kotanızı doldurmadığınız takdirde erişim sağlayamıyorsunuz. Diğer aylara göre çok daha tehlikeli olduğu için eşya alıp gitmeniz hayatta kalma olasılığınızı artıracaktır.

Rend zorluk seviyesi zor, tehlike seviyesi A olan ve iniş masrafı 550 kredi olan 3. Seviye aylardan birisidir. Atmosferi karlıdır, komplike bir yaşam formunun barınamayacağı bir yerdir.

Dine zorluk seviyesi zor, tehlike seviyesi S olan ve iniş masrafı 600 kredi olan bir aydır. Tıpkı Rend gibi atmosferi karlıdır.

Titan tehlike seviyesi S+ olan, zor ve iniş masrafı 700 kredi olan gidebileceğiniz son aydır. Tehlikeli varlıkların terkedilmiş binalar ve tüneller içerisinde gezdiği söylentileri dolaşmaktadır.

Alışveriş Nasıl Yapılır?

Alışveriş Drone'u
Alışveriş Drone’u

Oyuna başladığınız zaman Şirket size 60 kredi verir. Başlarken, Lethal Company taktikleri arasında, telsiz, el feneri ve silah olarak da kürek almanız önerilir.

Satın aldığınız eşyalar havadan atılarak bulunduğunuz aya kısa bir süre sonra drone ile bırakılır. Alışveriş yapmak için “store” komutunu girmeniz yeterlidir, daha sonra karşınıza alabileceğiniz eşyaların yer aldığı bir liste çıkar. Eşyanın adını yazıp yanına “buy” yazdığınız takdirde eşyayı almış sayılırsınız.

Aynı zamanda geminizi geliştirebilirsiniz. Takım arkadaşlarınızı gemiye ışınlayacak aygıtlar ve telsizsiz konuşmanızı sağlayacak geliştirmeler mevcuttur.

Yaratık Ansiklopedisi Komutu Nedir?

Yaratık Ansiklopedisi
Yaratık Ansiklopedisi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sağ tık yaparak çevrenizdeki eşyaları ve yaratıkları tarayabilirsiniz. Yaratıkları taradıktan sonra ölseniz bile yaratık ile ilgili bilgileri terminalinizde bulabilirsiniz. Komut olarak “bestiary” yazmanız yeterlidir. Takımınız yeni yaratık taradıkça bu liste uzayacaktır. Yaratığın adının yanına “info” yazdığınız zaman yaratıklar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Depo Komutu Nedir?

Geminin deposuna ulaşmak için “storage” kodunu girmeniz gerekiyor. Eşya eklemek için “X,” çıkarmak için de “B” yazmalısınız.

Kullanabileceğiniz Diğer Komutlar

"Scan" Kodu
“Scan” Kodu

Oyun içinde bulunan fakat kullanımı çoğunlukla unutulan komutlar bulunmakta.

Bunlardan birisi bulunduğunuz aydaki hurda miktarını gösteren “scan” komutu. Size inmiş olduğunuz ayda bulunan hurda miktarını ve toplam kredilerini gösterecektir. Güne başlar başlamaz bakmanız önerilir.

Ana monitörden takım arkadaşlarınızın etrafındaki yeşil ve kırmızı noktalara dikkat edin. Tehlikeli olanlar kırmızı, değerli eşyalar ise yeşil olarak parlayacaktır. Taretler ve mayınları üzerlerinde yazan kodlar ile terminalden deaktive edebilirsiniz. Kapalı kapıları açabilir ya da herhangi bir yaratıktan kaçmakta olan arkadaşınızı kurtarmak için kapıları kilitleyebilirsiniz. “Open” yazdıktan sonra üzerlerinde bulunan kodları girmeniz yeterlidir.

Kota Nedir?

Kota
Kota

Hurda toplamak için sayılı gününüz vardır. Bu sayılı günlerinizden sonra Şirket Merkez’ine uçacak ve hurdalarınızı satacaksınız. Her kotayı tamamladığınızda sınır giderek artmaya başlar. Eğer size verilen günde kotayı karşılayamazsanız kovulursunuz.

Lethal Company’de Ölürseniz Ne Olur?

Ölüm
Ölüm

Hurdaları toplamak çok tehlikeli bir iş olduğundan takım arkadaşlarınızın ölmesi ve sizin ölmeniz oldukça olasıdır. Her ölen ve geride bırakılan kişi için Şirket kredi keser. Bu kesimi arkadaşlarınızın cesetlerini gemiye getirerek azaltabilirsiniz.

Takım arkadaşlarınızın her biri ölürse, geminiz otomatik olarak ayı terkedecektir. Gemide bulunan hurdaları da kaybetmiş olursunuz.

Lethal Company Yaratıkları Nelerdir?

Lethal Company çok sayıda yaratık içermektedir. Bu yaratıklardan bazıları saldırganken bazıları sadece kışkırtıldığı zaman saldırı durumuna geçer. Her yaratıktan kurtulabilmek mümkündür, bunlar Lethal Company taktikleri arasına girer. Bu noktada içeriğimiz birazcık spoiler içermektedir.

Baboon Hawk

Baboon Hawk
Baboon Hawk

Bu yaratıklar genellikle gruplar halinde dolaşırlar ve kanatları vardır. Uzaktan baktığınız zaman kendi hallerinde takılan yaratıklar olarak görülürler ve çok meraklıdırlar. Siz çok yaklaşmadıkça ya da onları kışkırtmadıkça size saldırmazlar.

Bracken

Bracken
Bracken

Brackenlar “çiçek adamlar” olarak da geçerler. İnsan benzeri şekilleri vardır ve kırmızı renktedirler. Gövdesinde dikenleri vardır ve gözleri bembeyaz parlar. Kapalı yerlerde bulunurlar ve en yakındaki oyuncuya sinsice yaklaşmayı denerler. Kendisine dönüp baktığınız zaman kısa bir süreliğine karanlığa doğru çekilecektir, ancak çok uzun süre bakarsanız onu size saldırmaya zorlarsınız.

Sizi yakaladığı zaman ellerini size sarar ve anında sizi öldürür. Öldürdüğü kişileri de sürükleyerek uzaklaştırır. Birbirinize yakın dolaşmak ve arkanızı kollamak Brackenlara karşı yardımcı olabilir.

Bunker Spiders

Bunker Spider
Bunker Spider

Bunker Spiders büyük örümceğimsi bir yaratıklardır ve kapalı mekanlarda bulunurlar. Bulundukları yerin yakınına ağlarını örerler, takıldığınız anda örümcek harekete geçecektir. Öldürülmeleri zordur, bu yüzden bölgelerinden uzak durmak ve ağlarının yanından gizlice geçmek iyi bir seçenek olacaktır. Kapıları da açabildikleri için hızlıca uzaklaşmanız önerilir.

Circuit Bee

Circuit Bee
Circuit Bee

Günün herhangi bir zamanında dışarıda bulunabilirler. Kovanları olan kırmızı bir topun etrafına toplanırlar, çok yaklaştığınız zaman size doğru uçup saldırırlar. Eğer kovanlarından uzakta kalırlarsa öfkelenirler ve haritada dolaşmaya başlarlar, gördükleri her şeye de saldırırlar.

Kovanları yüksek miktarda krediye satılabilmektedir, bu yüzden çoğu oyuncu kovanı alma riskine girişirler.

Coil-Head

Coil-Head
Coil-Head

Coil-Head mankene benzeyen, kolları kısa, göğsü hasarlı ve kafası bir yay üzerinde duran bir yaratıktır. Oyunculara karşı çok hızlı hareket eder ve öldürür, biri onlara bakmadığı takdirde.

Lethal Company taktikleri arasında Coil-Head’e bakmak yer alır. Savaşmaya çalışmak yersizdir, ona bakarken yavaşça uzaklaşmaya çalışın.

Earth Leviathan

Earth Leviathan
Earth Leviathan

Dışarıda yer altında yaşavan devasa bir solucandır. Hava karardıktan sonra ortaya çıkar ve yer altında dolaşmaya başlar. Dışarıda bir şey gözükmese bile ana monitörden bakıldığı zaman kocaman kırmızı bir noktanın geminin etrafında dolaştığını görebilirsiniz.

Bu solucanlardan kurtulmanın en iyi yolu gittiğiniz yönü değiştirerek koşarak uzaklaşmak olacaktır. Taşıdığınız ağır hurdaları da daha hızlı koşmak için bırakabilirsiniz.

Eyeless Dog

Eyeless Dog
Eyeless Dog

Eyeless Dog, büyük köpek benzeri yaratıklardır. Geceleri dışarıda ortaya çıkarlar. Dev, sivri dişli ağızları vardır ve yakalandığınız zaman sizi öldürürler.

Adından da anlaşılabileceği gibi, gözleri yoktur ancak sese karşı oldukça duyarlıdırlar. Yanlarından gürültü yapmadan, eğilerek uzaklaşabilirsiniz. Zıplayabildikleri için platformlara ve geminize çıkabilirler.

Forest Keeper

Forest Keeper
Forest Keeper

Güneş batmaya başladıktan sonra dışarıya çıkarlar. Ayak sesleri çok yüksek çıktığı için anlaşılması kolaydır. Karşılaştığınız zaman eğilip sizi fark etmemesini umabilirsiniz. Sizi yakaladığı anda sizi elleriyle yakalar ve yer.

Ghost Girl

Ghost Girl
Ghost Girl

Uzak ve ulaşılması zor olan 3. Seviye Aylarda bulunabilirler. Sadece tek bir oyuncuya musallat olur, eğer onu görürseniz sizi avlamaya başlamış demektir. Diğer oyuncular onu sizi avladığı sürece göremezler.

Tek kurtulma yolunuz kaçmaktır, ancak kendisi de hızlı koşar ve sizi geminin içine kadar bile takip edebilir.

Hoarding Bug

Hoarding Bug
Hoarding Bug

Hoarding Bug kapalı mekanlarda bulunur. Tıpkı sizin gibi o da etrafta dolaşır ve hurda toplamaya çalışır. Onları hurda zulalarını korurken bulabilirsiniz ve onlardan çalmaya çalıştığınız ya da onları kışkırttığınız zaman size saldırırlar. Kürek ya da tabela ile vurulduğu zaman onları öldürebilirsiniz.

Hygrodere

Hygrodere
Hygrodere

Kapalı mekanlarda bulunan mavi-yeşil jelatinimsi, şekilsiz ve slime benzeri bir yaratıktır. Sizi fark ettiğinde saldırganlaşır fakat aşırı yavaş hareket eder. Yüksek bir platformda durursanız size ulaşamaz ve üzerinden atlamanız mümkündür.

Jester

Jester
Jester

Jester tehlike seviyesi ileri aylarda bulunur. Karşılaştığınız zaman zararsız gibi gözükür, ancak kendi üzerinde bulunan kolu çevirmeye başladığında kaçmanızın vakti gelmiş demektir. Yaklaşık 30 saniye sonra saklansanız bile yerinizi bulup sizi öldürecektir. Tek kaçış yolu binayı terk etmenizdir.

Manticoil

Manticoil
Manticoil

Manticoil dört kanatlı zararsız bir kuş türüdür. Sürü halinde dolaşırlar ve dışarıda bulunurlar. Oyunculara karşı hiçbir saldırıda bulunmazlar.

Roaming Locusts

Roaming Locusts
Roaming Locusts

Sürü halinde dışarıda bulunurlar, zararsızdırlar ve onlara yaklaştığınız anda dağılırlar.

Snare Flea

Snare Flea
Snare Flea

Kapalı alanlarda tavanlarda dolaşan bir böcektir, oyuncuların kafasına ya da önüne düşerek kafalarını sarmaya ve onları öldürmeye çalışır. Sizi öldürmesi birkaç saniye süreceği için kürek ve tabelalar ile öldürmeniz mümkündür. Kafanıza kendini doladığı anda görüşünüzü kapatır, takım arkadaşlarınız ona vurarak kafanızdan indirebilirler. Kurtulmanın diğer bir yolu da çıkış kapısından dışarıya çıkmaktır.

Spore Lizard

Spore Lizard
Spore Lizard

Kocaman yuvarlak bir ağzı ve kuyruğunun ucunda mor bir küre bulunan bir yaratıktır. Siz onu kışkırtmadıkça size saldırmak yerine durup, ağzını açıp kuyruğunu sallayacaktır.

Yaklaştığınızda size pembe bir sıvı püskürtüp görüşünüzü kısa süreliğine kötü etkileyebilir.

Thumper

Thumper
Thumper

Köpekbalığına benzeyen bir kafası vardır, koridorlarda sürüklenerek ilerler ve hızlıdır. Sağırdır, ve ondan zikzak çizerek kaçmanız ve hatta kürekle öldürerek kurtulmanız mümkündür.

Lethal Company Sistem Gereksinimleri

Lethal Company sistem gereksinimleri şu şekildedir:

İşletim Sistemi: Windows 10. İşlemci: Intel Core i5-7400 CPU @ 3.00GHz; Shader Model 5. Ekran Kartı: NVIDIA GForce GTX 1050. DirectX: Sürüm 11.

Henüz erken erişimde olan Lethal Company şimdiden büyük bir oyuncu kitlesine sahip. Sunduğu korku dolu atmosferi arkadaşlarınızla birlikte korkmanın yanı sıra gülme ve eğlenme fırsatı da sunar. Korku oyunları ile ilgili daha fazla rehber içeriği görmek istiyorsanız “Sons of the Forest Hayatta Kalma Rehberi” içeriğimize de bir göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Efehan ümser
Efehan ümser
7 ay önce

Bu oyun cok iyi ya walla

Yigit
Yigit
7 ay önce

İnternette pek bu oyun ile alakalı adam akıllı bi yazı görmemiştim eline saglik

İlgili İçerikler