Knock at the Cabin Film İncelemesi

Knock at the Cabin film incelemesi

Unbreakable, Split ve Glass filmlerinin usta yönetmeni M. Night Shyamalan’dan bir kıyamet gerilim filmi olan Knock at the Cabin filmini inceliyoruz.

Paul Tremblay’in Bram Stoker ödüllüThe Cabin at the End of the World” adlı korku romanından uyarlanan Knock at the Cabin (Kulübeye Tıklat) filmi, kitabın karanlık sonunu değiştirse de hikaye örgüsüyle ve sempatik oyuncu kadrosuyla korku algısını yeniden şekillendiriyor.

Knock at the Cabin Konusu

Filmdeki olaylar ile kitaptaki olaylar sürpriz sona kadar neredeyse birbiriyle aynıdır. Filmde Andrew ve Eric küçükken evlat edindikleri kızları Wen ile birlikte bir dağ evine tatile gitmiştir. Eric, Andrew ve Wen için her şey güllük gülistanlık iken dört gizemli insanın dağ evine davetsiz şekilde gelmesi, tatili bir an da hayatta kalma mücadelesine dönüştürür.

Davetsiz misafir Leonard, bahçede Wen’i gördüğünde birçoğumuz için ürpertici bir istekte bulunur:

Babaların bizi içeri almayacak, Wen. Ama buna mecburlar. Yapmaları gerektiğini söyle. Seni incitmek için burada değiliz. Dünyayı kurtarmak için yardımına ihtiyacımız var. Lütfen.

Andrew, Eric ve Wen
Andrew, Eric ve Wen

Wen, bu sözlerin üzerine babalarına haber vermek için kulübeye koşar. İlk etapta  durumun vahametini anlamayan Andrew ve Eric, davetsiz misafirlerin kulübenin kapısına dadanmasıyla ürpertici bir durumun merkezine dahil olurlar.

Ardından bir şekilde içeri girmeyi başaran davetsiz misafirler, Andrew ve Eric’i zapt edip bugün Andrew, Eric ve Wen’in insanlığın geleceği için son derece mühim bir karar vermesi gerektiğinden bahseder. Bu düşüncelerinden kaynaklı evlerine gelen bu dört kişinin deli olduğunu düşünen Andrew, Eric ve Wen zamanla tanık oldukları kanıtlar ile dünyanın sonunun sadece kendilerinin vereceği bir karara bağlı olduğunu öğrenir.

Knock at the Cabin ve The Cabin at the End of the World Farkı

Film ile kitap neredeyse birbirinin aynı olayların yaşandığı bir hikaye örgüsüne sahiptir. Ancak M. Night Shyamalan; “Kitap kitaptır,” zihniyetiyle çıktığı yolda kitabın karanlık sonunun aksine Knock at the Cabin için daha iyimser bir son yazmıştır.

Knock at the Cabin Leonard ve Wen
Knock at the Cabin Leonard ve Wen

Özellikle genel zihniyet ve karakterlerin adanmışlıkları filmde daha kararlı yapıdayken kitaptaki muhtemel önlenebilir son bencilliğin pençesinde kendi haline bırakılmış, Andrew, Eric ve Wen gün sonunda kıyameti birinci elden deneyimleme fırsatını yakalamıştır.

Knock at the Cabin Oyuncuları Kimdir?

Knock at the Cabin oyuncuları belki de filmin albenisini artıran en önemli ayrıntıdır. Dave Bautista, Rupert Grint, Jonathan Groff, Ben Aldridge, Abby Quinn ve Nikki Amuka-Bird’ün yer aldığı oyuncu kadrosu, birbiriyle alakasız tiplemeleriyle filme daha da gizem katmış. Ayrıca filmde M. Night Shyamalan’ın her filminde olduğu gibi bir cameo sahnesi bulunuyor.

Knock at the Cabin Filmi Ne Anlatıyor?

Yönetmen M. Night Shyamalan, “filmin sonundaki en önemli şey, herkesin kendini karakterlerin yerine koyması” dedi. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında “Ne yapacaklardı?”. İnanmayı seçip bir fedakarlıkta bulunmak mı? Yoksa tam tersi mi?

Birçoğunuzun kesinlikle hiç tanımadığı dört kişinin sözüne kanıp gönüllü bir ruh halinde kendi canına kastedeceği fikri kesinlikle ilk akla gelecek şeylerden biri değil. İnsan sorgulayan bir varlık; “Öyleyse neden?”.

Mahşerin Dört Atlısı
Mahşerin Dört Atlısı

Aslında M. Night Shyamalan Knock at the Cabin’de herkesin önyargılarını kıracak bir kıyamet alegorisi yaratır. Film boyunca sapkın tarikat üyeleri gibi lanse edilen dört davetsiz misafir aslında Mahşerin 4 Atlısı’dır. İntiharlarıyla neden oldukları kıyametler ise her bir atlı için karakterize edicidir. Vahiy kitabındaki Mahşerin Dört  Atlısı ile ilgili ayet şu şekilde geçer:

“Ve baktım ve solgun bir at gördüm: ve üzerinde oturan adı Ölüm’dü ve onu Cehennem takip etti. Ve kılıçla, açlıkla, ölümle ve yeryüzünün canavarlarıyla öldürmek için onlara dünyanın dörtte biri üzerinde yetki verildi.”

6. Vahiy, 8. Ayet

M. Night Shyamalan’ın filmografisinde belli başlı metaforların çoğu Hristiyanlıkla ilgili belli belirsiz yaratılışçı alt metinlere çıkar. Zaten bunu Servant dizisinde ve diğer filmlerindeki bir dizi irrasyonel inanca sahip karakteri kutuplaştırmasından anlayabiliyoruz. Knock at the Cabin’de bu tarz bir gerilim filmidir. İzleyiciyi düşünsel argümanlarla donanmış, tuhaf bir ikileme sokar.

M. Night Shyamalan film incelemeleri ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “Unbreakable, Split, Glass Üçlemesi Film İncelemesi” adlı film inceleme yazımıza göz atabilirsiniz.

Knock at the Cabin Fragmanı

M. Night Shyamalan’ın 15. filmi olan Knock at the Cabin hakkında bilmeniz gereken detayları, film hakkında bir önizleme sunan Knock at the Cabin fragmanını izleyerek öğrenebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler