Kara Mizah Sevenler İçin En İyi 5 Stand-up Gösterisi

Kara mizah, sevenin hastası olduğu, sevmeyeninse ciddi anlamda nefret edip rahatsızlık duyduğu bir komedi türü. Eğer bu türe ön yargılı olmayıp bir şans verirseniz belki siz de sıkı bir takipçisi olmaya başlayabilirsiniz. Bu yazımızda kara mizah nedir ve nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrenecek ve en keyifli 5 Stand-up gösterisi hakkında önerilerimizi göreceksiniz.

Kara Mizah Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kara mizah, temelinde ironi ve hiciv bulunduran, sansürlemeksizin her türlü konuda yapılabilen bir komedi türüdür. Genellikle hassas mevzularda yapıldığı için çizgisi çok incedir. Kaliteli yapılmadığında tatsız sonuçlar doğurabilir.

Kara mizah sanıldığının aksine milli ve dini değerlere, eksikliklere, hastalıklara hakaret etmek değildir. Aslında baskılanan birçok duyguyu açıkça ifade eder. Pek sevgili komedyen Jim Jefferies’in de dediği üzere;

Bu bir şaka. Benim görüşüm değil. Düşündüğüm değil, söylendiği zaman komik bulduğum şey. Düşündüğüm şeylerle komik bulduğum şeyler arasında kocaman bir fark var.

1. Jim Jefferies – Free Dumb

Listemizin en başında, adeta kara mizah yapmak için doğduğunu düşündüğüm Jim Jefferies‘den Free Dumb adlı Stand-up gösterisi yer alıyor. Gösterinin sesini kapatarak izleseniz sanki çiçek böcekten bahseder zannedersiniz, o derece tatlı mimiklerle anlatıyor her şeyi. Hatta bu gösterisinde aynen şöyle demişti: “Hayattaki bütün becerim, korkunç şeyler söylerken sevimli görünebilmem.”. Free Dumb’da kendi çocuğundan, evliliklerden, ünlü skandallarından ve daha birçok çarpıcı konudan bahsediyor.

2. Deniz Göktaş Stand-up

https://www.youtube.com/watch?v=RoEwxajr_nA

İkinci sırada içimizden biri var. Amatör komedyen Deniz Göktaş, içindeki her şeyi filtrelemeden seyirciye sunuyor. Özellikle Türkiye’de bu mizah türünün çok nadir yapıldığı göz önüne alındığında bence Deniz Göktaş büyük bir boşluğu dolduruyor. Geçmişten kendi hikayelerini, insanlığın ortak sorunlarını ya da tarihteki popüler tartışma konularını kendine has mizahıyla akıcı bir şekilde harmanlıyor. Youtube’da Stand-up kesitlerine ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda Spotify’da “Deniz Göktaş’a ayıracak vaktim yok” adında bir podcasti mevcut. Keyifle dinleyebilirsiniz.

3. Daniel Sloss – Jigsaw

Her gösterisinde sınırları zorlayan Daniel Sloss, bu şovunda da laflarını esirgemiyor. Gösterinin ilk yarısında kahkahalara boğulurken ikinci yarısında ise kendinizi Sloss’un yaptığı tespitlerin doğruluğuna kaptıracaksınız. Bazı konulara bakış açınızı temelden sorgulatıp adeta bir profesörden ya da hayatta çok görmüş geçirmiş birinden uzun bir nasihat almış gibi olacak. Zekasına ve tespitlerine hayran kalacağınıza eminim. Ayrıca yoğun mimikleri, kocaman açtığı mavi gözleri ve kendinden emin sırıtışıyla şeytan tüyünün ta kendisi.

Sloss bu gösterisinde çocuklar, veganlar, hayatın anlamı ve büyük bir bölümünde ilişkiler üzerine konuşuyor ve her zamanki gibi ofansif şakalarını yapıyor. Ayrıca Daniel Sloss ile ilgili ilginç bir bilgi var. Jigsaw gösterisi yayınlandıktan sonra total olarak pek çok çifti ayırmış bir komedyen. Kendi twitter hesabında istatistik bile var:

  • Ayrılıklar – 5500+
  • Nişanın sonlanması – 25
  • Boşanmalar – 32

4. Louis C.K. – Hilarious

Louis C. K, kara mizah dendiğinde bütün ilgililerin ortak paydada buluştuğu bir isim. Bunun en büyük sebebi yüksek kaliteli şakaları. Akıcı anlatımı ve beden diliyle sıkılmama garantisi verebilirim. Ayrıca yüzünüzden tebessüm, yer yer de kahkaha eksik olmayacak. Sadece yaptığı espriler değil, esprileri aktarış şekli de oldukça başarılı. Bu gösterisinde modern yaşamın dertlerinden, ebeveynlikten ve birçok konudan bahsediyor. Hilarious gösterisi, Sundance Film Festivali için kabul edilen ilk Stand-up olma özelliği taşıyor. Ayrıca Louis C.K.’in Emmy ödüllü bir komedyen olduğunu söylememiz gerek. “Louie” adlı komedi dizisiyle Emmy ödülüne layık görüldü.

5. Ricky Gervais – Humanity

Başından sonuna kadar düşmeyen temposuyla doyurucu ve oldukça keyifli bir şov. Ricky Gervais, “Her şey ile dalga geçilebilir, önemli olan nasıl yapıldığıdır.” felsefesiyle hareket ediyor. Mizahın, hakkında mizah yapılan kötü şeyin kaynağı olmadığı ve o kötü şeyin kendisinden daha kötü bir şey olamayacağı ana fikrini her seferinde seyirciye sunuyor. Ricky Gervais “Humanity” gösterisinde tanrı, evlilik, çocuk, sosyal medya vb. konuları ele alarak sert diliyle cesur şakalarını yapmaya devam ediyor. Ayrıca göz atmak isterseniz Gervais’in 2019 yılında Netflix’de yayınlanan “After Life” adlı çok keyifli bir komedi dizisi var. Ricky Gervais bu dizide hem yazar, yönetmen ve yapımcı kimliğiyle bulunuyor hem de Tom Basden ile başrolü paylaşıyor.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler