Kara Köpek Efsaneleri ve 5 En iyi Efsane

Özellikle Britanya Adaları’nda çokça dolanan kara köpek efsaneleri oldukça çeşitlidir. Biz daha çok kara kediyle ilgili olan uğursuzluk hikayelerini bilsek de bu yazımızda ele alacağımız konu kara köpeklerle ilgili. Bazı hikayelerde kara köpek bir hayalet, bazen iyi şans, bazen ise şeytanın ta kendisi. Bu yazımızda; Black Shuck (Kara Şok), Moddey Dhoo, Barghest, Church Grim (Kilise Grimi), The Black Dog of the Hanging Hills (Asma Tepelerin Kara Köpeği) adlı kara köpeklerin efsanelerinden bahsedeceğiz.

Kara Köpek Efsaneleri

Kara Köpekler doğaüstü varlıklardır. Parlayan kırmızı veya sarı gözlerle fazlaca büyüklerdir ve genellikle Şeytan ile bağlantılılardır. Avrupa mitolojisi boyunca Cŵn Annwn (Gal), Garmr (İskandinav) ve Cerberus (Yunan) kara köpekler ölümle ilişkilendirilmiştir. Ayrıca hepsinde bir şekilde Yeraltı Dünyası’nın koruyucularıdır. 

Birçok ülkede de “Kara Köpek” efsaneleri dolanır:

 • Guernsey Manş Adası’nda Tchico adını verdikleri kara köpek başsızdır ve vassallarından birini haksız yere suçladığı için asılan eski Guernsey Mübaşiri Gaultier de la Salle’nin hayaleti olduğu varsayılır. Ayrıca “Kara ölüm köpeği” olarak da adlandırılır.
 • Latin Amerika’da ateş gözlü siyah köpekler, Meksika’dan Arjantin’e kadar Perro Negro (İspanyolca Kara Köpek demek), Nahual, Huay Chivo ve Huay Pek, alternatif olarak Uay/Way/Waay Chivo/Pek, Cadejo gibi çeşitli isimler altında bildirilmiştir. Genellikle ya Şeytan’ın enkarnasyonları ya da şekil değiştiren bir büyücü oldukları söylenir.
 • Somerset’te Gurt Dog (Büyük Köpek) yardımsever bir köpeğe bir örnektir. Annelerin, Gurt Dog’un onları koruyacağına inandıkları için çocuklarının Quantock Tepeleri’nde gözetimsiz oynamasına izin verecekleri söylenirdi. Aynı zamanda bölgedeki yalnız gezginlere eşlik ederek bir koruyucu ve rehber görevi görür.
 • Yorkshire, Swaledale’deki Ivelet yakınlarındaki Ivelet Köprüsü’ne siyah bir köpeğin musallat olduğu söylenir. Başsız olduğu iddia edilen köpeğin, geceleri havlaması duyulabilmesine rağmen köprünün kenarından suya atladığı iddia ediliyor. Ölüm alameti olarak kabul edilir ve raporlar, onu gören herkesin bir yıl içinde öldüğünü iddia eder.
 • Yeth Hound (Yeth Tazısı) olarak adlandırılan kara köpek Güney Batı İngiltere’de (Devon) anlatılır. Brewer’s Dictionary of Phrase and Fable’a göre Yeth Tazısı, geceleri ormanda dolaşan ve inleme sesleri çıkaran, vaftiz edilmemiş bir çocuğun ruhu olduğu söylenen başsız bir köpektir. Ayrıca Sir Arthur Conan Doyle’un The Hound of the Baskervilles’deki hayalet köpek için bir ilham kaynağı olmuştur.
 • Lancashire ve Yorkshire’ın Skriker adlı kara köpeği (veya Shrieker), diğer kara köpekler gibi bir ölüm alametidir, aynı zamanda geceleri yüksek sesle, delici çığlıklar atarak ormanda görünmez bir şekilde dolaşır.
 • İngiltere’nin Bradford şehrinin yerel efsanesi olarak da Padfoot köpeği anlatılır. Bir anda insanların önlerinde veya yanlarında belirdiği bilinmektedir. Yaratığı kendi haline bırakmak en iyisidir, çünkü bir kişi onunla konuşmaya çalışırsa veya ona saldırırsa, o zaman onlar üzerinde güç sahibi olur. Anlatılana göre bir adam Padfoot’a sopayla vurmaya çalışmış, korkup evine kaçtıktan kısa süre sonra ise rahatsızlanıp ölmüştür.
 • Siyah bir köpeğin dört yüz yıldan fazla bir süredir Newgate Hapishanesine musallat olduğu ve idamlardan önce ortaya çıktığı söyleniyor. Efsaneye göre, 1596’da bir bilgin büyücülükten hapishaneye gönderildi, ancak yargılanmadan önce açlıktan ölmek üzere olan mahkumlar tarafından öldürüldü ve yendi. Bu siyah köpek kısa süre sonra ortaya çıktı ve korkmuş adamlar muhafızlarını öldürüp kaçsalar da köpek, gittikleri her yerde onlara musallat oldu.
 • Gytrash (veya Guytrash), Kuzey İngiltere’nin  yollarına musallat olan ve aynı zamanda bir at, katır ve inek şeklini alan siyah bir köpek ve ölüm alameti olarak anlatılır. Jane Eyre’nin Charlotte Brontë kitabında direkt olarak yer alır. 
 • Gabriel Tazıları, havada yükseklere uçan insan başlı köpeklerdir ve sesleri duyulur ancak nadiren görülür. Bazen bir evin üzerinde uçarlar ve bu, içinde yaşayanların başına ölüm veya talihsizlik geleceğinin bir işareti olarak alınır. Yeth tazısı gibi vaftiz edilmemiş çocukların ruhları oldukları söylenir.
 • St Germans’ın etrafındaki bölgenin Dando’nun Köpekleri olarak bilinen bir av köpeği sürüsü tarafından ele geçirildiği anlatılır. Dando, yetenekli bir avcı olan günahkâr bir rahiptir.
 • The Devil’s Dandy Dogs (Şeytanın Züppe Köpekleri), genellikle Dando’nun Köpekleri ile karıştırılır ancak çok daha tehlikelidirler. Avcı, Şeytan’ın kendisidir ve köpekleri sadece hayaletler değil, siyah renkli boynuzları ve ateşli nefesleri olan gerçek cehennem köpekleridir. Anlatılana göre bir gece bir çoban, bozkırlardan evine dönerken bu köpekler tarafından yakalanacaktı ama o diz çöküp dua etmeye başlayınca onu bırakıp başka bir yöne gittiler.

1- Black Shuck (Kara Şok)

Black Shuck

Büyük Britanya Adaları’nda kaydedilen hayalet kara köpeklerden biri olan Black Shuck, Old Shuck ya da Old Shock olarak da bilinir. Adı, şeytan anlamına gelen eski İngilizce ‘succa’ kelimesinden türetilmiş. Yüzyıllar boyunca Suffolk Sahili sakinleri, kırmızı gözlere sahip büyük siyah bir köpeğin hikayelerini anlattılar. Bazen Black Shuck’un başsız göründüğü ve diğer zamanlarda bir sis halısı üzerinde yüzdüğü söylenir. Ayrıca bu köpeğin korkunç ulumasını duyarsanız, ölümü kendinize çekmemek için gözlerinizi kapalı tutmanız gerektiği anlatılır.

Efsaneye göre, 4 Ağustos 1577’de Bungay’daki St Mary’s Kilisesi’nin kapılarından büyük siyah bir köpek gök gürültüsüyle içeri girdi. Büyük bir cemaatin yanından geçerek, bir adamı ve bir çocuğu öldürdü ve daha fazla insanı parçalayıp öldürdüğü Blythburgh Kilisesi’ne geçmeden önce kilisenin çan kulesinin çatıdan çökmesine neden oldu. Yerel sakinler olayı Şeytan’a atfediyor, Blythburgh Kilisesi’nin kapısındaki yanık izleri, yerel halk tarafından “şeytanın parmak izleri” olarak anılıyor.

Black Shuck birçok esere ilham kaynağı oldu. Rahel Kapsaski’nin Troma tarafından yayınlanan 2020 stop-motion animasyonlu korku filmi Curse of the Black Shuck’ta işlenmiştir. Ayrıca 2020 video oyunu Assassin’s Creed: Valhalla‘da oyundaki canavarlardan biridir. Black Shuck, JK Rowling tarafından 1999 yılında yayımlanan “Harry Potter ve Azkaban Tutsağı” adlı romanında anlatılmıştır. 2019 filmi Annabelle Comes Home’da ise şeytani bebek tarafından canlandırılan ruhlardan biri olarak da bir Black Shuck’u görmek mümkün.

 

2- Moddey Dhoo

Moddey Dhoo

Moddey Dhoo veya Mauthe Doog adıyla anılan kıvırcık siyah tüylü büyük köpek, bir zamanlar Peel Kalesi’ne musallat olduğuna inanılan bir hayaletti. Kime ait olduğu, nereden geldiği veya kaleye nasıl girdiği bilinmiyordu. Varlığı tam bir gizemdi, her zaman kapılar kapatıldıktan sonra ortaya çıkıyordu. Bazen bir odada bazen de kalenin ve arazinin farklı yerlerinde görülürdü. Peel Kalesi’nde muhafız odasından eski bir kiliseye giden bir geçit vardı. Moddey Dhoo, muhafızları fazlasıyla korkuttuğu için bütün muhafızlar o geçitte yalnız kalmaktan korkuyordu.

Sonuç olarak, muhafızlar kale kapılarını çiftler halinde kilitleme konusunda anlaştılar. Ta ki sarhoş bir muhafız bu kurala karşı gelip perili geçide tek başına girene kadar. Bazı yüksek sesler duyulduktan sonra gardiyan, gördükleri karşısında o kadar korkmuş bir şekilde koridordan çıktı ki sesini dâhi çıkaramadı, titremesini durduramadı ve üç gün sonra öldü. Geçit kısa süre sonra kapatıldı ve o zamandan beri kimse Moddey Dhoo’yu görmedi.

Mauthe Doog, “Fire Emblem: The Sacred Stones” adlı video oyununda ve Seanan McGuire’ın “October Daye” kitap serisinde yerini almıştır.

3- Barghest

Barghest

Barguest adıyla da bilinen bu siyah köpeğin yalnızca geceleri ortaya çıktığı söylenir ve genellikle canavar ve goblin benzeri olarak tanımlanır. Barghest’ı görmenin, diğer birçok kara köpekte de olduğu üzere uğursuzluk getirdiğine inanılır. Aynı zamanda, bir insanın evinin eşiğinden geçerek ölümünü önceden haber verebilir.

Barghest’ın başsız bir erkeğe, kadına ve hatta başka bir hayvana -beyaz bir kedi, bir tavşan gibi- dönüşebileceği anlatılır. Ayrıca eğer olur da Barghest ile karşılaşacak kadar şanssızsanız hemen bir nehir bulmanız önerilir çünkü Barghest’ın vampirlere benzer bir hastalığı olduğu ve nehri geçemediği söylenir.

Barghest, Elizabeth-Anne Wheal tarafından yazılan İngiliz TV dedektif dizisi Dalziel ve Pascoe‘nun 2004 yılındaki bölümü olan “Great Escapes”in ana temasıdır. The Witcher video oyunu serisi, geceleri ıssız yollarda yolcuları avlayan düşman hayalet köpekler olarak Barghest’lara yer verir. Ayrıca masa üstü rol yapma oyunu Dungeons & Dragons’ta bir canavardır ve burada bir goblin şeklini alabilen, şekil değiştiren bir şeytandır. 1978 yapımı TV filmi Devil Dog: The Hound of Hell’de de Lucky adında bir barghest görebilirsiniz.

4- The Black Dog of Hanging Hills (Asma Tepelerin Kara Köpeği)

Asma Tepelerin Kara Köpeği

“Asma Tepelerin Kara Köpeği Efsanesi” 100 yılı aşkın bir süredir Connecticut eyaletine bağlı Meriden’deki sakinler tarafından anlatılır. Köpeği gördüğünü iddia edenler onu, Meriden’in Hubbard Parkı’nın civarlarında gezinirken hiçbir ayak izi bırakmayan ve tamamen sessiz olan doğaüstü bir yaratık olarak tanımlar.

Köpeğin en eski anlatılarından biri New Yorklu jeolog WHC Pynchon tarafından Connecticut Quarterly’de (Nisan-Haziran 1898) yayınlandı. Pynchon göre, Şubat 1891 yılında o ve jeolog Herbert Marshall USGS, köpeği görünce bir araştırma yapmaya karar verdiler. Pynchon köpeği daha önce bir kez görmüştü. Köpeği iki kez görmüş olan Marshall ise, efsaneyle alay etti. Ama daha sonra konuşurlarken Marshall’ın altındaki kaya parçası kaydı ve düştü. Kurtarma ekipleri Marshall’ın cesedini vadinin dibinde kanlar içinde buldu ve o sırada siyah bir köpek onları izliyordu.

Marshall’ın ölümünden altı yıl sonra ise genç jeolog Pynchon da tepelere yaptığı bir gezinin ardından kayboldu. Cesedi, Marshall’ın West Peak’in altına düştüğü aynı vadide bulundu. Pynchon, öldüğü gün üçüncü kez kara köpeği gördü mü görmedi mi maalesef asla bilemeyeceğiz.

5- Church Grim (Kilise Grimi)

Kilise Grimi

Church Grim aynı zamanda Kyrkogrim (İsveç) ve Kirkegrim (Danimarka) olarak da bilinir. Aslında adının aksine, Grim’in dilimizdeki karşılığı gaddar ve korkunç demek, diğer kara köpeklerden farklı olarak oldukça iyi niyetli bir köpektir.

Church Grim genellikle büyük bir siyah köpek şeklindedir ve kiliseyi hırsızlar, cadılar, büyücüler ve şeytanın kendisi de dahil olmak üzere onu kirletecek olanlardan korur. Kilisede düzeni sağlar ve suç işleyenleri cezalandırır. Ayrıca Cenaze törenlerinde başkanlık eden din adamı, köpeği kilise kulesinden dışarı bakarken görür ve ölen kişinin ruhunun cennete mi yoksa cehenneme mi gideceğini belirleyebilir.

Kilise Grimi, popüler kültürde yerini almıştır. The Ancient Magus Bride manga ve anime serisindeki “Ruth” karakteri bir kilise grimidir. Ayrıca mobil oyun olan Year Walk’ta , oyuncunun görevi kiliseye ulaşmak ve gelecekte neler olacağını görmek için bir kilise grimine danışmaktır.

Bu yazımızda ilginç efsanelere sahip ve oldukça korkunç 5 kara köpeğin hikayesinden bahsettik. Eğer bu tür ilgi çekici efsaneler ve yaratıklara ilginiz varsa Kriptozooloji Nedir? En Tuhaf 7 Kriptid adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Can
Can
1 yıl önce

Bitanesini gördüm ve dokunmaya calıştımda elim içinden geçti kafamı nereye doğru çevirsem gözlerimi kapasam bile onu gördüm saat gece 23:55 de oldu bugün

İlgili İçerikler