Japon Kültürünün Sembolü 14 Popüler Kimono Modeli

Shiromuku Kimono

Japon kültürü denildiğinde günümüzde de sembol halini alan kimonolar akla gelmektedir. Zamana, mevsime ve sosyal statüye uygun birçok kimono vardır. Bu yazımızda Japon kültüründe oldukça popüler olan ve sıkça karşılaşabileceğimiz kimonoları yakından tanıyarak kimonoların nasıl giyildiğini öğreniyoruz.

Japonlar  oldukça uzun yıllardır kimono giymektedir. Günümüzde kimonolar genellikle önemli bayramlarda ve etkinliklerde giyilse de, özellikle turistler açısından popülerliğini korumaktadır.

Kadınlar ve erkekler tarafından giyilebilen kimonolarda; kadın kimonoları daha düzenli, genellikle de daha parlak renklere ve daha göz alıcı desenlere sahiptir. Erkek kimonoları ise öncelikle düğünlerde ve çay seremonilerinde giyilirken; genellikle daha koyu renklere sahip ve desensizdir.

1. Furisode Kimono

Furisode Kimono
Furisode Kimono

Edo döneminde, büyük kolları sallamak, duyguları göstermenin bir yolu olarak görülüyordu. Bu nedenle, Furisode bekar kadınlar için tasarlanmış bir kimono tarzıdır. ‘Furi’ salıncak,  ‘sode’ ise kol manasına gelmektedir.

Genç Kızlar genellikle düğün törenleri, çay seremonisi gibi resmi durumlarda Furisode giymektedir. Bu kimono türü, parlak renklere sahip kaliteli ipeklerden yapılmaktadır. Elleri kapatan çok uzun ve geniş kollar bu kimononun önemli bir parçasıdır. Furisode kimonolar, kol uzunluklarına göre; 3 tipe ayrılmaktadır

  • Kofurisode: kısa kollu
  • Chu-furisode: dirsek kol
  • Ofurisode: yere kadar inen kollar

Japon kültüründe, genç kızların Furisode giymesi, evlenme yaşlarının geldiği ve evlenmeye hazır oldukları anlamına gelmektedir.

2. Tomesod Kimono

Tomesode Kimono
Tomesode Kimono

Furisode’den farklı olarak Tomesode, boşanmış olsun ya da olmasın evli kadınların giydiği bir kimono türüdür. Bu kimono, kısa ve dar kollu olurken basit ama zarif desenlerle süslenmiştir.

Geleneksel olarak tasarımı genellikle siyahtır ve üzerinde işlemeli “kamon” adı verilen aile simgesi vardır. Evlenmiş kadınlar, Tomesod’ları tüm aileyi bir araya getiren özel günlerde giymektedir.

3. Houmongi Kimono

Houmongi Kimono
Houmongi Kimono

Japonca’da “homon” ziyaret anlamına gelmektedir. Houmongi, düğün törenlerinde genellikle gelinin arkadaşları veya çay töreni gibi resmi davetlerde genellikle evli olmayan kadınlar tarafından giyilir. Bu tür kimonoların gövdesi, kimononun omuzlarında, kollarında ve alt kucağında aynı desenlerle düz renktedir.

4. Tsukesage Kimono

Tsukesage Kimono
Tsukesage Kimono

Tsukesage çay törenlerinde, çiçek aranjmanlarında ve Japonların yakın arkadaşlarının düğünlerinde giydikleri bir başka tür kimonodur. Tsukesage’nin tasarımı Houmongi’nin tasarımına oldukça çok benzer. İkisi arasındaki fark ise, Tsukesage’nin desenlerinin Houmongi’ninkinden daha mütevazidir ve daha gösterişten uzak olmasıdır.

5. İromuji Kimono

İromuji Kimono
İromuji Kimono

Düz renk” anlamına gelen Iromuji, kimonolar anıldığında oldukça az bahsedilse de giymesi en kolay kimono türü olarak bilinmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere tek renkli olan kimono, desenli ve renkli kimonolara göre oldukça az popülariteye sahiptir.

Iromuji kimonolar, siyah ve beyaz renklerinin dışında herhangi bir renge sahip olabilirler. Daha çok kadınların kullandığı bu kimono, hem evli hem de bekar kadınlar tarafından giyilebilen bu kimono çeşidinde aile arması zorunluluğu yoktur. Ancak kimonolarda aile armasının bulunması kimonoyu giyenin sosyal statüsünü ve köklü ailesini yüceltmektedir.

6. Komon Kimono

Komon Kimono
Komon Kimono

Küçük desenler anlamına gelen Komon, kimono boyunca tekrarlanan küçük desenlere sahiptir. Bu kimonolar tarz olarak çok daha rahattır ve günlük hayatta, şehirde giyilebilir.

Birçok tür kumaştan dikilebilen ve hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilebilen Komonlar, batı kıyafetlerinin Japonya’da popüler hale gelmesinden önce Japonya’daki en yaygın kimonolardı.

7. Mofuku Kimono

Mofuku Kimono
Mofuku Kimono

Mofuku kimonolar, erkekler ve kadınlar için resmi bir yas kıyafetidir. Genellikle aile ve merhumun yakınları tarafından giyilen bu kimono; üzerindeki tüm aksesuarlar birlikte tek renk olarak; siyahtır.

8. Uçikake Kimono

Uçikake Kimono
Uçikake Kimono

Uchikake, gelinler veya sahne sanatçıları tarafından tercih edilen oldukça resmi bir kimonodur. Kimonoların dışına giyilir, bu nedenle asla bir obi yani kemer ile bağlanmaz. Uchikake esas olarak gelin kostümü olduğu için temel renkler olarak kırmızı veya beyaz kullanır. Bu tür kimono diğer türlere nazaran çok daha uzundur.

9. Şiromuku Kimono

Shiromuku Kimono
Shiromuku Kimono

Bu tür Kimonolar, geleneksel düğünlerde görülebilen ve en karmaşık giyilen kimonolardır. Oldukça uzun ve daire şeklinde zemini kaplayan kimono giyen gelinler, düzgün yürümek için başkalarının yardımına ihtiyaç duymaktadır.

Mofuku’nun aksine, Shiromuku ve tsunokakushi adlı bir başlık ve chonmage (bir tür geleneksel topuz) dahil tüm aksesuarların tamamı beyazdır.

10. Susohiki/ Hikizuri Kimono

Susohiki Kimono
Susohiki Kimono

Susohiki genellikle geyşalar veya geleneksel Japon dansının sahne sanatçıları tarafından tercih edilmektedir. Shiromukularda olduğu gibi oldukça uzun ve zemini kaplayan eteklere sahiptir.

Susohikiler tasarım olarak diğer kimonolardan farklıdır. Alışılagelen kimonoların yakaları enseden bir yumruk kadar aşağıdayken; Susohiki’ninkilerin yakaları daha alçaktır. Alçak yakayı daha net göstermemek için de omuzlar ve kollar arasındaki dikiş, önden arkaya göre çok daha uzundur.

11. Juunihitoe Kimono

Juunihitoe Kimono
Juunihitoe Kimono

Juunihitoe, sadece Japon sarayına mensup hanımlar tarafından giyilen oldukça zarif ve oldukça karmaşık bir kimono türüdür. Juunihitoelerde; en içteki giysi beyaz ipekten yapılmıştır ve ipek katmanlardan oluşmaktadır.

Oldukça pahalı olan bu tür kimonolar; günümüzde sadece filmlerde, müzelerde, festivallerde veya İmparatorluk Hanesi’nin bazı önemli etkinliklerinde görülebilmektedir.

12. Yukata Kimono

Yukata Kimono
Yukata Kimono

Yukatalar, turistler tarafından en çok bilinen kimono türü olabilir. Yaz mevsiminde kullanılan ve pamuklu kumaştan yapılan bir kimono türüdür. Furisode’ye göre Yukatalar çok daha basittir.

Geleneksel Yukata’nın yalnızca beyaz – siyah veya mavi – beyaz olmak üzere iki renk takımı vardı. Son dönemde bu kimono stili birçok göz alıcı renkte tasarlanmaya başlanmıştır.

Eski zamanlarda Yukata sadece evde banyo kıyafeti olarak kullanılırken; bugün Yukatalar hem erkekler hem de kadınlar tarafından Bon-Odori gününde ve Tanabata ve diğer yaz festivallerinde giyilmektedir.

13. Odori Katamigawari Kimono

Odori Katamigawari Kimono

Odori, “dans etmek” anlamına gelen Japonca bir kelimedir, bu nedenle Odori Katamigawari, geleneksel bir Japon dansçısı tarafından giyilen bir tür kimonodur. Tsukesage, houmongi veya komon ‘dan farklı olarak genellikle sentetik kumaşlardan yapılmakta ve genellikle astarsız olarak tasarlanmaktadır.

14. Onsen Kimono

Onsen Kimono

Onsen kimonoları, Japonya’daki en gayri resmi kimono türü olarak anılmaktadır. Bu kimono stilleri hamamlarda, kaplıcalarda ve diğer salon ortamlarında görülebilmektedir ve bu kimonolar temel olarak bornozdur. Hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilebilen pamuklu kumaşlardan üretilmektedir.

Çoğunluklar kadınlar tarafından giyilen kimonolar anılmış olsa da; erkek modası için de önemli bir yere sahiptir. Hakama (kimono pantolon) ve Haori’nin (kimono ceket) kombinasyonu, en resmi erkek kimono tarzıdır. Bele bağlanan bir obi kemeri ile basitçe giyilen Kinagashi, en popüler erkek kimono türüdür.

Kimono Nasıl Giyilir?

Japonca’da kimono giymek kitsuke olarak isimlendirilmektedir.

Ayrıca kimonoların Japon kültüründeki yeri ve tarihi ilginizi çekiyorsa; sitemizde yer alan “Kimonoların Eşsiz Tarihi ve Güzelliği” adlı yazımızı da göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler