IPhone 12 MagSafe Aksesuarlarının Tıbbi Cihazlara Etkisi

Health Rhythm Journal’da yer alan bir makaleye göre IPhone 12 ve MagSafe aksesuarlarının hayati önem taşıyan tıbbi cihazlara olan etkisi korkutuyor!

Apple, IPhone 12 MagSafe aksesuarları ( MagSafe özellikli kılıf ve MagSafe şarj cihazı vb. ) tıbbi özellikli, hayati önem taşıyan defibrilatör ve kalp pili gibi cihazların elektromanyetik etkileşimini bozduğu tespit edildi. Tüketici elektroniği ile bilgisayar ve  yazılımlar üreten dev teknoloji şirketi Apple konuyla ilgili bir açıklamada bulundu.

İmplante edilebilir defibrilatörler ve kalp pili gibi tıbbi özellikli, hayati önem taşıyan cihazlar, yakın temas esnasında mıknatıs ve radyo dalgalarına yanıt veren sensörler içerebilir. Bu cihazlar ile etkileşimden kaçınmak için İPhone’unuzu ve MagSafe aksesuarlarınızı mümkün olduğunca bu cihazlardan uzakta tutun. Azami mesafe kablosuz şarj ediliyorsa 30 cm iken kablolu şarj durumunda 15 cm uzaklık yeterlidir. Ayrıca destek yönergeleri ve tıbbi cihaz ile ilgili detaylı bilgilere doktora ve tıbbi cihaz üreticisine danışın.

Açıklamada daha önce MagSafe cihazları ile ilgili uyarıda bulunan Apple, MagSafe Şarj Cihazı ve Magsafe Duo Şarj Cihazının da elektromanyetik tıbbi cihazları bozabileceğini belirtti. Açıklamanın devamında MagSafe aksesuarları hakkında detaylı bilgi veren Apple şunları kaydetti:

Tüm MagSafe cihazları ayrıca mıknatıs içerir. Bunun dışında MagSafe Şarj Cihazı ve MagSafe Duo Şarj Cihazı radyo sinyali yayılımı gösterir. Bu sebeple elektromanyetik tıbbi cihazların yakınında MagSafe ve türevi aksesuarların hayati tehlike içereceğinden kullanılmaması önerilmektedir.

Nitekim kullanılması halinde elektromanyetik cihazların sinyallerini bozup parazit oluşturacağından örneğin yoğun bakımdaki bir hastanın yaşamını yitirmesine sebep olabilir.

IPhone 12 MagSafe Aksesuarlarının Tıbbi Cihazlara Etkisi

IPhone 12’nin SAR değerlerinin diğer markalara göre oldukça yüksek olması ise dikkat çeken diğer detayları arasında yer alıyor. Kafa ve vücut için SAR değeri 0.99 W/kg olan IPhone 12, Apple’a göre tüm IPhone cihazlarından daha çok mıknatıs içermesinin manyetik girişim riski oluşturmadığına değindi.

Bu ayın başlarında çıkan Hearth Rhythm Journal‘da yer alan makaleye göre IPhone 12 modellerinin implante edilebilir elektromanyetik tıbbi cihazlarla manyetik etkileşimi neticesinde hayati tehlikesi olan bir hastanın tıbbi ilk yardım tedavisini potansiyel olarak engelleyebileceğini açıkladı. İlgili makaleye göre Amerika’nın Michigan eyaletinden 3 doktor iPhone 12 cihazını bir hastanın implante edilebilir kardiyoverter defibrilatörünün yakınında tutarak test etti. Bu test süresince kardiyoverter defibrilatör “askıya alınmış” moduna geçtiğini onaylayan doktorlar IPhone 12’nin hayati önem taşıyan bir halk sağlığı sorunu olduğunu kaydetti. Doktorlar tıbbi cihaz üreticilerini ve IPhone 12 implante edilebilir cihazlar hakkında doktorları bilinçli olmaya davet etti. İmplant tedavisi gören hastaların IPhone 12 ve diğer akıllı giyilebilir cihazlardan uzak durmaları gerektiğinin altını çizen doktorlar Hearth Rhythm Journal’da yer alan makalede kardiyak implante edilebilir elektronik cihazların bu etkileşimden haberdar etme konusunda bilinçli olmaları gerektiğini belirtti.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler