İnternette Starlink Devrimi!

Beta aşamasında olmasına rağmen 10 binin üzerinde kullanıcıya hizmet veren Starlink’in ilerleyen yıllardaki hedefi uydu sayısını 42 bine çıkarmak ve dünya genelinde daha fazla kullanıcıya ulaşmak.

SpaceX şirketinin 2017 yılında başlatılan yüksek hızlı kablosuz internet projesi olan Starlink projesi dünya genelinde kullanılmaya başlandı! Mükemmel bir performansa sahip olan Starlink hava koşullarına bağlı olarak yüksek hızda internet imkanı sunuyor. Peki bu fütürist projenin abonelik ücreti ne kadar? Starlink Projesi hakkındaki tüm detayları makalemizde bulabilirsiniz.

Starlink nedir? SpaceX neden mini uydu filolarını uzaya gönderiyor? 2015 yılında SpaceX şirketinin internet alanındaki Startup’ı olarak ortaya çıkan Starlink projesi dünya genelinde hızlı ve düşük gecikmeli internete mini uydular vasıtası ile ulaşımı hedefleyen fütüristik projedir. Beta süreci başlayan projede her ay gerçekleşecek olan uydu fırlatmaları ile yeterli sayıya ulaşılması ve kapsama alanının genişletilmesi hedefleniliyor.

Starlink Projesi Nedir?

Uzay taşımacılığı, elektrikli otomobiller, yeraltı tünelleri gibi fütüristik projelere imza atan Elon Musk‘ın 2015 yılında internet alanında Startup projesi olarak ortaya çıkan Starlink projesi mini uydular aracılığı ile dünya genelinde hızlı ve düşük gecikmeli internetin kullanımının sağlanmasını amaçlıyor. 2017 yılı Eylül itibari ile izinlerin çıkmasıyla başlayan ve günümüzde de devam eden uydu fırlatımları ile her geçen gün daha iyi bağlantının sağlanması ve kapsama alanının genişletilmesi hedeflenilen projenin beta sürümünün kullanıcı sayısı günümüz itibari ile 10 binin üzerinde.

Yörüngeye 1.100 – 1.350 km gibi değişken irtifalarda konumlandırılan uydular baz istasyonları ile koordineli çalışıyor. SpaceX şirketi yörüngedeki uydu sayısını 42 bine çıkartarak internet servislerini dünya geneline yaymayı planlıyor. Beta aşamasında yapılan testlerden alınan sonuçlara göre; Starlink’in bugüne kadar sağladığı en yüksek rakam saniyede 210 Mbps fakat söylentilere göre 10 Aralık 2020 tarihli bir Reddit yazısında Utah’ın, Montana eyaletinde yaşayan bir Starlink kullanıcısı 215 Mbps gibi bir internet hızına ulaştığını belirtiyor. Şirketinde belirttiği üzere bu hızlar bölge ve hava şartları gibi nedenlerden dolayı değişkenlik gösterebiliyor fakat Starlink’in kullanıcılara sunduğu ideal hızın 50 – 150 Mbps aralığında olduğu belirtiliyor.

Starlink Abonelik Ücreti Ne Kadar?

SpaceX ilk etapta modem ve anten kurulumu için 499 dolar talep ediyor sonrasında aylık abonelikler için 99 dolarlık ödeme yapılması gerekiyor. Ön sipariş için Starlink adresine girip mail adresi ve adres bilgilerini girdikten sonra sipariş oluşturabilirsiniz. Ayrıca şimdiye kadar aboneliğin Türkiye fiyatı hakkında bilgiye sahip olmasakta şirket fiyatlandırmaların yerel bazda olacağını açıkladı.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler