İlk Kadın Dedektif Kate Warne Kimdir?

19. yüzyılın erkek egemen toplumunda kadın bir dedektife şüpheyle yaklaşan birçok insanın haksızlığını kanıtlayan Kate Warne, başarılarıyla tarihte adından söz ettirdi. Abraham Lincoln suikastini nasıl engelledi? Dedektiflik kariyerine nasıl başladı? Pinkerton ajanı olarak başarıları nedir? İlk kadın dedektif Kate Warne’u tüm ayrıntılarla birlikte tanıyoruz.

Kate Warne Kimdir?

Kate Warne 1833’te New York’ta doğdu. Mütevazı bir aileden geliyordu ve çok eğitimli sayılmazdı. Evlendikten kısa bir süre sonra 23 yaşındayken kocası vefat etti ve dul kaldı. İskoç dedektif Allan Pinkerton’ın Chicago ofisinde 1871 yılında çıkan yangın, pek çok dokümanın yok olmasına sebep olduğu için Kate Warne’a dair Pinkerton’ın yayımlanmış kendi yazıları dışında pek az şey biliniyor.
Allan Pinkerton, The Spy of the Rebellion (1883) kitabında Kate Warne’u şöyle anlattı:

Komuta eden, keskin hatlı, etkileyici yüz hatlarına sahip. Narin, kahverengi saçlı, hareketleri zarif ve kendine hakim bir kadın. Yüzü güzel olarak adlandırılamayacak olsa da kesinlikle entelektüel bir kişiliğe sahipti… suratı dürüst bir izlenim veriyordu, bu da sıkıntılı birinin içgüdüsel olarak onu sırdaş olarak seçmesine neden olurdu.

Pinkerton ajanı Kate Warne, 1868’de zatürreden ölene kadar teşkilatın en önemli üyelerinden biri olarak hizmet etti. Sadece 35 yaşındaydı. Pinkerton ailesinin Chicago’daki Graceland Mezarlığı’ndaki özel arsasına gömüldü.

Pinkerton dedektifi Kate Warne’un mezarı.

Kate Warne Dedektifliğe Nasıl Başladı?

Kate Warne yerel bir gazetedeki ilanı gördü ve Pinkerton Dedektiflik Bürosu’na görüşme için gitti. Bu dedektiflik ajansı, İskoç dedektif ve casus olan Allan Pinkerton’ın kurduğu Amerika’daki ilk dedektiflik ajansıydı. Kate Warne, dedektiflik pozisyonu için iş istediğinde Allan Pinkerton başlangıçta çok tereddüt etti. Çünkü daha önce kadın bir dedektif hiç görülmemişti. Kadınların bu işte ne kadar iyi olabileceğinin bilinmediği bir dönemdi ve Allan Pinkerton, “Kadın dedektif çalıştırmak hiç gelenek değildir!” şeklinde bir tepki verdi. Kate Warne ise onun bakış açısını temelden değiştirecek özgüvenini korudu ve açıklayıcı bir dille bu işte ne kadar iyi olabileceğini anlattı. Bir kadının sırları çözmede ne kadar faydalı olabileceği, şüphelilerin güvenini kazanmada en iyisi olacağı ve mükemmelliyetçiliği, aynı zamanda detaylara verdiği önemin çok işe yarayabileceğinden bahsetti. Kate Warne’un argümanları Allan Pinkerton’ın etkiledi ve Warne, Pinkerton Dedektiflik Bürosunda işe başladı. Ayrıca Pinkerton çok kısa sürede Kate Warne’u test etme şansı buldu.

1858’de Warne, Adams Express Company’nin zimmete para geçirme davasında yer aldı. Kendini çabucak kanıtladı. Şüphelinin karısıyla arkadaş oldu ve büyük bir zimmete para geçirme davasını çözdü. Hırsızı mahkum etmek için yeterli bilgiyi toplamakla kalmadı, zimmete geçirilen fonların saklandığı yeri de buldu. Paranın neredeyse tamamı geri alındı.

Kate Warne’ın birçok vakasından sonra Allan Pinkerton çok etkilendi ve Dedektiflik ajansı içinde bir Kadın Dedektif Bürosu kurdu. Bu büronun başına da Kate Warne’u getirdi ve Warne 15 kadın dedektifin faaliyetlerini koordine etti. Allan Pinkerton, kadın ajan adaylarına şunları söyledi:

“Benim hizmetimde ülkenize sahada olduğundan daha iyi hizmet edeceksiniz. Birkaç kadın operatörüm var. Gemiye gelmeyi kabul ederseniz, kadın dedektiflerimin başı Kate Warne ile birlikte eğitime gideceksiniz. Beni asla hayal kırıklığına uğratmadı.”

Allan Pinkerton, Kate Warne ve diğer Pinkerton ajanları. (Direğe tutunan Kate Warne, hemen önündeki de Allan Pinkerton)

Kate Warne’un En büyük Davası: Abraham Lincoln Suikastı

1861’in başlarında Allan Pinkerton, Philadelphia, Wilmington ve Baltimore Demiryolunun başkanı Samuel Felton tarafından Maryland’deki ayrılıkçı faaliyetleri araştırmak üzere işe alındı. Felton, Maryland’in kabadayıları ve ayrılma yanlıları tarafından demiryoluna zarar verme tehditlerinden endişe duyuyordu. Allan Pinkerton, araştırmalar için Maryland’in çeşitli noktalarına ajanlar yerleştirdi. Bilgi geldikçe, Maryland’deki faaliyetin bir suikast planını da içerdiğinin giderek daha fazla farkına vardı. Kate Warne araştırma yapmak için gönderilen 5 ajandan biriydi.

Warne, BayanCherry veBayan M. Barley (MB) takma adlarını kullanarak, Barnum Hotel gibi yerlerde Güney aksanı yaparak Güneyli bir kadın gibi göründü ve sosyal toplantılara sızdı. Sadece Abraham Lincoln’e suikast planı olduğunu değil, aynı zamanda gerçekleştirileceği yeri ve zamanı da keşfetti.

Kate Warne, engellenen Lincoln suikast planında kilit bir oyuncuydu. Hasta ve rahatsız edilmek istemeyen erkek kardeşiyle yolculuk edeceğini söyleyip Philadelphia istasyonundaki trenin arka vagonunda dört kişilik bir yer ayarladı, kondüktörün avucuna bir miktar para sıkıştırarak geceyi geçireceği vagona kimsenin girmesine izin vermemesini istedi ve vagonda yerini aldı. Bu arada Pinkerton da Philadelphia’ya gelen Lincoln’le buluştu. Pinkerton ve Abraham Lincoln’ün koruma görevlisi Ward Hill Lamon, Lincoln’ü kimseye fark ettirmeden tren istasyonuna getirip Warne’un ayarladığı vagona bindirdi. O gece Warne, Pinkerton ve Lamon eşliğinde seyahat eden Lincoln ertesi sabah Washington D.C.’ye güvenli bir şekilde ulaşmış oldu.

Pinkerton Dedektiflik Bürosu logosu.

Ayrıca bu vaka sonunda Kate Warne’un Pinkerton Dedektiflik Bürosu’nun logosu We Never Sleep (Asla uyumayız) için ilham kaynağı olduğu söyleniyor. Çünkü Kate Warne, Lincoln’ün açılış töreni için Washington DC’ye kadar eşlik ettiği gece Lincoln’ün yanından hiç ayrılmadı ve güvenliği için gözünü bile kırpmadı.

Kate Warne’un En Önemli Davaları

İç Savaş’tan sonra Kate Warne çeşitli yüksek profilli davalar üzerinde çalıştı. Bunlardan biri, bir banka memuru olan George Gordon’un öldürülmesiyle ilgiliydi. Katil 130.000 dolarla kaçtı. Soruşturması boyunca Pinkerton, baş şüphelisi Alexander P. Drysdale’in Gordon’u gerçekten öldürdüğünden emin oldu ancak Drysdale’i mahkum etmek için yeterince sağlam kanıtı yoktu. Bu nedenle, bir itirafı ifşa etmesi için Drysdale’e bir tuzak kurdu. Kate Warne, Bayan Potter isminde biri olarak gizlice gönderildi ve Bay Drysdale’in karısıyla yakın arkadaş oldu. Bu komplo sayesinde, Drysdale’in çalınan parayı nerede sakladığını ortaya çıkarabildiler.

Kate Warne’un rol aldığı bir başka dava, kız kardeşinin kendisini zehirlemeye çalıştığını düşünen bir adamla ilgiliydi. Warne bir falcı gibi davranarak Kaptan Sumner’ı zehirleme planını engelledi. Pinkerton, Kate Warne’un falcılık rolü için gerekli dekorları hazırladıktan sonra Sumner’ın kız kardeşi Annie Thayer’ı ağırladılar. Thayer, Warne’un numaradan hazırlanmış kehanet öykülerinden etkilendi. Warne’un gerçek bir doğaüstü yeteneği olduğuna güvenerek sonunda, Bay Pattmore’un karısının ve kendi kardeşi Kaptan Sumner’ın öldürülmesine yardımcı olmak için Bay Pattmore adında birinin yönetimi altında olduğunu açıkladı, böylece servetinden yararlanabileceklerdi. (Bay Pattmore, karısını öldürmekten suçlu bulundu ve 10 yıl hapis yattı; çift, Sumner’ı öldüremeden yakalandılar.)

Bu arada, Pinkerton’ın ajanstaki diğer kadın dedektiflerini de sürekli olarak koordine etti. Allan Pinkerton, Kate Warne’u sahip olduğu en iyi beş dedektiften biri olarak seçti. Eğer Pinkerton en başta cinsiyete takılı kalıp ön yargısının işe alım sürecini etkilemesine izin verseydi, kariyeri başarılarla dolu bu ajanla çalışma şansını kaybedecekti.  

Emily Blunt, Kate Warne’u Canlandıracak

Emily Blunt ve Dwayne Johnson, Amazon’un haklarını satın aldığı -oldukça rekabetli bir açık artırma sonucu olduğu söyleniyor- Pinkerton Ajansı’nda çalışan ilk kadın dedektif Kate Warne’a odaklanan aksiyon-macera filmi için bir araya geliyor. Emily Blunt, hem başrolde yer alacak hem de filmin yapımcılığını üstlenecek. Dwayne Johnson ise sahibi olduğu yapım şirketi Seven Bucks Productions ile yapımcı olarak projede yer alacak.
Adı ve vizyon tarihi belli olmayan filmin senaryosu Gustin Nash tarafından yazılıyor.

Emily Blunt ve Dwayne Johnson Jungle Cruise filminde

Bu yazımızda İlk kadın dedektif Kate Warne’u tüm ayrıntılarıyla inceledik. Kadınların dedektifliğe başlamasında büyük rolü olan ve birçok davayı en başarılı şekilde çözüme kavuşturan Kate Warne, tarihte büyük öneme sahip biri. Bu yazımızı beğendiyseniz yine sitemizde yer alan “Sinemanın Babası: Joseph Plateau Kimdir?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler