Hiphop Nedir? Hiphop Kültürü ve Rap Müzik

Hiphop nedir

1970’li yılların başından beri gelişmekte olan ve gelişimi oldukça olaylı olan hiphop kültürü ve rap müzik, günümüzde hâlen en çok dinlenen müzik türleri arasındadır. Bu içeriğimizde rap müziğin gelişimi ve buna sebep olan rap olayları sizleri bekliyor! 

Hiphop Nedir?

Hiphop, 1970’li yılların sonlarına doğru Amerika’nın New York şehrinde ortaya çıkmıştır. Afro-Amerikan gençlerinin gündelik yaşamın sorunlarından, ırksal ve toplumsal ayrımcılık gibi konulardan uzaklaşmak adına ürettiği bir kültür haline gelmiştir.

Hiphop konseri
Hiphop konseri

İlk olarak müzik ve dans olarak ortaya çıkan hiphop, zamanla bir kültür olan hiphopa, toplumsal bir harekete, ve insanların kendini anlatım biçimine dönüştü. İlk çıktığı andan bu yana; sokak hayatı ve sokak tarzı, ırksal ve etnik sorunlar, hayat şartları gibi konular üzerine yoğunlaşmış ve bu konuları dışa vurmuşlardır.

Rap

Sahnede rap müzik
Sahnede rap müzik

Rap, hiphop kültürünün en bilinen alt dalıdır. 1970li Yılların başında icra edilmeye başlanan rap müzik türü, popülerliğini hâlen korumaktadır.

Rap müzik, konu olarak yoksulluk, sınıfsal eşitsizlik, ırksal eşitsizlik, toplumsal sorunlar gibi sorunları ele alır. Özellikle Afro-Amerikan gençlerin kendini dışa vurmasında etkin rol oynamıştır.

DJ

DJ
DJ

Hiphop’ın başlarında, DJ sanatçıları müzik parçalarını üreterek veya yeniden düzenleyerek hiphop’ın temelini oluşturdular. Rap müzik beatleri ve breakdance parçaları üreterek hiphop’ın gelişmesine önemli katkıda bulundular.

Günümüzde DJ’lik, hâlen yaygın bir meslektir. Hiphop’ın yanı sıra elektro müzik, pop müzik gibi alanlarda sanatlarını icra ederler. Oyun endüstrisi, radyo ve podcastler, sosyal medya gibi alanlarda çalışmaktadırlar.

Graffiti

Graffiti yapan bir sanatçı
Graffiti yapan bir sanatçı

Graffiti, genelde duvarların üzerine sprey boyayla yapılan bir sanat türüdür. Hiphop kültürünün sokaktaki anlamını ve yaratıcılığı temsil eder. Genelde köprü altlarında, sokak duvarlarında veya tren istasyonlarında görülür.

Graffiti türleri oldukça çeşitlidir. Bazen renkli yazılar ve çizimlerle, bazen ise karmaşık şekil ve semboller ile yapılır. Giderek artan popülerliği sayesinde graffiti, sanat müzelerinde yer almaya başlamaktadır.

Graffiti, oldukça tartışmalı bir konudur. Kimisi insanlar sanat olarak değerlendirirken, kimisi mülkiyet haklarına zarar olarak görür. Yasal izin olmadan yapılan graffiti, çoğu ülkede illegal olarak kabul edilir.

Breakdance

Breakdance
Breakdance

Breakdance, hiphop kültürünün bir alt parçasıdır. Hareket tarzı, genelde ‘kırıcı’ adı verilen, gösterişli, akrobatik ve ritmik  ayak hareketleriyle şekillenir. Fiziksel dayanıklılık, esneklik ve kuvvet gerektirir.

Breakdance, genellikle sahnede, sokakta veya yarışmalarda sergilenir. Breakdance dansçıları, bir çeşit eğlence türü olarak battle adı verilen dans savaşlarında da rakiplerini yetenekleriyle elemeye çalışabilirler.

Hiphop ve Rap Arasındaki Fark

Hiphop, 1970’li yılların başında gelişen ve zamanla tüm dünyada bir hareket haline gelen, bir amaca bürünen kültürdür. Rap, graffiti, breakdance ve DJ’lik konularını kapsar.

Rap, hiphop kültürürün bir alt dalıdır. Rap, hareketli müzikler ile ilgilenir ve breakdance gibi diğer konuları kapsamak zorunda değildir.

Rap Müziğin Gelişimi

Rap Müziğin Amerika’daki gelişimi oldukça olaylı olmuştur. Sanatçılar, dinleyiciler ve şirketler arasındaki gerilim, özellikle 1990’lı yıllarda zirveye çıkmış ve kötü olaylar patlak vermiştir.

Bu gerilimin sebepleri olarak Amerika’da iki ayrı coğrafyada ortaya çıkan türlerin teknik ve içerik farklılıkları, şirketlerin daha para kazanmak istemesi ve sanatçıların şahsi problemleri gösterilebilir.

East Coast

New York Bronx'ta East Coast Hiphop
New York Bronx’ta East Coast Hiphop

East Coast, Amerika’nın Doğu Yakası’nı ifade eder. Hiphop ve rap denince akla gelen terimlerden biridir çünkü rap müzik 1970li yılların başında New York’ta ortaya çıkmıştır.

East coast rap, genellikle politik, toplumsal ve ırksal sorunları ele alan bir rap türüdür. East coast rap türünde söz oyunları, ağır şiirsel anlatılar, ve politik mesajlar daha baskındır.

The Notorious B.I.G

Notorious B.I.G namıdiğer Biggie Smalls
Notorious B.I.G namıdiğer Biggie Smalls

East coast rappers denince akla gelen ilk isim, Notorious B.I.G’dir. Biggie Smalls olarak da bilinir. 1990’lı yılların ortalarında yaşanan East coast West coast olayları ile uzun süre gündemde kalmıştır.

Tupac Shakur ve Notorious B.I.G arasındaki gerginlik her zaman yüksek olmuştur. Tupac’ın suikastinden sonra yayınladığı Who Shot Ya (Seni Kim Vurdu?) şarkısı ile büyük tepki toplamıştır.

En çok bilinen Notorious BIG şarkıları, Hypnotize, Big Poppa, Notorious Thugs şarkılarıdır.

Jay-Z

Jay-Z'nin sahnede çekilmiş bir fotoğrafı
Jay-Z’nin sahnede çekilmiş bir fotoğrafı

East coast rapçileri arasında yer alan Jay-Z, özellikle 2000’li yıllar ve sonrasında ün kazanmıştır. Jay-Z günümüzde Beyoncé ile evliliğini sürdürmektedir.

En çok bilinen Jay-Z şarkıları, N***** In ParisNo Church In Wild şarkılarıdır.

West Coast

West Coast Hiphop
West Coast Hiphop

West Coast, Amerika’nın Batı Yakası’nı ifade eder. Hiphop’un önemli temsilcilerinden birkaçı, burada doğup büyümüşlerdir. East coast rap müziği ile arasında fark vardır.

West coast rap, daha melodik, daha sıcak kanlı, funk ve g-funk özelliklerini barındıran bir tarzdır. Politik konular yerine, parti ve sokak hayatı odaklıdır.

Snoop Dogg

Snoop Dogg 2022 Pepsi Super Bowl Konserinde
Snoop Dogg 2022 Pepsi Super Bowl Konserinde

Snoop Dogg, West Coast temsilcilerinin en bilindik üyelerinden birisidir. Dr Dre’nin keşfettiği isimlerden birisi olarak anılır, 1993’te çıkardığı Doggystyle albümü ile ünlenmiştir.

1990’lı Yıllardan beridir hiphop müzik ile uğraşan Snoop Dogg, günümüzde popülerliğini korumaktadır. Müziğinin yanı sıra TV şovmenliği ve oyunculuk da yapmaktadır.

En bilindik Snoop Dogg şarkıları, The Next Episode, Gin and Juice, Young, Wild & Free şarkılarıdır.

Dr. Dre

Dr. Dre Siyah Beyaz Kapak Fotoğrafı
Dr. Dre Siyah Beyaz Kapak Fotoğrafı

Dr Dre, West Coast hiphop için çalışmalar yürütmüş olan ünlü isimlerden birisidir. 1990’Lı yıllarda birçok rapçiye olanak sağlamış olan Death Row Records’ın kurucu üyelerinden biridir.

Dr. Dre, Snoop Dogg, Eminem, 50 Cent gibi birçok ünlü rapçinin akıl hocalığını yapmıştır. Bu sebeple, kendisi West Coast için önemli bir yere sahiptir.

En ünlü Dr Dre şarkıları, Still, Nuthin’ But A ‘G’ Thang, Forget About Dre şarkılarıdır.

Eminem

Eminem'in sahnede çekilmiş fotoğrafı
Eminem’in sahnede çekilmiş fotoğrafı

Eminem, günümüzde hâlen adından söz ettiren West Coast rapper ve oyuncudur. Özellikle 2000’li yıllar ve sonrasında ünlenen Eminem, en yetenekli rapçiler arasındadır.

1999 Yılında çıkardığı The Slim Shady LP albümüyle ünlendi. Daha sonra ise Shady Records’u kurdu. Eminem, ününü 8 Mile filmi ile tüm dünyaya yaydı.

En ünlü Eminem şarkıları, Rap God, Mockingbird, Without Me şarkılarıdır.

Tupac Shakur

Tupac Shakur'un suikastten hemen önce çekilmiş son fotoğrafı, yanında Suge Knight bulunmakta
Tupac Shakur’un suikastten hemen önce çekilmiş son fotoğrafı, yanında Suge Knight bulunmakta

Tupac Shakur, West Coast hiphop müzik devrinin en tartışmalı isimlerinden birisi olmuştur. 2Pac, Pac gibi isimlerle de anılır. Tupac, 7 Eylül 1996 tarihinde Nevada’da suikaste uğramış ve hayatını kaybetmiştir.

En ünlü Tupac şarkıları, Ambitionz As A RidahCalifornia Love, All Eyez On Me şarkılarıdır.

İlginç bir bilgi: Tupac’ın ailesi, Afro-Amerikan haklarını savunan Kara Panter Partisi içerisinde etkin rol almaktaydılar.

East Coast West Coast Tartışması

East Coast West Coast tartışması, 1990’lı yıllarda Amerika’da rap müzik adına rekabet ve çatışma dönemidir. Dinleyiciler arasında bu tartışma her ne kadar müzik ve müziğin içeriği ile alakalı olsa da, sanatçılar arasında bu durum daha karmaşık olmuştur.

Bu tartışmaların merkezinde, West Coast temsilcilerinden Tupac Shakur ve East Coast temsilcilerinden Biggie Smalls yer alıyordu. Plak şirketleri ise bu tartışmalardan para kazandıklarından dolayı bu tartışmaları körüklüyorlardı.

West Coast vs. East Coast Rapçileri
West Coast vs. East Coast Rapçileri

East Coast West Coast tartışmasının sonu, 1996 yılında Tupac Shakur’un suikastı ve 1997 yılında Biggie Smalls’ın suikastı ile oldu. Bu tartışmalar, hiphop müziği için acı ve yas ile anılır.

Hiphop kültürünün gelişimi günümüze kadar devam etmiş, amacı ve temsilcileri günümüzde hâlen ruhunu kaybetmemiştir. Eğer içeriğimiz hoşunuza gittiyse, sitemizde bulunan “Ücretsiz ve Bedava Müzik Dinleme Siteleri” adlı listemizi inceleyebilir ve müziğin keyfini çıkarabilirsiniz!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler