Günlük Kelime Oyunu Wordle Nasıl Oynanır?

2022 yılının ilk viral oyunu Wordle günlük kelime oyunu nedir ve nasıl oynanır? Wordle oyunu nereden oynanır? Popüler, kelime bulmaca oyunu Wordle hakkında bilmeniz gereken tüm detaylara yer verdik.

Josh Wardle tarafından geliştirilen web tabanlı kelime oyunu Wordle ilk çıktığı günden beri milyonlarca oyuncu tarafından oynanmaktadır. Ocak 2022’de The New York Times tarafından satın alınan Wordle kelime oyunu, istatistiklere göre her gün 300 binden fazla kişi tarafından oynanıyor.

Wordle Kelime Oyunu Nedir?

2022 yılının basit viral kelime oyunu Wordle henüz oyunu oynamamış internet kullanıcıları tarafından merak konusu ve haliyle birçok kişi tarafından Wordle nedir? sorgusu internette en çok aratılan sorular arasında. Wordle’ı kısaca tanımlamak gerekirse web tabanlı bir kelime oyunu olarak açıklamak yeterlidir.

Bundle Türkçe Wordle kelime oyunu

Wordle’ın bu kadar popüler olması ve uzun zamandır viral olarak internet trendlerinde yer alması oyunun eşsiz özelliklere sahip olmasından kaynaklanıyor. Şüphesiz Wordle’ın en önemli özelliği oyuncuların günün kelimesini tahmin edebilmek için 5 harflik kelimeler kullanarak 6 satırlık alanda rekabet etmesi. Zira 6 satırlık olmasına binaen doğru kelimeyi bulabilmek için maksimum 5 kelime de tahmin edilebilmesi gerekiyor.

Wordle Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?

Her kelime tahmininde harfler Wordle oyununda bir ipucudur. Eğer satırlara günün kelimesine ait harfleri içeren 5 harflik bir kelime yazarsanız eşleşen harflerin üzeri yeşil veya sarı renkte boyanacaktır. Harfin yer aldığı kutunun içi yeşil renkte ise o harf doğru sıradadır. Kısacası o harf günün kelimesinde vardır ve aynı sırada yer almaktadır. Eğer harfin yer aldığı kutu sarı renkte ise ilgili harf günün kelimesinde vardır ancak doğru sırada değildir.

Ne kadar çok yeşil renkte harfiniz varsa doğru kelimeyi tahmin etmek o kadar kolaydır. Sarı renklerde ise kelime dağarcığınızın zenginliğine bağlı olarak doğru kelimeyi en fazla 5 tahminde bulmanız gerekir. Tabi bazı harflerin sarı ve yeşil renklere dönüşmediğini de göreceksiniz. Böyle bir durumla karşılaşmanız kesinlikle olasıdır ve bir harf renksiz ise bilin ki o harf günün kelimesinde yer almıyor demektir.

Wordle kelime oyunu kuralları

Tabi günün kelimesini illa ki 5 tahminde bulmanız da gerekmiyor. İkinci tahminde bile bulabilmeniz olasıdır. Zira günün kelimesini 6 tahmin hakkınızı bitirdiğinizde hiç bulamama ihtimaliniz de yüksektir. Bu nedenle Wordle kelime oyununun nasıl oynanacağını öğrenmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Wordle hakkında verdiğimiz bilgilerde hep 5 tahminde kelimeyi doğru tahmin etmeniz gerektiğinden bahsettik. Ancak 6 kelime hakkınız vardır. Eğer kelimeyi 5. tahmininizden sonra keşfettiyseniz 6. tahmininiz doğru olmak zorundadır. Lakin doğru kelimeyi bulamazsanız oyunu kaybedersiniz. Fakat böylece günün kelimesinin ne olduğunu görebiliyorsunuz. Yine de yeni bir bulmaca için ertesi günü beklemek zorundasınız.

Wordle Kelime Oyunu Nereden Oynanır?

Wordle oyunu başta da belirttiğimiz gibi çevrimiçi web tabanlı bir oyundur. Yani oyunun Android ve iOS uygulamaları yoktur. Oyuncular orijinal oyunu oynamak için genellikle New York Times Wordle sayfasını ziyaret etmektedir. Ancak burada yer alan Wordle oyunu İngilizce dilindedir ve sadece İngilizce kelimeleri tahmin edebilirsiniz. Eğer İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirmek istiyorsanız oynayabilirsiniz.

Türkçe Wordle oyununu oynamak için ise haber platformu Bundle’in Türkçe Wordle – Günlük Kelime Oyunu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu tarz viral oyunlar ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “Among Us Rehberi: Among Us Taktikleri ve İpuçları” adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler