Geliştirme Cehennemi Nedir? Development Hell Oyunları

Geliştirme cehennemi nedir. Development Hell oyunları

Geliştirme cehennemi veya Development Hell nedir? Geliştirme cehennemine düşen oyunlar nelerdir? Ayrıca geliştirme cehennemine giren oyunlara ne olur? Geliştirme cehennemiyle ile ilgili bilmeniz gereken önemli detaylar.

Geliştirme Cehennemi Nedir?

Geliştirme cehennemi veya Development Hell geliştirilen ama bir türlü çıkmayan oyunlar için kullanılır. Geliştirme arafı veya geliştirme belirsizliği olarak da bilinir.

Geliştirme cehennemi genelde maliyetlerin artması veya ekibin yetersiz olması dolayısıyla gerçekleşir. Geliştirme cehennemine düşen çoğu oyun oradan çıkamaz. Video oyunları dışında yazılım alanında kullanılsa da genelde oyun endüstrisinde rastlanır.

Geliştirme cehennemine düşen oyunlar genelde yüksek beklenti yaratan oyunlar olur. Bir oyun projesi, geliştirmenin henüz başlarındayken duyurulursa ve beklenti karşılanamazsa oyun ertelenebilir. Bu ertelemeler bitmezse oyun geliştirme cehennemine girmiş demektir.

Oyun tasarım ve development hell veya geliştirme cehennemi
Oyun Tasarım ve Geliştirme Cehennemi

Geliştirme Cehennemine Giren Oyunlara Ne Olur?

Geliştirme cehennemindeki oyunların genellikle yüksek hedefleri vardır. Bu hedefler genelde tasarım aşamasında hafife alınabilir. Bu hedeflere ulaşılamayınca oyun ertelenir ve kalite korunmaya çalışılır.

Geliştirme cehennemine düşen oyunlar için bir başka çare hedefleri düşürmek olabilir. Bunun dışında neredeyse sayısız ertelenip geliştirme cehenneminden çıkan oyunlar da var. Fakat geliştirme cehennemine düşen oyunlar genelde oradan çıkamaz.

Geliştirme Cehennemine Düşmüş 3 Oyun

Geliştirme cehennemi birçok stüdyonun korkulu rüyası olsa da kimi stüdyo bu süreci rahatlıkla atlatabiliyor. Bu süreci atlatamayan stüdyolarsa oyunlarıyla birlikte karanlığa gömülüyor. Bu listede geliştirme cehenneminden çıkamamış 3 oyuna değineceğiz.

1. Beyond Good and Evil 2

Beyond Good and Evil 2, Ubisoft Montpellier tarafından geliştirilen ve Ubisoft tarafından yayınlanan bir aksiyon-macera video oyunudur.

Beyond Good and Evil 2’yi ilgi çekici yapan devasa açık dünyası oldu. Yayınlanan ilk oynanış fragmanında Beyond Good and Evil 2 tüm oyuncuları şaşırttı.

Beyond Good Evil 2
Beyond Good Evil 2

Beyond Good and Evil 2’de tam anlamıyla gezilebilen birkaç gezegen ve devasa şehirler olacaktı. Bunun dışında Beyond Good and Evil 2’da kendi karakterimizi tasarlayabilecek ve istediğimiz gibi oynayabilecektik.

Kısacası hem keşif hem de aksiyon öğeleri barındıran harika bir oyun olacaktı. Beyond Good and Evil 2 hiç göremeyeceğimiz oyunların arasına eklendi diyebiliriz.

Beyond Good and Evil 2 ilk olarak 2008 yılında sessizce duyurulmuştu. Fakat dikkatlerin Beyond Good and Evil 2’ye çekilmesi 2017‘de yayınlanan oynanış görüntüleriyle oldu.

Gerçekten ilgi çeken sinematik bir fragman ve oldukça detaylı bir oynanış fragmanıyla tüm oyuncular ilgilerini Beyond Good and Evil 2’ye çevirdi. Ubisoft’un henüz duyurulmamış 3 oyununu iptal etmesiyle Beyond Good and Evil 2 için umutlar iyice söndü.

2. Half-Life 3

Half-Life 3 belki de en çok beklenen oyun. Half-Life, Valve tarafından geliştirilen, bir birinci şahıs nişancı türünden bilimkurgu video oyunu serisi. İlk olarak 1998‘de çıkan Half-Life çıkmadan bile ödülleri toplamaya başlamıştı. Ardından gelen Half-Life 2 ve episodik olarak çıkan devam oyunları büyük ilgi gördü.

Half-Life 2
Half-Life 2

Half-Life 3 için resmi bir açıklama asla gelmedi. Ne Valve ne de Gabe Newell oyun hakkında net bir yorum yapmadı. Serinin son oyunu olan Half-Life 2: Episode 2 hikaye devam edecek şekilde bitmişti, yani devam oyunu kesin olarak gelecekti. Serinin son oyunu 2006 yılında çıktı.

Half-Life 3 için umutlar tükenmişken Valve sadece VR için çıkardığı Half-Life: Alyx ile tekrardan bizler umut verdi.

Half-Life Alyx’in tartışmalı sonu bir devam oyununun kesin olarak çıkacağını onayladı. Half-Life Alyx Steam sayfasından oyuna bakabilirsiniz.

3. Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

https://www.youtube.com/watch?v=SYvWfDxhm_s

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2  şimdiye kadar en çok beklenen oyunlar arasında. World Of Darkness evreninde geçen Vampire: The Masquerade serisinin ilk oyunu 2004 yılında çıktı.

Vampire: The Masquerade – Bloodlines çok uzun bir süre en iyi RYO oyunları arasında anıldı. Birçok oyuncuya göre oyun hala en iyiler arasında. Fakat serinin 2. oyunu Bloodlines 2 geliştirme cehennemine sertçe düştü.

Vampire The Masquerade- Bloodlines 2
Vampire The Masquerade- Bloodlines 2

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 ilk olarak 2019 yılında duyuruldu. Yayınlana oynanış fragmanında oyun neredeyse hazır gibi görünüyordu.

O yıl içerisinde Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 ön siparişe bile açıldı. Geliştirici stüdyoyla yaşanan sorunlar sonrasında proje başka bir stüdyoya devredildi.

Birçok oyuncu Bloodlines 2’nin geliştirme cehennemine düştüğünü ve asla çıkmayacağını düşünüyor. Oyun duyurulalı 4 yıl olmuş olsa da Bloodlines 2 dönüşü olmayan bir yola girmiş olabilir. Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 Steam sayfasından oyunu beklemeye başlayabilirsiniz.

Geliştirme cehenneminden kurtulmak gerçekten zor iş. Geliştirme cehenneminden hiç çıkmasaydı dediğimiz oyunlaraysa “Son Zamanlarda Çıkmış En Kötü 7 Oyun” adlı yazıda yer verdik.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler