Fall Guys: Ultimate Knockout Oyun Rehberi

Fall Guys: Ultimate Knockout sistem gereksinimleri, Fall Guys tuş kombinasyonları, oyunun oynanış rehberi, Fall Guys taktikleri ve ipuçları hakkında yeni başlayanlar için bilinmesi gereken tüm detayları ele aldık.

Fall Guys: Ultimate Knockout, Mediatonic tarafından geliştirilen ve yayınlanan çevrimiçi çok oyunculu Battle Royale oyunudur. 2020 yılında piyasaya sürüldükten sonra milyonlarca oyuncunun severek oynamaya başladığı Fall Guys: Ultimate Knockout 60 oyuncunun çeşitli zorluk seviyelerindeki parkurları elenmeden tamamlamaya çalıştığı turlardan oluşmaktadır.

Oyun Takeshi’s Castle, Wipeout veya Ninja Warrior gibi TV programlarından ilham almış olup Squid Game benzeri bir formatta oyuncuların elenmelerine neden olacak engelleri aşarak bitiş çizgisine ulaşmaya çalışmasını amaçlamaktadır.

Fall Guys: Ultimate Knockout oyununu indirmek için Fall Guys Steam sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda oyunun Playstation versiyonunu oynamak için Playstation konsolundan Fall Guys Playstation sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Fall Guys: Ultimate Knockout Sistem Gereksinimleri

Fall Guys Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10 64 bit
İşlemci: Intel Core i5 ya da AMD
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GTX 660 ya da AMD Radeon HD
Depolama: 2 GB

Fall Guys Ultimate Knockout Tuş Kombinasyonları

Fall Guys: Ultimate Knockout Kontrolleri
Tuş Kontrolleri PS4-PS5 PC XBOX
Sağ Analog Tuş D Analog Tuş
Sol Analog Tuş A Analog Tuş
Yukarı Analog Tuş W Analog Tuş
Aşağı Analog Tuş S Analog Tuş
Zıpla X Space A
Dal Kare Ctrl X
Yakala R2 Shift RT
İfade 1 Yukarı D-Pad 1 Yukarı D-Pad
İfade 2 Sağ D-Pad 2 Sağ D-Pad
İfade 3 Aşağı D-Pad 3 Aşağı D-Pad
İfade 4 Sol D-Pad 4 Sol D-Pad
İsimleri Göster L2 Tab LT

Fall Guys: Ultimate Knockout Nasıl Oynanır?

Fall Guys oyununda mantık oldukça basittir. Oyun, birbirinin rakibi olan 60 adet fasulye benzeri amorf karakterin tek bir parkur üzerinde engelleri aşarak bitiş çizgisine diğerinden önce ulaşmaya çalıştığı bir dizi turlardan oluşmaktadır.

Bu esnada rakipler birbirini engelleyebilir ya da kendi emelleri için diğerlerini kullanabilir. Rakiplerin birbirini tutması ve engellerin aşılmasında kalabalığın baskısını kullanmak örnek olarak verilebilir.

Fall Guys: Ultimate Knockout

Fall Guys: Ultimate Knockout oyununda toplamda 6 oyun modu vardır. Bu oyun modları sırasıyla; yarış, hayatta kalma, av, mantık, takım ve final modlarıdır. Bu modlarda kendi içinde farklı oyun parkurlarına ayrılır. Başlıca oyun modları aşağıdaki parkurlardan oluşmaktadır:

Yarış Modu

 • Dizzy Heights: Bu parkurda sürekli dönen etkileşimli engelleri aşarak bitiş çizgisine ulaşmaya çalışmalısınız.
 • Hit Parade: Oyuncular bu parkuru aşabilmek için üzerlerine gelen dev toplardan kaçınmaya çalışıp hızlı bir şekilde bitiş çizgisine ulaşmaya çalışmaktadır.
 • See Saw: Oyuncuların bu parkuru aşabilmesi için bir dizi testere engelini aşması gerekmektedir.
 • Door Dash: Bu parkur oyuncuların bir dizi kapı arasından doğru kapıyı bularak aşmasını ve akabinde bitiş çizgisine varmasını amaçlamaktadır.
 • Gate Crash: Oyuncular bu parkurda sürekli yükselen ve alçalan kapılara takılmadan geçip bitiş çizgisine ulaşmalıdır.
 • Tip Toe: Oyuncular bu parkurda bastıkları yere dikkat etmeliler. Çünkü sahte karolar oyuncuların düşmesine, dayanıklı karolar ise oyuncuların bitiş çizgisine ulaşmasını sağlıyor.
 • The Whirlygig: Oyuncular bu parkurda dönen kiriş ve devasa fanlardan kaçınarak bitiş çizgisine ulaşmaya çalışmaktadır.
 • Slime Climb: Oyuncular bu parkurda slime denizini ardında bırakarak her yer slime olmadan bitiş çizgisine ulaşmaya çalışmalıdır.
 • Fruit Chute: Oyuncular bu parkurda üzerlerine fırlatılan devasa meyvelerden kaçınarak bitiş çizgisine ulaşmaya çalışmalıdır.

Hayatta Kalma Modu

 • Jump Club: Oyuncular bu parkurda dönen kiriş ve silindirler üzerinden atlayarak platform üzerinde kalmaya çalışmalıdır.
 • Roll Out: Oyuncular bu parkurda slime denizine düşmemek için dönen halkalar arasında hareket etmelidir.
 • Block Party: Oyuncular hareket eden duvarlardan kaçınarak platformdan düşmemeye çalışmalıdır.
 • Perfect Match: Oyuncular bu parkurda hafıza yeteneklerini kullanarak karolarda belirli bir süre gösterilen meyvelerin yerini doğru şekilde ezberlemelidir. Ardından karolardaki meyveler kaybolacak ve ekranda gösterilen meyvenin hangi karoda olduğunu tahmin etmeye çalışacaktır. Meyveyi doğru tahmin edemeyen oyuncular karonun kaybolmasıyla düşerek elenecektir.
 • Tail Tag: Bu parkurda bazı oyuncular oyuna kuyrukla başlar. Kuyruğu olmayanlar kuyruğu olanların kuyruğunu çalarak bir kuyruğa sahip olurlar. Oyun sonunda kuyruğu olmayanlar elenir.

Takım Modu

 • Egg Scramble: Oyuncular bu modda takımlar halinde yarışır. Takımının sepetinde en çok yumurta bulunduran oyunu kazanır.
 • Rock ‘N’ Roll: Oyuncular bu parkurda takımlarının devasa topunu diğer takımlardan önce bitiş çizgisine itmeye çalışmalıdır.
 • Team Tail Tag: Oyuncular tekli kuyruk oyunundaki gibi kuyruğu olmayanlar kuyruklu olanların kuyruğunu almaya çalışır. Zamanlayıcı sona erdiğinde en çok kuyruğu olan takım oyunu kazanır.
 • Jinxed: Bu parkurda oyuncular oyun tabiriyle jinxlenmemeye çalışır. Oyun sonunda en az jinxlenen takım oyunu kazanır.
 • Hoopsey Daisy: Bu parkurda oyuncular takımlarına puan kazandırmak için parkur içinde beliren hareketli çemberlerden atlamaya çalışır.

Final Modu

 • Fall Mountain: Bu parkur genellikle birçok farklı engelin yer aldığı final parkurudur. Oyuncular engelleri aşarak dağın tepesindeki taca ilk önce erişmeye çalışır.
 • Hex-A-Gone: Oyuncular bu parkurda katlı, altıgen şekilli platformlar üzerinde durmaya çalışmalıdır. Ancak her altıgen üzerine basar basmaz kaybolmakta ve oyuncunun başka bir altıgene atlamasını teşvik etmektedir. Dolayısıyla oyuncu aynı seviyede bir altıgene veya daha aşağıdaki altıgene atlamalıdır. Dipte yer alan slime denizine en son düşen oyunu kazanır.
 • Royal Fumble: Oyuncular bu parkurda birçok dönen, sallana testere ve köprü gibi engelleri aşarak bitiş çizgisine ulaşmaya çalışır.

Oyuncular bu modlarda 3 ile 5 arası değişen parkuru elenmeden geçmeye çalışır. Ayrıca bu modlarda 20’den fazla etkileşimli engel bulunmaktadır. Testere, fan, kapı, hareketli bloklar, kiriş, çekiç, duvar gibi envai çeşit engel birçok parkurda yer almaktadır.

Fall Guys parkur yarışı

İlk tur genellikle en kolay turdur. Ancak oyuncular parkurları aştıkca ve geride kalanlar elendikçe daha zorlu parkurlarla da karşılaşmak olasıdır. 5. parkur olan son parkur genellikle final turlarındaki zorlu parkurlardan rastgele seçilmektedir.

Fall Guys: Ultimate Knockout Taktikleri ve İpuçları

Fall Guys: Ultimate Knockout rehberinde Fall Guys nasıl oynanır artık öğrendiğimize göre oyunda nasıl başarılı olunur. Birinciliğe giden yolda elenmeden nasıl kalifiye olunur. Fall Guys taktiklerine ve Fall Guys ipuçlarına detaylı bir şekilde değineceğiz.

1. Zıplamalarınızı Planlayın

Fall Guys zıplama anı

Yalnızca hedefinize doğru koşmak Fall Guys’ın bilinen en temel hareketlerinden biridir. Ancak zıplamak da amacınıza giden yolda en avantajlı hareketlerden biri olabilir. Bunun için tersine dönen ve sizi geriye iten platformlarda zıplayarak daha ileriye atılabilirsiniz.

Ayrıca kalabalığın canhıraş olduğu anlarda planlı bir zıplayış hedefinize engellere takılmadan ulaşmanızı sağlayabilir. Hatta bitiş çizgisine ramak kala rakibinizin bir adım önüne atlamanızı akabinde milisaniye farkla yarışı birinci olarak bitirmenizi sağlayabilir.

2. Kavrama ve Yakalamada Ustalaşın

Bitiş çizgisinde birbirini yakalayan oyuncular

Fall Guys oyununda duvarlara ve rampalara tırmanmak belirli bir mekanikte ustalaşmayı gerektirir. Bu problemin engellere tırmanmaya çalıştığınız esnada doğru tuşa basarak üstesinden gelebilirsiniz. Böylece hedeflerinize ulaşmak için fazla mesafe kat etmemiş olursunuz.

Ayrıca bu mekanik rakiplerinizi yakalamayı da sağlıyor. Eğer bir rakibe yaklaşırsanız onu tutabilir, görevini yerine getirmesini engelleyebilirsiniz. Yine de bu esnada rakibiniz de sizi yakalayabilir. Oyun tarzınız diğer oyuncuları trollemek ise bu mekanik sizi çok eğlendirecek.

3. Dalış Mekaniği Fall Guys’ın Bel Kemiğidir

Dalış yapan fasulyeler

Dalış; sallanan baltalar, devasa fan kanatları ve slime kaydırağında oldukça kullanışlı bir özelliktir. Bazı etkileşimli engellerin zamanlaması sizin zamanınıza uymayabilir, ancak engelden bir şekilde kaçınmak için dalış mekaniğini kullanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken doğru zamanda dalış tuşuna basmanız gerekecek. Dalış tuşu vücudunuzu hızla ileri atmanızı sağlayan özelliktir. Refleksif bir hareket olduğu için anında tepki verecektir. Özellikle Slime kaydırağına dalış yaparak atlarsanız çok daha hızlı aşağı ineceksiniz.

4. Bazen Düşmek de Yardımcı Olabilir

Düşmüş bir fasulye

İyi zamanlanmış bir düşüş hedefinize sizi daha hızlı ulaştırabilir. Çarpık fizik özelliğiyle Fall Guys her türlü etkileşim de sizi hiç beklemediğiniz yerlere fırlatabilir, sürükleyebilir veya uçurabilir. Bu nedenle bazen düşmek sizi koşmaktan daha hızlı hedeflerinize yakınlaştırabiliyor.

Bu durum özellikle yarış modlarında geçerlidir. Zira bu oyunlarda düşmek kaçınılmazdır. Ancak bunu kasıtlı olarak doğru an da yaparsanız etkileşimli engeller sizi öyle bir savuracaktır ki kendinizi kilometrelerce ötede bulabilirsiniz. Tabi bu engeller sizi çok gerilere de atabilir. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

5. Kalabalığa Karışın

Fall Guys kalabalık oluşturan fasulyeler

Nereye gideceğiniz hakkında bir şey bilmiyorsanız kalabalığa karışmak en etkili yöntemdir. Herkes belirli bir yöne doğru koşuyor gibi görünüyorsa onları takip etmelisiniz. Bu genelde ilk kez oynadığınız bir parkurda oldukça faydalıdır.

6. Acele İşe Diskalifiye Karışır

Diskalifiye uyarısı

Fall Guys’da diğer oyuncuların hızına aldanmak oldukça kolaydır. Onlar çok hızlı gidiyor diye sizde hızlı gitmek zorunda değilsiniz. Bazen yavaşlamak da sizi tuzaklardan koruyabilir. Aksi takdirde kalifiye şansınızı saniyeler içinde azaltan engellere takıldığınız bir döngüye girersiniz.

7. Kalabalıkla Mücadele Etmeyin

Oyuncular kalabalıkla mücadele ederken

Özellikle turunuzun bir anında kalabalığın arasına sıkıştığınızı fark edeceksiniz. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız kalabalığa ayak uydurun. Eğer sıkışıklıktan kurtulmaya çalışırsanız o esnada ezilme ve düşme riski yaşayacaksınız. Bu durumda yapılması gereken; sıkıştığınızı düşündüğünüz bir anda işleri akışına bırakın. Bir açıklık keşfettiğinizde ise kalabalıktan sıyrılın.

8. Oyuna Para Yatırmayın

Fall Guys Kudos

Zaten her turda belirli bir miktar Fall Guys oyun parası olan Kudos kazanacaksınız. Kudos ile tek alabileceğiniz şey çeşitli kozmetik ürünleridir. Öne çıkmak istiyorsanız kozmetikler işinizi çoğunlukla görecektir. Bununla birlikte taçlar nadir olmakla birlikte oynadığınız turlarda kazanabileceğiniz diğer değerli ögelerdir.

Bu ögeler oyun içi mağazadaki kilitli kozmetikleri açabilir daha dikkat çekici kozmetik ürünlere sahip olabilirsiniz. Ancak hepsi bu kadar. Ek bir yetenek, vip özellik satın alamazsınız.

9. Fasulyenizi Özelleştirin

Fall Guys kozmetikler

Tamamen gösteriş odaklı bir tarza sahip olmak istiyorsanız oyun içi mağazayı düzenli olarak ziyaret ederek rengarenk dış görünümler elde edebilirsiniz. Zaten oyunlardan kazandığınız kudosları da burada harcayabilirsiniz. Desenler, özel kıyafetler ve aksesuarlar ile kendi fasulyenize yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

10. Diğer Oyuncuları Seyirci Modunda Gözlemleyin

Fall Guys seyirci modu

Bir turda diskalifiye olsanız bile oyundan hemen çıkmak yerine seyirci modunda diğer oyuncuların engelleri nasıl aştığını gözlemlerseniz bir sonraki oyunda yeni stratejiler geliştirerek daha iyi oynayabilirsiniz.

11. Fasulyeleri Karıştırmayın

Fall Guys fasulyeler

Çok saçma gelebilir ancak fasulyenizin üzerinde duran navigasyon bazen göremeyeceğiniz bir hal alabilir. Bu nedenle fasulyenizi aklınızda yer edinecek şekilde kişiselleştirdiğinizden emin olun. Zira rengarenk ve kaosla beslenen kalabalıkta hangi Guy olduğunuzu unutabilir ve yönünüzü şaşırabilirsiniz.

12. Season Battle Pass Biletlerinden Faydalanın

Fall Guys Season Battle Pass

Fall Guys parti temalı 6. sezonunu geride bırakırken her sezon sonunda olduğu gibi bu sezonda da harika ödüller veriyor. Kudos, crowns, nadir kozmetikler ve daha birçok hediyeye ücretsiz sahip olabiliyorsunuz. Benzersiz ödüllerin sahibi olmak ve zamana karşı özel zorlukları tamamlayarak daha çok ödül kazanmak için bir sezon bileti satın alın.

Bu tarz oyun rehberleri ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “Among Us Rehberi: Among Us Taktikleri ve İpuçları” adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler