Espresso Tabanlı Kahve Tarifleri – Basit Kahve Tarifleri

Espresso tabanlı temel kahve tariflerinin püf noktalarını keşfedin ve baristalık becerilerinizi geliştirin!
Espresso Tabanlı Kahve Tarifleri - Basit Kahve Tarifleri

Espresso tabanlı kahve tariflerine yer verdiğimiz listemizde espresso ile yapılan en iyi kahve tarifleri yer alıyor. Bir kahve makineniz varsa kahve çekirdekleriyle yapabileceklerinizin sınırı yok. Sizde espresso ile yapılabilen basit kahve tariflerini merak ediyorsanız listemize göz atabilirsiniz.

Espresso, o güçlü, yoğun ve lezzetli kahve çekirdeklerinin özünü yakalamak için özenle hazırlanmış bir sihirli iksir gibidir. Bu kahve aşkına, espresso tabanlı kahve tarifleri düşünüldüğünde, sanki damak tadımızın zevk düğmelerine doğrudan ulaşan bir anahtar elde etmiş gibi hissediyoruz.

İşte bu noktada, sizi birbirinden enfes espresso tabanlı kahve tariflerinin dünyasına götüren eşsiz bir yolculuğa çıkarmak için listemizde evde yapabileceğiniz en basit kahve tariflerine yer verdik.

Espresso Nedir?

Espresso kahve çekirdeklerinin kavrulup kahve değirmeninde öğütüldükten sonra espresso makinasında basınçlı sıcak su ile özünün yoğunlaştırılarak portafilter yardımıyla espresso bardağına, üzerinde hafif bir krema kalacak şekilde belirli bir miktar aktarılması işlemidir.

Ortalama 7 gram öğütülmüş kahve çekirdeklerinden elde edilir. 14 gramı ise daha fazla kafein içeren double espressoyu oluşturur. Espresso, kahvenin kavurma işleminden sonraki en saf halidir. Kafein oranı da diğer kahve çeşitlerine göre daha yüksektir.

Espressonun sert ve bol kafeinli içeriği herkese hitap etmeyebilir. Bu durumda espresso tabanlı yumuşak içime sahip kahveler tercih edilebilir.

Her zevke uygun süt, dondurma, su, kakao, sos şurupları gibi katkılarla espresso tabanlı içecekler hazırlanabilir.

Espresso Tabanlı Kahve Tarifleri

Espressonun çok yönlü bir içecek olması çeşitli tariflerin hazırlanmasında etkilidir. Geleneksel kahvelerden tutun da frappe ve üçüncü nesil kahvelere kadar birçok kahve tarifinin temelini oluşturur.

1. Americano Tarifi (Caffé Americano)

Americano
Americano

Americano, espressonun suyla seyreltilmiş bir varyasyonudur. Büyük bardakta tek shot veya double shot espressoya bardağın 2/3’ü kadar sıcak su ilave edilmesiyle oluşur.

Püf noktası bardağa önce sıcak su çekilmesi ve ardından espresso ilave edilmesidir. Böylece espressonun kreması bozulmayacak, kıvam ve yoğunluk hissi korunacaktır.

Bu yöntem bazı tariflerde Long Black olarak geçse de malzemelerin eklenme sırasını zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

2. Macchiato Tarifi (Caffé Macchiato)

Macchiato
Macchiato

Macchiato İtalyancada leke anlamına gelir. Bir miktar espresso üzerine 2-3 çay kaşığı buhar çubuğunda hafif ısıtılmış ve üzerinde 1-2 cm köpük oluşturulmuş süt eklenerek servis edilir.

18 gr öğütülmüş kahveyi portafiltera ekleyerek espresso makinasında 35 ml olacak şekilde çekiyoruz. Sonra 50-80 ml bardağa aktarıyoruz ve ardından ılık sütümüzü çay kaşığı yardımıyla espressonun merkezine döküyoruz. Böylece espresso üzerinde süt lekesi Macchiato’yu oluşturuyor.

3. Latte Tarifi (Caffé Latte)

Latte
Latte

Latte, espressonun süt ve süt kremasıyla buluştuğu, yumuşak içime sahip en popüler espresso tabanlı kahve çeşididir. Latte art denilen ve buhar çubuğunda ısıtılarak sütün krema haliyle kahvenin üzerine çeşitli şekiller çizilebilmesi Latteyi popüler kültür içeceği haline getirmiştir.

18 gr öğütülmüş taze kahveyi portafiltera ekliyoruz ve espresso makinasında 35 ml kadar çekiyoruz. 300-350 ml yayvan bir latte bardağına aktarıyoruz. Ardından 250 ml sütü buhar çubuğunda süt kremamsı bir kıvam alıncaya kadar ısıtıyoruz.

Süt buhar ile ısıtılırken potun içerisinde girdap şeklinde dönerek kıvamlaşması daha iyi bir krema elde edilmesini sağlar. Sütün üzerinde 2-3 cm kadar köpük oluncaya kadar buhar çubuğuyla ısıttıktan sonra sütü bardağa kavisli şekilde bardağın merkezine doğru dökmeye başlayın.

Bardaktaki hacim arttıkça süt potunu bardağa biraz daha yaklaştırın ve dökmeye devam edin. Süt bardağın yarısını geçtiğinde bardağı hafif eğin ve pottaki sütü havada görünmez bir yay çiziyormuşçasına bardağın merkezinden aşağıya doğru dökün.

Sütü dökerken eğik olan bardağı yavaş hareketlerle düzeltin. Çizilen yaylar sayesinde bardağın sonuna geldiğinizde yukarı doğru kremadan bir çizgi çekin. Böylece basit bir latte art tekniği öğrenmiş olacaksınız. Antrenmanlarla kendinizi Latte Art’ta sürekli geliştirerek barista becerileri kazanabilirsiniz.

4. Cappuccino Tarifi (Caffé Cappuccino)

Cappuccino
Cappuccino

Espresso tabanlı bir diğer popüler içecek de Cappuccino’dur. Bol köpüklü bir kahve olması ayırt edici özelliğidir. Lattede ki gibi yapılır sadece süt buhar çubuğunda kaynatılarak bol köpük oluşumu sağlanır.

Üç katmandan meydana gelir. Bardağın tabanında espresso yer alırken, üzerinde süt kreması ve kremanın üzerinde de tüm yüzeyi kaplayan köpük bulunur.

18 gr öğütülmüş taze kahve portafiltera alınarak espresso makinasında 300-350 ml’lik yayvan bir bardağa 35 ml espresso çekilir. Üzerine buhar çubuğunda kaynatılmış krema kıvamındaki köpüklü süt eklenir.

5. Mocha Tarifi (Caffé Mocha)

Mocha
Mocha

Mocha espresso tabanlı çikolata veya kakao ile hazırlanan sütlü bir kahve çeşididir. Hazırlanması temelde Latte ile aynıdır. Latteden farkı içerisine kakao veya çikolata eklenir.

18 gr öğütülmüş taze kahve portafilter yardımıyla espresso makinasında 35 ml olacak şekilde 300-350 ml’lik yayvan bir bardağa çekilir. Ardından 2-3 çay kaşığı kadar kakao veya çikolata eklenir.

İsteğe göre Çikolata toppingi de eklenebilir. Bir çay kaşığı yardımıyla espresso ve kakao iyice karıştırılır. Üzerine süt kreması eklenerek sıcak servis edilir.

6. Affogato Tarifi (Caffé Affogato)

Affogato
Affogato

Espresso tabanlı bir içecek olan Affogato pratik kahve tarifi olarak bilinir. Espressonun bir top vanilyalı dondurma ile sunulmasıdır.

18 gr öğütülmüş taze kahve portafilter yardımı ile espresso makinasında çekilir.

Soğutulmuş Latte bardağına 1 top vanilyalı dondurma veya gelato konulur. Üzerine espresso dökülerek servis edilebilir. İsteğe göre likör de ekleyebilirsiniz.

Ayrıca kahveler ilginizi çekiyorsa, yine sitemizde yer alan “Kahve Çeşitleri: Dünya Çapında En Sevilen 10 Kahve” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler