Enola Holmes 2: Kibritçi Kızların Gerçek Hikayesi

Enola Holmes 2: Kibritçi Kızların Gerçek Hikayesi

”Enola Holmes 2” filmin konusu, özeti, filmde geçen kibritçi kızların gerçek hikayesini (Matchgirls’ Strike) ele alan tarihi olay: Matchgirls’ Strike ve gerçek Sarah Chapman’a değindik. 

”Enola Holmes 2” filmi, 2020 Netflix yapımı ”Enola Holmes”un devamını konu alan filmidir. Film, Nancy Springer‘in aynı adlı genç yetişkin romanına dayanmaktadır.

Gizem, aksiyon ve macera türünde çekilmiş bu film, 1888 yılı Londra‘sında yaşanan kibrit fabrikasında çalışan kadınların çalışma koşulların zorluğunu anlatmakta ve bunun sonucunda bir grev hareketini başlatmalarını ele almaktadır.

Enola Holmes 2 Film Özeti

Enola Holmes, ilk filmdeki olaylardan sonra kendi dedektiflik bürosunu kurmaya karar verir. Bir gün Bessie adında genç bir kız kayıp kız kardeşi Sarah Chapman‘ı kayıp ihbarını vermek için dedektiflik bürosuna gelir.

Bessie ve Sarah, Lyon’da kibritçi kızlarının sık sık tifüsten hastalanıp öldüğü kibrit fabrikasında birlikte çalışmaktadır. Herkes Sarah’ın kaçtığını düşünürken Bessie başının belada olduğunu düşünmektedir. Bunun üzerine Enola, detaylı araştırmak yapmak için Bessie ile birlikte çalıştıkları kibrit fabrikasına gider ve ofiste araştırma fırsatı elde eder.

'Enola Holmes 2' filminden
‘Enola Holmes 2’ filminden

Enola, orada tanıştığı asabi kişiliği olan Mae’den şüphelenir ve onu takip etmeye başlar. Mae’den şüphelenen Enola, Mae’nin ikinci bir işi olduğu Paragon Tiyatrosu’na kadar onu takip eder. Bu süreçte kardeşi Sherlock ve arkadaşı Tewkesbury de bu gizemde Enola’ya yardımcı olurlar.

Paragon Tiyatrosu‘na kadar giden Enola, Mae ile birlikte Sarah’ın aynı yerde çalıştığını ve bir işler peşinde olduğunu anlar. Sarah’ın bir partiye katılacağının haberini alır ve Enola, Tewkesbury’yi ziyaret ettiği sırada Sarah’ın partideki Cicely olduğunu fark eder.

Enola ve kibrit fabrikasında çalışan kadınlar
Enola ve kibrit fabrikasında çalışan kadınlar

Enola, Sarah ile konuşma fırsatı yakalar ve fabrikadaki kadınların tifüsten değil beyaz fosforun öldürdüğünü iddia eder. Enola bu iddiayı doğrular ve kanıtları bulmaya çalışan macera dolu bir serüvene atılır.

Sarah, Bessie ve Enola, fabrikada çalışan kadınlara olaylar hakkında bilgi verir ve grev yapmaya ikna ederler. Film, tarih sayfalarında yer edinen Kibritçi Kız Grevi (Matchgirls’ Strike) olayına değinmiştir. Amacına ulaşan kibritçi kız eylemi, Londra’daki tüm çalışma koşullarına ve tüm kadın haklarına birer başkaldırıya neden olur.

Enola Holmes 2’de Geçen Tarihi Olay: Matchgirls’ Strike Nedir?

Kibritçi kız olayı nedir? Olay, tarihte yaşanan ve ilk kadın ayaklanmalarından biri olan Birleşik Krallıktaki işçi grevini temel alır. İngiltere kibrit fabrikası olarak bilenen Doğu Londra’daki Bryant & May adlı kibrit fabrikasında çalışan binlerce kadın ve kız çocuğu çok zor şartlar altında ve hiçbir hakka sahip olmadan çalıştırılıyorlar ve bunun sonucunda birçok ağır derecede sağlık sorunlarına neden oluyordu.

1888 Londra'sında kibritçi kızlar
1888 Londra’sında kibritçi kızlar

İşçiler, 14 saatlik çalışma günü ve son derece düşük ücret gibi çalışma koşullarını protesto etmek için grev yapmaya karar verirler. Grev, fabrikanın acımasız koşullarını ifşa eden makalenin sonucu olarak görülmüş ve haksız işten çıkarılan işçilerin sesi olmuştur.

Makale, endüstriyel eylemin örgütlenmesinde etkisi olan aktivistler, Annie Besant ve Herbert Burruws tarafından kaleme alınmıştır. Yazı, o zamanların kibrit çöpü endüstrisini etkilemiş ve başarılı bir meydan okuma girişimi ile birçok iyileştirici koşulu beraberinde getirmiştir.

Annie Besant, Herbert Burrows ve Matchgirls Grev Komitesi
Annie Besant, Herbert Burrows ve Matchgirls Grev Komitesi

Kibrit fabrikası eylemi, güçlü endüstriyel lobicilere karşı daha önce görülmemiş bir zaferi kazandırmış ve ”Yeni Sendikacılık” olarak ifade edilen çalışanların sorunlarını çözme amacı ile kurulmuş örgütlenmeye sebebiyet vermiştir.

1888 Kibritçi Kız Grevi, beraberinde getirdiği pek çok yenilik ve iyileştirici güç ile toplumlardaki işçi sınıfın  yaşamları ve sağlıkları hakkında artan kamuoyu farkındalığı kazandırmıştır.

Gerçek Sarah Chapman Kimdir?

Enola Holmes 2 filmindeki Sarah Chapman kimdir? Filmdeki Sarah Chapman, kayıp olan olarak bilinen bir dansçı ve kibrit çöpü üreten fabrikada çalışan bir işçidir. Sarah, kendisi ve fabrikada çalışan diğer kadınların ölümcül çalışma koşullarını kanıtlamak ve adaleti sağlamak için mücadele eden gerçek hayattan esinlenerek yazılan aynı isimli karakterdir.

Enola Holmes 2 filminde oynayan Sarah Chapman

Gerçek Sarah Chapman kimdir? Tarihte adı geçen Sarah Chapman ise 31 Ekim 1862 Londra‘da dünyaya gelmiştir. Samuel Chapman ve Sarah Ann Mackenzie adlı çiftin yedi çocuğundan beşincisiydi. Annesi ve ablası ile birlikte küçük yaşta kibrit çöpü fabrikasında çalışmaya başlamıştır.

Sarah, çalıştığı fabrikadaki yaşanan sıkıntılara göz yummayarak sesini duyurmaya çalışmış ve çalışan kadınların hakları için ayağa kalkmıştır. Sarah’ın bu çalışmaları, toplumsal cinsiyet eşitliği davasını ve çalışanların haklarını ilerletmeye yardımcı olmuştur.

Sarah Chapman ve kibritçi kızlar

Sarah Chapman, grevde önemli bir rol oynadı ve Sosyal Hizmet Uzmanı Annie Besant’a destek istemek için başvuran üç heyetten biri olmuştur. Ayrıca ”Grev Komitesi” üyesi olmuş ve 27 Temmuz’da Stepney Toplantı Salonu’nda düzenlenen yeni Kadın Çöpçatanlar Sendikası’nın açılış toplantısında seçilen on iki kadından biridir.

1891’de Charles Henry Dearman ile evlenmiş ve bu evlilikten altı çocuğu olmuştur. Yaşadığı süre boyunca işçi haklarının savunucusu ve özellikle kadınların destekçisi olmaya devam etmiştir. 1945’te 83 yaşında hayata veda etmiş ve isimsiz bir mezarlığa gömülmüştür. Mezarı daha sonra torunu Sam Johnson tarafından bulunulmuştur.

Bu tarz yazılar ilginizi çekiyorsa sitemizde bulunan ”Özgürlük Yazarları Filminin Arkasındaki Hikaye” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Enola Holmes 2 Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler