En Kaliteli 10 Sanal Gerçeklik Oyunu (VR Oyunları)

Oyuncular İçin Hem Uygun Fiyatlı Hem De Ücretsiz Ve Kaliteli Grafiklere Sahip En İyi VR Destekli Sanal Gerçeklik Oyunlarını Listeledik!
En kaliteli sanal gerçeklik oyunları

En kaliteli 10 sanal gerçeklik oyunu listemizde birbirinden eğlenceli macera, aksiyon, korku ve komedi temalı 2021 VR destekli sanal gerçeklik oyunlarını listeledik.

Günümüz video oyun sektörü, oyunculara daha gerçekçi bir deneyim sunmak için VR (Sanal Gerçeklik) teknolojisine yöneliyor. Eski oyunlar bile VR desteği alarak yeniden hayat buluyor. Öne çıkan VR gözlükleri arasında Oculus Rift, Quest 2, Valve Index, HTC Vive, HP Reverb G2, Sony PlayStation VR ve Apple Vision Pro gibi modeller yer alıyor.

Yüksek performanslı bu gözlüklerin maliyetleri de buna paralel şekilde artıyor. Ancak 2021’de piyasaya sürülen bazı VR oyunları ücretsiz veya oldukça uygun fiyatlı. VR deneyimini zenginleştiren harekete duyarlı bileklikler, VR hareket bantları gibi ekipmanlar da geliştiriliyor. Şimdi, bu heyecan verici dünyada öne çıkan en iyi VR oyunlarını keşfetmeye hazır olun!

İşte, en iyi VR oyunları:

Vader Immortal A Star Wars VR Series

Her Star Wars hayranı gerçek hayatta yanarlı dönerli bir ışın kılıcı kullanmanın hayalini kurar. Günümüz teknolojisi buna pek müsaade etmese de alternatif bir gerçeklik olan Sanal Gerçeklikte bu hayaliniz gerçek olabilir!

Star Wars’ın VR oyun serisinin ilki olan Vader Immortal oyunu hem sinematik içeriği hem de heyecanı doruklarda yaşayacağınız bir maceraya ev sahipliği yapıyor! Tek yapmanız gereken oyunu Oculus veya Playstation Store üzerinden VR uyumlu cihazınıza indirerek Star Wars evreninin derinliklerinde geçen kanonik bir Star Wars macerasının kapılarını aralayın!

Vader Immortal Konusu: Outer Rim’de volkanik bir gezegen olan Mustafar‘da faaliyet gösteren bir kaçakçı olarak başladığınız oyunda bir an da hiper uzaydan çıktığınız bir sahne peydah oluyor. Sonrasında ise Darth Vader ile işbirliği yaptığınızı anlıyorsunuz.

Olaylar çabuk gelişiyor ve Darth Vader’ın gizemli ve tehlikeli bir görev için sizi seçtiğine tanık oluyorsunuz. Vader’ın neyin peşinde olduğunu öğrenmek ve gücün sırlarını keşfederek kaderinizi yönlendireceğiniz Vader Immortal’da Vader’ın kutsal mekanı olan kalesinin tehlikelerini keşfedip bir Jedi şövalyesi gibi yeteneklerinizi geliştirebileceksiniz.

Sadık dostunuz Droid ZO-E3‘te bu macerada size eşlik ediyor olacak.

  • Uyumlu VR Gözlükler: Oculus Quest, Oculus Rift S, Sony PlayStation VR

Trover Saves The Universe

Rick and Morty‘nin yaratıcısı Justin Roiland’ın bir acayip oyunu! Sadece tuhaf diyebileceğimiz bir oyunun aksine çizginin dışında bir öncül. Trover Saves The Universe‘te hayattan bir beklentisi olmayan, her şeye muhalif ve kendi halinde yuvarlanıp giden küçük mor göz delikli canavar olan Trover’ın en yakın arkadaşısın!

Bir gün Glorkon adlı kötü niyetli bir başka canavar Trover’ın iki köpeğini kaçırıyor. Hatta onları kaçırmakla kalmıyor birde göz yuvalarına takarak… Evet yanlış duymadınız. Hayat enerjilerini emip evreni fethetmeye çalışıyor. Trover’ı hem köpekleri kurtarmak hem de evreni bu nihai kötülükten azat etmek için ikna etmen gerekiyor.

Trover Saves The Universe eğlenceli ve ultra komik VR destekli oyun arayanlar için mutlaka oynanması gereken bir oyun. Oyunda hem çeşitli bulmacalar çözüp hem de savaşabildiğiniz harika mekanikler var. Ayrıca Trover’ın hiç susmayan çenesi de cabası. Sadece bir podcast yayınıymışçasına dinleyebileceğiniz muntazam komik bir karakter.

Trover Saves The Universe Sanal Gerçeklik oyununu kendi resmi web sitesi üzerinden VR uyumlu cihazlarınıza indirdikten sonra oyun konsolundan veya diğer uyumlu cihazlardan oynayabilirsiniz. Oynarken ne kadar eğlendiğinizi ve zamanın ne çabuk geçtiğini fark edemeyeceksiniz!

  • Uyumlu VR Gözlükler: PlayStation VR, Oculus Quest

The Talos Principle VR

The Talos Principle adından da anlaşılacağı üzere İyonya aydınlanmasının ateşleyicisi ve felsefenin fikir babası Miletli Thales‘in felsefi görüşleri üzerine kurulmuş bir bulmaca çözme oyunudur. Oyuna üst düzey bir yapay zeka robotu olarak başlıyorsunuz.

Kendinizi antik yunan harabeleri ve sibernetik bir dünyanın karışımı olan ve bir sürü bulmaca ile donatılmış tehlikeli bir labirentte buluyorsunuz.

Yaratıcınızın size verdiği bir görev var ve bu görevi yerine getirebilmek için labirentteki ölümcül bulmacaları çözüp tetrisvari blokları toplayarak bir sonraki göreve geçiyorsunuz. Labirentte geçirdiğiniz zaman boyunca yaratıcınızın verdiği görevler neticesinde varlığınızı sorgulamaya başlıyorsunuz.

Hatta bazen felsefi paradokslara giriyorsunuz. 2014 yılında The Talos Principle Seumas McNally Büyük Ödülü finalisti ve GameTrailers tarafından yılın macera/puzzle türü en iyi oyunu olarak seçilmişti. Bununla da kalmayıp NAVGTR (National Academy of Video Game Trade Reviewers) festivalinde Game Special Class ödülünü kazandı.

  • Uyumlu VR Gözlükler: HTC Vive, Oculus Quest, Oculus Rift ve Oculus Rift S, Valve Index, Windows Mixed Reality.

The Elder Scrolls V: Skyrim VR Edition

Bethesda Softworks‘ün 5. Elder Scrolls uyarlaması olan The Elder Scrolls V: Skyrim‘in açık dünyasında ultra panoramik bir deneyim için geliştirdiği VR sürümü Sanal Gerçeklik algınızın sınırlarını zorluyor.

Skyrim evrenini Sanal Gerçeklik gözlüğü ile baştan sona gezip görebileceğiniz ve oyuncuyu Elder Scrolls evreninin içine daldıracak kadar kuvvetli Sanal Gerçeklik gözlüğü desteğiyle Elder Scrolls: Skyrim VR hissiyatını uç noktalarda yaşayacaksınız.

  • Uyumlu VR Gözlükler: HTC Vive, Oculus Quest, Oculus Rift ve Rift S, PlayStation VR, Valve Index, Windows Mixed Reality.

Super Hot VR

Super Hot Team tarafından geliştirilen inovatif FPS oyunu (birinci şahıs nişancı oyunu) Super Hot sanatsal bir ölçekte sunulan en kaliteli VR destekli sanal gerçeklik oyunları listesinin en dikkat çekenlerinden sadece biri.

Bağımsız bir oyun olarak oyun dünyasında kendine bir yer edinen  Super Hot aksiyon ve adrenalini iliklerinize kadar hissedebileceğiniz mekanikleriyle oyuncuların sanal gerçeklik hissiyatını tam anlamıyla karşılıyor.

Oyunda Sanal Gerçeklik ekipmanlarıyla hareket etmediğiniz sürece zamanı manipüle ederek Matrixvari bir zaman yavaşlatmasıyla elinizdeki bir hançer veya katana ile üzerinize ateşlenmiş mermileri kesebiliyorsunuz. Evet, bu çok çılgınca! superhot.exe’nin derinlikli evreninde düşmanlarınızı alt ederek Super Hot’ın tüyler ürpertici hikayesine şahit olun!

Oyunu satın almadan önce denemek isterseniz superhotgame.com’da yer alan Super Hot Prototype demo oyununu varsayılan tarayıcınız üzerinden deneyebilirsiniz.

  • Uyumlu VR Gözlükler: HTC Vive; Oculus Quest; Oculus Rift ve Rift S; PlayStation VR; Valve Index; Windows Mixed Reality

Subnautica VR

Unknown Worlds Entertainment’in 2018 yılında piyasaya çıkardığı Subnautica açık dünya ve hayatta kalma türü oyunlara aşina olanlar için mükemmel bir tercih! Uzaylı bir gezegende tamamen okyanuslardan oluşmuş bir ekosistemde uzay mekiğiniz okyanusun gizemli ve bir o kadar da tehlikeli sularına zorunlu iniş yapmıştır.

Karakteriniz ise  bu dünyada hayatta kalmak için üstün teknolojik imkanlarını kullanarak okyanusun derinliklerinde bir keşfe çıkar. Zamanla bu gezegenin tehlikeli ve ilginç canlılarını tanıyıp su yosunlarını, platoları, resifleri ve sarmal mağara sistemlerini keşfeder.

Hayatta kalmak için üretin, yağmalayın ve ne olursa olsun, merakınızı yitirmeyin! Harikalarla dolu su altı dünyasında ham madde toplayın ve hayatta kalmak için ihtiyacınız olan teknolojik cihazlar ile üsler inşa edin.

Subnautica’nın geliştirilmiş VR desteği sayesinde en kaliteli Sanal Gerçeklik oyunları arasında VR oyun hissiyatını derinlikli bir şekilde yaşayacağınız Oculus markasının Sanal Gerçeklik gözlüğü oyunları ile görkemli bir VR oyun deneyimine hazır olun!

  • Uyumlu VR Gözlükler: HTC Vive, Oculus Quest, Oculus Rift ve Rift S, Valve Index

Space Junkies

Ubisoft Montpellier tarafından geliştirilen Space Junkies adrenalin seviyenizi tırmandıracak atmosferik bir FPS (Birinci Şahıs Nişancı) oyunudur. Sanal Gerçeklik hissiyatını stabil, hızlı, tempolu çılgın bir aksiyon oyunuyla tecrübe etmek isteyenler için ideal.

4 oyuncunun ikişerli gruplar halinde rekabet ettiği Space Junkies VR oyununda hareket özgürlüğü sayesinde savaşlar heyecan verici ve bir o kadar da eğlenceli! Elit Uzaylı Silahşör Grubuna katıl ve 1v1, 2v2 arenalarda amansızca savaş. Gerilimin had safhada olduğu Orena’da ölümle yüzleş!

Space Junkies’in tam navigasyon VR özelliği sayesinde tüm vücudunu kullanabildiğin hareket kombinasyonları Sanal Gerçeklik deneyimini uç noktalarda hissedeceksiniz! Space Junkies’in VR sürümünü Oculus ve Steam üzerinden uygun bir fiyat karşılığında indirebilirsiniz. Ayrıca oyunu sanal gerçeklik uyumlu oyun konsollarında da deneyimleyebilirsiniz.

  • Uyumlu VR Gözlükler: HTC Vive, Oculus Quest, Oculus Rift ve Rift S, PlayStation VR, Valve Index

Robo Recall

Epic Games tarafından geliştirilen Robo Recall oyunu FPS (Birinci Şahıs Nişancı) tarzı oyun arayanlar için en kaliteli VR destekli Sanal Gerçeklik oyunları listemizin üçüncü sırasında! VR oyunları arasında kültleşmiş olan Robo Recall, birçok ödül almış ve piyasaya sürüldüğü tarihte yılın oyunu seçilmiştir.

Robo Recall konusu; RoboReady adlı bir robot üreticisi, ürettiği yardımcı robotların insan sahiplerine karşı gelerek isyan çıkarması sonucu Agent 34 adında bir robot geliştirir. Bu robotun görevi ise sokaklarda terör estiren bozuk robotları bulup imha etmektir.

Agent 34, hem bozuk robotları imha etmek için canını dişine takacak hem de bu robotların bozulmasına sebep olan Odin adlı bir hacker robotu araştıracaktır. Oyun içerisinde dört farklı silaha erişebilen Agent 34, iki tabanca, bir av tüfeği ve bir de plazma tüfeğe sahip.

Oyunda aksiyonun yanı sıra komik diyalogların da bulunması oyunculara eğlenceli anlar yaşatıyor. Hatta Oculus Rift’i olanlar Robo Recall’u ücretsiz olarak indirip Sanal Gerçeklik oyun hissiyatını ücretsiz bir şekilde deneyimleyebilirler.

  • Uyumlu VR Gözlükler: Oculus Quest, Oculus Rift ve Rift S

No Man’s Sky VR

Hello Games tarafından geliştirilen No Man’s Sky VR destekli olarak tüm oyunlarını destekliyor. Sınırsız bir evrende, kimsenin ayak basmadığı gezegenlere yolculuk ederek ister tek başına ister arkadaşlarınızla yeni yerler keşfedin, üsler inşa edin ve en önemlisi de hayatta kalın!

Galaksiler arası bir serüvene Sanal Gerçeklik gözlüğü oyunları ile dahil olmanın cazibesine kapılın. No Man’s Sky VR’da her şey mümkün. No Man’s Sky en kaliteli VR destekli Sanal Gerçeklik oyunları listemizin ikinci sırasında!

RPG ve Simülasyon tarzı oyun arayanlar için harika bir alternatif olan No Man’s Sky mutlaka oynamanız gereken Sanal Gerçeklik özelliği destekleyen açık dünya ve hayatta kalma tarzı oyunların başında geliyor.

  • Uyumlu VR Gözlükler: HTC Vive, Oculus Quest, Oculus Rift ve Rift S, PlayStation VR, Valve Index

Beat Saber

Uyumlu VR Gözlükler: HTC Vive, Oculus Quest, Oculus Rift ve Rift S, PlayStation VR, Valve Index, Windows Mixed Reality

Sıra geldi en kaliteli VR destekli Sanal Gerçeklik oyunlarının efsanesi Beat Saber‘a! Beat Saber erken erişim fazında Steam‘de yayınlandıktan bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde 1 milyonun üzerinde satış gerçekleştirdi ve VR destekli oyunların en popüler oyunu olarak hafızalara kazındı.

Beat Games tarafından geliştirilen oyun aynı şirketin daha sonra Facebook‘un dümeninde yer aldığı Oculus firmasına satılmasıyla gücüne güç kattı. Oyunda, atmosferik neon bir bantta kayan beat bloklarını VR hareket kumandası sayesinde kontrol ettiğiniz iki ışın kılıcı ile kestiğiniz takdirde kesilen bloklardan çıkan ses ritimleri çalan şarkının vuruşları ve notaları ile senkronize olarak düzenleniyor.

Hareketli şarkılar ile iyice havaya girip oyunun akışında kendinizi kaybedebileceğiniz Beat Saber sürekli güncellenen içerikleriyle Sanal gerçeklik hissiyatını ritimler ve baslarla yaşayacağınız VR destekli ve oyun konsolunda deneyimleyebileceğiniz en iyi oyun!

Ayrıca bu tarz oyunlar ilginizi çekiyorsa, sitemizde yer alan “En İyi Co-Op ve Multiplayer Oyunları” adlı listemize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler