Ed ve Lorraine Warren Kimdir? The Conjuring Hikayesi

Ed ve Lorraine Warren kimdir

Bu yazıda, Warren çiftinin aydınlattığı ve film serisine ilham olan “Conjuring” davasını inceleyeceğiz. “Conjuring” olayının detaylarını ele alıp, Warren’ların karşılaştığı bu vakayı açıklayacağız. Bu çiftin korkutucu hikayesi, derin bir sorgulamaya yol açacak.

Aklımızın bir köşesinde yer edinen, insan zihninin bile kavrayamadığı doğaüstü varlıklarla dolu bir gerçeklik yatmaktadır. Bu gerçekliğin keşfi fedakarlık ve cesaret gerektirir.

Peki ya korkanlar? Korksa da kendini bu uçsuz bucaksız gerçekliğe atanlar ve arayış içinde olanlar…İşte bu, Ed ve Lorraine çiftinin kendilerini aniden buldukları nokta ve yaşam hikayesidir. Öyle ki Ed ve Lorraine kimsenin görmek dahi istemeyeceği, duymaktan korkacağı her şeyi yaşamış ve üstesinden gelmeyi başarmıştır. Bizler için yalnızca korku filmi malzemesi olmuş bu varlıklarla iletişime geçmiş ve binlerce yüksek profilli vakanın çözülmesine katkı sağlamışlardır.

Ed ve Lorraine Warren (Gerçek hayatta)
Ed ve Lorraine Warren (Gerçek hayatta)

Ed ve Lorraine Warren korku filmi kültürünün en önemli çifti olmakla kalmamış deneyimledikleri olaylarla da tarihe geçmiştir. Onların hayatı, gizemlerle ve ruhani varlıklarla dolu olsa da kalplerinde tek bir göreve yer vermişlerdir.

Ed ve Lorraine Warren Kimdir?

Ed Warren 7 Eylül 1926’da dünyaya geldi. Ed, zamanında Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri’nde polis memuru olarak çalıştı, ancak daha sonra kendini eğiterek unvanlarını “Demonolojist” yani iblis uzmanı ve “Yazar” olarak değiştirdi.

Ed, Lorraine ile tanıştıktan sonra ona perili bir evde büyüdüğünü ve bunun sonucunda şeytani ilimleri öğrendiğini söyledi. Bunun üzerine Lorraine, gelecekteki eşine 8 yaşından beri doğaüstü varlık auralarını hissettiğini açıkladıktan sonra çift daha da yakınlaştı.

Öte yandan Lorraine ise 31 Ocak 1927’de dünyaya geldi. Eşiyle birlikte çalıştı ve durugörü, Medyum olarak kendini tanımladı. Durugörü kavramı, yani clairvoyance, canlı ve cansız nesnelerin ve olayların beş duyunun yardımı olmadan paranormal olarak algılanmasına verilen isimdir. Daha küçük bir çocukken Lorraine bu yeteneğini keşfetti ve bunun üzerine çalıştı.

1952’de Warren çifti New England’da en eski hayalet avcılığı grubu olarak tanımladıkları New England Psişik Araştırmalar Derneği adlı grubu kurdu. Çift, kariyerleri boyunca 10.000’den fazla vakanın incelenmesine katkıda bulundu.

Yalnızca kendilerini değil, aynı zamanda bu alanda birçok kişiyi eğittiler. Ed ve Lorraine çifti için bu varlıklar adeta bir yaşam tarzıydı. Onlar, kendilerinin bu yüzden dünyaya geldiklerini ve nihai amaçlarının başından beri bu olduğunu savunuyorlardı.

Evliliklerinden yalnızca bir sene sonra dünyayı gezmeye ve doğaüstü varlık ile ilgili konularda insanlara yardım etmek amacıyla turlara çıkıyorlardı. Kısa süre sonra tüm Amerika Warren çifti ile tanıştı. Birlikte oldukları yıllar boyunca şeytanların izini sürdüler ve bu davaların ardındaki gizemi su yüzüne çıkarmaya çalıştılar.

The Conjuring filminden bir sahne
The Conjuring filminden bir sahne

Zamanla popülerlikleri arttıkça, Warren çifti keşfedildi ve yaşadıkları vakalar en ince detaylarına kadar işlendi. Conjuring Davası, Enfield’deki Ruh Vakası, Perron Ailesi, Annabelle gibi vakalar en çok okunan ve ilgi gören vakalarından oldu. Bu vakalardan bazıları filmlere ve kitaplara konu oldu.

Conjuring Davası

Daha önce Enfield vakasını işleyen warrenlar, bu sefer çok daha farklı sulara açıldılar. Enflied vakasında, bir varlığın musallat olduğu söylenen bir evi ziyaret ettiler. Bu olay, Sky Atlantic serisinde yer alan The Enfield Haunting adlı televizyon filmine konu oldu. Bu olay aynı zamanda James Wan’ın yönettiği Korku Seansı filminin devam filminde de yer buldu. Aynı bu olay gibi Conjuring de film sahnesinde yerini aldı.

Conjuring hikayesi 1971’de Roger ve Coraline çiftinin yeni bir ev satın alma macerası ile başlar. Perron ailesi, beş kızıyla birlikte Rhode Island‘daki eski bir çiftlik evine taşınırlar.

Aile mutlu ve aldıkları bu evden memnun bir şekilde ilk gün eve yerleşmeye başlar fakat evin köpeği eve girmek istemez. Ailenin tüm çabalarına rağmen evin dışında kalmakta ısrarcıdır. Bunun sebebini anlayamayan çift, nedenini evin yeni olmasına vurur. Aslında köpeğin fark edip ailenin fark edemediği ve altında yatan daha karanlık bir gerçeği keşfedeceklerdir.

O gün evlere yerleşen ev halkı saklambaç oynarken evin ekstradan gizli bir bodrumunu keşfeder. Baba Roger her ne kadar bakmak istese de bu olayı ertesi güne, gün ışığına erteler. O gece aile üyeleri uyurken birinin ayaklarından tutup onları çektiğini hisseder. Ertesi gün evin köpeğini bahçede ölü olarak bulurlar. Bu ölüm ile doğaüstü varlık planlarını uygulamaya çoktan başlamıştır.

Ed ve Lorraine Warren (The Conjuring oyuncuları)
Ed ve Lorraine Warren (The Conjuring oyuncuları)

Aile, taşındıktan kısa bir süre sonra garip ve ürkütücü olaylar yaşamaya başlar. Bu olaylar arasında seslerin duyulması, gizemli gölgelerin görünmesi ve eşyaların hareket etmesi bulunmaktadır.

Korkuyla dehşete düşen aile ne yapacaklarını bilemezler. Çareyi kiliseye danışmakta bulan anne, evlerine Warrenların yardıma gelmesiyle rahatlar. Paranormal olaylar araştırmacıları ve şeytan çıkarma uzmanları olan Ed ve Lorraine Warren’dan yardım isterler. Çareyi kiliseye danışmakta bulan anne, evlerine Warrenların yardıma gelmesiyle rahatlar. Warrenlar tam ekipmanlarıyla ilk gelişlerinde ev halkını sorgular.

Kaç yaşındalar, isimleri ne? Bu soruların hepsinin kaydı Warrenlar için çok önemlidir zira daha sonrasında vakanın çözülmesine yardım edecektir.

İkinci gün Warrenlar araştırmalarına devam ederler. Lorraine Ed’den farklıdır. Eve ilk girdiği andan beri eve musallat olmuş olan varlığı hissetmekle kalmamış aynı zamanda kimin odak noktası olduğuna kadar tüm detayları hissetmiştir.

Paranormal Olayların Başlangıcı

Warren’lar, paranormal olaylar araştırmasına başlarlar. Geçmişteki olayları araştırarak evin tarihini öğrenmeye çalışırlar. Warren’lar, evin önceki sahipleri olan bir cadı tarafından lanetlenmiş olduğunu keşfederler. Geçmişte yaşanan kötü olayları öğrenirler.

Warren’ların öğrendiklerine göre, evin önceki sahipleri olan Bathsheba Sherman’ın bir cadı olduğunu ve evi lanetlediğini keşfederler. Geçmişte yaşanan kötü olayları araştırarak Bathsheba’nın evi terk etmeyi reddettiğini ve kötü ruhların hala evi terk etmesine izin vermediğini öğrenirler.

Sadece Bathsheba ile değil aynı zamanda diğer kötü ruhlarla da karşılaşırlar. Evdeki paranormal olaylar ile birlikte ailenin güvenliği tehlikededir. Bunu fark eden Lorraine acil bir çözüm arayışındadır.

Lorraine Warren (Vera Farmiga)
Lorraine Warren (Vera Farmiga)

Lorraine başlarda evdeki kızlardan birine musallat olduğunu düşünse de bu kötücül ruh beklediğinden daha güçlüdür. Bir kişiye değil tüm eve musallat olmuştur.

Aile, evde tuhaf sesler duyar. Kapılar gıcırdar ve çığlık sesleri duyarlar. Zaman zaman evde gizemli gölgelerin de görüldüğü rapor edilmiştir. Bazen insan formunda bazen de hiç görünmeyen bu varlıkların tek odağı Perron ailesi olmuştur. Evdeki varlıklar fiziksel olarak saldırgandır. Evin annesi Caroline sabah uyandıktan sonra tüm vücudu morluklar içinde uyanır.

Daha fazla dayanamayan Warren’lar, Bathsheba ile son defa yüzleşirler. Bu yüzleşme sırasında, Warren’lar ve aile evin içinde tehlikeli bir mücadele verirler. Hayaletini kovmak ve ailenin güvenliğini sağlamak için ellerinden geleni yaparlar.

Warren çifti Bathsheba’nın ruhunu doğrudan etkilemek adına geleneksel yöntemler kullanırlar. Evin çeşitli alanlarına kutsal eşyalar koyarlar ve dua ile ritüeller düzenlerler. Lanetini kırmak için kefaretleme ve kutsama işlemleri yapılır. Warren’lar Bathsheba’nın ruhunu doğrudan etkilemek için kendilerini ona karşı savunurlar.

Böylece bu kötücül varlıktan daha da güçlü olan dini inançlarını ve ruhsal güçlerini ona karşı kullanırlar.

Davanın Çözülmesi

Korku ve gerilimi doruğuna kadar yaşatan bu davada Warren’lar kendilerine ve içlerindeki inanca odaklanmış ve Perron ailesi için çabalamışlardır. Bu karanlık olaylar, sıradan bir evin içinde yatan derin karanlıkla yüzleşme hikayesini anlatır. Her ne kadar Bathsheba’nın laneti kolayca kırılamasa da cadının hayaletiyle sonuna kadar çatıştırlar. Bu durum hem Warren’lar hem de Perron ailesi için zorlayıcıydı.

Ancak, Warren’lar kararlılıkla mücadele ettiler ve ailenin güvenliğini sağlamak için ellerinden geleni yaptılar. Conjuring davası sadece paranormal olaylar ile ilgili bir dava olmakla kalmamış aynı zamanda iki ailenin de fedakarlık boyutlarında kendilerini ne kadar aşabileceklerini kanıtlamıştır. Warren çifti, karanlıkla mücadele etmek zor olsa da inanç ve kararlılığın her şeyin üzerinden gelebileceğini bizlere kanıtlamışlardır.

Ayrıca bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan ”Enfield Olayı: Uydurma mı Gerçek mi? ” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler