Dr. Stone Anime İncelemesi

Dr. Stone Anime İncelemesi

Riichiro Inagaki’nin 2017 yılında yazdığı manga serisi, 2019 yılında TMS Entertainment tarafından anime TV dizisi olarak uyarlanmış ve 2 sezon olarak yayımlanmıştır. 2019 yılında Japonya’da Netflix te en çok izlenen 8. anime olmuştur.

Dr. Stone/ Dokuta Suton Riichiro Inagaki’nin yazdığı ve Boichi tarafından çizilen  manga serisi 2017 yılında Shueisha’nın Weekly Jump dergisinde Bilimkurgu, macera ve kıyamet sonrası türünde yayınlanmıştır. 2019 yılında Shogakukan Manga Ödülü’nü Shonen kategorisinde kazanmıştır. Seri boyunca Senku’nun “Bu çok heyecan verici” sözü 2019 da Gadget Tsushin tarafından Anime Buzzwords listesine eklenmiştir.

Yapımcılığını TOHO Animasyon üstlenerek TMS Entertainment stüdyosunda hazırlanıp 2019 yılında Tv anime dizisi olarak izleyicileri ile buluşmuştur. 2.sezon Taş Savaşları (Stone Wars) ismiyle 2021 yılında yayınlanmış ve 3. sezonun 2023 yılında yayınlanması planlanmıştır.

Dr. Stone Anime Serisinin Konusu

Yıl 2017 insanlar işinde gücünde, öğrenciler okulunda derslerindeyken aniden yeşil bir ışık zuhur eder ve bu ışık her şeyi bir anda taşlaştırır. Ana karakterimiz Senku Ishigami bilime aşık genç bir dahidir.  Çocukluğundan bu yana bilimsel çalışmalar yapıp hatta kendi roketlerini tasarlayarak uzaya gitme hayali kurmaktadır. Yeşil ışık dünyaya gelmeden önce okul laboratuvarında her zamanki gibi bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir. Dünya taşlaştığında medeniyete dair hiçbir iz kalmamıştır ve aradan tam 3700 yıl geçtikten sonra ilk uyanan Senku olmuştur. Zekasını ve bilimi kullanarak taş dünyada hayatta kalmaya çalışırken nasıl uyandığını öğrendiğinde diğer insanları da canlandırıp medeniyeti yeniden inşaa etme çabasına girişmiştir.

Dr. Stone Anime Özeti

Ana karakter Senku Ishigami taşlaştıktan sonra zihnini sürekli açık tutmak için  saniyeleri sayıp bunları zaman dilimlerine bölerek kaç yıl geçtiği hesabını tutabilecek zeka seviyesine sahiptir. Bir gün şans eseri uyanır ve ilk önce neler olduğunu anlamaya çalışır. Issız dünyada hayatta kalabilmek üzere örtünme, beslenme ve barınma ihtiyacını karşılamak için çalışır. Canlanma sebebini araştırdığında tüm ip uçları onu yarasa gübresinden zengin bir mağaraya ve Nitrik asite götürür.

Sonunda o meşhur canlandırma sıvısını bulur ve zeka gücünün yanına kas gücünü de ekleyebilmek için okul arkadaşı Taiju’yu uyandırır. Fiziksel anlamda oldukça güçlü olan Taiju ile birlikte yaşarken bir gün aslanların saldırısına uğrarlar ve o sırada yanından geçtikleri heykelin okuldaki En Güçlü Liseli Primat lakabıyla bildikleri Tsukasa Shishio olduğunu fark edince onu da canlandırırlar.

Dr. Stone: Bilime Doğru
Dr. Stone: Bilime Doğru

Çıplak elle aslanlara meydan okuyan Tsukasa’nın iyi bir koz olduğunu düşünürken yanıldıklarını anlarlar. Çünkü Tsukasa eski dünyada egemenliği elinde tutan zengin ve ezici yetişkinlerin tekrar canlanıp bakir dünyayı yeniden deforme edeceklerini düşünmektedir. Oysa Senku, hiçbir insanın zarar görmeden uyanmasını insanların kaybettiği zamanı bilimle yakalamasını arzulamaktadır.

Senku Ishigami, Tsukasa Shishio
Senku Ishigami, Tsukasa Shishio

Böylelikle iki karakterin yolları ayrılır ve aralarında sonradan gerçeğe dönüşecek bir savaş başlar. Hatta Tsukasa canlandırma sıvısının formülünü öğrenince olayı Senku’yu öldürmeye kadar götürür çünkü o, bilimin silahlarını yeniden yapıp dünyayı bir kez daha kaçınılmaz savaşların eşiğine getirecektir.  İstediği kişileri canlandırıp istediklerini parçalayarak kendi müttefiklerinden oluşan bir ordu kurar.

Bu arada ölümden dönen Senku hiç taşlaşmadan yaşayan bir kabile ile karşılaşır ve onların arasına girmek için çok uğraşır ancak kabile kabul etmez. Kendisi gibi bilime meraklı Chrome ve kabilenin prensesi Kohaku ile iyi ilişkiler kurmaya başlar. Bilim Krallığı’nı kurabilmek için bu kabile bulunmaz nimettir.

Zekası ve bilimin gücünü birleştirerek çeşitli yollara başvurup kendini ispat etmeye çalışır, kabilenin dövüş turnuvasına katılır hatta hasta olan baş rahibeyi iyileştirebilecek ilacı yapma sözü verir. Kohaku ve Chrome un yardımları sayesinde köyde Bilim Krallığı’nı kurar ve herkesin desteği ile her gün yeni icatlar yapar. Yeterince güçlendiklerinde ise Tsukasa ile Taş Savaşları’na başlayıp nihayet galip gelirler ve aralarına Tsukasa da dahil bir çok müttefik katılır.

Fakat macera yeni başlamıştır. Bilimkurgu, bilim ve postapocalyptic kurguları seviyorsanız Dr. Stone tam da size göre bir hikaye.

Dr. Stone Anime Dizisinden Önemli Karakterler

1. Senku Ishigami

Bilim Kralı Senku
Bilim Kralı Senku

Senku, taşlaşmış dünyada ilk uyanan lise öğrencisi bir dahidir. Zekası ve bilim sevdası sayesinde dünyanın kaybettiği yılları yakalayıp medeniyeti yeniden kurmak için canla başla çalışan ana karakterdir.

2. Taiju Oki

Taiju Oki: Kas Gücü
Taiju Oki: Kas Gücü

Taiju Senku’nun okul arkadaşıdır ve uzun zamandır Yuzuriha’ya hislerini açma hayali kurmaktadır ve taşlaşma başlamadan önce ona açılmak üzeredir. Taşlaşmadan sonra uyanan ikinci kişidir ve fiziksel gücü sayesinde Senku’nun en büyük yardımcısı olmuştur.

3. Tsukasa Shishio

Tsukasa Shishio: Liseli Primat
Tsukasa Shishio: Liseli Primat

Canlandırma sıvısını keşfettikten sonra Senku tarafından uyandırılan üçüncü kişidir. Senku ve Taiju’yu aslanların saldırısından kurtarır ve gücünü onlar için kullanmak ister. Senku’nun medeniyeti kurma hayalleri hoşuna gitmez çünkü Tsukasa seçilmiş gençlerden oluşan bir topluluk kurup daha barışçıl bir yaşam istemektedir fakat bu düşüncesiyle çelişir ve canlandırma sıvısının üretildiği mağarayı ele geçirip savaş başlatır, taşlaşmış yetişkin insanların çoğunu parçalar. Savaşta yenilince bilimin gücüne inanır ve Senku’nun safına geçer.

4. Yuzuriha Ogawa

Yuzuriha Ogawa: Fedakar Dost
Yuzuriha Ogawa: Fedakar Dost

Taiju ve Senku Yuzuriha’yı uyandırıp bir yandan da onu Tsukasa’dan korumaya çalışırlar. İçinde bulundukları durumu anlayan Yuzuriha Senku için çalışıp elinden gelenin en iyisini yapacağına söz verir hatta bunun için Taiju ile birlikte ekipten ayrılıp Tsukasa’nın safına geçerler ve Senku’nun planlarını gerçekleştirmesine yardım etmek için sabırla beklerler.

5.Chrome

Chrome: Bilim Neferi
Chrome: Bilim Neferi

Senku’nun karşılaştığı kabile üyelerinden biri olan Chrome, bitkileri, madenleri ve doğayı çok iyi tanımaktadır. İçinde yaşadığı koşullara rağmen öğrenmeye ve bilime meraklı bir gençtir. Senku’nun Bilim Krallığı’nı kurmasına yardım ederken hem kendi bilgisini ona aktarır hem de öğrendiği yeni bilgilerle büyülenir.

6. Kohaku

Kohaku: Dişi aslan
Kohaku: Dişi aslan

Kabilenin küçük prensesi olan Kohaku baş rahibe ve lider pozisyonunda bulunan ablasının hastalığı için ne gerekiyorsa onu yapmaya dünden hazır savaşçı ve güçlü bir kızdır. Senku ile tanıştıktan sonra umutları yeşermiş ve onun yanında çalışıp savaşarak Bilim Krallığı’na çok büyük yardımları dokunmuştur. Senku ona Dişi Aslan ismini vermiştir.

7. Asagiri Gen

Asagiri Gen: Mentalist
Asagiri Gen: Mentalist

Gen, taşlaşmadan önce dergilerde ve tv programlarında boy gösteren popüler bir mentalisttir. Tsukasa onun çok işine yarayacağını düşünüp uyandırır ve Senku’nun hayatta olup olmadığını öğrenip casusluk yapması için görevlendirir. Gen kabileye karışır fakat bilimin gücünü görür ve Senku’nun ona özel yaptığı Kola ile her şeyi bir tarafa atıp Bilim Krallığı’na katılır.

 Senku Taş dünyada uyandığında çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için ilkel eşyalar yaptıktan sonra Tsukasa’nın kas gücü de katılınca gerçek bilimi kullanarak ilk adımı atar. Deniz kabuklarını toplayıp toz haline getirip ana maddesi Kalsiyum Karbonat olan deniz kabuklarıyla sabun yapmaya başlar ve Doktor Taş/Doctor Stone diye ismlendirir. Fakat deniz kabuklarından yalnızca sabun yapmayacaktır.

Bir kaplıcadan sülfür toplayıp odun yakarak elde ettiği kömüre eklediği güherçile ile gücünü ispat etmek için barut yapımını tamamlar. Kabiledeki insanların desteğini almak için altın ve gümüş uçlu mızrak, pamuk şeker, ramen ve gözlük yaptıktan sonra onlarında desteğiyle döküm ocakları, cam laboratuvar gereçleri, antibiyotik, jeneratör, ampul, kola ve çok daha ileriye atlayarak telefon yapar.

Tüm bu çalışmaları keyifle yaparken bizlere de Fizik, Kimya, Biyoloji, Jeoloji vs tüm bilim dallarını sevdirmektedir. Deniz kabuğundan sabun yapan birisi kim bilir diğer çalışmaları nasıl ortaya çıkarmıştır diye merak ediyorsanız seriyi mutlaka izlemelisiniz.

Bu tarz içerikler ilginizi çekiyor ve anime seviyorsanız sitemizde yer alan bir başka anime serisi olan “Weathering With You İncelemesi: Kimi no Na Wa” inceleme yazımızı ziyaret ederek yeni bir seri ile tanışabilirsiniz.

Dr. Stone Anime Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler