Weathering With You İncelemesi: Kimi no Na Wa Bağlantısı

Weathering With You, Tenki no Ko Makoto Shinkai’nin yazıp yönettiği 2019 yılında Japonya’da vizyona giren melodramatik anime filmi.

Makoto Shinkai’nin yazıp yönettiği 2019 yapımı Weathering With You anime incelemesi, konusu, özeti, referansları ve fragmanına yer verdiğimiz inceleme yazımızda animenin tüm detaylarını mercek altına alıyoruz.

Weathering With You, Tenki no Ko Makoto Shinkai’nin yazıp yönettiği 2019 yılında Japonya’da vizyona giren melodramatik bir anime filmidir. Yönetmen aynı zamanda  5 Centimeters per Second, Your Name(Kimi no Na wa) adlı anime filmleriyle de tanınmaktadır.

Weathering With You’nun aynı yıl içerisinde bir de Wataru Kubota’nın çizdiği ve Makoto Shinkai’nin yazdığı light novel türü roman uyarlaması çıkmıştır. 92. Akademi Ödülleri’nde en iyi uluslararası uzun metrajlı film dalında Japonca giriş yaptı.

Film 47. Annie Awards’ta dört ödül kazanarak En iyi bağımsız animasyon filmi seçildi. Filmin yapımcılığını ise aynı zamanda My Hero Academia’nın da yapımcısı olan Wakana Okamura ve Kinue Itō yaptı Filmin müziklerini Kimi no Na wa’nın da müziklerini yapan Radwimps besteledi.

Weathering With You Konusu ve Özeti

Wethering With You, Hodaka Morishima adlı bir lise öğrencisinin Kōzu-shima adasından Tokyo’ya kaçmak için Tokyo’ya gidecek olan bir gemiye binmesiyle başlar. Kaçmasının sebebi ise ailesinin ona iyi davranmamasıdır. Gemi fırtınalı bir günde yola çıktığından Hodaka güvertede dengesini kaybeder ve tam denize düşecekken Keisuke Suga adlı bir adam onu kolundan yakalar. Bir süre muhabbet eden ikili geminin Tokyo’nun Kabukicho kentine varmasıyla ayrılmıştır.

Hodake yabancısı olduğu kentin karmaşasında ne yapacağını kestiremese de öncelikle, aylardır dur durak bilmeden yağan yağmurdan korunmak için bir pansiyona yerleşir. İş aramaya başlayan Hodake yaşından dolayı günlerce iş bulamaz. Bir gün sürekli uğradığı McDonald’s restoranından sadece içecek almaya yeten son parasını harcayarak  çaresizce düşünürken restoranda part-time çalışan Hina Amano‘nun dikkatini çeker.

Hina, Hodake’nin parasız olduğunu düşünerek ona bir hamburger ikram eder. İkili bu şekilde tanışmış olur. Hodake gemide hayatını kurtaran Keisuke Suga’nın yanına gitmeye karar verir. Keisuge’nin dükkanına uğradığında yeğeni Suga Natsumi ile karşılaşır. Natsumi, Hodake’nin part time iş başvurusu için geldiğini düşünür ve hemen işe koşar. Böylece Hodake iş sahibi olmuştur. Keisuke Suga’da ona az bir ücretle çalışarak dükkanda kalabileceğini söylemiştir. İşler tam rayına oturmuşken Hodake bir gün Hina Amano’nun birkaç serseri ile apar topar bir gece kulübüne götürüldüğüne şahit olur.

Bu duruma sinirlenen Hodake, Hina’yı iki serserinin elinden çekip alır. Hızlıca koşarak terkedilmiş bir harabeye gelirler. Hina bir yanlış anlaşılma olduğunu aslında bunu kendisinin istediğini çünkü restorandaki işinden atıldığını ve işsiz kaldığını söylemesiyle Hodake’ye durumu anlatır.

Hodake ise Hina’ya iş bulmasında yardımcı olmaya karar verir. Ancak Hina sıradan bir kız değildir. Özel bir yeteneği vardır. Bu yetenek ise hava durumunu dua ederek değiştirebiliyor olmasıdır. Hodake’nin Hina’nın yeteneğini bir iş fırsatı olarak görmesiyle internetten hava durumunu para karşılığı olarak bir süreliğine değiştirebildiklerini anlatan bir web sitesi kurar. Web sitesi yerelde ses getirince bir miktar para karşılığı o bölgenin yağmurlu havasını güneşli bir havaya çevirir.

Her gün insanlar “Hava Durumu Kızı” lakabı verdikleri Hina’yı arayarak aylardır durmadan yağan yağmuru dindirmesi için para teklif ederler. Hina bir süre daha bu işi yapar ancak zamanla bu özel yeteneğin korkunç bir bedeli olduğunu keşfeder.

Weathering With You Makoto Shinkai’nin 2016 yılında Japonya’da yayınlanan Kimi no Na wa adlı anime filminden de birçok referans taşıyor. Hatta Kimi no Na wa’yı izlediyseniz bu referansları görünce bayağı bir şaşıracak aslında iki filmin de aynı evrende geçtiğine kanaat getireceksiniz! Evet, haklısınız. İki filmde aynı evrende geçiyor.

Weathering With You Kimi no Na wa Referansları

“Peki bu referanslar nerede?” sorusunu duyar gibiyim. Yada cevapları kendiniz buldunuz ancak emin olamıyorsunuz. Ama üzülmeyin başlıca referansları sizler için en ince ayrıntısına kadar aşağıda deredik.

Hina hava durumunu son kez değiştirdiğinde Hodake, Hina’ya aşkını itiraf etmek için bir yüzük almaya karar verir ve bir kuyumcuya uğrar. Kuyumcu da ise görevli olarak çalışan kız Kimi no Na wa filminin ana karakterlerinden Mitsuha’dır.

Sahne tamamen Mitsuha’ya odaklanmıştır. Üniformasının üzerindeki yaka kartında Miyamizu yazısı dikkat çeker. Light Novel türü romanın 52. sayfasında Mitsuha’nın soyadı Miyamizu olarak geçer.

Aynı zamanda Kimi no Na wa’da önemli bir obje olan, saçını topladığı kırmızı kurdele de gayet net olarak görülür.  Eğer filmin sonunda jeneriği takip ederseniz Mitsuha’yı seslendiren aktristin Japon şarkıcı Mone Kamishiraishi olduğunu göreceksiniz. İki filmde de Mitsuha’yı seslendiren aktrist aynı!

Hina, Hava Durumu kızı işini yaparken yaşlı bir kadından yağmuru bir süre durdurması için teklif alır. Hina ve Hodoke yaşlı kadının isteğine cevap verir ve geleneksel bir japon evine kadını ziyarete gelirler.

Hina yağmuru durdurduktan sonra bir süre bu kadının misafiri olurlar. O sırada yaşlı kadının torunu olan genç bir adam Hodoke’nin yanına gelir ve onunla muhabbet eder.

Bu genç adam Taki Tachibana‘ya çok benzer. İkinci bir ipucu ise Mitsuha’nın seslendirme sanatçısının iki filmde de aynı olması gibi Taki’nin seslendirme sanatçısı da aynıdır. Bunlar dışında Hodoke eve ziyarete gelirken sokakta bir düğün ilanıyla ilgili resimler görür. Belki de Taki ve Mitsuha evleniyordur?

Kısaca özetlersek; Weathering With You Makoto Shinkai’nin eserlerinde sıklıkla kullandığı kavuşamamanın tematik hissiyatını yıkıyor ve izleyiciye umut dolu, melodramatik bir hikaye bırakıyor.

Filmin Kimi no Na wa ile kaçınılmaz karşılaştırmasını yaparak onu adeta kucaklıyor. Umut dolu gençler ile yetişkinlerin bezgin duruşu arasındaki gerilimi tırmandırıyor. Şintoizm‘in modern kültürle olan bağlantısını ustalıkla bağdaştırıyor. Radwimps’in atmosferik müzikleri ise filmin en büyük varlığını oluşturuyor.

Weathering With You’nun etkinliği nihayetinde Makoto Shinkai’nin incelikli üslubunu gözler önüne seren güçlü bir anlatıya sahip. Weathering With You, duyguların hikayeyi dikte ettiği ve sevginin her zaman zafer kazandığı, yüreğinize işleyecek duygusal bir kompozisyon.

Weathering With You Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ali
Ali
2 ay önce

Güzel bir yazı olmuş .👍🏻

İlgili İçerikler