Dr. Phil Stutz Belgesel İncelemesi

Hollywood Psikiyatristi Dr. Phil Stutz Belgesel İncelemesi
Stutz

Stutz belgeseli içeriği konusu, belgeselin zayıf ve güçlü yönleri. Stutz’ın belgeselde açıkladığı görsel terapi modelinin faydalarını ve görsel terapi araçlarının nasıl öğrenilebileceğini inceliyoruz.

Psikoloji, terapi ve kişisel gelişim alanlarına ilgi duyanların izlenmesi gereken bir belgesel: Stutz. Dr. Phil Stutz Belgeseli, 14 Kasım 2022’de Netflix’te yayınlandı ve izleyicilerden büyük ilgi gördü. Stutz belgeselinin, IMDb puanı 7.9’dur.

Dr. Phil Stutz Belgeseli Konusu

Jonah Hill tarafından yönetilen ve sunulan Dr. Phil Stutz belgeseli, Hollywood’un en ünlü psikiyatristlerinden biri olan Dr. Phil Stutz’ın hayatını ve kendi yarattığı eşsiz, görsel terapi modelini anlatıyor.

Dr. Phil Stutz’ın oluşturduğu terapi modelinin sunduğu basit ama etkili araçlarla, hayatın zorluklarıyla baş etmenin ve daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşmanın mümkün olduğu savunuluyor.

Belgesel, izleyicilere kendi kendilerine uygulayabilecekleri pratik ve kolay araçlar sunarak hayatlarını değiştirmelerine imkan tanımakta.

Stutz veHill
Stutz ve Hill

Dr. Phil Stutz belgeselinde, Stutz ve Jonah Hill samimi bir sohbet gerçekleştiriyor, Stutz’ın gençlik yıllarındaki deneyimlerini, terapi vermeye nasıl başladığını ve kendi terapi yöntemini nasıl geliştirdiğini ve ünlü müşterileriyle yaşadığı ilginç anılarını paylaşıyor.

Dr. Phil Stutz belgesel konusu, terapi modelinin temel prensiplerini, araçlarını ve uygulamalarını da izleyiciye aktararak şekilleniyor.

Dr. Phil Stutz belgeseli, Jonah Hill ve Phil Stutz’ın karşılıklı oturmaları ve gülen yüzleriyle başlıyor.  Ardından Jonah Hill bu belgeseli yapmaya karar vermesinin nedenini açıklıyor.

Jonah Hill
Jonah Hill

Jonah Hill, psikiyatri belgeseli yaparak insanların kendi hayatlarını iyileştirmeye vesile olmak istediğini ekliyor. Ünlü Hollywood psikiyatristi Dr. Phil Stutz belgesel boyunca sadece izleyicileri değil Jonah Hill’i ve kendini de düşündürüyor.

Dr. Phil Stutz psikoloji belgesini diğer birçok psikiyatri belgeselinden ayıran en önemli şey Stutz’ın anlattıklarını veya kurduğu bazı cümleleri Jonah Hill’in ustaca daha basit cümlelerle ve açıklamaları ile seyirciye aktarması.

Stutz Terapi Modelinin 5 Aracı

Dr. Phil Stutz’ın belgesel boyunca bahsettiği araçlar. Aynı zamanda Jonah Hill de belgesel içerinde bu araçların kendi için ne kadar büyük faydasını olduğunu sıklıkla dile getiriyor.

1. Hayat Enerjisi: Hayatınızı anlık değiştirebileceğiniz ve en kolay olan aşama. Hayat enerjisi 3 kademeden oluşuyor: fiziksel bedenimizle, diğer insanlarla ve kendimizle olan ilişkimiz.

2. Tersine Dönüş: Korku, endişe, utanç gibi olumsuz duyguları fırsata çevirmeye yarayan bir araç. Bu araçla, duygularımızın bizi kontrol etmesine izin vermeden, onları güç kaynağı olarak kullanmayı öğreniyoruz.

3. Karanlık Taraf: Bastırdığımız veya inkar ettiğimiz yönlerimizi kabul etmeye ve onlardan yararlanmaya yarayan bir araç. Bu araçla, karanlık tarafımızın bize verdiği enerjiyi ve cesareti kullanarak, hayatımızda daha fazla risk almaya ve değişime açık olmaya başlıyoruz.

4. Gradyan: Hedeflerimize ulaşmak için küçük adımlar atmamızı sağlayan bir araç. Bu araçla, büyük hedeflerin bizi korkutmasına veya yıldırmasına izin vermeden, her gün biraz daha ilerlemeyi ve kendimizi geliştirmeyi öğreniyoruz.

5. Aktif Sevgi: Kendimizi ve başkalarını koşulsuz sevmeyi öğreten bir araç. Bu araçla, sevgiyi bir duygu olarak değil, bir eylem olarak görüyoruz. Sevgiyi aktif olarak ifade ederek, hayatımızda daha fazla mutluluk ve anlam yaratıyoruz.

Bu araçlar, hastaların korku, endişe, kaygı, erteleme, tembellik, motivasyon eksikliği, kendini yargılama, eleştirme, suçlama, sosyal ilişkilerde uyum sağlama ve sevgi verme-alma konularında yaşadıkları sorunları çözmelerine yardımcı oluyor.

Stutz terapi modeli
Stutz terapi modeli

Belgeselde Stutz’ın terapi modelindeki araçların nasıl uygulanacağına dair samut örnekler ve görseller sunuluyor.

Ayrıca Jonah Hill de kendi deneyimlerini paylaşıyor ve araçların hayatında nasıl fark yarattığını anlatıyor.

X tarafı imkansızlığın sesidir. X tarafı seni değişmekten alıkoymaya çalışan bir güçtür. X tarafı seni yargılar, eleştirir ve küçümser.

Stutz Belgeselinin Zayıf Yönleri

Stutz belgeselin zayıf yönleri arasında şunlar sayılabilir:

• Belgeselin bilimsel bir dayanağı olmaması veya kanıtı olmaması.

• Belgeselin bazı kısımlarının çok kişisel ve öznel olması.

• Belgeselin bazı izleyiciler için sıkıcı veya yüzeysel bulunmasının nedeni, Stutz’ın terapi modelinin olası  risklerini veya sınırlarını ele almaması.

Stutz Belgeselinin Güçlü Yönleri

Stutz belgeseli güçlü yönleri arasında şunlar sayılabilir:

• Stutz’ın samimi, dürüst ve insancıl tarza terapisinin bazı püf noktalarını paylaşması. Belgeselde kendi hayat hikayesini anlatarak kendi ile ilgili çıkarımlarda bulunmak. Bu durum hiç kimsenin kusursuz bir zihne psikolojiye sahip olmadığını seyirciye çok güzel anlatmaktadır.

• John Hill’in hem yönetmen hem de oyuncu olarak başarılı bir performans sergilemesi. Belgeselde, Hill Stutz’ın uzun yıllardır hastası olduğunu ve onun terapi modelinin hayatında nasıl fark yarattığını anlatıyor. Hill aynı zamanda Stutz’a ilgi çekici sorular sorarak samimi bir sohbet gerçekleştiriyor.

• Hill’in hem profesyonel hem de kişisel bakış açısı belgeseli daha zengin ve canlı kılıyor.

Stutz’ın Görsel Terapi Modelinin Faydaları

Ne yapman gerektiğini, kim olduğunun öğrenmenin tek yolu hayat enerjini etkinleştirmektir. -Stutz

Stutz’ın görsel terapi modeli, insanların zihinlerindeki sorunları çözmelerine ve hayatlarını iyileştirmelerine yardımcı olur. Stutz, hastalarına basit ve etkili bir yöntem sunar. Aynı zamanda insanların kendilerini gerçekleştirmelerine ve potansiyellerini ortaya çıkarmalarına katkı sağlar. Stutz, hastalarına hayatlarını değiştirebileceklerini gösterir.

Stutz’ın görsel terapi modeli, insanların akıl sağlıklarını korumalarına ve hayattaki arayışlarını çerçevelemelerine yardımcı olur. Stutz, hastalarına farklı bir bakış açısı sunar. İnsanların kendileriyle ve diğerleriyle olan ilişkilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Stutz, hastaları ile samimi bir iletişim yolu kurar.

Dr. Phil Stutz’ın Terapi Araçları Nasıl Öğrenilir?

Stutz terapi araçlarını öğrenmenin bir yolu, Stutz’ın belgeselini izlemek ve onun anlattıklarını takip etmektir. Belgeselde, Stutz her bir aracı detaylı bir şekilde açıklıyor ve nasıl uygulanacağını gösteriyor.

Bu araçları öğrenmenin başka bir yolu, Stutz’ın yazdığı The Tools adlı kitabı okumaktır. Bu kitapta, Stutz ve ortağı Barry Michels araçları daha geniş bir perspektiften sunuyor ve bunların hayatın her alanında nasıl kullanılabileceğini örneklerle anlatıyor. Kitapta ayrıca araçların arkasındaki felsefe ve psikoloji de irdeleniyor.

Stutz terapi araçlarını öğrenmenin son yolu da, Stutz’ın web sitesini ziyaret etmek ve orada bulunan kaynaklardan yararlanmaktır. Web sitesinde terapi araçları ile ilgili videolar, makaleler, podcastler ve uygulamalar bulunuyor.

Dr. Phil Stutz terapi modelini anlatıyor.
Dr. Phil Stutz terapi modelini anlatıyor.

Araçları öğrenmek için hangi yolu seçerseniz seçin, önemli olan bunları düzenli olarak uygulamak ve hayatınızın bir parçası haline getirmektir. Böylece araçlar size daha yüksek bir yaşam kalitesi sunabilir.

Belgesel, farklı kuşaklardan iki arkadaş arasındaki neşeli anlarla noktalanan, Stutz’ın hayatına ve kariyerine bir saygı duruşu niteliğindedir.

Hill belgeselde şunu diyor:

“Bu filmi yapıyorum çünkü terapiyi ve terapide öğrendiğim araçları bir film aracılığıyla olabildiğince çok kişiye vermek istiyorum”

“Bu filmi Phil’i sevdiğim için yaptım, çünkü bu araçların sahip olmamı sağladığı hayatı seviyorum. Ve insanların film hakkında ne düşündüğü önemli değil. Önemli olan filmi birlikte bitirmiş olmamız.”

Ayrıca psikoloji alanındaki dizi ve film incelemeleri ilginizi çekiyorsa, sitemizde yer alan ” Netflix Freud Dizi İncelemesi” adlı incelememize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler