Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

7 Maddede Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey

Doğu Ekspresi sizin de hayallerinizi süslüyorsa, yakın zamanda Doğu Ekspresi yolculuğu yapmayı planlıyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yolculuk rehberi tam size göre! 

Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu Ekspresi Ankara-Kars arası yapılan bir tren yolculuğudur. Fakat bildiğimiz diğer tren yolculukları gibi değildir. Çünkü bu yolculuk gerçekten büyülü bir yolculuktur.

Bu trende hayallerini gerçekleştirmek için yola çıkmış ve her zaman yolda olmayı seven insanlarla tanışabilir, her insandan yeni bir hikâye dinleyebilir, eşsiz manzaralar karşısında kahvenizi yudumlayabilir ve daha nice güzel anılar ve deneyimler yaşayabilirsiniz.

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi

Bu yolculuk aynı zamanda çoğu insana nostaljik ve sıcak duygularda hissettirir. Bunun nedeni eskiden beri kullanılan meşhur kırmızı-mavi trenin olması ve insanların kompartımanlarını led ışıklarla, mumlarla süslemesi ve sıcak bir ortam oluşturmasıdır.

Tüm bunlar Doğu Ekspresinin popülerleşmesinde büyük rol oynamıştır. 1959’dan beri işletilen Doğu Ekspresinin çok popülerleşmesi ve fazla talep sonucunda 2019 Mayıs ayında Turistik Doğu Ekspresi açılmıştır.

Doğu Ekspresi Yolculuğu Çeşitleri Nelerdir?

1. Turistik Doğu Ekspresi

Turistik Doğu Ekspresi yemekli ve yataklı vagonlardan oluşmaktadır. Kompartımanlarda bir üstte bir altta olmak üzere iki yatak bulunmaktadır.

Aynı zamanda buzdolabı, masa ve lavabo da bulunmaktadır. Klasik Doğu Ekspresine göre daha konforlu ama daha maliyetli bir tercih olabilir sizin için.

2. Klasik Doğu Ekspresi

Klasik Doğu Ekspresi yemekli, örtülü kuşetli ve pulman diye adlandırılan vagonlardan oluşmaktadır. Örtülü kuşetli vagon 4 kişilik odalara deniyor.

Bu odadaki koltuklar açılıp yatak olabiliyor. Pulman vagon ise klasik koltuklu vagon. Genellikle insanlar kısa yolculuklar için pulman vagonu tercih ediyorlar.

Doğu Ekspresi Durakları Hangi Şehirlerden Geçiyor?

Doğu Ekspresi durakları
Doğu Ekspresi durakları

Ankara’dan yola çıkan tren Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan geçerek Kars ilinde son bulmaktadır.

  • Turistik Doğu Ekspresinde belirli yerlerde uzun molalar veriliyor ve bu sayede insanlar farklı şehirleri gezme fırsatı buluyor. Genellikle Erzincan’da, İliç’te ve Erzurum’da ortalama 2,5 -3 saat duruyor. Fakat bu durum hava koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Hava koşullarının çok ağır olduğu zamanlarda tren sadece bir durakta (genellikle Erzurum’da) birkaç saatliğine mola veriyor.
  • Klasik Doğu Ekspresinde ise rota yine aynı fakat çok kısa molalar veriliyor. Tren en çok Erzurum’da duruyor. Bunun nedeni cağ kebabı siparişleri. Erzurum’a bir saat kala bir görevli tüm vagonları gezip cağ kebabı siparişi alıyor. Bu şekilde siparişler önceden hazırlanıyor ve mola verildiğinde herkes siparişini alıyor. Ve hava çok soğuk olmasına rağmen sıcak bir kebaba kavuşuyorsunuz.

Doğu Ekspresi Kaç Saat Sürüyor?

  • Turistik Doğu Ekspresi duraklarda uzun molalar verdiği için 30 saate yakın sürüyor.
  • Klasik Doğu Ekspresi ise 26 saat sürüyor. Fakat yukarıda bahsettiğimiz gibi yolculuk süresi hava koşullarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Eğer hava koşulları ağırsa treniniz rötar yapabilir ve 26 saatte gitmeniz gereken yolu daha uzun saatte gidebilirsiniz. Bu yüzden bu yolculuğa çıkmadan önce bu tarz durumlara karşı kendinizi ve psikolojinizi hazırlamanızı öneririz.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2023

Turistik Doğu Ekspresi’nde 2 kişilik oda için tek yön bilet fiyatı 3100 TL iken Klasik Doğu Ekspresi‘nde bir kişi için örtülü kuşetli koltuk 339 TL , pulman koltuk ise 189 TL.

Doğu Ekspresi Yolculuğunda Mutlaka Yanınıza Almanız Gerekenler

Her yolculuk öncesinde yapıldığı gibi bu yolcukta da hazırlanması gereken önemli şeyler var. Hele de bu yolculuk uzun zamandır hayallerinizi süslüyorsa daha güzel ve kapsamlı bir hazırlık yapmanızı öneririz.

1. Doğu Ekspresinin Olmazsa Olmazı: Led Işıklar

Led ışıklar olmadan bu yolculuğun bir tarafı eksik kalır. Çünkü ışıklarla çok sıcak ve huzurlu bir ortam oluşuyor. Bu konuda özellikle beyaz led ışıkları tercih etmenizi öneririz. Çünkü hem ortamda hem de fotoğraflarda çok hoş duruyor.

Bu ışıkları para bandıyla camlara yapıştırmak yerine çift taraflı bant kullanmanız daha iyi olur. Çünkü para bandı ışıkları tutmakta pek etkili olmuyor ve ışıklar hemen düşüyor.

Bu ışıkların yanı sıra kar tanesi ve yılbaşı temalı yapışkanlı süsler de mevcut fakat siz bu süslerin fazlalık olacağını ve camı dolayısıyla manzarayı kapatacağını düşünüyorsanız tercih etmemenizi öneririz.

Doğu Ekspresi Led ışıklar
Doğu Ekspresi Led ışıklar

2. Mumlar ve Diğer Süslemeler

Eğer Klasik Doğu Ekspresini tercih ettiyseniz kompartıman içindeki masanın küçük olduğunu göreceksiniz.

Bu yüzden bu masanın üstüne sığacak türde küçük veya orta boyutlarda mum almanızı öneririz. Bunun yanında sadece mum olmasını istemiyorsanız  küçük boy biblo tarzı bir süs eşyası da alabilirsiniz ek olarak.

3. İçinizi Isıtan Bu Ortamda Dışınızı da Isıtmayı Unutmayın

Battaniye ve çok kalın olmayan kıyafetler alabilirsiniz yanınıza. Bu konu hakkında bir bilgilendirme: Normal şartlarda çok sıcak oluyor kompartıman ve bu sıcaklığı siz ayarlayabiliyorsunuz.

Yine de trenin bozulup jeneratörlerin çalışmama ihtimaline karşı önlem olarak yanınıza kalın kıyafetlerde alabilirsiniz. Ve evet bu ihtimal binde bir belki ama her şeye karşı tedbirli olmalısınız.

4. Priz Problemi

Priz problemi diyoruz çünkü gerçekten bir problem. Odada sadece bir tane priz var o da kapının üstünde yani sizin çok uzağınızda olmuş oluyor. Bu yüzden yanınızda mutlaka uzatmalı üçlü priz getirmelisiniz.

5. Yiyecek

Hem Klasik hem de Turistik Doğu Ekspresinde yemek vagonu bulunuyor fakat fiyatlar normalin üstünde.

Örneğin 200ml’lik bir kutu süt 15 TL. Bu yüzden sürekli yemek vagonundan yemek yerine evden ve dışardan bir şeyler hazırlayıp getirmek iyi bir seçenek olabilir sizin için.

6. Kitap ve Film

Mutlaka kitabınız ve filminiz hazır bir şekilde gitmelisiniz. Özellikle tren yolculuğunda kitap okumak bambaşka gerçekten. Huzur dolu olan bu yolculuğun daha fazla huzur verdiğini hissedeceksiniz.

Ayrıca Agatha Christie’nin Doğu Ekspresinde Cinayet kitabını okuyarak kitaptaki çoğu olayı derinden hissedebilir ve psikolojinizi bozabilirsiniz.

Kitap
Kitap

Bu huzurlu ve sıcak ortamda film izlemek de çok güzel oluyor. Ama yolculukta genellikle telefon ve internet çekmediği için önceden filmi telefonunuza veya bilgisayarınıza indirmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır? Bilet Bulma Taktikleri

Bu yolculuğa hazırlanırken genellikle herkesin en zorlandığı kısım burası. Ve evet, bilet bulmak gerçekten de çok zor ve çaba istiyor. Bu yüzden daha rahat bir şekilde bilet bulabilmeniz için size bazı taktikler vereceğiz.

1. Ortalama Bir Zaman Dilimi Belirleyin

Öncelikle hangi tarihler arasında gitmek istediğinizi seçmelisiniz. Net bir tarih belirlemenize gerek yok çünkü çoğu insan net bir tarih belirlese bile genellikle o tarihte gidemiyor. 2-3 ay öncesinden hangi tarihler arasında gitmek istediğinizi belirlemeniz yeterli olacaktır.

2. EYBİS Uygulamasını İndirin

Biletler uygulama üzerinden daha hızlı ve daha kolay bir şekilde alınıyor.

3. Boş Koltukları Takip Edin

2 ay öncesinden takip etmeye başlayıp sistemi çözmeyi başarabilirsiniz. Her gün bir ay sonrasının biletleri açılıyor. Fakat dolu açılıyor. Son bir ay kala daha sık takip etmeye başlayabilirsiniz.

Ne yazık ki yine dolu olarak açıldığını göreceksiniz. Bu dolu koltukları 2 hafta sonrasından itibaren genellikle 00.00-02.00 ve 19.00-21.00 saatleri arasında boş bir şekilde görebilirsiniz. Sabah saatlerinde ise iade ve değişimler çok sık olmaya başlıyor. Bundan dolayı sürekli uygulamadan takip etmeniz gerekiyor.

İliç Doğu Ekspresi manzarası
İliç Doğu Ekspresi manzarası

Bunlara ek olarak örtülü kuşetlide yabancı insanlarla kalmak istemiyorsanız 4 koltuk almanızda fayda var. Eğer kendi koltuklarınızı genç indiriminden faydalanarak aldıysanız diğer kapattığınız koltukları tam bilet olarak almak zorundasınız. Aksi halde farkını trendeyken görevli sizden istiyor.

4 tane koltuk almak istemiyorsanız ama aynı zamanda başka insanlarla aynı odada kalmak da istemiyorsanız alt koltukları almanızı öneririz.

Bu yazımızda büyülü bir yolculuk olan Doğu Ekspresi hakkındaki önemli bilgileri tüm ipuçlarıyla paylaştık. Ayrıca  sitemizde yer alan “İzmir’de Doğal ve Ücretsiz 10 Çadır Kamp Yeri” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler