Dinozorların Son Çağına Yolculuk: 65 Film İncelemesi

65 film incelemesi, eleştiri ve yorum

İzleyicileri 65 milyon yıl öncesine götüren 2023 bilim kurgu filmi olan dinozorlu film 65 film incelemesi, konusu, özeti ve anti-olumsuz eleştiri ve yorumu.

Sessiz Bir Yer (A Quiet Place) filminin yazarlarından Scott Beck ve Bryan Woods tarafından yazılıp yönetilen ve Adam Driver, Ariana Greenblatt ile Chloe Coleman’ın oynadığı, Amerikan bilim kurgu filmi 65, izleyicileri dinozorların çağında korku dolu bir maceraya sürüklüyor.

65 (2023) Filminin Konusu Nedir?

65 filmi, 65 Milyon yıl öncesini konu alıyor. Filmin fragmanından aşinaysanız olaylar dinozorların olduğu bir dünyada geçiyor. Aslında bu dünya bizim şu an da içerisinde bulunduğumuz dünyanın 65 milyon yıl öncesine dayanan tasviridir.

Filmde, korkunç bir kazanın ardından pilot Mills, bilinmeyen bir gezegene iniş yapmıştır. Çok geçmeden Mills aslında Dünya’ya iniş yaptığını fark eder. Fakat 65 milyon yıl önceki Dünya’ya.

Mills ve dünyada onun dışında hayatta kalmış tek kişi olan Koa adlı bir kızın kurtulmak için yapabilecekleri tek şey, tarih öncesi tehlikeli yaratıklarla dolu bu bölgeden sağ salim kaçmaktır.

Mills ve Koa
Mills ve Koa

Beklenmedik bir asteroit fırtınasına yakalanan uzay pilotu Mills ve kriyojenik kapsüllerde REM uykusunda olan yolcular gizemli bir gezegene zorunlu bir iniş gerçekleştirirler. Bu esnada göktaşları gemiye ağır hasar vermiş, atmosferden geçtikleri anda gemiyi ikiye bölmüştür.

Mills’in içinde bulunduğu kısım bir bataklığa düşer diğer kısmın nereye düştüğü meçhuldür. Ancak çevreyi biraz kolaçan eden Mills tuhaf yırtıcı uzaylıların bulunduğu bir gezegene iniş yaptığını anlar.

Kaza alanında ise birçok kriyojenik kapsül keşfeder. Ancak yaşayan yoktur. Tam umudunu kesmişken kapsüllerin birinden yaşam belirtisi sinyali almaya başlar.

65 film konusu
65 film konusu

Şimdi Mills kendisi haricinde hayatta kalan tek kişi olan Koa adlı genç bir kızı kurtarmak için tehlikeli tarih öncesi yaratıklarla (dinozorlar dahil) dolu, bilinmeyen bir yerde destansı bir hayatta kalma mücadelesi verecektir.

65 Film Eleştirisi

65 filmi her ne kadar muazzam bir atmosferde (Kisatchie Ulusal Ormanı) çekilmiş olsa da orijinal Jurassic Park’taki T-rex veya raptor animatronikleriyle asla yarışamaz. Yine de 90 Milyon dolarlık düşük bir bütçeye sahip bilim kurgu filmi olduğundan bunu bu şekilde söylemek aslında biraz acımasızca.

Zira Jurassic World franchise’ından daha iyi olduğu kesin. Hele ki Chappie, Tron ve 2009 yapımı Watchmen’in de görsel efekt süpervizörlüğünü yapan Chris Harvey’in 65 filminin sanat departmanında yer alması yeter de artar bile.

Mills ve Koa plan yapıyor
Mills ve Koa plan yapıyor

Dinozor filmlerinin-Jurassic Park 1 dışında-tümüne düşük puan veren bir kitleye sahip Rotten Tomatoes’tan %65 kitle puanı ve IMDb’den ortalama 5.7 puan alan film, 2023’te mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında yer alıyor.

65 filmi, genellikle olumsuz eleştiriler alsa da alınan eleştirilerin saçmalığı da bariz şekilde tuhaftır. Örneğin Rotten Tomatoes eleştirmenleri filmde “Adam Driver’ı dinozorlarla savaşırken bir şekilde beceriksizleştirmenin bir yolunu bulan sırılsıklam bilimkurgu” deyişi.

Yani tam olarak ne bekliyordunuz? Adam Driver 7.5 metrelik gözünü kan bürümüş bir predatörle kapışırken hiç tanımadığı bir gezegende daha mı yetenekli davranmalıydı? Zaten adamın kırılmadık, çıkmadık yeri kalmadı.

Mills Koa'ya kaçış aracını açıklıyor
Mills Koa’ya kaçış aracını açıklıyor

Bir başkası da şunları söylemiş: “Filmin konusu oldukça basit olmasına rağmen senaryodan kaynaklanan eksiklikler yüzünden bazı sorulara cevap bulmakta zorlanıyorsunuz.”

Evet konu oldukça basit ancak basitlikten zekice bir hikaye yaratmak ve bunları muhteşem görsel efektlerle harmanlamak herkesin harcı değil. Öyleyse hangi sorulara cevap bulunamıyor? O da tam olarak anlaşılabilir değil. Hikaye örgüsü apaçık ortada zaten(?)

Kim ne derse desin, olumlu veya olumsuz. Bence 65 filmi son üç yılda çıkmış en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor. Bunun nedeni ise film kesinlikle zaman kaybı değil ve 65 filmi, sırf eleştiriyor olmak için olumsuz eleştirenler için fazlasıyla iyi.

65 Film Yorumu

Bir “bilim kurgu” film eleştirmeni gözüyle 65 filmi ile ilgili yorum yapacak olursak; 65 filmi ortalama bir hikayeye sahip olmasına rağmen hayatta kalma mücadelesinin en iyi örneklerinden biridir. Bir kere film şişirilmiş yeteneklerin boy göstermediği gerçekçi bir vizyona sahiptir. Ayrıca Adam Driver’ın neredeyse tüm filmlerinde göze çarpan odunsu oyunculuğu da 65’in en iyi yönlerinden birini oluşturur.

Dram ve romantizm filmlerinin ağırlıkta olduğu şu dönemlerde macera ve aksiyonun dibine vurabileceğiniz bir film arıyorsanız 65 tam size göre!

Ayrıca bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “2021’in En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi” adlı listemize göz atabilirsiniz.

65 Türkçe Altyazılı Fragman

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler