2021’in En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi

2021 yılında izlemeniz gereken yüksek bütçeli en iyi bilim kurgu filmlerine yer verdiğimiz listemizde IMDB puanı yüksek en çok beklenen harika filmler var!

2021 yılında izlemeniz gereken yüksek bütçeli en iyi bilim kurgu filmlerine yer verdiğimiz listemizde IMDB puanı yüksek ve 2021 yılına damgasını vuran filmler var. En iyi 2021 bilim kurgu filmlerini detaylarıyla incelediğimiz listemizde sürükleyici ve kaliteli bilim kurgu filmleri hakkında bir çok detay bulacaksınız.

Geçmişin tozlu sayfalarında kalan 2020’nin adeta bir bilim kurgu şaheseri olmasının önünde hiçbir engel yok! Küresel ve ölümcül bir pandemi, doğal afetler, ülkelerin iç karışıklıkları ve insanlığı yeni bir savaşa sürükleyebilecek potansiyelde politik sorunlar… Tüm bu örnekler bilim kurgu filmlerinde olması gereken ancak gerçek hayatta karşılaştığımız problemlerden oluşuyor.
Her ne kadar hayatımız bilim kurgudan farksız olsa da izleyenleri hayrete düşürecek bilim kurgu filmlerine yer verdiğimiz listemizde 2021 yapımı en iyi bilim kurgu filmleri yer alıyor. IMDB meta kritikleri baz alınan filmlerde bu işi hakkıyla kıvırabilen harika oyuncular, senaristler ve yönetmenler yer alıyor. Lütfen ayıpları, yanılgıları ve çağ dışı düşünceleri yanınıza almadan izleyiniz.

1. Free Guy

Free Guy, video oyunu sevenler için harika bir seçenek! Grand Theft Auto, Sleeping Dogs ve Watch Dogs tarzı video oyunlarına benzer senaryosuyla aksiyon ve macera odaklı bir bir hikaye sunuyor. Yönetmenliğini Shawn Levy‘nin üstlendiği Free Guy’ın başrolünde DeadPool filmlerinden tanıdığımız Ryan Reynolds, Killing Eve’in yıldızı Jodie Cormer ve Twitch fenomeni Pokimane yer alıyor. Filmin konusu ise şöyle: Guy, kaosun hiç bitmediği Free City’de yaşayan sıradan bir banka memurudur. Her gün bir önceki günün aynısı monotonlukta evden işe işten eve gitmektedir. Çevresinde olup bitenlere kayıtsız ancak alışkın bir tavırla NPC olarak sınıflandırılan ancak tam olarak NPC’nin ne olduğunu bilmediği bir hayat yaşamaktadır. Bir gün Guy bu yaşamından sıkıldığını fark eder ancak bir şeyler onu monoton hayatına adeta bağlamıştır. Bankaya gittiğinde bir soygun gerçekleşir. Bir takım acayip gözlükler takan eli silahlı kişiler tarafından rehin alınan Guy merak ve özgürlük hissinin dem vurmasıyla silahlı kişilerden birini etkisiz hale getirip gözlüğünü alır. Gözlüğü takar takmaz bir şeylerin farklı olduğunu anlayan Guy “They Live” filmindeki gibi estantane bir devinimle marjinalleşerek Açık Dünya(Open World) tarzı bir video oyununun parçası olduğunu anlar.

2. Voyagers

Limitless ve Divergent filmlerinin başarılı yönetmeni Neil Burger‘dan ilkel içgüdüleri perçinleyecek bir bilim kurgu filmi olan Voyagers post apokaliptik bir gelecekte insanlığın son umudu bir grup gencin onlarca yıllık bir uzay seyahati esnasındaki hayatta kalma mücadelesini işliyor. Filmin başrolünde Tye Sheridan, Lily Rose Deep ve Colin Farrell yer alıyor.

Voyagers filminin konusu; filmde bir grup genç dış evrenden izole bir komün hayatı yaşıyor. Bu yaşamlarını en verimli şekilde değerlendiren gençler spor yapıp eğitim alıyor ve uzay gemisinin ihtiyaçlarını karşılayarak yeni bir gezegen arıyorlar. Geminin bakımından ve gençlerden sorumlu, tek deneyimli yetişkin Richard ise dünyanın yok olmasından yıllar sonra kendini bu projeye adamış ancak umudunu kaybetmenin eşiğine gelmiştir. Monoton bir rutinin hakim olduğu gemide gençler her gün belirli görevleri yerine getiriyor ve günde bir defa genel sağlık için olduğu iddia edilen mavi bir sıvı tüketiyorlar. Grubun en meraklısı Christopher ise bu mavi sıvının kökenini araştırmaya başlıyor. Arkadaşı Zac ile birlikte sıvının toksik özellik taşıdığını keşfeden Christopher sıvıyı kullanmayı bıraktığında diğerlerine de aynısını yapmayı öneriyor. Sıvıyı içmeyi bırakan gençler duyusal bir uyanışa geçiyor. Bastırılmış hisleri açığa çıkan gençler gerçke benliklerini keşfederek daha emin ve meraklı hale geliyor, böylece özgür irade ve rıza sorunları da baş gösteriyor. Gemi de olaylar çığrından çıkınca Christopher yaptığı hatayı telafi etmek ve gemiye bir medeniyet getirmek için liderlik vasfı gösteriyor. Sineklerin Tanrısı ve Cesur Yeni Dünya tarzı Voyagers filminde her geçen dakika artan gerilim dozu, finalde tam bir kaosa neden oluyor. Bu harika bilim kurgu filmini mutlaka izlemelisiniz!

3. Army of the Dead

Zack Snyder‘dan Dawn Of The Dead muadili, zombi kıyameti temalı bir bilim kurgu filmi olan Army Of The Dead yılın en çok reyting alan Netflix filmidir. Dave Bautista’nın başrolünde olduğu film zombilerin dünyayı ele geçirdiği bir kıyamet sonrasında geçiyor. Filmin konusu; bir zombi salgını sırasında bir Las Vegas kumarhanesinde soygun planlayan bir grup paralı askerin hikayesi anlatılıyor. Yardımcı oyuncular arasında Theo Rossi, Tig Notaro, Garret Dillahunt, Raúl Castillo, Omari Hardwick, Hiroyuki Sanada, Matthias Schweighöfer, Ella Purnell ve Ana de la Reguera yer alıyor.

Zack Snyder’ın Netflix ile girdiği ilk proje olan Army Of The Dead filmi Snyder ve Netflix ortaklığının filizlendiği harika bir haberdi. Yıllardır Warner Bros’u evi olarak nitelendiren başarılı yönetmen Zack Snyder’a DC Comics filmlerine dönüp dönmeyeceği sorulduğunda “Warner Bros benimle daha fazla film yapmaya gerçekten ilgi göstermedi. Ancak bu bir sorun değil. Şu an da yaptığım işlerde çok iyi vakit geçiriyorum.” dedi. Snyder’ın ilerleyen zamanlarda Netflix ile bir ortaklığa girip girmeyeceği belli değilken Army Of The Dead’in 2021’e damga vuracağı kesin! Mutlaka izlemeniz gereken film 14 Mayıs 2021’de Netflix platformunda izleyicilerle buluştu!

4. Reminiscence

Westworld’ün yaratıcılarından Lisa Joy’un yönetmenliğini üstlendiği ve başrolünde Hugh Jackman‘ın yer aldığı ve ilk olarak Ocak 2019’da duyurulan film, Nick Bannister (Jackman) adlı bir akıl mentoruna odaklanıyor. Müşterilerinin unuttuğu anıları hatırlamasını sağlayan Nick bir müşterisinin gizemli ölümünün ardındaki sır perdesini kaldırmaya çalışıyor. Yardımcı oyuncu kadrosunda; Rebecca Ferguson ve Westworld’deki Maeve rolüyle akıllara kazınan Thandiwe Newton yer alıyor. Hugh Jackman’ın bilim kurgu türündeki en iyi filmi olan Remisnicence mutlaka izlemeniz gereken bilim kurgu filmleri arasında!

5. Stowaway

Arctic filminin yönetmeni Joe Penna‘dan uzay temalı gerilim draması Stowaway umut vaadedici ve sanatsal anlamda bir başyapıt! Oyuncu kadrosunda Hereditary filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Dalında Gotham Bağımsız Film Ödülü kazanan Toni Collette, Lost dizisiyle tanınan Daniel Dae Kim, Anna Kendrick ve Shamier Anderson yer alıyor. Stowaway, Mars gezegenine iki yıl sürecek bir görev için giden 3 astronotun hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Son derece sınırlı kaynaklara sahip ekibimiz insanlık için çok önemli bir göreve seçildiler. Ancak uzay mekiğinin kaptanı Marina Barnett kalkıştan kısa bir süre sonra geminin karbondioksit toplayıcı bölmesinde yaralı bir kaçak yolcu olduğunu keşfeder. Aynı zamanda kalkış esnasında kaçak yolcunun sıkıştığı bölmedeki karbondioksit toplayıcı bozulmuştur. Astronot ekibi bu sorunu aşmak için mecburen lityum hidroksit kullanmaya başlar. Ancak lityum hidroksit tüpleri de yetersiz kalınca Marina, Biyolog David Kim’den Mars projesi için kullanacağı yosun kültürlerinden oksijen üretmesini ister. David Kim istemeye istemeye kabul eder ancak yosunlarda bir süre sonra bozulur. 3 astronot ve bir kaçak yolcu sadece üç kişiye yetecek oksijen için ahlaki bir karar vermek zorundadır. IMDB’ye göre en iyi 2021 bilim kurgu filmleri arasında yer alan Stowaway mutlaka izlemeniz gereken bir film.

6. Chaos Walking

Jumper ve Edge of Tomorrow’un yönetmeni Doug Liman‘dan kaotik bir bilim kurgu filmi daha! Chaos Walking farklı bir evrende geçen; erkeklerin hüküm sürdüğü ve gizemli bir şekilde kadınların yok olduğu Yeni Dünya’da geçmektedir. Gezegende yaşayan erkekler Gürültü adını verdikleri bir enerjiden etkilenip telepatik yetenekler kazanmasıyla birbirinin düşüncesini duyabiliyorlar. Todd Hewitt ise üvey babasıyla birlikte bir çiftlikte yaşamaktadır. Bir gün Viola adlı genç bir kadın dış evrenden gemisiyle çiftliğin yakınlarındaki ormanlık araziye düşer. Todd bu duruma tanık olan tek kişidir. Geminin enkazını incelemeye giden genç adam gemi mürettebatından kimseyi bulamaz. Doğruca kasabaya geri döner ve bu konudan kimseye bahsetmemeye karar verir. Fakat Todd’un endişeli durumundan şüphelenen kasaba şerifi Todd’un düşüncelerini duyar ve bu gemiyi araştırmaya gider. Bu esnada çiftliğe geri dönen Todd, Viola ile ilk kez o an karşılaşır. Hayatında hiç kadın görmeyen Todd afallamıştır. Dolayısıyla ne yapıp edip Viola’yı diğerlerinin kötü emellerinden korumak için uğraşır.

Oyuncu kadrosunda Yeni Star Wars filmlerinin yıldızı Daisy Ridley ve Spider Man filmlerinin başrol oyuncusu Tom Holland, Demián Bichir, David Oyelowo yer alıyor. Film ilk olarak 2011 yılında duyurulmasına rağmen uzun bir süre prodüksiyon aşamasına geçemedi. 2019 yılında vizyona girmesi gerekirken tekrardan remake edildi ve pandemi dolayısıyla Şubat 2021’de vizyona girdi.

7. Old

Akademi ödüllü yönetmen M. Night Shyamalan‘ın yazıp yönettiği Old gizemli ve bir o kadar da çarpıcı! Pierre Oscar Levy ve Frederik Peeters‘ın çizgi romanı Sandcastle’dan esinlenen film doğaüstü özelliklere sahip bir kumsalda geçiyor. Amerikalı bir aile tatil için tropikal bir kumsala gider. Deniz, Kum, Güneş derken ailenin en küçük ferdi 8 yaşındaki Mark bir anda 20’li yaşlarında genç bir delikanlıya dönüşür. Olanlar karşısında şok geçiren aile yavaş yavaş kumsalın doğaüstü güçlere sahip olduğunu ve tüm yaşamlarını tek bir güne indirdiğini keşfeder. Korku ve psikolojik unsurların harmanlandığı Old mutlaka izlemeniz gereken 2021 yapımı bir bilim kurgu filmi!

8. Ghostbusters: Afterlife

Juno ve Ghostbusters 2 filmlerinin yönetmeni Kanadalı yönetmen Jason Reitman imzalı Ghostbusters: Afterlife, Ghostbusters ruhunu ihtişamlı bir şekilde yansıtan en iyi bilim kurgu filmi. Yeni ve eskiyi başarıyla harmanlayan film umut vaadeden senaryosuyla Stranger Things ve IT filmlerinin havasında izlenebilecek doğaüstü komedi filmidir. Oyuncu kadrosunda Stranger Things ile şöhrete kavuşan Finn Wolfhard, Ghostbusters evreninin olmazsa olmazı, Altın Küre ödüllü Bill Murray, Mckenna Grace, Carrie Coon, Annie Potts, Ernie Hudson ve Paul Rudd yer alıyor.

Ghostbusters: Afterlife konusu; Bekar bir anne olan Callie iki çocuğuyla birlikte(Trevor ve Phoebe) yeni bir hayat kurmak için ailesinin yaşadığı kasabaya geri döner. Burada bir hayat kurmak için büyükbabanın mirasından kalan eski çiftlik evine yerleşirler. Ancak çiftliğin bahçesinde yer alan eski su kuyusunun derinliklerinde doğaüstü bir şeylerin olduğuna şahit olurlar. Kasabada tektonik tabakalar olmadığı halde gerçekleşen birtakım depremler yerel halkta endişe uyandırır. Trevor, Phoebe ve Phoebe’nin sınıf arkadaşı çiftlik evinde hayalet tuzağı olarak bilinen Proton Pack bulurlar. Bunun üzerine 80’li yılların hayalet avcıları ile ilgili birtakım gizemi çözerek kasabayı kötü niyetli hayaletlerden kurtarmaya çalışırlar.

Ghostbusters: Afterlife, mutlaka izlemeniz gereken IMDB puanı yüksek en iyi 2021 bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor.

9. Dune

Frank Herbert‘in kült kitap serisinden uyarlanan Dune, usta yönetmen Denis Villeneuve‘nin yorumuyla 2021 yılının en başarılı bilim kurgu filmi olma adayı! Anlayışının ötesinde büyük bir kaderin içinde doğan parlak ve yetenekli bir genç olan Paul Atreides, ailesini ve hanedanlığının tek varisidir. Dük Leto Atreides ve ailesi siyasi sebeplerle yaşadığı cennet gezegeni terk edip Arrakis yani çöl gezegeni Dune’a yerleşir. Burada Lonca adlı bir organizasyon için Melanj denilen bir baharatın galaksiler arası üretim ve sevkiyatını gerçekleştirip gezegenin yönetimini elinde bulunduran Leto Atreides görevini yerine getiren bir imparatorluk yüksek rütbelisidir. Ancak politik çatışmaların yaşandığı evrende Leto imparatorun oyununa gelir ve suikaste uğrar. Atreides Hanedanlığı yok edilmiştir. Ancak Leto’nun oğlu Paul intikam peşindedir. Arthur C. Clarke‘ın deyimiyle Yüzüklerin Efendisi ile kıyaslanabilecek tek eserdir. Filmin oyuncu kadrosunda Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson, Jason Momoa, Dave Bautista, Oscar İsaac, Stellan Skarsgård gibi usta oyuncular yer alıyor.

10. The Matrix Resurrections

Lana Wachowski tarafından yazılıp yönetilen The Matrix Resurrections serinin dördüncü filmi. Uzun bir aradan sonra beyaz perdeye geri dönen The Matrix üçlemesinde Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi yıldızlar yer almıştı. The Matrix 4 serinin devamına odaklanan hikayesiyle The Matrix Resurrections, 2021 yılına  damgasını vuran bilim kurgu filmleri listesinin zirvesinde yer alıyor!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler