Dijital Pazarlama İçin En Etkili 10 Sosyal CRM Yazılımı

İş dünyasında satış ve pazarlama için kullanılan ve müşterilerle etkileşim kurmak için tercih edilen CRM yazılımı nedir? Dijital pazarlama için en etkili 10 sosyal CRM Yazılımına yer veriyoruz.

İletişim, dijital pazarlama faaliyetlerinin oldukça önemli bir kısmını oluşturur. Markaların ürün ve hizmetlerinin tanıtımı, pazarlama uygulamaları ve pr faaliyetlerinin çoğu iletişim kanalları üzerinde gerçekleşir.

İşletmelerin hedef kitle oluşturmak için ve müşterileriyle doğrudan iletişim kurabileceği dijital platformlar ancak iletişimin etkin bir şekilde kullanılabilmesiyle mümkündür.

Bu nedenle müşteri etkileşimine önem veren işletmeler hem hedef kitleye hitap ederek potansiyel müşteriler elde edecek hem de marka faaliyetlerini tüketici nezdinde analiz ederek KPI’larını elde ettiği veriler kapsamında daha doğru belirleyecektir.

Sosyal CRM Yazılımı Nedir?

Müşteri İlişkileri Yönetimi anlamına gelen CRM, işletmelerin çeşitli dijital kanallar aracılığıyla müşteri etkileşimlerini kolayca takip etmelerine, potansiyel müşteriler oluşturmasına ve müşterilerle iletişim kurmasını sağlayan bir SaaS hizmetidir.

Sosyal CRM Yazılımlarının Özellikleri Nelerdir?

CRM yazılımlarının en önemli özelliği tüm verilerin analiz edebilme ve pazar içgörüsü yapabilmesidir. Ayrıca bir CRM yazılımında mutlaka olması gereken başka önemli özellikler de vardır. Bu özellikleri aşağıda maddeler halinde detaylı olarak listeledik.

  • Üçüncü taraf entegrasyonu
  • Pazarlama ve satış otomasyonu
  • Özelleştirme
  • Müşteri hizmetleri
  • Gerçek zamanlı veri takibi
  • Raporlama

En İyi Sosyal CRM Yazılımı Hangisi?

Sosyal medya verilerini baz alan birden çok CRM yazılımı vardır. Ancak her birini deneyip en iyisini seçmek için ne, yeteri kadar zaman ne de bu yazılımlara ayıracak kadar bütçe vardır.

İlk olarak ihtiyaçlarınızı ve bir CRM yazılımından beklentilerinizi belirlemelisiniz. Örneğin bu yazılımı kaç kişi kullanacak? Bir CRM yazılımına ayıracak bütçeniz ne kadar? Birçok özelliğe sahip güçlü bir yazılım mı yoksa yalnızca temel bilgileri içeren basit bir içerik yönetim uygulaması mı arıyorsunuz?

Bu listemizde işletmeler için pazarlamadan analize, otomasyondan iletişime kadar birçok CRM yazılımı var. Ayrıca sosyal medya analizi ve hedef kitleyle olan etkileşimde önemli özellikler arasında yer alıyor.

1. Hubspot

Hubspot
Hubspot

Üst düzey İletişim yönetimi özelliklerine sahip olan Hubspot, sosyal medya reklam yönetimi, görev yönetimi, raporlama ve özel form oluşturma gibi niteliklere sahiptir. Ayrıca sınırsız olarak kullanabileceğiniz ücretsiz sürümü mevcuttur. Ücretli sürüm ise daha kapsamlı özelliklere erişim sağlar.

2. Salesforce

Salesforce

Salesforce sosyal medya dışında neredeyse tüm iş süreçlerinizi kapsayan araçlara sahiptir. E-posta pazarlama kampanyaları, pazarlama otomasyonu gibi araçlara sahiptir.

Satış ekipleri için en iyi müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı olan Salesforce ücretli bir yazılımdır. Ancak öğrenciler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar için 30 günlük deneme sürümü sunar.

3. Pipedrive

pipedrive

Oldukça basit bir arayüz sunan Pipedrive satış uzmanları tarafından satış uzmanları için üretilmiş sezgisel, uygun maliyetli ve büyütülebilir bir CRM’dir. Ayrıca 14 günlük ücretsiz deneme imkanı sunan Pipedrive, kilit özellikleri sayesinde yüksek öğrenme eğrisi olan CRM yazılımlarına nazaran daha etkilidir.

4. Freshsales

Freshsales

Müşteri yolculuğunun her aşamasında 365 derece hizmet sunan Freshsales, işletmelerin satış verimliliğini artırmaya yönelik birçok özel modüle sahiptir. Çeşitli iletişim entegrasyonları (Whatsapp, iMessage, e-posta ve SMS) sayesinde tek bir yerden tüm iletişim kanallarını kontrol etmenizi sağlar.

5. Microsoft Dynamics 365

Microsoft Dynamic 365

Satış, pazarlama, hizmet, finans, ticaret ve tedarik zinciri gibi birçok iş süreci için Microsoft tarafından geliştirilen Microsoft Dynamics 365 ile satışlarınızı artıracak analiz ve iletişim araçlarına erişebilirsiniz. Ek olarak mevcut sistemlerin birlikte çalışmasını sağlayabilir yapay zeka destekli tahmine dayalı öngörüler elde edebilirsiniz.

6. Mailchimp

mailchimp

En sosyal CRM yazılımlarından biri olan Maichimp, müşteri deneyimini iyileştirecek ve hedef kitle yaratabilecek birtakım efektif araca sahiptir. Özellikle form oluşturabilme ve üçüncü taraf entegrasyonları ile müşteri yolculuğunun başından sonuna kadar üstün performans sergiler.

7. Zoho CRM

Zoho CRM

Zoho CRM, Potansiyel müşteriyi müşterilere dönüştürmek, müşterilerle etkileşim kurmak ve gelirlerini artırmak için kullanılan güçlü bir CRM yazılımıdır. Telefon, e-posta, canlı sohbet ve sosyal medya üzerinden müşterilerle iletişime geçebileceğiniz Zoho CRM, diğer CRM yazılımlarına kıyasla tek satır kod yazmadan özelleştirilebilir özelliklere sahiptir.

8. Apptivo

Apptivo CRM
Apptivo CRM

Apptivo, küçük ve orta ölçekli işletmelerin işlerini tek bir platformda sorunsuz bir şekilde yürütmelerine yardımcı olmak için 50’den fazla uygulamadan oluşan bir pakettir.

Apptivo, verileri tek bir platformda özelleştirmenize, kontrol etmenize ve paylaşmanıza olanak tanıyan bir dizi araca sahiptir.

9. Insightly

İnsightly

Müşteri ilişkilerini önemseyen yazılımlardan biri olan Insightly, İş akışı otomasyonu, e-posta pazarlaması gibi iş süreçlerini kolaylaştıran birtakım araçlar içerir. Bunlardan en önemlileri push mesajları ve chatbotlar gibi iletişim uygulamalarıdır.

10. Keap Max Classic

Keap Max Classic

Keap Max Classic, işletmelere ve ekiplere gelişmiş pazarlama ve satış otomasyonu, tamamen özelleştirilebilir kampanyalar ve güçlü uygulama entegrasyonu sağlayan sağlam bir CRM çözümü sunar.

Bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “Vizyon Nedir? 5 Adımda Vizyon Sahibi Olun” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler