Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Anime İncelemesi

Demon Slayer: Kimetsu No Yaiba’yı izlerken olağanüstü hızlı, çarpıcı animasyonlar ve heyecanlı savaşlar ile gerilim dolu dakikalar yaşayacaksınız.

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba anime serisini tüm detaylarıyla inceliyoruz. İblis Keser animesinin konusu, anime incelemesi, fragmanı ve anime serisi hakkında daha önce duymadığınız birçok konuyu mercek altına alıyoruz.

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba(鬼 滅 の 刃) ya da Türkçe adıyla İblis Keser,  Japon mangaka artist Koyoharu Gotōge tarafından yaratılmış bir shounen manga serisidir. 2019 yılında anime serisine uyarlanarak küresel ölçekte anime hayranlarının ilgisini çekmiş ve My Anime List’in popüler animeler listesinde yerini almıştır.

Yapımcılığını aynı zamanda Fate/Zero(2011) ve God Eater(2015) gibi animelerinde yapımcısı olan Ufotable üstlenmiştir. Yönetmenliğini ise Tales Of Zestiria: The X(2017)’in başarılı yönetmeni Haruo Sotozaki yapmaktadır.

26 bölümden oluşan Demon Slayer: Kimetsu No Yaiba ilk 5 bölümünün film olarak yayınlandığı Demon Slayer: Kimetsu no YaibaKyoudai no Kizuna adlı özel bir bölüme ve 2020 yılında vizyona giren ve 26. bölümde duyurulan Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba the Movie: Infinity Train adlı bir filme sahiptir.

Demon Slayer karakterleri

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba anlatı bakımından shounen anime serilerinde açık ara önde olan Full Metal Alchemist’e benzer bir örgüye sahip. Tema olarak ise Kill La Kill’e benziyor.

Bu kadar benzerlik olması bir yana teknik açıdan başarılı ve kendine has. 3DCGI ve 2D çizimin birlikte kullanıldığı sahneler göz yormuyor. Ek olarak J-pop ve rock müzik sanatçıları Lisa ve FictionJunction, Yuki Kajiura, Go Shiina’nın müzikleri ise ayrı bir hava katmış.

Demon Slayer Anime Serisinin Konusu Nedir?

Animenin konusuna gelecek olursak; Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba’da iblis avcıları olarak eğitilmiş samuraylardan oluşan gizli bir örgütün Japonya’nın her yerine yayılmış insan yiyen iblisleri avlayarak insanların güvenliğini sağlamaya çalışması konu ediniyor. Ancak özetin yeterli olmadığına kanaat getirmemek elde değil!

Hikaye içinde hikayenin vukuu bulduğu Demon Slayer’da iblis avcıları tarafından infaz edilen iblislerin insan oldukları zamanlardan kalan dramatik anılara da tanık oluyoruz. Ara sıra komedi ve korku unsurları ile melankoliye boğulmayan anime, gerilim dolu sahneleri ile izleyeni diri tutmayı başarıyor.

Tanjiro Kamado
Tanjiro Kamado

Demon Slayer’ın karakterleri ise konusu kadar özgün fakat her biri nevrotik denebilecek derecede psikozlu. Karakterlerin duygu durumlarına göre yaşadığı içsel patlama anları konuyu tamamen farklı taraflara çekebiliyor.

Zenitsu Agatsuma’nın sürekli olarak girdiği yarı paranoyak yarı korkak duygu durum krizleri ile kişilik bölünmesi ve İnosuke Hashibira’nın abartılmış kibri ve saldırgan tutumu gösterilebilir.

Zenitsu Agatsuma ve İnosuke Hashibira, Tanjiro’nun en yakın arkadaşları ve ayrıca birlikte çarpıştığı İblis Avcısı yoldaşlarıdır. Fikir ve davranışları birbiriyle sürekli celişse de Tanjiro’nun erdemli davranışları sayesinde her türlü sorunun üstesinden geliyorlar.

Tanjiro Kamado ise hikayede en aklı başında, iyimser karakterlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bütün gayesi talihsiz bir olay sonucu iblise dönüşen kız kardeşi Nezuko’yu tekrar insana dönüştürebilmenin yollarını aramak.

İblis avcıları için özel olarak kızıl demir kumu ve kızıl cevherden üretilmiş Nichirin kılıcıyla sorgulamak üzere köşeye sıkıştırdığı bir iblisten aldığı duyuma göre bu geri dönüşümü ancak ilk iblis olan Kibutsuji Muzan’ın gerçekleştirebileceğini öğreniyor.

Muzan Kibutsuji
Muzan Kibutsuji

Kibutsuji Muzan şekil değiştirme yeteneği olan ilk iblistir. Tüm iblislerin yaratıcısı olan alfadır. Tüm iblisler ona bir lanet ile bağlıdır. Böylece iblisler ona sonsuza dek itaat edecektir.

12 İblis Kameri adını verdiği, kendine kan bağıyla bağlı olan üstün güçlere sahip iblisler tarafından korunmaktadır. Tokyo’da bir göreve giden Tanjiro tesadüfen Kibutsuji Muzan ile karşılaşır. Ancak bu karşılaşma Kibutsuji Muzan’ın kurnaz bir stratejiyle Tanjiro’ya izini kaybettirmesiyle son bulur.

Bu olay sonucunda şehirde ibllislerin insani özelliklerini dışavurmak için araştırmalar yapan Tamayo ve Yushiro adında barışçıl iblislerle karşılaşan Tanjiro, Nezuko gibi başka iblislerin de olduğuna ikna olur.

Kasugai Kargası Tanjiro’nun bir sonraki görevinin Güney-Güneydoğu yönünde olduğunu söylemesiyle yola koyulur. Yolda Zenitsu Agametsu adlı iblis avcısının genç bir kıza sözlü tacizde bulunduğunu gören Tanjiro olaya hemen müdahale ederek Zenitsu’yu da yanına alıp sıradaki görevine gitmesiyle devam eder.

Tsuzumi Konağı’na gelen ikili burada bir grup iblisle savaştıktan sonra İnosuke Hashibira adlı iblis avcısıyla karşılaşır. Bu iblis avcısı vahşi bir domuz başı maskesi takmakta olup fevri davranışlar sergileyen ve düşünmeden hareket eden biridir.

Ancak Tanjiro, İnosuke ile bir şekilde anlaşıp ekibe katılmasını desteklemiştir. Böylece en önemli görev olan Natagumo Dağı’na doğru yola çıkarlar.

Demon Slayer (İblis Keser) Anime Yorumu

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba manga ve anime arasında ince elenip sık dokunmuş bir hikaye. Peki ya mangaya ne kadar sadık kalınmış? İstisnasız ufak değişiklikler haricinde bir kayıp yok.

Ancak altını çizecek olursak, Ufotable’ın çıkardığı iş sonucu manganın popülaritesi animeye oranla daha düşük kalıyor.

Anime serisinin ardından çıkan Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba the Movie: Mugen Train anime filminin mangaya bağlılığı ise 52. bölümden 66. bölüme kadar geçen olayları konu alıyor.

Ufotable gibi bir markanın elinden çıktığı için anime severlerin mutlaka izlemesi gereken bir drama olduğunu söylemeden geçmeyelim. Zira günümüz anime serilerindeki basmakalıp hikayelerin aksine Demon Slayer, özgün ve yaratıcı bir tarzda kurgulanmış nadir anime serilerinden biridir.

Ayrıa bu tarz anime içerikleri ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “Weathering With You İncelemesi: Kimi no Na Wa Bağlantısı” adlı inceleme yazımıza da göz atabilirsiniz.

Demon Slayer Kimetsu No Yaiba Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler