Dead By Daylight En İyi 15 Kurban Avantajı

Dead by Daylight en iyi kurban avantajları

Dead by Daylight hayatta kalma ve korku oyununda kurbanları daha güçlü yapacak en iyi kurban avantaj – perk listesini sıraladık. Avantajların teknik özellikleri, hangi seviyede açılacağı ve diğer detaylar Dead by Daylight listemizde.

Behavior Interactive tarafından geliştirilen asimetrik, hayatta kalma korku oyunu Dead by Daylight dünyada en çok oynanan online multiplayer oyunlar arasındadır.

Oyundaki amaç farklı yeteneklere sahip 4 kurbanın çeşitli haritalarda katile yakalanmadan belirli sayıdaki jeneratörleri tamir ederek çıkış kapılarına güç vermesi ve devamında çıkış kapılarından kaçmasıdır.

Oyun, arkadaşlarla oynanabileceği gibi herkese açık lobilerde de oynanabilir. Oyunun PC, konsol (PS4 – PS5 ve XBOX) ve Google Play üzerinden Dead by Daylight Android indirme seçenekleri de bulunmaktadır.

Dead by Daylight En Güçlü Kurban Avantajları Listesi

DBD’ye yeni başlayanlar ve uzun zamandır oynayanların en çok merak ettiği Dead by Daylight’ın en iyi avantaj – perk  listesini güncel haliyle listeledik. Tüm DBD avantajları arasında profesyonel Dead by Daylight oyuncularının en çok tercih ettiği perk listesi tüm detaylarıyla “Dead by Daylight En Güçlü Kurban Avantajları” listemizde:

1.Botanik Bilgisi (Botany Knowledge)

Botany Knowledge
Botany Knowledge

Claudette Morel’e özgü öğretilebilir bir avantaj (perk) olan Botanik Bilgisi Kurbanlar arasında genellikle şifacı (Healer) olarak bilinir. Katil tarafından yaralanan veya can çekişme durumuna getirilen kurbanlar bu avantajla daha hızlı iyileştirilebilir. Aynı zamanda Medikal Kitlerin verimliliğini de artırır. Kısacası hem Medikal Kitlere +yük ekler hem de hızlıca iyileşmeyi sağlar.

Claudette Morel’e özgü bir avantaj olduğu gibi 35. seviyeden (Oyuncu Seviyesi) sonra diğer kurban karakterler içinde kullanılabilir. Botanik Bilgisi Kan Ağı’ndan üç farklı renkte elde edilebilir. Sarı renkli olan verimliliği %11 artırırken sırasıyla Yeşil ve Mor; %22 ve %33 artırır.

Botanik Bilgisi hayat kurtarıcı bir niteliğe sahip olduğu için Dead by Daylight oyununda oldukça stratejik bir öneme sahiptir. Bu nedenle Destekleyici (Support) kurbanlar sıklıkla bu avantajı kullanırlar.

2.Kurtuluş (Deliverance)

Deliverance
Deliverance

Talihsiz Öğretmen Adam Francis’in en epik yeteneklerinden biri olan Kurtuluş avantajı, Francis’in kendisi ve kancaya asılmış başka bir kurban için oldukça faydalı, öğretilebilir bir avantajdır. Nitekim tüm jeneratörler tamir edildikten sonra kullanıldığında takımın takdirini toplamamak elde değil!

Peki Kurtuluş avantajı nedir ve nasıl çalışıyor? Bu sorunun cevabını vermeden önce 35. oyuncu seviyesinden sonra diğer karakterler için de kullanılabilir olduğunun altını çizmeliyiz. Zira Can Havli (Decisive Strike) ve Yıkılmaz (Unbreakable) ile harika bir avantaj paketi oluşturuyor!

Eğer oyun esnasında daha önce bir kere kancaya asılıp Varlık ile hesaplaşmanın ikinci raunduna geldiysenizn ve daha önce kullanmadıysanız bu avantajı çöpe atmışsınız demektir. Zira henüz kancayla bir olayınız olmadıysa ve başka talihsiz bir kurbanı Kancadan Güvenli Kurtarma (Self-Unhook) yaptıysanız bu avantaj etkinleşiyor. Örnek olarak; Bir kurbanı kancadan güvenli bir şekilde kurtardınız ve onu iyileştirdiniz.

Ancak tam o esnada zebellah gibi bir katil karşınıza dikildi ve sizi Hakk’ın rahmetine kavuşturmak için etkisiz hale getirip sırtlandı ve siz ne kadar çırpınsanız da katilin pençesinden kurtulamadınız, sonucunda da kancayla buluştunuz. İşte bu noktada kancadan %100 şans etkisiyle kurtulabilirsiniz.

Böylece Kurtuluş avantajı Kırık (Broken) durumuna geçer. Bu da bir dezavantajdır. Çünkü kancadan kurtulmayla birlikte yaralı duruma geçen kurban, avantajın kırılmasıyla birlikte belirli bir süre yaralı durum etkisinden kurtulamaz.

Böylece katil, kurbanın izini sürebilir. Yine de iyi bir fırsat yakaladığınızda tüm riski lehinize çevirebilirsiniz.

Genellikle oyun sonunda kancada asılı bir kurban mevcutsa onu kurtarıp katilin bekçi gibi asılı kurbanın etrafında dönmesini zorlaştıran avantaj, kendini feda eden ve Kurtuluş avantajına sahip kurbana son bir umut ışığı olur.

3. Bodoslama (Head On)

Head On
Head On

Kritik anların şovmeni Jane Romero’nun üç buçuk attıran Bodoslama taktiği, bir katili hiç beklemediği an da pusuya düşürebilecek en sinsi avantajların başında gelir. Ava giden avlanır mantığıyla çalışan Bodoslama, eğer bir katilin hedefine girdiyseniz ve katilin gözü önünde dahi olsa dolaba saklanırsanız katilin “Easy Peasy Lemon Squeezy” diye düşündüğü vaziyeti kendi lehinize çevirebilirsiniz.

Bodoslama avantajı böyle bir durumda dolapta 3 saniye beklediğiniz takdirde etkinleşir ve sizi her halukarda yakalayacağını düşünen katil dolaba oldukça yakınsa avantajın gücüyle dolaptan hışımla çıkarsınız.

Böylece katil sersemler ve siz de rahatlıkla katilin hedefinden sıyrılmış olursunuz. Yine de her avantajda olduğu gibi Bodoslama avantajının da dezavantajları vardır. Bodoslama avantajı kullanıldığında avantajın sarı/yeşil/mor özelliğine göre 60/50/40 saniyeliğine bitkinlik durum etkisi uygulanır.

Bununla birlikte Bodoslama durgunluk kargaları (Belirli bir süre hareketsiz kalan kurbanın üzerinde uçuşan ve yer belli eden kargalar) biriktirdiğinizde ve yorgunluk etkisinde kullanılamaz.

Bodoslama genellikle SWF (Kurbanların çoğu arkadaş) oyunlarında verimlidir. Örnek olarak bir kurban, katili tuzak kurulan dolaba çekebilir ve bodoslama avantajına sahip dolapta saklanan başka bir kurbanın, katil menzile girdiği an dolaptan çıkmasıyla katili sersemletebilir.

Ayrıca katil bir kurbanı sırtlanıp kancaya götürürken de tuzak kurulan bir dolabın menziline girmesiyle sırttaki kurbanı düşürebilir.

4. Kendini Kanıtla (Prove Thyself)

Prove Thyself
Prove Thyself

Oyunun taşıyıcısı (Carry) konumunda olan Dwight Fairfield’in Kendini Kanıtla avantajı belki de Dead by Daylight’ın en faydalı avantajlarının başında geliyordur. Çünkü katilin zulmünden kurtulmak için kurbanların tek şansı olan jeneratörlerin tamir hızını en az %15, en fazla %45 artırıyor.

Avantajın etkinleşmesi için Kendini Kanıtla avantajına sahip kurban dahil yanında işbirliğine dayalı jeneratör tamir eden en az bir kurbanın daha olması gerekiyor. Ayrıca o aralıkta olan her kurban için yapılan iş hızlanır. SWF oyunlarda jeneratör tamirinden süper verim alınır.

5. Yıkılmaz (Unbreakable)

Unbreakable
Unbreakable

Left 4 Dead 2 efsanesi Bill Overbeck’e ait olan Yıkılmaz avantajı katil tarafından can çekişme durumuna getirilen kurbanın kendi başına sarı/yeşil/mor özelliklerine göre %25/30/35 oranında hızla can çekişme durumundan kurtulmanızı veya kurtarılmanızı sağlıyor.

Ayrıca can çekişme durumunda sağlık barı %35’in altına düştüğünde başka bir kurban tarafından kurtarılma hızını da artırır.

Hemen hemen tüm kurbanlar tarafından sıklıkla kullanılan Yıkılmaz avantajı bir oyunda sadece bir kereliğe mahsus kullanılabiliyor. Bu nedenle avantajı hemen tüketmemeye çalışın. Ayrıca Can Havli (Decisive Strike) ile birlikte harika bir avantaj stratejisi kurabilirsiniz.

6. Evden Uzakta (Urban Evasion)

Urban Evasion
Urban Evasion

Sokak Sanatçısı Nea Karlsson’ın oyundaki en ayırt edici özelliklerinden biridir. Çömelme durumundayken hızı sarı/yeşil/mor özelliklerine göre %90/95/100 oranında artıran Evden Uzakta avantajı bir noktadan başka bir noktaya olabildiğince hızlı ve çoğunlukla sessiz ve görünmeden hareket etmeyi kolaylaştırır.

Nea’nın 35. seviyesinden sonra Kan Ağı’ndan elde edilebilir. Ayrıca Demir İrade (Iron Will) ile güçlü bir avantaj stratejisi kurabilirsiniz.

7. Kum Torbası (Dead Hard)

Dead Hard
Dead Hard

İnlemeden duramayan David King’in sprint patlamalarıyla katile bol bol dash atabileceğiniz en iyi avantajı şüphesiz Kum Torbası’dır. Birçok kullanım şekli vardır. İster yüksek bir yerden atladıktan sonra havada bu avantajı aktıfleştirip hızınız düşmeden yere inebilir isterseniz de katilin verebileceği hasarlardan kaçınmak için kullanabilirsiniz.

Hatta katille karşı kaşıya bir durumdayken katilin üzerine sprint atıp bir an da katilin yönünü şaşırmasına neden olabilirsiniz. Ayrıca o esnada katil bir vuruş denese bile o vuruşu ıskalayacaktır. Bunlara ek olarak Tuzakçı’nın kurduğu ayı kapanlarından Kum Torbası avantajını kullanarak kaçabilirsiniz.

Ancak bu avantajı kullanabilmek için yaralı durum etkisinde olmanız gerekiyor. Sağlıklı durum etkisindeyken Kum Torbası kullanılamaz. Bununla birlikte Dash atmak için avantaj etkileşim tuşuna basmanız gerekir. Dead by Daylight oyununun PC versiyonunda bu tuş varsayılan olarak “E” tuşudur.

8. Lider (Leader)

Leader
Leader

Dwight Fairfield’in ekibi verimli bir şekilde organize edebildiği Lider avantajı, İyileştirme, Sabotaj, Kancadan Çıkarma, Temizleme, Açma ve Kilit Açmadaki Eylem hızlarını sarı/yeşil/mor renk özelliklerine göre %15/20/25 oranında artırır.

Bu artırım özellikle Lider avantajına sahip kurbanın en az 8 metrelik menziline girildiğinde gerçekleşir. Öğretilebilir Lider avantajı Dwight’ın Kan Ağı’nın 40. seviyesinde açılır ve diğer kurbanlar için de kullanılabilir.

9. Sayılı Gün (Borrowed Time)

Borrowed Time
Borrowed Time

Bill Overbeck’e özgü olan Sayılı Gün avantajı, SWF oyunlarında oldukça verimlidir. Eğer katil bir kurbanı kancaya astıysa ve utanmazca ilgili kancada kamp kuruyorsa tek çare Sayılı Gün avantajıdır.

Bill Overback fırsat kollayarak kancaya gider ve talihsiz kurbanı kancadan kurtarır. Bu noktada katil vuruş denemesi yapacaktır. Ancak kancadan kurtulan kurban, avantajın sarı/yeşil/mor renk durumuna göre 8/10/12 saniye boyunca dayanıklılık durum etkisine girer ve katilin vuruşları ıskalamasına neden olur.

10. Adrenalin (Adrenaline)

Adrenaline
Adrenaline

Ekibin en sportif ismi Meg Thomas’ın Adrenalin avantajı, sprint patlaması ve tam iyileşme durum etkisi uygulayan en iyi oyun sonu avantajlarındandır. Son jeneratöre de güç verildiğinde bu avantaja sahip kurban 5 saniye boyunca %150 daha hızlı koşmaya başlar ve yaralı durum etkisindeyse avantaj etkinleştiğinde tam iyileşme durum etkisine girer.

Bununla birlikte çıkış kapılarına güç verildiği takdirde katil tarafından yakalanma ve kancaya asılma durumunda Adrenalin hemen etkinleşmez. Başka bir kurban tarafından kancadan kurtarılınca veya katilin sırtından düşme durumunda etkinleşir. Bu durumda oyun sonu için kurbana önemli bir fırsat yaratır.

11. Kıvrak (Lithe)

Lithe
Lithe

Feng Min’e özgü bir Öğretilebilir Avantaj olan Kıvrak pencere, palet vb. engel üzerinden atlanıldığında hareket hızını 3 saniye boyunca %150 oranında artırarak sürat durum etkisi uygulanır. Bununla birlikte avantaj etkinleştikten 3 saniye sonra sarı/yeşil/mor renk özelliklerine göre 60/50/40 saniyeliğine bitkinlik durum etkisi uygulanır.

12. Bağ (Bond)

Bond
Bond

Dead by Daylight oyunundaki en önemli ihtiyaçlardan biri aura okuma becerisidir. Hem diğer kurbanların hem de katilin konumu oyunda hayati önem taşır.

Dwight Fairfield’in Bağ avantajı da aura okuma becerisi kazandıran avantajlardandır. Bu avantaja sahip kurban 20/28/36 metre mesafede yer alan tüm kurbanların aurasını görebilir. Bu avantaj genellikle Solo oyunlarda etkilidir.

Zira SWF oyunlarda diğer kurbanlarla sürekli iletişim halinde olunabileceğinden kullanılması gereksizdir.

13. Ani Depar (Sprint Burst)

Sprint Burst
Sprint Burst

Meg Thomas’ın ani sürat etkisi kazandıran bir başka avantajı da Ani Depar’dır. Bu avantaja sahip kurban ilk koşmaya başladığı an da hızı 3 saniye boyunca %150 oranında artar.

Tükenebilir bir avantaj olduğundan gereksiz yere harcanmaması gerekir. Tüm oyun türlerinde etkilidir. Özellikle katil tarafından kovalanıldığında ve kancadan birini kurtarıp hızlı bir kaçış taktiği düşünüldüğünde oldukça faydalıdır.

Ancak Ani Depar’ın 3 saniye süren etkinliği bittiğinde avantaja sarı/yeşil/mor renk durumuna göre 60/50/40 saniye boyunca bitkinlik durum etkisi uygulanır.

14. Can Havli (Decisive Strike)

Decisive Strike
Decisive Strike

Halloween film serisinin gözü kara karakteri Laurie Strode’un en güçlü avantajlarından biri olan Can Havli avantajı katile aman vermiyor! Dead by Daylight oyunundaki oyuncular nezdinde belki de en OP (overpowered) avantaj olabilir. Nitekim bu avantaja sahip kurban eğer bir katil tarafından yakalanıp kancaya taşınıyorsa beceri denemesiyle katilin pençesinden kurtulmak mümkün hale geliyor.

Böylece katilin elinden kurtulan kurban hem kanca hakkını kaybetmiyor hem de bu hengamede katili birkaç saniyeliğine sersemletmiş oluyor. Bununla birlikte kurban katil tarafından saplantı haline geliyor.

Oyun sonunda başarılı bir kaçış ise kurbana saplantı puanı kazandırıyor. Dört dörtlük bir avantaj olan Can Havli, Laurie Strode dahil birçok kurban için joker niteliği taşıyor.

15. Kişisel Bakım (Self-Care)

Self-Care
Self-Care

Claudette Morel’in adeta bir lütuf olan Kişisel Bakım avantajı brçok kurban için Medikal Kit’ten daha büyük bir öneme sahip. Oyun sonuna kadar istediğiniz kadar kullanabileceğiniz avantaj, bir kurbanı kendi kendine iyileştirmesine olanak tanıyor. Ayrıca Kişisel Bakım avantajı medikal kitler ile kullanıldığında medikal kitlerin tükenmesini birkaç saniye geciktiriyor.

Ek olarak medikal kitlerin yardımıyla iyileştirme etkinliğini sarı/yeşil/mor renk durumuna göre %10/15/20 oranında hızlandırır. Yine de bir başka kurban tarafından iyileştirilme etkinliğine nazaran daha yavaş bir iyileştirme hızına sahip olan Kişisel Bakım acil durumlar için oldukça önemli bir avantajdır.

Bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa ve özellikle Dead by Daylight hakkında detaylı bilgi almak, katil hex ve perk listesini incelemek istiyorsanız sitemizde yer alan “Dead by Daylight En Güçlü 15 Katil Hex ve Perk Listesi” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler