Cocaine Bear (Çıldırmış Ayı) Konusu, Film İncelemesi

Cocaine Bear film incelemesi

Elizabeth Banks’in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği, 1985 yılında gerçekleşmiş bir olaydan esinlenen kara mizah ve gerilim filmi Cocaine Bear (Çıldırmış Ayı) filmini inceledik.

Filmin esin kaynağı olan olay 1985’teki olayda, eski narkotik memurundan uyuşturucu kaçakçısına dönüşen Andrew Thornton’un (Matthew Rhys) Kolombiya’dan bir Cessna 404 Titan uçağı ile kaçakçılık yaparken federaller tarafından yakalanacağı korkusuyla Georgia’daki Tennessee Vadisi’ne yaklaşık 2 milyon dolar değerinde kokain paketleri atmaya başladı.

Ardından uçak Kuzey Carolina’nın tepelerine çarpmadan evvel kendisi de paraşütle uçaktan atlamıştı, yalnız paraşütü açılmayınca hazin bir sonla öldü.

Bu olayın ardından Büro, Chattahoochee Ulusal Ormanı’nda geniş çaplı bir uyuşturucu operasyonu başlattı. Birkaç ay içerisinde ormanın belli başlı noktalarına saçılmış kokain paketlerini buldu. Ayrıca kokainin yanı sıra bir kara ayısı cesediyle de karşılaştılar. Daha sonra ayıya otopsi yapan yetkililer ayının midesinin tıka basa kokainle dolu olduğunu gördüler.

Gerçek kokain ayısı
Gerçek kokain ayısı

Evet, ayı paket paket kokaini yutmuş, ardından beyin kanaması, solunum yetmezliği, hipotermi, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, inme… Ne ararsan, adını sen koy, o ayının sonu olmuştu.

İşte Cocaine Bear filminin esin kaynağı da bu ayının gerçek hayat hikayesine dayanıyor. Yine de gerçek hayattaki ayı, filmdeki gibi bir ölüm makinesine dönüşmemiş olsa da birkaç paket kokaini yiyince tuhaf davranışlar sergilemiş olsa gerek.

Cocaine Bear Filminin Konusu

Filmde, kokain ayısı nam-ı değer Escobear, Andrew Thornton tarafından Chattahoochee Ulusal Ormanı’ndaki hendeğe atılan kokainleri yedikten sonra çıldırması konu alınsa da Ansambl oyuncu kadrosuyla ürettiği mini hikayeleri sayesinde harika bir hikaye örgüsü ortaya koyuyor.

Andrew Thornton’un uçaktan attığı kokainler hakkında istihbarat alan St. Louis merkezli bir uyuşturucu baronu olan Syd (Ray Liotta), 40 milyon dolarlık kokaini ele geçirmek için eski adamı Daveed (O’Shea Jackson Jr.) ve depresyondan muzdarip oğlu Eddie’yi (Alden Ehrenreich) ormana göndermeye karar verir.

Sari ve Escobear
Sari ve Escobear

Bu sırada Dee Dee (Brooklynn Prince) adlı bir ortaokul öğrencisi, Chattahoochee ormanındaki şelaleleri sprey boyayla boyamak için en iyi arkadaşı Henry (Christian Convery) ile okulu asar. Ancak ikili, yolda bir kokain paketi bulup denemeye karar verdiklerinde kokain ayısıyla karşılaşırlar.

Emekliliği yakın olan Dedektif Bob (Isiah Whitlock Jr.) ise Syd’in Chattahoochee Ulusal Ormanı’nda çöpe atılmış bir torba kokain aradığını öğrendiğinde onu suçüstü yakalamak için yollara düşer.

Elsa ve Kokain Ayısı
Elsa ve Kokain Ayısı

Bu arada Dee Dee’nin annesi Sari’de (Keri Russell) Dee Dee ve Henry’i aramak için Chattahoochee Ulusal Ormanı’ndaki orman korucusundan yardım ister. Korucu Liz (Margo Martindale), hayvan hakları aktivisti Peter (Jesse Tyler Ferguson) ve Sari ayının gazabına uğramış çocukları bulmak için ormana dalar.

Tüm bunlar olurken farklı karakterlerinde hikayeye dahil olmasıyla dinamik bir komedi filmi ortaya çıkıyor. Yine de bu karakter gruplarının bağlantısını çözemediyseniz tek ortak noktalarının kokain bağımlısı bir boz ayı olduğunu belirtmekte fayda var.

Cocaine Bear Oyuncuları

Cocaine Bear, Ansambl oyuncu kadrosuyla underrated bir film deneyimi sunuyor. Buna ek olarak 2022 yılında zamansız vefatıyla sinema dünyasını yasa boğan Ray Liotta’nın da son günlerinde usta bir oyunculuk sergilediği Syd karakteri de filmi özel kılan etkenler arasında yer alıyor.

Syd ve çetesi
Syd ve çetesi

Cocaine Bear oyuncuları arasında Keri Russell, Alden Ehrenreich, O’Shea Jackson Jr., Ray Liotta, Isiah Whitlock Jr., Brooklynn Prince, Christian Convery, Margo Martindale, Jesse Tyler Ferguson ve Kristofer Hivju gibi oyuncular yer alıyor.

Cocaine Bear Film Yorumu

IMDb’den hali hazırda 6.5 film puanı alan Cocaine Bear ya da Türkçe meali ile “Çıldırmış Ayı” kara mizah ve komedi-gerilim tarzı B-filmi arayanlar için biçilmiş kaftan.

İnce espriler ve slasher türü kanlı parçalamalı, yırtmalı, kesmeli ve özellikle “yemeli” bir şeyler arıyorsanız Cocaine Bear, film akşamınıza hareket katmak için tam aradığınız şey.

Cocaine Bear
Cocaine Bear

Film; tuhaf konusu, oyuncu kadrosu, her filmde göremeyeceğiniz zekice espriler ve gerçek olaylardan esinlenilmiş hikayesiyle çok şey vaat ediyor.

Ayrıca bu tarz film incelemeleri ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “Predator Spin-Off Filmi PREY İncelemesi” adlı film inceleme yazımıza göz atabilirsiniz.

Cocaine Bear (2023) Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler