Clue (1985) Film İncelemesi

Bu yazımızda 1985 yapımı tek mekan filmi Clue’yu inceliyoruz. Konusu, oyuncu kadrosu, eleştirimiz, Clue filmine ait 3 alternatif sonun açıklaması ve merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz!

Bulmaca çözmeyi sever misiniz? Bu soruya cevabınız evet ise Clue filmi tam size göre. Aslında film, Hasbro’nun ünlü masa oyunu Cluedo‘dan uyarlanmış. İçerik tam olarak aynı. Filmde de adeta oyun oynuyor havası bolca var. Filmin yönetmen koltuğunda Jonathan Lynn ve oyuncu kadrosunda Eileen Brennan (Bayan Peacock), Madeline Kahn (Bayan White), Tim Curry (Wadsworth), Christopher Lloyd (Profesör Plum), Lesley Ann Warren (Bayan Scarlet), Micheal McKean (Bay Green), Martin Mull (Albay Mustard) gibi isimler bulunuyor. IMDB puanı 7,3 olan Clue filminin süresi 1 saat 36 dakika. Böyle bir film için çok uygun bir süre. Akıcı anlatımıyla sizi bir an olsun sıkmıyor. Filmi izlerken sanki siz de o malikanede, tanımadığınız bu kişilere şüpheyle bakıp birlikte katilin kim olduğunu bulmaya çalışıyorsunuz.

Agatha Christie romanlarından fırlamış gibi sürükleyici ve keyifli bir havayla bizi karşılayan Clue, gizem ve komediyi en eğlenceli şekilde harmanlıyor. Ortadaki gerilim dolu durumu absürt esprilerle süslüyor. 80’ler ruhunu çokça yansıtan güzel atmosferli bir malikanede merakla olan biteni izliyoruz. Şahsen filmin en sevdiğim yönlerinden birine gelirsek tek mekanda geçmesi oldukça hoş olmuş. Tek mekan filmlerinde en önemli olan, diyalogların kalitesi ve hikayenin izleyiciyi sıkmamasıdır. Clue filmi bu iki kriterde de oldukça başarılı olmuş ve seyir zevkini yüksek bir seviyeye çıkarmış.

Clue Filminin Konusu

Clue Filmi, bahsettiğim o güzel ve büyük malikaneye konukların teker teker gelmesiyle başlıyor. Bay Green, Bayan Peacock, Profesör Plum, Bayan White, Bayan Scarlet, Albay Mustard, gelen konuların takma isimleri. Evin kahyası Wadsworth ve evin hizmetçisi Yvette onları karşılıyor. Dışarıda şimşekler çakarken güzelce yemek masasına yerleşiyorlar. Bu yemek partisindeki garip kural yüzünden kimse kendini tanıtamıyor, bu sebeple de konukların hiçbiri birbirini tanımıyor. Tek bilinen, herkese o saatte orada olmaları gerektiği söylenen bir davet mektubu geldiği. Herkes bu davetin sebebini merak etmekte.

Bir zaman sonra bu kadar belirsizlikten sıkılan konuklardan bazıları isyan ederek evden çıkmak istese de yapamıyorlar, çünkü her kapı kilitli ve buradan çıkış yok. Bu isyandan sonra Bay Boddy yani ev sahibinin oradaki her konuğa şantaj yaptığını öğreniyoruz ve tabii bir kaos başlıyor. Orada bulunan herkes, zamanında kendi sırlarını açık etmemesi için birine rüşvet vermiş. Profesör Plum, akıl hastası katillere yardım eden psikiyatr profesörüydü, ayrıca bir hastasıyla birlikte olduğu için diploması elinden alınmıştı. Bayan Peacock ise bir senatörün eşiydi ve oylamayı etkilemek için birçok kişiye para vermişti. Bayan Scarlet, genelev benzeri bir yer işletiyordu ve Albay Mustard oraya sık sık gidiyordu. Konuklar bu şantajdan sonra polisi aramaya karar verse de Bay Boddy’nin her birine bir hediyesi var. Her kutuda ölümcül birer silah. Bay Boddy, sırların açığa çıkmaması için birinin Wadsworth’ü öldürmesini teklif ediyor ve ayrıca o evdeki herkesi, onu şantaj suçlamasıyla polise şikayet etmeleri durumunda garip duruma düşürmeyi amaçlamış.

Ortalık biraz durulduktan sonra herkesi daha sakinleşmiş görüyoruz. Ta ki, ışıklar kapanıp Bay Boddy öldürülene kadar. Bu ölüm, filmdeki uzun cinayet zincirinin başlangıcı oluyor. Filmin devamında karakterlerin telaşlı koşuşturmacalarını izliyoruz. Kapılar açılıp kapanıyor, herkesin üstündeki şüphe daha da artıyor ve katil, eldeki ipuçlarıyla bulunmaya çalışılıyor. Biz de bu heyecana şahit oluyoruz.

Soldan sağa: Bayan Scarlet(Lesley Ann Warren), Albay Mustard(Martin Mull), Bayan White(Madeline Kahn), Bay Green(Micheal McKean), Wadsworth(Tim Curry), Profesör Plum(Christopher Lloyd), Bayan Peacock(Colleen Camp)

Filmin sonuna gelirsek, sinemada yalnızca 1 tane gösterilmesine rağmen yayınlandığı platformlarda filme ait 3 final de gösterilmiş. Biz de yazımızda üçüne de yer veriyoruz. Spoiler olacağını düşünürseniz buradan sonrasını filmi izledikten sonra okuyabilirsiniz.

Clue Filminin 1. Alternatif Sonu

Bu şantaj işinin içinde aşçı ve Yvette de vardı ve katil onları öldürmek istiyordu. Evin sahibi Bay Boddy ilk başta ölmemişti, sadece bu işten sıyrılmak için taklit yapıyordu. Onun ölmediğini bilen tek kişi vardı: Evin hizmetçisi Yvette. Bilardo odasında olan biteni dinlerken gidip Bay Boddy’yi kontrol etti ve ölmediğini görünce öldürdü. Diğerleri kurşun deliğini incelerken bıçağı kaptı ve mutfağa gidip aşçıyı öldürdü. Sonra dikkati üstünden attı. Bayan Scarlet, Yvette’nin eski patronuydu ve aslında bütün bu cinayetleri o planlanmıştı. Yvette’yi cinayetler için kullandı ve en sonda onu kendisi öldürdü. Çünkü Scarlet’in işi sırlardı ve o evdeki herkesin çok büyük sırları vardı. Scarlet onlardan bu yüzden para alarak avantaj sağlamak istiyordu. Onu ele vermemeleri için de bu yüzden son kez tehdit ederek kendini kurtarmaya çalışsa da Wadsworth’ün polisle iş birliği sayesinde kıskıvrak yakalandı.

Clue Filminin 2. Alternatif Sonu

Her şeyi Bayan Peacock tek başına yapmıştı, suç ortağı yoktu. Aşçı eskiden Bayan Peacock için çalışıyordu ve onunla ilgili bir şeyler biliyor olabilirdi. O yüzden bütün kurbanlar gibi onu da öldürdü. Diğerlerini öldürme sebebiyse Bay Boddy’nin onunla ilgili gerçeklerden bahsetme ihtimaliydi. En sonunda Wadsworth, onları bir muhbirden ve şantajcıdan kurtardığı için teşekkürlerini sundu ve cesetleri temizleyip olayın üstünü kapatmayı teklif ederek Bayan Peacock’u kandırdı. Bu şekilde de polislerin onu yakalamasını sağladı.

Clue Filminin 3. Alternatif Sonu (Gerçek Son Diye Geçer)

Wadsworth gerçek uşak değildi, aslında kılık değiştirmişti ve o ev sahibiydi. Herkesi partiye cinayet işlemeleri umuduyla çağırmıştı çünkü hem şantaj yapacak yeni bir mevzu bulmayı hem de bu muhbir ağından kurtulmayı planlanmıştı. Profesör Plum, herkese şantaj yaptığı için Bay Boddy’yi (asıl uşak buydu), Bayan Peacock bilgi sızdırabileceği için aşçıyı öldürdü. Albay Mustard, savaş sırasında şoförü olduğu ve savaş vurguncusu olduğunu bildiği için sürücüyü öldürdü. Bayan Scarlet, genelevi işletmeye devam etmesine izin vermesi için polise rüşvet verdiği için polisi, Bayan White, kocasıyla ilişkisi olduğu için Yvette’yi öldürdü. Wadsworth, Profesör Plum ile ilişkisi olan şov kızını, ortadan kaldırılması gereken bir muhbir olduğu için öldürdü. Daha sonra Wadsworth herkesin sessizce gitmesini önerdikten sonra, Bay Green Wadsworth’ü vurdu çünkü Bay Green aslında gizli bir FBI ajanıydı. Ve böylece bütün olay çözülmüş oldu.

Bu yazımızda Clue (1985) filmini tüm detaylarıyla inceledik. Keyifli bir film izlemek istiyorsanız bu filmi seveceğinize eminiz. Eğer bu yazımızı beğendiyseniz yine sitemizde yer alan Woody Allen Sineması: The Purple Rose Of Cairo (1985) İncelemesi yazımıza göz atabilirsiniz.

Clue (1985) Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler