Çin Astrolojisinde Karmik İlişkiler

Çin astrolojisinde karmik bağ nedir

Karmik bağlar/ilişkiler farklı medeniyetlerin astrolojilerinde çeşitli bağlantılara sahiptir. Temeli, ne yaparsan karşılığında onu yaşarsın felsefesine dayanan karma terimi, hem dinlerde hem de astrolojide uzun zamandır var olan bir sözcüktür. İnsanların hayatlarında kendini gösteren karmik ilişkileri bu yazımızda Çin Astrolojisi çerçevesinde inceleyeceğiz.

Çin Astrolojisi Nedir?

Ay takvimini baz alan ve geleneksel astronomiye dayanan Çin astrolojisinde 12 adet burç sınıflandırılması yapılmıştır. Hayvan isimleriyle yapılan bu sınıflandırmadaki hayvanlar;

Çin Astrolojisindeki 12 Hayvan Burcu
Tavşan
Ejderha
Yılan
At
Keçi
Maymun
Horoz
Köpek
Domuz
Öküz
Kaplan

Çin Astrolojisinde zıtlıkları temsilen yin ve yang ilkeleri bulunur. Anlamı zıtlıkların bir arada var olduğunu gösteren yin ile yang evrenin işleyişini açıklar.

Çin Astrolojisinde burçlar yıllara göre belirlenir. Fakat Çin yeni yılı 4 Şubat olduğu için Ocak veya 1, 2, 3 Şubat doğumlu kişiler burçlarını belirlemek için bir önceki yılın burcuna bakmalıdırlar. 5 temel elemente dayana Çin Astrolojisinde, 5. element metal olarak geçer ve burçların elementleri vardır.

Çin Burçları

Çin Astrolojisiyle Batı ve Hint Astrolojisi Arasındaki Farklar

Yazının üst kısmında belirttiğimiz gibi Çin Astrolojisi elementleri 5 temel grupta incelerken Batı ve Hint (Vedik) Astrolojileri 4 temel elementi (ateş, su, hava, toprak) baz alır.

Tüm burçları hayvan isimlerinden oluşan Çin Astrolojisine karşın Batı ve Hint Astrolojilerindeki burçlarda hayvan ismi olduğu kadar, nesne isimleri de yer alır.

Bir diğer farklılıksa Çin’de burçlar yıllara göre isimlendirilir, Batı ve Hint Astrolojilerinde ise burçlar aylara göre adlandırılır. Yin ile yang kavramına Batı Astrolojisinde rastlanmaz.

Çin Burçlarının Batı ve Hint Astrolojilerindeki Karşılığı

Çin burçları özellik olarak Batı ve Hint astrolojilerinde yer alan burçlarla eşleşir.

BATI/HİNT BURÇLARI ÇİN BURÇLARI
Balık Tavşan
Koç Ejderha
Boğa Yılan
İkizler At
Yengeç Koyun
Aslan Maymun
Başak Horoz
Terazi Köpek
Akrep Domuz
Yay Fare
Oğlak Öküz
Kova Kaplan

Karmik İlişki Nedir?

Astrolojik inanışa göre, hayatınıza giren herkesin belli bir süre boyunca hayatınızda olmasının bir sebebi vardır. Bu sebep sizin daha önceden verdiğiniz kararlar, yaptığınız hareketlerin sonucudur.

Karmik bağ en basit şekilde, hayatınızda olan kişilerle yaşadıklarınızı sorgulamanızı sağlamak için vardır. Çünkü karmik bağlar genellikle kişiyi zorlar ve aklıyla düşünüp yapmak istediklerini yapamamasına sebep olur.

Burada bahsedilen bağ, insanların karmik ilişkiye sahip oldukları kişileri birden silip atmalarına gücünün yetmemesine yol açar. Kendinizi sürekli içinde bulduğunuz bir çeşit döngü gibidir.

Karmik İlişki
Karmik İlişki

Karmik ilişkiler terimi hayatınızdaki herhangi bir kişiyle bağınızı belirttiği gibi çoğunlukla karşı cinsle içinde olunan ilişkileri ifade etmek için kullanılır. Karmik ilişkilerin amacı insanın büyümesini, gelişmesini sağlamaktır. Bu yüzden ortada olan sorunlar tam anlamıyla içsel bir sonuca ulaşmadan insanlar kurtulmak istedikleri bu bağlardan kurtulamazlar.

İnsanlar içinde bulundukları ilişkilerde kendilerini, tepkilerini, isteklerini gözden geçirip inceleyince ve sorunları çözmeye başladıkça değişmesini umdukları hareketleri, bağı değiştirme gücüne erişirler. Bu bazen ilişkilerin iyileşmesini sağlar, bazense insanların yollarının ayrılmasına sebep olur. Her iki şekilde de olması gereken olmuştur.

Çin Astrolojisinde Karmik İlişkiler

Çin Astrolojisi karmik ilişkileri (Psişik Aşk) çoğunlukla karşı cinsle kurulan bağ üzerinden açıklamıştır. Üst kısımda belirtildiği gibi Çin Astrolojisinde de karmik ilişkiler insanın gelişmesi için vardır ve ancak sorunlar çözülüp, travmalar iyileştirildiğinde karmik ilişki döngüsünden çıkılır.

Çin Astrolojisindeki burçlarda fare-tavşan, öküz-ejderha, kaplan-yılan, kaplan-domuz, köpek-öküz, tavşan-at, ejderha-keçi, yılan-maymun, at-horoz, keçi-köpek, maymun-domuz ve horoz-fare ikililerinin karmik ilişki yaşamaları yüksek ihtimaldir.

Bu ilişki dinamiklerini örneklerle biraz daha açmak gerekirse, maymun ve domuz burçları bir ilişki yaşadığında bunun karmik olması ihtimalinin sebebi kişilerin öncelik farkı denilebilir.

Maymun burcunun daha bağımsız olarak nitelendirilebilecek yaşam felsefesi hayatındaki önceliklerin domuz burcunun hayata bakışıyla çelişmesine sebep olur.

Pozitif düşünen ve genellikle ‘saf’ diye tanımlanan domuz burçları, kurnaz olan maymun burcunun bu saflığa tahammül edememesine ve çatışan ilişki dinamiklerine yol açar. Böyle bir durumda uyumdan ziyade kavganın yoğun olduğu bir ilişki yaşanır.

Çin astrolojisinde karmik bağ
Çin astrolojisinde karmik bağ

Bir diğer örnek olarak kaplan ve yılan burçlarına sahip insanların ikili ilişkilerinde en göze çarpan özellik çatışmadır.

Yılan burcunun her şeyi hesaplayıp, emin adımlarla nispeten daha yavaş yol alması kaplan burcunu kelimenin tam anlamıyla çileden çıkartır. Çünkü yılan burcunun aksine kaplan hızlı aksiyon alır ve yavaşlığa pek tahammülü yoktur. Kaplanın aktif hayatı yılan burcunun ilişkide zorlanmasına sebep olur.

Tüm bunlardan çıkartılacak genel sonuç, insanların içinde bulundukları karmik ilişkiyi sorgulayarak keşfetmeleri ve bunu yaparken Çin Astrolojisini bir rehber olarak kullanma şanslarının olmasıdır.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler