Black Mirror: Seçilmiş En İyi 10 Bölüm

Charlie Brooker’ın distopik gelecek temalı sadist antoloji serisi Black Mirror’un hayranları tarafından seçilmiş en iyi 10 bölümü mercek altına alıyoruz!

Netflix’in izlenme rekorları kıran Black Mirror adlı distopik bilim kurgu dizisinin listelerden düşmeyen ve en çok oylanan en iyi 10 bölümünü listelediğimiz yazımızda bölümlerin konusu, fragmanı ve bilmek isteyeceğiniz tüm detayları ele alıyoruz.

Black Mirror bilindiği üzere 28 Aralık 2018’de yayınladığı interaktif bilim kurgu filmi Bandersnatch ile adını sıkça duyurmuştu. 5. Sezonun Viper Strikes, Smithereens, Rachel, Jack ve Ashley Too bölümlerinin ardından kabuğuna çekilen Black Mirror 6. Sezon hakkında henüz açıklama yapmadı fakat 2021 yılında Death To 2020 adlı mockumentary ile Netflix platformuna geri dönmüştü.

Spoiler Uyarısı: Black Mirror: Seçilmiş En İyi 10 Bölüm listesi spoiler içermektedir.

1. Fifteen Million Merits (1.Sezon 2.Bölüm)

Andy Warhol, gelecekte herkesin birgün 15 dakikalığına ünlü olacağı kanaatindeydi. Bu fikir günümüz popüler kültürünü de içine alan dijital çağın insan psikolojisine etkilerini içeriyor. Vasıfsız sosyal medya ikonlarına karşı tapınma kültürünün budaklandığı bu kültür insanlık için bir tehlike oluşturuyor. Charlie Brooker ise bu bölümde ironik bir yaklaşımla sistemi protesto ediyor. Charlie Brooker ve eşi Konnie Huq tarafından yazılan bölüm distopik bir gelecekte geçen ve enerji üretimi için bisiklet kullanıcısı mesleğini icra eden alt sınıf statüsündeki Abi ve Bing’e odaklanıyor. Bu distopik gelecekte merit adı verilen para birimini kullanan insanlar emekleri karşılığında bu dijital paraları kazanıyor. Anlatılan hikayede bir yandan da alt sınıfın yaşam şartlarına tanık oluyoruz.

Bing, abisinin ölümünden sonra merit bakiyesini miras almış bir enerji işçisidir. Kardeşinin bakiyesi sayesinde 15 milyon Merit sahibi olan Bing bu parayı ne için kullanacağının planlarını kurarken bir gün Abi adlı enerji işçisi bir kadının tuvalette şarkı söylediğini duyar. Abi’nin şarkı konusunda yetenekli olduğunu düşünür ve bir reality şovu olan Hot Shot’a katılıp yeteneklerini sergileyerek şarkıcı olma hayalini gerçekleştirmesi için biriktirdiği 15 Milyon Merit’i ona verir. Reality şovuna katılan Abi, jürilerin olumsuz tepkisiyle karşılaşır. Ancak jüriler Abi’nin güzelliği karşısında mest olarak Wraith Babes adlı yetişkin içerikli şovda oynaması için teklifte bulunur. Abi şöhret kazanmak uğruna bu teklifi kabul eder ancak Bing hayal kırıklığına uğramıştır.

2. Hated in the Nation (3.Sezon 6.Bölüm)

Albert Einstein’ın ”Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece dört yıl ömrü kalır.” sözünü bilmeyeniniz yoktur. Olaya bilimsel açıdan baktığımızda arılar yaşam döngüsü açısından oldukça önemli canlılardır. Dünyadaki bitkisel biyo çeşitliliğin sebebi tozlaşmayı sağlarlar.

Black Mirror’un bu bölümünde yakın gelecekteki türlerin iklimsel değişiklikler sonucunda yok olmaya başladığı bir dönem anlatılıyor. Britanya bu iklim sorunuyla mücadele etmek için ADI isimli nano böcekler üretmiştir. Esasen tozlaşmaya sebep olacak bu robot böceklerin kontrolü bir siber teröristin eline geçer. Sosyal medya üzerinden karanlık bir kampanya başlatan terörist, bir dizi cinayetin işlenmesinde rol oynar. Ancak tek suçlu kendisi değil milyonlarca sosyal medya kullanıcısı da bu cinayetlerin ortağıdır.

3. Metalhead (4.Sezon 5.Bölüm)

Charlie Brooker’ın robot köpek kabusu diğer bölümlere kıyasla punk ve küstahça! Black Mirror’un Black Mirror olduğu 41 dakikalık kıyamet sonrası hayatta kalma macerası! Sinematografi tekniği açısından da oldukça bağımsız. Siyah beyaz bir lo-fi atmosferde Maxine Peak adlı bir kadının ormanlık bir arazide hırsızlık için girdiği ambarda belalı bir robot köpekle karşılaşması devamındaki hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor.

Buradaki teknoloji kendi açısından etkileyici olsa da bir yandan da avını asla bırakmayacak şekilde programlanmış bir robot köpeğin terminatör gibi insanlığı nasıl yok edebileceğinin özgün bir tezahürü.

4. White Christmas (2014 Özel)

Black Mirror’un şimdiye kadar yaptığı en iyi bölüm diyebiliriz. Hikaye içinde hikâyenin anlatıldığı beyin yakan mizantropist ve çarpıcı bir Noel özel bölümü.

White Christmas, Jon Hamm’in açık ara en iyi performansı. Bölümün konusu; İki gizemli adamın buzul bir bölgedeki sınır karakolunda mahsur kalmasıyla birbirlerini tanımak için geçmişleri hakkındaki ilginç olayları anlatması konu alınıyor.

5. San Junipero (3.Sezon 4.Bölüm)

Black Mirror’un 2016 yılının en iyi tv dizisi bölümü olarak seçilen San Junipero üçüncü sezonun ilk yazılan bölümüdür. Aynı zamanda 80’li yılların dönemini nostaljik olarak en iyi şekilde yansıtması da birçok ödül kazanmasını sağladı.

Yorkie, geleceğin özel bir simülasyon teknolojisi olan sanal gerçeklik programına dahil olarak nostalji terapisi görmektedir. Program kullanıcıları Matrix benzeri sanal bir dünyaya geçerek San Junipero adlı bir sahil beldesinde eğlenceli bir hayat yaşıyorlar. İçine kapanık olan Yorkie, bir gün Kelly adında asi bir kızla tanışır. Bu tanışma Yorkie ve Kelly arasında özel bir bağ oluşturacaktır.

6. The Entire History of You (1.Sezon 3.Bölüm)

Senaristliğini Peep Show ve Fresh Meat adlı dizilerde görev alan Jesse Armstrong üstleniyor. Jodie Whitetaker’ın da yer aldığı bölüm ikili ilişkilerde samimiyet ve güven gibi erdemleri işlediği için oldukça başarılı bir drama. Özel yaşamın ne denli ihlal edilebileceğinin ve geçmişin geçmişte kalması gerektiğinin sanatsal bir anlatısı.

7. The National Anthem (1.Sezon 1.Bölüm)

İlk başta karanlık bir komedi gibi gelebilir. Ancak bu toplumsal olarak trajikomik bir anlatı. Kraliyet ailesinden bir prensesin kaçırılması sonucu kaçıran kişinin prensesi serbest bırakma şartı olarak Başbakan’ın canlı yayında bir domuzla ilişkiye girmesini öne sürmesiyle ne kadar ileri gidilebileceğinin, anormal olanın normalleştirilme serüvenine tanık olabileceğiniz çarpıcı bir başyapıt.

8. Nosedive (3.Sezon 1.Bölüm)

https://www.youtube.com/watch?v=oLc2E4P87QE

Başrolünde ünlü oyuncu Bryce Dallas Howard’ın yer aldığı Black Mirror’un ikonik bölümlerinden olan Nosedive, insanların sosyal medyadaki beğenilerine göre itibar sahibi olduğu bir gelecekte geçiyor. Eğer yeteri kadar beğenin yoksa prestij kaybedebileceğin bu gerçeklikte daha iyi evlerde kalamaz ve daha iyi işlerde çalışamazsın. İnsanların ne denli kişiliklerinden çıkıp sahte bir kimlikle yaşamalarının ve eşiğin ne kadar aşılabileceğini cesurca gözler önüne seriyor. Black Mirror’un devingen çağımızda olabilecekleri önceden tahmin etmesi bir yana günümüzdeki sosyal medya anlayışının bu geleceğe doğru kaynması da su götürmez bir gerçek!

9. USS Callister (4.Sezon 1.Bölüm)

Breaking Bad’deki performansıyla sosyopatlıkta zirve yapan Jesse Plemons bu sefer de bir yazılım şirketinde ofis çalışanlarının kendisine kötü davranması sonucu geliştirdiği Space Fleet adlı sanal gerçeklik programında, ofis çalışanlarının DNA’sını kopyalayıp sanal formlarını kendine mürettebat olarak tayin etmesi ve ardından gelişen sahip-köle ilişkisi ve devamında “Her kuşun eti yenmez.” deyiminin vukuu bulduğu hikaye konu alınıyor. Star Trek One adlı diziye de göndermelerin olduğu en fütüristik bölüm!

10. Rachel, Jack ve Ashley Too (5.Sezon 3.Bölüm)

Her Black Mirror izleyicisinin favori bir bölümü olur. Ashley Too ise sorgusuz sualsiz favorilerin favorisi bir bölüm. En çok konuşulan bölüm olan Ashley Too Miley Cyrus’un Disney serüveninin kişiliği üzerinde bıraktığı yan etkileri de bir nevi yansıtıyor. Bu rol için biçilmiş kaftan olduğu da aşikar. Hem Black Mirror’un distopik anlatımına paralel hem de müzik dolu bir şölen yaşayacağınız bölüm mutlaka izlemeniz gereken en iyi Black Mirror bölümü!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler