Baykar Savunma ve Bayraktar TB2 İncelemesi

1984’den yana ülkemiz için yerli ve milli sistemler üreten, Ar-Ge çalışmaları ile geleceğe daha emin adımlar ile ilerleyen Türk havacılık sektörünün dünya çapında markalaşmış şirketlerinden Baykar’ı ve rekorlara koşan hava aracı TB2’yi sizler için inceledim.

Baykar Savunma ne zaman kuruldu? Bayraktar TB2 Siha özellikleri nelerdir? 1984 yılında Özdemir Bayraktar tarafından kurulan şirket 2000’li yılların başına kadar otomotiv sanayiinde kullanılan hassas parçaları yerlileştirme amacı ile kuruldu. Gelin günümüzde bünyesinde bulundurduğu 800 çalışan ile Türk havacılık sektörünün ilklere imza atan şirketini yakından inceleyelim.

Baykar’ın Hikayesi

Özdemir Bayraktar tarafından 1984 yılında kurulan şirketin hikayesi otomotiv sanayiinde motor, pompa, dişli kutusu gibi hassas parçaları yerlileştirme ile başladı. 2000’li yılların başına kadar otomotiv sektöründe hizmetler veren şirket 2000’li yılların başında şirket bünyesine dahil olan ikinci nesil mühendisler Selçuk Bayraktar, Haluk Bayraktar, Ahmet Bayraktar gibi isimlerden sonra havacılık sektöründe Ar-Ge çalışmaları yapmaya başladı. 2000 – 2004 yılları arasında ABD’de Upenn, MIT, Georgia Tech gibi eğitim kurumlarında doktora ve yüksek lisans çalışmaları yapan Selçuk Bayraktar’ın çalışmalardan aldığı ilham Türk havacılık sektöründe yerlileşme adına ilk kıvılcımlar oldu.

Yerli İHA Çalışmaları

Şirketin ilk üretimi olan Mini İHA’lar 2007 yılında TSK’nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) envanterine girdi. Sonraki etapta şirketin mühendisleri terörle mücadelenin sıcak olduğu sahalara inip özel istek üzerine tamamen kullanıcı faydasının amaçlandığı ve çevresel koşulların göze alınarak dizayn edildiği platformlar inşa etti. Şirket 2009 yılında 6 aylık bir sürede Malazgirt Döner Kanat İHA Sistemlerini üretti ve bu sistemler acil alım gerekçesiyle çok kısa bir sürede TSK’nın envanterine girdi. Bu döner kanat sistem tasarımı dünyada ilk olma özelliği taşıyor. 2007 yılında SSM (Savunma Sanayi Müsteşarlığı) tarafından Taktiksel İnsansız Hava Aracı üretmeye davet edilen şirket hiçbir Ar-Ge desteği almadan Taktiksel İnsansız Hava Aracı geliştirerek 2009’da Keşan Havalimanında başarıyla test etmiştir. Görüşmelerin uzamasıyla 2012’de seri üretim ve geliştirilme aşamasına geçilmiştir. Şimdi sırada Türk havacılık ve savunma sanayiinin göz bebeği olan ve havacılık tarihimizde rekorlar kırmış olan Bayraktar TB2‘den (Taktiksel Blok 2) bahsedeceğiz.

Baykar İnsansız Hava Araçları

Bayraktar TB2 SİHA (Taktik Blok 2) (Silahlı İnsansız Hava Aracı)

Baykar TB2’yi 10 saat uçuş ve 18 bin feet irtifaya çıkabilme şartıyla geliştirdi. Sistemlerin ilk başarılı uçuşu 29 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirildi. 14 Haziran’da tam faydalı yük ile 27.030 bin feet irtifaya çıkarak Türk havacılık tarihine ismini altın harflerle yazdıran TB2, 05 – 06 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen testlerde tam yük ile 18.000 feet irtifada 24 saat 34 dakika havada kalarak Türk havacılık tarihinde rekor kırarak, 2015’te envanterdeki yerini aldı. TB2 Kuveyt’te katıldığı bir demo uçuşu sırasında kum fırtınası, çöl sıcaklıkları gibi iklimsel koşullarda 27 saat 3 dakika kesintisiz uçuş yaparak sınıfının en iyilerinden olduğunu kanıtlamış oldu. Birçok yerli mühimmat ile donatılabilen TB2 SİHA’ın Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L – MAM-C füzeleri ile yaptığı atışlarda %100 oranında atış isabeti sağlandı. Katar, Ukrayna, Azerbaycan, Libya gibi devletlere ihraç edilen sistemlerin yerli ve milli mühimmat kullanması ihracat konusunda Türk savunma sanayiinin önünü açıyor. 22 Şubat 2021 tarihi itibari ile 300 bin uçuş saatini geride bırakan TB2 neredeyse tüm güvenlik birimlerimiz tarafından sahada aktif şekilde kullanılabiliyor. Ayrıca Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Libya İç Savaşı, Pençe Operasyonu, Karabağ Savaşı gibi zor koşullarda görevini başarı ile icra etmiş sistemin Azerbaycan – Ermenistan savaşının kaderini değiştirdiği çoğu uzman tarafından dile getirildi. TB2’nin bu başarıları ihracat kapısını da aralıyor.

Ayrıca Sırbistan, Tunus, Pakistan gibi ülkeler Bayraktar TB2 ile ilgilendiklerini beyan ettiler. Şimdi başarılara koşan bu sistemlerin özelliklerine gelin yakından göz atalım.

Bayraktar TB2 SİHA Özellikleri

%93 oranında yerli olan sistemler yer kontrol istasyonları sayesinde karadan kontrol ediliyor.

  • Gövde uzunluğu: 6.5 M
  • Kanat açıklığı: 12 M
  • Toplam kalkış ağırlığı: 650 Kg
  • Faydalı yük ağırlığı: 55 Kg
  • Azami hız: 135 Knot
  • Olağan seyir hızı: 70 Knot
  • Servis irtifası: 27.000 Feet
  • Havada kalış süresi: 24+ Saat
  • Harekat yarıçapı: 300 Km

Bayraktar TB2 Tanıtım Videosu;

 

 

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler