Avokadonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Avokado meyvesi, özellikle son günlerde pek çok markette satılarak insanların kolaylıkla ulaşabileceği hale gelmiştir. Bu da sağlıklı beslenenler dışında da herkesin dikkatini çekmesine ve “avokado faydalı mı?” sorularının ağızdan ağıza dolanmasına neden olmuştur. Evet, avokado oldukça sağlıklı bu yüzden de oldukça faydalı. Peki ama faydaları neler? Sizler için avokadonun en önemli faydalarını ele aldık…

Avokado, içerisinden birçok vitamin ve minerali barındıran, aynı zamanda yararlı yağlar kategorisine giren bir meyvedir. Besin değeri açısından tüm sağlıklı beslenenlerin ve kilo vermek isteyenlerin çokça tükettiği avokado; %60 yağdan, %30 karbonhidrattan, %10 proteinden oluşmaktadır.

Bu kadar övülen ve tüketilen meyvenin gelin faydalarını ele alalım.

1. Hücreleri Yeniler

Avokado cildi gençleştirir
Avokado cildi gençleştirir

Avokadonun hücre yenilemesi önemli bir özelliktir. Bulundurduğu besin değeri sayesinde doğal bir ilaç görevi taşıyan avokado, özellikle saç derisi hücrelerini yenileyerek saç dökülmesini engellemektedir.

2. Cildi Gençleştirir

Avokado cildi gençleştirir
Avokado cildi gençleştirir

Hücreleri yenileyen avokado cilde en iyi gelen meyveler arasında yer alır. Hücre yenilenmesi sayesinde cildin yaşlanmasını engelleyerek beslemektedir. Ayrıca cilde verdiği temiz ve parlaklık da gözle görünür seviyededir.

3. Kilo Verdirir

Avokado kilo verdirir
Avokado kilo verdirir

Sağlıklı yağ kategorisinin en önemli üyesi olan avokado, bu yağı enerjiye çevirmekle görevlidir. Enerjiye çevrilen sağlıklı sağlar sayesinde kaslar da daha sağlıklı beslenerek vücuttan pis yağlar atılmış ve kilo kaybı sağlanmış olur. Ayrıca sağlıklı yağ tüketimi daha fazla tok kalmayı ve öğün aralarının uzun tutulmasını sağlamaktadır.

4. Doğal Antioksidandır

Avokadonun antioksidan olarak faydaları
Avokadonun antioksidan olarak faydaları

Önemli bir görevi üstlenen avokado doğal antioksidan niteliğine sahiptir. Özellikle kalp ve damar hastalarına, kanser hastalarına bolca yenmesi söylenir. Araştırmalar da salatalara avokado eklemenin 15 kat fazla antioksidan kazandırdığı saptanmıştır.

5. Yağ, Vitamin ve Mineral Deposudur

Avokadonun sağlığa faydaları
Avokadonun sağlığa faydaları

Avokado içerisinde A, E, C vitaminleri ve omega-6, omega-9 gibi yağ asitlerini barındıran, ayrıca %60 yağdan oluşan bir besindir. Fazla vitamin ve minerallerin yanı sıra fazla yağ deposu olması da kilo vermedeki en etkili özelliğidir. İnsan bedenine sağlıklı şekilde yağ girmesini ve bu yağı enerjiye çevirmesine neden olur.

6. Kolesterolü Dengeler

Avokadonun kolesterole faydası
Avokadonun kolesterole faydası

Kolesterolü yüksek olanlara şiddetle tavsiye edilen avokado, kandaki kolesterolün yükselmesini engelleyen doğal bir ilaçtır.

7. Üreme Sistemini Çalıştırır

Avokadonun üreme sistemine faydaları
Avokadonun üreme sistemine faydaları

Üreme sisteminin daha iyi çalışmasını destekleyen avokado, cinsellikte etkili bir meyvedir. İçeriğindeki 2 element hem kadınlarda hem de erkeklerde libidoyu arttırma eğilimine sahiptir. Cinsel gücü arttıran vitaminler bakımından zengin oluşu avokado tüketiminin önemli nedenlerinden de biridir.

Bin bir derde deva diye tabir edebileceğimiz avokado meyvesini tüketmek artık şart oldu.

Eğer avokado hakkında yazdığımız içeriği beğendiyseniz sitemizde bulunan “Kilo Verirken Tüketilmesi Gereken 5 Sağlıklı Yağ” adlı listemiz de ilginizi çekebilir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler