Attack On Titan (Shingeki No Kyojin) Anime İncelemesi

Attack On Titan (Shingeki No Kyojin) Anime İncelemesi

Hajime Isayama’nın manga serisinden uyarlanan Mappa anime dizisi Attack on Titan (Shingeki no Kyojin) 1-2-3-4. sezon özetleri, tanıtımı ve konusunu inceledik.

Hajime Isayama isimli Japon manga sanatçısının ilk olarak 2006 yılında çizmeye başladığı ve Magazine Grand Prix denilen dergiye başvurarak “Kaliteli Çalışma Ödülü” aldığı muhteşem hikayesidir.

Titan’a Saldırı serisi Eylül 2009-Nisan 2021 tarihleri arasında Kodansha’nın Bessatsu shonen Magazine dergisinde 34 cilt halinde yayınlandı. Dört sezonluk anime filmi, OVA’ları, animeden uyarlanmış iki live-action filmi ve bir mini serisi bulunmaktadır.

2013 yılında bir çok ünlü animenin yönetmenliğini yapan Tetsuro Araki tarafından yönetilmiş ve 3 sezonu Japon animasyon firması Wit Studio tarafından fantezi anime dizisi olarak yayınlanmıştır. Final sezonunda stüdyo değişikliği yapılarak Mappa ile çalışılmıştır.

Attack On Titan/Shingeki No Kyojin Konusu

Attack On Titan
Attack On Titan

 Serinin ilk sezonu oldukça klasik bir tarzda başlasa da ilerledikçe alacağınız tat sizi zirveye taşıyacaktır. Anime, evrenin 845. tarihinde geçiyor. Bundan 100 yıl önce Titan denilen devler, insanlara saldırmış ve insanlık yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Ardından devlerden korunmak için iç içe geçmiş üç yüksek sur inşa edilmiştir. Bu surların en içteki kraliyet ailesi ve soyluların yaşadığı Sina, ortada zenginlere ayrılan Rose ve en dışta fakir halkın kaldığı Maria surlarıdır.

 Kahramanımız Eren, Maria surları içinde kalan Shiganshina bölgesinde yaşamaktır. Bir gün arkadaşı Mikasa ile odun toplarken hiç beklemediği bir şey olur. Devler şehre saldırır ve surda gedik açarak katliama başlar. Annesi bir dev tarafından yenilen Eren, dostları Armin ve Mikasa ile birlikte faciadan sağ kalanlarla şehirden tahliye edilir.

Daha sonra birlikte orduya katılırlar. Eğitimleri tamamlandığında bir tercih yapmaları gerekmektedir. Askeri İnzibat denilen birlik; krallığı korumakla görevli saygın ve yüksek puan almış askerlerden seçilir, üniformalarında tek boynuzlu at simgesi vardır.

Askeri birlikler
Askeri birlikler

Garnizon birliği her sur önünde konuşlanmış, olası dev saldırısına karşı hazır bulunan askerlerden oluşur, onların simgesi iki gül motifidir. Keşif birliğinin görevi ise surların dışına çıkıp bölgeyi ve devleri araştırarak onlar üzerinde incelemeler yapmaktır, armaları iki kanattan oluşan Keşif birliği özgürlüğü sembolize etmektedir.

 Eren dış dünyaya çok meraklı, özgürlüğüne düşkün ve devlerden intikam almaya yemin ettiğinden dolayı eğitiminin sonunda en büyük hayali olan Keşif birliğine katılmıştır.

Seri ortaçağ dönemini anımsatan bir evrende geçtiği için teknoloji pek gelişmiş değildir ancak devleri öldürmek kolay olmadığından Keşif birliği mühendisleri tarafından icat edilen 3D Manevra Teçhizatı sayesinde hem hızlı hareket kabiliyeti hem de devleri öldürebilmek için enselerini kolayca kesebilme imkanı sunmuştur.

Eren ve arkadaşları bir tatbikattayken aniden devler tekrar saldırmaya başlar ve devlerin çok başka özellikleri de ortaya çıkar. Akılsız ve içgüdüsel hareket ettiği sanılan devler yine insanlığın sonunu getirmek üzeredir.

Attack on Titan 1-2-3-4. Sezon Özetleri

Attack on Titan 1. Sezon Özeti

Attack on Titan 1.Sezon
Attack on Titan 1.Sezon

845 yılında surlarla çevrili Paradise adasının Shiganshina bölgesinde surlar ardında yaşayan insanlar güvende olduklarını düşünmektedir. Fakat bir gün altmış metre uzunluğundaki muazzam devin surlarda açtığı gedik yüzünden yüz yıldır hiç görülmeyen devlerin istilasına uğrarlar.

Saldırı sırasında annesi gözlerinin önünde devler tarafından yenilen Eren ve arkadaşları muhafız birliğinden Hannes’in yardımıyla kaçarlar. Eren tüm devleri yok etmeye yemin edip annesinin intikamını almak için asker olmaya karar verir ve arkadaşları ile birlikte eğitime başlar.

Eğitimin sonunda Surların dışına çıkabilen tek birlik olan Keşif Birliği’ne katılır. Tatbikat sırasında tekrar devlerin saldırısına uğradıklarında kendi hayatı hakkında çok büyük bir gerçeği öğrenir. Artık surların içinde çok farklı devler vardır. Eren ve Keşif Birliği devler hakkında her gün yeni bilgileri ortaya çıkarırlar.

Attack on Titan 2. Sezon Özeti

Attack on Titan 2. Sezon
Attack on Titan 2. Sezon

Dev olduğu ortaya çıkan Eren, Keşif Birliği için savaşmaya devam ederken askeri birlikten arkadaşı olan Annie’nin de dev olduğu ortaya çıkmıştır.

Keşif Birliği’nin zeki ve gözü pek komutanı Erwin sayesinde yapılan planlarla Dişi Dev olarak bilinen Annie’nin peşine düşülmüş fakat beklenmedik bir şey olmuş ve dişi dev kendini dondurmuştur. Annie ise surların ardındaki dünyanın Marley ülkesi için çalışan bir askerdir.

Surlarda açılan delikte dev siması görülmesi üzerine olaylar daha karmaşık bir hal alır ve Sur Tarikatı denilen bir oluşum ortaya çıkar. Bu sırada çözülmesi gereken çok fazla sır vardır ve zırhlı dev ile muazzam devin de kimliği ifşa olmuştur.

Eren’in peşine düşen titanlar onu kaçırırlar yine Erwin sayesinde Eren’i kurtarma operasyonu başlatılır ve çok fazla asker devler tarafından yenilir, Erwin sağ kolunu kaybeder. Eren titanlara dair yeni bir sırrı çözer.

Attack on Titan 3. Sezon Özeti

Attack on Titan 3. Sezon
Attack on Titan 3. Sezon

Keşif Birliği askerleri Maria duvarlarını tekrar ele geçirmek ve Eren’in babasının bıraktığı anahtar ile bodrumda sakladığı sırları keşfetmek için yola çıkarlar. O sırada Reiner ve Berthold (Zırhlı Titan ve Muazzam Titan) duvarlardaki gedikleri kapatıp onları içeriye hapsederler.

Yeniden ortaya çıkan Canavar Titan, Reiner ve Berthold Keşif Birliğine saldırır. Eren ve Reiner dövüşmeye başlar. Beklenmedik bir an da muazzam dev ortaya çıkar ve Armin’i ölesiye yaralar. Erwin askerlerini yüreklendirip canavar titanın üstüne gider, bir tek isteği vardır o da bodrumda saklanan sır!

Bu sırada Erwin de ciddi yaralar alır. Erwin’in en sadık askeri ve can dostu Levi, zor bir karar vermek zorunda kalır. Sonunda bodrumun sırrı ortaya çıkar, surlar devlerden temizlenir ve Keşif Birliği okyanusu görür. Artık onları okyanus ötesindeki dünya beklemektedir.

Attack on Titan 4.Sezon Özeti

Attack on Titan 4.Sezon
Attack on Titan 4.Sezon

Okyanus ardında başka insan toplumları olduğu öğrenilmiş ve bazıları ile karşılıklı çıkarlara dayanan iletişimlere girişilmiştir. Tamamen siyasi tema içeren dördüncü sezonda bizleri ters köşelere savurmaya devam etmektedir.

Marley ülkesine sızan Eren planlarını hayata geçirmek için dostlarından yardım ister. Tek bir amacı vardır; yoldaşlarının özgür ve hiç kimseden korkmadan yaşamasıdır. Amacına ulaşmak için dünyayı hatta yoldaşlarını bile karşısına almayı göze alır.

Her sezonda hatta her bölümde bile izleyicinin heyecanını bir üst seviyeye taşıyan aksiyonu hiç bir zaman bitmeyen ters köşelerle saçıp savuran Dark Anime tarzındaki bu anime dizisini izlemezseniz çok şey kaçırırsınız.

4. sezon final kısmı Japonya’da 3 Mart’ta saat 00:25’de yayınlandı. Türkiye’de ise 4. Mart’ta saat 18:25 yayınlanıp Crunchyroll üzerinden izlendi.

Bu tarz içerikler ilginizi çekiyor ve anime seviyorsanız sitemizde yer alan “Dr. Stone Anime İncelemesi” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Attack on Titan 4. Sezon Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
VUSO
VUSO
1 yıl önce

Shinzou wo sasageyo diyelim şimdiden o zaman???? final sezon part 7890 de görüşürüz

Yasir
Yasir
2 ay önce

ben bu diziyi beş yüz kere izlerim diyenler

İlgili İçerikler