Attack on Titan 9 Titan Gücü ve Mirasçıları

Attack on titan Dokuz Titan gücü ve mirasçıları

Tüm zamanların en iyi anime ve manga serisi Attack on Titan (Titan’a Saldırı) Dokuz Titan Gücü nedir? Mirasçıları kimlerdir? Kurucu Titan’dan Savaş Çekici Titan’a bilmeniz gereken tüm titan özellikleri ve kullanıcıları.

Attack on Titan Nedir?

Attack on Titan, kendisini ve ailesini Titanlar olarak bilinen yamyam devlerden koruyan, büyük duvarların arkasında yaşayan genç bir çocuk olan Eren Yeager’ın hikayesini anlatıyor. Bir gün Titanlar surları aşıp Eren’in hayatını mahveder. Bu vesileyle üvey ablası Mikasa Ackerman birlikte Survey Corps’a katılan Eren, titanlarla savaşmak için yeteneklerini geliştirir.

Attack on Titan Dokuz Titan Nedir?

Dokuz Titan (Nine Titans), “Attack on Titan” (“Shingeki no Kyojin” olarak da bilinir) anime ve manga serisinde merkezi bir rol oynayan bir grup güçlü ve mistik varlıktır.

Hikayede, Dokuz Titan, binlerce yıldır bir nesilden diğerine aktarılan muazzam güce ve benzersiz yeteneklere sahip insansı varlıklardır. Kurucu Titan, Saldırı Titanı, Devasa Titan, Zırhlı Titan gibi dokuz Titan’ın her birinin farklı bir adı, görünümü ve gücü vardır.

Titanlar aynı zamanda “Attack on Titan” evreninin tarihi ve mitolojisiyle yakından bağlantılıdır ve hikaye geliştikçe onların kökenleri ve gerçek doğaları yavaş yavaş gün yüzüne çıkar.

İşte bilmeniz gereken tüm Dokuz Titan gücü ve Dokuz Titan kullanıcıları:

1. Kurucu Titan (Founding Titan)

Eren Jaeger Kurucu Titan formu
Eren Yeager Kurucu Titan formu

Shingeki no Kyojin’in birçok bölümünde sıklıkla bahsedilen Founding Titan yani Kurucu Titan hakkında 4. sezon 3. bölümde birçok detay ortaya çıktı. Önceki bölümlerde sadece adı geçse de Kurucu Titan hakkında pek bir şey bilmiyorduk. Attack on Titan animesinin 4. sezonunda 9 Titan gücünün en güçlüsü Kurucu Titan hakkında birçok bilgi verildi. İşte detaylar:

Kurucu Titan, Dokuz Titan kullanıcısından biriydi ve tartışmasız en güçlüsüydü.

Tüm Titanlar, Kurucu Titan’dan türetilmiştir, çünkü hepsi, ister kullanıcılar ister akılsız Titanlar, güçlerini tarihte bilinen ilk Titan olan Ymir Fritz’den almıştır.

Köle Ymir başlangıçta Dokuz Titan kullanıcısının tümünün yeteneklerine sahipti, ancak Ymir’in Kral Fritz’e düzenlenen suikastı önlemek için kendini feda etmesinden sonra bu yetenekler Ymir’in soyundan gelenlere aktarıldı.

Kurucu Titan’ın Güçleri Nelerdir?

Kurucu Titan, çığlık atarak diğer Titanları kontrol edebilir ve yeni Titanlar yaratabilir. Bunlar, Titan’a sahip olmanın sahip olduğu en temel yeteneklerdir.

Kurucu Titan, insanların anılarını manipüle etmek ve Ymir’in tebaası ile telepatik olarak iletişim kurmak için de kullanılabilir. 8 titan gücünün yanı sıra tüm titanları da istediği gibi yönetebilen Kurucu Titan, Eren Yeager’e geçtiğinde titan kıyameti İzdiham’ı (Rumbling) başlatmıştır.

Kurucu Titan’ın Mirasçıları Kimlerdir?

Kurucu Titan, Dokuz Titan arasında kan bağı kısıtlaması olan tek kişiydi, çünkü yeteneklerini yalnızca kraliyet mensupları özgürce kullanabilirdi. Bu nedenle kullanıcısı ya kraliyet ailesinden biri olacaktı ya da arada bir kan bağı olacaktı. İşte baştan sona Kurucu Titan’ın Mirasçıları:

 • Ymir Fritz
 • Karl Fritz
 • Rod ve Uri’nin babası
 • Uri Reis
 • Frieda Reiss
 • Eren Yeager

2. Zırhlı Titan (Armored Titan)

Zırhlı Titan
Zırhlı Titan

Zırhlı Titan kimdir? Zırhlı titan vücudunda zırhlı deri plakalara sahip olan Dokuz Titan’dan biriydi. Zırhlı Titan’ın tanımlayıcı özelliği, Titan gövdesini koruyan sertleştirilmiş derinin her şeyi kapsayan kaplamalı, zırh benzeri bölümleriydi.

Bu zırh, Titan’ı önemli miktarda hasardan koruma, bir topun doğrudan vuruşunu koruma , vurulduğunda dikey manevra ekipmanının ultra sert çelik bıçakları kırma ve Colossus Titan’ın patlayıcı dönüşümüne dayanma yeteneğine sahipti.

Zırhlı Titan’ın Güçleri Nelerdir?

Zırhlı Titan’ın güçleri adı üstünde derisinin bir zırhtan oluşmasıydı. Oldukça kuvvetli bir zırha sahip olan Zırhlı Titan, Colossus Titan gibi patlayıcı bir dönüşüm geçirebiliyordu.

Bununla birlikte, zırhın bazı sınırlamaları vardı ve kullanıcıyı Orta Doğu Müttefik Kuvvetlerinin Titan karşıtı topçuları gibi yüksek güçlü silahlara karşı koruyamıyordu.

Zırhlı Titan’ın Mirasçıları Kimlerdir?

Zırhlı Titan 9 Titan gücünün bilinen en güçlü Titanları arasında ilk 3’e girer. İşte, Marley hükümetinin kontrolü altındaki yedi Titan’dan biri olan Zırhlı Titan’ın gücünü alan mirasçısı:

 • Reiner Braun

3. Saldırı Titanı (Attack Titan)

Saldırı Titanı
Saldırı Titanı

Dokuz Titan gücünün en isyankar devi Saldırı Titanı özgürlük için savaşan tek titandır. Asla boyunduruk altına girmez. Temel olarak dengeli dövüş özelliklerinden; güç, hız, dayanıklılık ve bir kavanoz Braun özü içtikten sonra sertleşme gücüne sahip olsa da 4. sezonda Saldırı Titanı’nın gizli bir özelliği ortaya çıktı.

Saldırı Titanı’nın Güçleri Nelerdir?

Her ne kadar Saldırı Titanı’nın özellikleri saldırı ve çeviklik konusunda özelleşmiş olsa da anime dizisinin final sezonunda Attack Titan’ın zamanın ötesinde geçmiş ve geleceği etkileyebilme yetisinin olduğunu öğreniyoruz. Saldırı Titanı’nın bu yeteneği, kullanıcısına

Saldırı Titanı’nın Mirasçıları Kimlerdir?

Attack Titan’ın, Dokuz Titan gücünün tümüne sahip olan Ymir Fritz’den sonra bilinen üç varisi vardır:

 • Eren Kruger.
 • Grisha Jaeger.
 • Eren Jaeger.

4. Canavar Titan (Beast Titan)

Canavar Titan
Canavar Titan

Canavar Titan, özel yeteneklere sahip Dokuz Titan’dan biridir. Diğer titanların aksine cüsse olarak oldukça büyük olan Beast Titan; uzun kollara ve hayvani bir görünüme sahiptir.

Canavar Titan kullanıcıları farklı hayvan benzeri formdadır. Bu formlar arasında kuş, keçi, timsah, geyik ve kurt gibi hayvanlar yer almaktadır.

Canavar Titan’ın Güçleri Nelerdir?

Canavar Titan’ın son mirasçısını baz alırsak, güçlü ve uzun kollarıyla yıkıcı fırlatma yeteneğine sahiptir, diyebiliriz. Ayrıca vücudunun bazı noktalarını sertleştirme yeteneğine de sahiptir. Özellikle Levi Ackerman ile olan savaşında ensesini sertleştirmeye çalışsa da başarılı olamamış, Levi’nin çevik ve hızlı saldırısıyla bertaraf edilmiş, ardından tutuklanmıştır.

Canavar Titan’ın Mirasçıları Kimlerdir?

Canavar Titan’ın bilinen mirasçıları iki kişidir:

 • Tom Ksaver
 • Zeke Yeager

5. Kağnı Titan (Cart Titan)

Kağnı Titan
Kağnı Titan

9 Titan arasında alışılmadık bir forma sahip olan Kağnı Titan, Marley ulusuna hizmet eden dört ayaklı bir titandır. Son derece dayanıklı olan Kağnı Titan Marley savaşçısı olarak Marley’e hizmet eder. Uzun süren operasyonlar için biçilmiş kaftan olan Kağnı Titan dayanıklılığı sayesinde yorulmadan yüzlerce Titan dönüşümü geçirebilen tek titandır.

Kağnı Titan’ın Güçleri Nelerdir?

Kağnı Titan son derece dayanıklıdır. Bu nedenle kullanıcısı hiç dinlenme gereksinimi duymadan ardı ardına dönüşümler geçirebilir. Marleyanlar Kağnı Titan’ını daha etkili kullanabilmek için sırtına Marleyan askerleri tarafından yönetilen dört makineli tüfek tareti ile tamamen işlevsel savaş zırhı ile donatılmış “Panzer Birimi” konuşlandırmıştır.

Stratejik noktalara uzaktan saldırılar yapabilen Kağnı Titanı agresif bir hıza sahiptir ancak yaralandığında rejeneratif iyileşme süresi çok uzundur. Bu nedenle muharebe esnasında aldığı bir yara son derece ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Kağnı Titan’ın Mirasçıları Kimlerdir?

Kağnı Titan’ın bilinen tek mirasçısı aşağıda listelenmiştir:

 • Pieck Finger

6. Devasa Titan (Colossal Titan)

Devasa Titan
Devasa Titan

Attack on Titan serisinin ilk ana düşmanı olan Devasa Titan, Dokuz Titan gücünün en devasa boyutta olanıdır. 60 metre boyundaki dev, kitle imha yeteneğine sahiptir.

Tüm Titanlar dönüştüğünde ısı yayar, ancak belki de boyutunun bir yan etkisi olarak Colossal Titan’ın enerjisi, kullanıcının dönüştüğü alanda bir tür bomba işlevi görerek silah olarak kullanılabilir.

Titanlar dönüşürken bir miktar ısı yayarlar, ancak Colossal Titan ürettiği ısıyı kontrol eder ve düşmanları püskürtmek ve hatta yakmak için vücudundan alev alev yanan sıcak buhar püskürtür, ancak bu yetenek sonunda kas kütlesinin enerjisinin tükenmesine neden olur ve kullanıcıyı Titan formundan çıkmaya zorlar.

Devasa Titan’ın Güçleri Nelerdir?

Dev Titan kitle imha silahı olarak kullanılabilecek dönüşme yeteneğine sahiptir. Bunun dışında vücudundan aşırı derecede sıcak buhar püskürtür.

Boyu 60 metre olduğu için diğer titanlar tarafından kolay kolay yenilmez.

Devasa Titan’ın Mirasçıları Kimlerdir?

 • Bertolt Hoover
 • Armin Arlert

7. Dişi Titan (Female Titan)

Dişi Titan
Dişi Titan

Dişi Titan, 9 Titan gücü arasında dişilik özellikleri ön plana çıkan tek titandır. Çok yönlü saldırı ve savunma stratejilerine sahip olduğundan diğer titanlarla boy ölçüşebilir.

Dişi Titan, yüksek dayanıklılığı ve hareketliliğiyle tanınır; bunun en büyük örneği, Dişi Titan’ın Eren Jaeger’ı bulup yakalamak amacıyla duvarların ötesindeki keşif görevi sırasında uzun bir süre koştuğu zamandır.

Dişi Titan’ın Güçleri Nelerdir?

Dişi Titan; adaptasyon, çok yönlülük, sertleştirme gibi güçlere sahiptir. Bunun yanı sıra Canavar Titan gibi çığlık atarak saf titanları kontrol edebilir. Ancak bunun bir dezavantajı da vardır. Eğer Dişi Titan çığlık atarsa, çağrıya kulak veren saf titanlar doğrudan Dişi Titan’ı yemeye gelecektir. Bunun sebebi Dişi Titan’ın titan cazibesi yeteneğine sahip olmasından dolayıdır. Ancak bu dezavantaj farklı stratejiler geliştirmek için Dişi Titan’ın lehine kullanılabilir.

Örneğin; diğer saf titanlar Dişi Titan’ın vücudunu yerken sürekli açılan yaralardan yayılan buhar, Dişi Titan görünmek istemiyorsa kullanıcı için bir örtü görevi görebilir. Özellikle bu buharlar çok yönlü hareketlilik teçhizatına sahip bir askerin görüş alanını kısıtlayabilir.

Dişi Titan’ın Mirasçıları Kimlerdir?

Dişi Titan’ın bilinen tek mirasçısı aşağıda listelenmiştir:

 • Annie Leonhart

8. Kemik Titanı (Jaw Titan)

Kemik Titanı
Falco Grice’ın Kemik Titanı

Jaw Titan, neredeyse her şeyi parçalayabilen, vahşice güçlü bir çeneye ve pençelere sahip Dokuz Titan’dan biridir. Aynı zamanda küçük boyutundan dolayı en hızlı ikinci Titan’dır.

Jaw Titan’ın gücüne sahip olanlar, Titan formlarında büyük miktarda hız ve çeviklik gösterirler. Hatta Dokuz Titan’dan birini hazırlıksız yakalayacak kadar hızlı hareket edebilirler. Jaw Titan nispeten küçük ve zayıf olmasına rağmen, Dev Ağaçlar Ormanı gibi arazilerde hareket kabiliyeti en üst düzeye çıkar

Kemik Titanı Güçleri Nelerdir?

Kemik Titanı ezme kuvveti, hız ve çeviklik güçlerine sahip Dokuz Titan’dan biridir. Diğer titanlara göre nispeten minyon boya sahiptir. Ancak bu ona çeviklik konusunda bir avantaj sağlar. Güçlü kemik çenesiyle her sert maddeyi kırabilme yetisine sahip olan Kemik Titan bu yönüyle diğer titanlardan ayrılır.

Pençeleri, kuleler ve zırhlı rakiplere ciddi hasar verecek kadar güçlüdür.

Kemik Titanı Mirasçıları Kimlerdir?

Kurucu Titan’dan sonra en çok el değiştiren Kemik Titanı mirasçıları aşağıda listelenmiştir:

 • Porco Galliard
 • Ymir
 • Marcel Galliard
 • Falco Grice

9. Savaş Çekici Titan (War Hammer Titan)

Savaş Çekici Titan
Savaş Çekici Titan

Savaş Çekici Titan sertleştirilmiş titan etinden herhangi bir cisim yaratma yeteneğine sahip Dokuz Titan’dan biridir. Büyük Titan Savaşı’nın sona ermesinden sonraki nesiller boyunca Tybur ailesinin mülkiyetinde bulunan War Hammer Titan hem Saldırı Titanı hem de Kurucu Titan ile kaynaşmıştır.

Savaş Çekici Titan’ın Güçleri Nelerdir?

War Hammer Titan, sertleştirilmiş titan etinden yapılan objeler üretebilir ve bunları manipüle edebilir. Bu yapılar, 15 m’lik bir Titan’ı yerden kaldıracak kadar büyük mızraklar oluşturarak, sivri uçlar gibi çıkıntılarla bölgeyi sular altında bırakarak ve Titan’ın imzası olan savaş çekicini sergileyerek silah haline getirilebilir.

Diğer titanların aksine Savaş Çekici Titan’ın kullanıcısı ense kısmında yer almaz. Kullanıcı Savaş Çekici Titan’a  et kablosuyla farklı bir yerden bağlanır. Kullanıcı kristalize olmuş bir koza içerisinde War Hammer Titan’ı yönetir.

Savaş Çekici Titan’ın Mirasçıları Kimlerdir?

 • Lara Tybur
 • Eren Jaeger

Attack on Titan 9 Titan Gücü ve Mirasçıları’nı listelediğimiz listemiz ilginizi çektiyse Attack on Titan anime serisiyle ilgili merak ettiklerinizi “Attack On Titan (Shingeki No Kyojin) Anime İncelemesi” adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler