Android Telefonda Numara Nasıl Engellenir?

Android telefonlarda numara nasıl engellenir veya bloklanır? Android işletim sistemine sahip cihazlarda istenmeyen telefon numarası engelleme işlemleri nasıl yapılır? Tüm detaylarıyla Android telefonda numara engelleme rehberimizde.

Dünyada her yıl milyonlarca insan spam (dolandırıcılık) aramalarının kurbanı oluyor. Ayrıca bilinmeyen numaralar tarafından rahatsız edilmek ve istemediğiniz kişilerin aramasını engellemek için telefon ayarlarıyla haşır neşir olmak olmak gerekiyor.

Yine de ne yapıp etsek de engellediğimizi düşündüğümüz o numaralar her nasılsa tekrardan arayıp rahatsız edebiliyor. Hatta bu durum maddi kayıplara da neden olabiliyor.

Peki bu tür dolandırıcılık numaralarını ve istenmeyen kişilerin numaralarını engellemek için Android telefonda ne tür ayarlar yapmalıyız?

Piyasada Android işletim sistemi kullanan birden çok markanın telefon modeli vardır. Ancak arayüz ufak farklılıklara sahip olsa da  temelde tüm ayarlar birbirinin aynıdır.

Örneğin Samsung telefonda numara engelleme nasılsa Huawei telefonda numara engelleme de aynı bloklama ayarını kullanır.

Dolayısıyla telefon modeline göre numara engelleme neredeyse tüm Android işletim sistemi kullanan telefonlarda aynıdır.

Öyleyse Android telefonlarda numara engelleme nasıl yapılır görelim.

Android Telefonlarda Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Android telefonda istenmeyen numara engellemenin 2 farklı yolu vardır. Bu yollardan ilki çağrı geçmişi listesinden doğrudan engellemedir.

Bloklamak istediğiniz numaranın üzerine basılı tutun ve çıkan açılır menüden “Numarayı Engelle”ye basın.

Artık engellediğiniz numara sizi aramayacak. Telefon, gelen çağrıyı doğrudan bloklayacaktır.

Çağrı geçmişinden numara engelleme
Çağrı geçmişinden numara engelleme

Bir diğer yöntemde kişiler rehberinize ekli olan bir numarayı engelleme yöntemidir. Bu yöntemle aynı yöntemi farklı bir yol ile yeniden uygulayacağız.

Öncelikle Kişiler adlı rehberinizi açın ve ardından sağ üst köşede yer alan üst üste üç nokta simgesine tıklayın. Daha sonra açılan menüden “Ayarlar” sekmesine gidin.

Kişiler rehberinden numara engelleme
Kişiler rehberinden numara engelleme

Daha sonra Ayarlar menüsünde yer alan “Engelleme Ayarları”na tıklayın.

Engellenen numaralar menüsü
Engellenen numaralar menüsü

Açılan menüden “Engellenen Numaralar”a” tıklayın. bu menüde daha önce çağrı geçmişinden engellediğiniz numaraların bir listesi bulunur.

Eğer bir numarayı engellemekten vazgeçerseniz bu listede yer alan ilgili numarayı silebilirsiniz.

Android telefon numara bloklama
Android telefon numara bloklama

Son olarak “+” simgesine tıklarsanız karşınıza bir metin kutusu çıkacaktır. Dilerseniz engellemek istediğiniz numarayı bu metin kutusuna yazarak onaylayabilir, numarayı engelleyebilirsiniz.

Ayrıca bu tarz ayarlarla haşır neşir olmak istemiyorsanız Google Play mağazasından 3. taraf çağrı engelleyici uygulamalarına başvurabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler