Amerikan Yapımı 5 Sitcom Önerisi

sitcom dizi önerisi

IMDb notu düşükten yüksek puana doğru bir sıralama ile mutlaka izlemeniz gereken beş Amerikan yapımı sitcom dizisini listeledik. Amerikan yapımı sitcom dizilerinin IMDb puanlarını, konularını ve karakterlerini yazımızda bulabilirsiniz. 

Sitcom, her bölümün farklı bir durum etrafında döndüğü bir komedi şovudur. Aynı zamanda her farklı durumda, bölümden bölüme, aynı karakter kadrosu yer alır.  Sitcom, durum komedisi anlamına gelir. Sitcom dizilerinin çoğu gülme efektleri ile desteklenirken günümüzde artık kullanılmamaya başlamıştır.

1. Family Guy (IMDb: 8.2)

Family Guy
Family Guy

Family Guy, Seth MacFarlane tarafından yaratılan bir Amerikan animasyon komedisidir. Dizi Griffin ailesini konu alıyor. Ebeveynler Peter ve Lois, çocukları Meg, Chris ve Stewie. Ve insan biçimi verilen evcil köpekleri Brian aileyi oluşturur. Dizi kurgusal bir şehir olan Quahog’da geçmektedir. Dizinin konu aldığı mizahın büyük kısmı, Amerikan kültürünü yeren kesik şakalardan oluşmaktadır.

Griffin’ler, hiçbir vasfı ve fikri olmadığı kadar düşüncesi de olmayan baba Peter Griffin tarafından yönetiliyor. Peter, Family Guy’ın ana karakteridir. Boş zamanlarını arkadaşları Quagmire, Clevelend ve Joe ile Drunken Clam ‘de içki içerek geçiriyor. Karısı Lois, Peter’ın tam tersi sinirli ve hayatlarında normalliği sağlamaya çalışıyor. Fakat bunu yapamadığını, Peter’ı kontrol edemediğini sezonlar boyunca izliyoruz. Lois Griffin zengin Pewterschmidt ailesinden gelmektedir ve istemedikleri halde Peter ile evlenmiştir. Lois başarılı bir piyanist ve şarkıcıdır.

Stewie Griffin, bir bebek olabilir ama yaptıklarından ve palanlarından en kötü adamlara taş çıkartabileceğini kanıtlamıştır. Yetişkin biri gibi davranıyor ama hala oyuncak ayısına çok bağlı. Brian Griffin ailesinin köpeğidir. Tüm karakterler arasında en bilge ve en mantıklısı olarak karşımıza çıkar. Meg Griffin Peter ve Lois’in tek kızıdır.  Sık sık ailenin şaka konusu olur.  Hem çekici hem de ezik olarak görülür ve öyle davranılır.Chris Griffin, Peter ve Lois’in en büyük oğlu. Babasına hayranlık duyuyor ve körü körüne birçok şeyi takip etmesi ile başına büyük belalar açıyor.

Family Guy animasyon dizisi 1999 yılından yayın hayatına başlamıştır. Şuan hala yeni bölümleri yayınlanmaktadır.

2. The Good Place (IMDb: 8.2)

The Good Place
The Good Place

The Good Place, 4 sezon ve 53 bölümden oluşur. Dizide The Good Place adlı yer ölen iyi insanların gittiği kurgusal bir dünyadır.  Ana karakter Eleanor Shellstrop alışveriş yaparken hayatını kaybediyor ve İyi Yer’e geliyor. Burada iyi insanlar vardır. Eleanor zaman içerisinde İyi Yer’e ait olmadığını anlar. Eleanor insan hakları savunucusu olan başka aynı isimdeki biri ile karıştırıldığını fark eder. Eleanor dünyada kötü biri değildir ama bencil bir yaşam sürmüştür. İyi Yer’e ait olmadığını anlayan Eleanor iyi biri olmak için çabalamaya başlaması ve gelişen olaylar işlenir.

3. Brooklyn Nine Nine (IMDb: 8.4)

Brooklyn Nine Nine
Brooklyn Nine Nine

Brooklyn Nine Nine, NBC de yayınlanan Amerikan polis komedisidir. Dan Goor ve  Micheal Shur tarafından toplam 8 seozn 153 bölüm olarak yayınlanmıştır.  Dizi, New York City’nin 99. Karakolunda geçmektedir. Ana karakter, Jake Peralta oldukça başarılı bir dedektiftir. Başarısının yanı sıra hiçbir kural tanımazdır. Yüzbaşı Ray Holt karakola geldiği zamana kadar da kural tanımak zorunda kalmak ama Yüzbaşı Holt ile her şey değişir.  Yüzbaşı Holt katı, titiz ve kuraları olan biridir. Jake Peralta her ne kadar en başarılı dedektif olsa onu takip eden, çalışkanlıkta sınır tanımayan, başka bir karakter Amy Santiago ile tatlı rekabet halindedir.

Charles Boyle, Jake’in en yakın arkadaşıdır. Fiziksel olarak yetenekli bir dedektif değil. Garip ailesi, karmaşık ilişkileri ve Jake’e olan sonsuz sevgisi ile karşımıza çıkar. Dedektif Roza Diaz ve dedektif Terry Jeffords  hem kendi hikayeleri ile hem de karakolda sıkça yüzünüzü güldüren karakterlerdendir.

4. Modern Family (IMDb: 8.5)

Modern Family
Modern Family

Modern Family, 11 yıl ve 11 sezon boyunca birçok ödülün yanı sıra Emmy Ödülü de almıştır. Modern Family, eşcinsellik, ırkçılık, yaş farklılıkları, aile değerleri, cinsiyet konularını durum komedisi ile ele alarak izleyiciye farklı bir seyir zevki yaşatmıştır.

Bir tarafta, geleneksel yaşlı beyaz bir Amerikalı olan Jay Pritchett ile Kolombiyalı eşi Gloria ve üvey oğlu Manny ile yaşadıkları, duyguları, olaylar karşısındaki tepkileri, üvey oğul – baba ilişkisini anlatan aile. Bir tarafta Jay Pritchett ‘ın oğlu ve ailesi ile ilişkileri. Diğer tarafta Jay Prtitchett’ın kızı Claire ve onun aile ilişkileri anlatılmaktadır.

Birbirleriyle akraba, üç ayrı ailenin ilişkisinin anlatıldığı sıkılmadan izleyebileceğiniz kısa bölümlerden oluşan bir durum komedisidir.

5. The Office (IMDb: 9.0)

The Office
The Office

The Office, Dunder Mufflin kağıt şirketinde geçmektedir. Beyaz yakalıların çalıştığı bir ofiste ofisin patronu Micheal Scott’un çalışanları ile yakınlaşmaya ve samimi olmaya çalışması işlenir. Bu dizinin önemli bir yanı oyuncuların kameralarla sık sık göz göze gelmesidir. Ayrıca ofiste yaşanan olaylar sonrası, çalışanların verdikleri röportajlar ile seyirciyle birebir iletişim kurulur.

Micheal Scott, ana karakterdir. Sürekli ilgi odağı olma arzusu, genellikle bencil davranışlarıyla izleriz. Michael, ofis çalışanları ile olan etkileşimlerinde duygusuz ve temel sosyal normlardan habersizdir. İş arkadaşlarının gözünde kendi önemini abartma eğilimindedir ve neden onun coşkusunu paylaşmadıklarını anlayamaz. Michael, bir ofisin “hayallerin gerçek olduğu yer” olması gerektiğine inanır.

Karakterler;  Micheal Scott, Dwight Schrute, Jim Halpert, Pam Beesly, Ryan Howard, Kelly Kapoor, Angela Martin, Andy Bernard’dır.

Bu yazımızda Amerikan sitcom dizisi önerilerini paylaştık. Daha fazla dizi veya film önerisi için “Science’a Göre En Korkunç Filmler Listesi (2022 Güncel)” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler