Dünyanın En Sert İçkileri: Alkol Oranı En Yüksek İçkiler

Alkol oranı yüksek sert içkiler

Alkol oranı en yüksek içkilere yer verdiğimiz listemizde en ağır içki markalarının yanı sıra, tadım notları ve alkol oranlarına değiniyoruz. Bu listemizde içmek için cesaret isteyen onlarca kaliteli; viski, rum, tekila, cin ve rakılar var!

En yüksek alkollü içkiler her zaman en iyileridir. Kokteyllerden punchlara; farklı içeceklerde kullanabileceğiniz ya da sade içip bambaşka aromalar ve damak tatlarıyla sarhoş olacağınız içkileri listelediğimiz listemizde dünyanın en kalite ağır içkileri yer alıyor.

Bu listemizde yer alan tüm ağır içkiler genellikle alkol oranları %40’ın üzerinde olduğundan yüksek mukavemetli sert içkiler sınıfındadır. Bu nedenle sade içilmesi ya da yüksek dozda tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Listemizdeki tüm alkollü içecekler ve markaları eğitim amaçlı verilmiştir. 18 yaşından küçüklerin kullanması ve reşit olmayanlara satışı yasaktır.

Cocoroco (%96)

Cocoroco
Cocoroco

Dezenfektan olarak da kullanabileceğiniz %96’lık Cocoroco, alkol oranı son derece yüksek olan Bolivya’ya özgü yüksek derecede konsantre edilmiş etanoldür. En ağır içki de denebilir.

Rom gibi şeker kamışından yapılır. Cocoroco, yüksek alkol hacmi nedeniyle Şili gibi bazı komşu ülkelerde yasa dışıdır. En bilindik markaları Caiman ve Ceibo’dur. Listemizde yer alan alkol oranı en yüksek içkidir.

Spirytus Rektyfikowany (%95)

Spirytus Rektyfikowany
Spirytus Rektyfikowany

Polonya’da Polmos tarafından üretilen Spirytus Rektyfikowany hacimce %95 alkol içeren etil alkolün damıtılmış çözeltisidir. İsim olarak Lehçe “ormanın ruhu” anlamına gelir. İçenlerde sıklıkla çok güçlü bir yanma hissi görülür (Yanma hissi dayanılmaz bir hal alırsa su içilebilir). Geleneksel yöntemle damıtılmış içkilere kıyasla daha fazla alkol zehirlenmesine neden olduğundan sade içilmemesi önerilir.

Everclear (%95)

Everclear
Everclear

Amerikan Luxco tarafından tahıldan üretilen Everclear alkol oranı %60’dan %95’e kadar çıkabilen, yüksek derecede konsantre etanoldür. Amerikan alkollü içecek pazarında kötü şöhretli olarak anılır. Bazı ABD eyaletleri bu alkolün yüksek saflık derecesinde olması nedeniyle satışına kısıtlamalar getirdi.

Ayrıca Luxco, Everclear’ı Golden Grain ve Crystal Clear adı altında farklı isimlerle de piyasaya sürdü. Bununla birlikte Amerikalı rock grubu Everclear müzik grubu da adını bu alkolden esinlenerek oluşturmuş ve grubun solisti tarafından içkiye “Pure White Evil” takma adı verilmiştir.

Golden Grain (%95)

Golden Grain
Golden Grain

Luxco tarafından piyasaya sürülen Everclear’ın marka olarak farklı bir versiyonudur. Alkol içeriği olarak aynıdır ve tahıldan üretilir. Golden Grain, %95’lik alkol oranı ile yüksek dereceli konsantre etanoldür.

Üretici Everclear ve Golden Grain gibi alkollerin sade içilmemesini önerir. Su veya meyve suyu gibi sıvılarla seyreltilerek veya daha düşük seviyelerde konsantre edilmiş likör veya içkiler ile karıştırılarak tüketilmesini tavsiye eder.

Diesel 190 (%95)

Diesel 190
Diesel 190

Amerikan tahıllı içkileri arasında en popüler sert içkilerden biridir. %100 tahıldan üst üste iki kez damıtılmıştır. Son derece güçlüdür ve doğrudan içilmemeli, içeceklerle az miktarda tüketilmelidir. Diesel 190 genellikle ev yapımı likörler, punç ve çeşitli kokteyl karışımlarına eklenir. Tavsiye olarak; Limoncello (İtalyan Likörü) ile harika bir uyum sağlar.

Hapsburg Gold Label Premium Reserve Absinthe XC (%89.9)

Hapsburg Gold Label Premium Reserve Absinthe XC
Hapsburg Gold Label Premium Reserve Absinthe XC

İngiltere pazarındaki en güçlü absinthe olarak bilinen Hapsburg Gold Label Premium Reserve Absinthe XC, %89.9 alkol oranına sahip. Piyasada %72,5 oranında seyreltilmiş ve meyveli notalara sahip türleri de bulunur.

Absinthe popüler kültürde halüsinojen etkisi nedeniyle yeşil peri olarak da bilinir. Yine de bu bir mittir. Çünkü Absinthe halüsinojen bir etkiye sahip değildir. Ancak yüksek alkol oranı ve içeriğindeki pelin ve yeşil anason gibi bitkilerden kaynaklı olarak içenlerin çeşitli varsanılar görmesine neden olabilir.

Pincer Shanghai Strength (%88.8)

Pincer Shanghai Strength
Pincer Shanghai Strength

Alkolün anavatanı İskoçya’daki küçük bir alkollü içecek üreticisi olan Pincer Distillery tarafından Çin alkollü içecek pazarı için sınırlı sayıda üretilen Pincer Shanghai Strength, devedikeni ve mürver çiçeğinden yapılır. Alkol oranı ise %88.8’dir. Alkol oranının sekiz rakamlarından oluşmasının nedeni ise Çin kültüründe bu sayının uğurlu olarak atfedilmesindendir.

Balkan 176 Vodka (%88)

Balkan 176 Vodka
Balkan 176 Vodka

SKLAR’S yapımı, Balkan Dağları’ndan ithal edilen bir vodka olan Balkan 176 Vodka küçük partiler halinde elle işlendiği ve ardından üç kez damıtıldığı için son derece yüksek alkol oranına sahiptir. Hacmen %88 olan bu içki üzerinde 13 adet sağlık uyarısı bulunduğundan asla sade içilmemelidir.

Sunset Very Strong Rum (%84.5)

Sunset Very Strong Rum
Sunset Very Strong Rum

%84,5 alkol oranı ile Sunset Very Strong Rum en sert içkiler listemizde dokuzuncu sırada yer alıyor. İçinde badem ezmesi, hindistancevizi, zencefil, kakao ve tropikal meyve notaları içeren yüksek alkollü damıtık bir içkidir. Adı üzerinde güçlüdür. Bu nedenle Sunset Very Strong Rum, limonata, ananas suyu veya kola ile yoğun şekilde seyreltilerek servis edilir.

Good ol Sailor Vodka (%85)

Good ol Sailor Vodka
Good ol Sailor Vodka

İsveç’in PET şişede ürettiği ilk votkası olan Good ol Sailor Vodka aynı zamanda organik olarak yetiştirilen İsveç arpasından yapılan ilk votkalardan biridir.

Genelde votkaların yüksek hacimli cam şişelerde muhafaza edildiği algısını yıkan Good ol Sailor Vodka şişesi ekolojik bir teknolojiyle üretildi. Her ne kadar çevre dostu olsa da, %85 vodka alkol oranı olan bu içki sade içildiğinde göz yaşartıp yanma hissi verebiliyor.

John Crow Batty Rom (%80)

John Crow Batty Rom
John Crow Batty Rom

İspirto olarak da kullanabileceğiniz %80 alkol oranına sahip John Crow Batty Rom, Jamaika menşei bir rom türüdür. Jimmy Jango olarak da bilinir.

Bu beyaz roma adını veren John Crow Batty Efsanesi de Jamaika’da en bilinen hikayelerden biridir (John Crow bir çeşit akbabadır. Hindi Akbabası olarak da bilinir. Bu kuşlar çürüyen leşlerle beslendikleri için sağlam bir mideye sahiptir).

Bu içki Jamaika’da kutsal olarak addedilir ve birçok manevi etkinlikle kullanılır. Eğer Jamaika’ya yolunuz düşerse en aromatik içkilerden biri olan John Crow Batty Rom’u denemelisiniz.

Bacardi 151 (%75.5)

Bacardi 151
Bacardi 151

%75 alkol oranı ile şişede durduğu gibi durmayan Bacardi 151, 2016 yılında alevli şovlarda kullanılması ve şişelerin aşırı yanıcı olması nedeniyle üretimi durdurulsa da popülerliğini asla kaybetmedi. Çünkü kokteyllerin vaz geçilmezi haline geldi.

Özellikle Hurricanes veya Rum Punches gibi tatlı, meyveli kokteyllere harika bir aroma vermesiyle tanınıyor. Pürüzsüz ve hafif bir tada sahiptir ve vanilya izlenimli meyveli arka planı ile çok yumuşak bir içim deneyimi sunar.

Devil’s Springs Vodka 160 (%70)

Devil's Springs Vodka 160
Devil’s Springs Vodka 160

The Black Prince Distillery, Inc. tarafından üretilen Devil’s Springs Vodka en iyi vodka markalarından biridir. Hacmen, vodka alkol oranı %70’tir. Bu da onu sert bir içki yapar.

Devil’s Springs Vodka’yı sade içmek acı verici bir deneyim yaşamanıza neden olabilir. O yüzden güçlü kokteyllere aroma vermek için kullanılabilir. Ayrıca lavanta, narenciye kabuğu, bitki çayları, kırmızı biber, yaban turpu ve kurutulmuş meyvelerle harika bir uyum oluşturur.

Rivers Royale Grenadian Rum (%69)

Rivers Royale Grenadian Rum
Rivers Royale Grenadian Rum

Modern içki damıtma teknolojilerinden uzak, eski geleneksel yöntemler ile Karayipler’de 1800’lü yıllarında başından beri faal olan bir içki fabrikasında üretilen Rivers Royale Grenadian Rum alkol oranı %69 civarında.

İçki fabrikası, Grenada’nın kuzeydoğu kıyısında, aynı adı taşıyan nehrin yakınında yer alıyor ve romu araziden elde edilen taze sıkılmış şeker kamışı suyunun yanı sıra diğer yerel çiftliklerden de küçük bir miktar elde ettiği şeker kamışlarından elde ediyor.

Tat olarak; ananas suyu, muz, frenk üzümü ve yaz meyveleri notaları ile ardından ekşi süt ve ekşi bektaşi üzümü notalarına sahip. Bu özelliği ise onu karışık kokteyller için ideal bir seçenek haline getiriyor.

Chartreuse Elixir Vegetal liqueur (%69)

Chartreuse Elixir Vegetal liqueur
Chartreuse Elixir Vegetal liqueur

18. yüzyılda Carthusian rahipleri tarafından yaşam iksiri olarak üretilen içki, güçlü ama güzel bir likördür. Chartreuse Elixir Vegetal likör alkol oranı %69’dur. Bu özelliği ile sert içkiler arasında yer alır. Küp şeker veya şekerli su ile hafifçe seyreltilerek içilmesi tavsiye edilir.

Damakta seyreltilmemiş, inanılmaz derecede konsantre bir otsuluk gösterir, ancak alkol aşırı güçlü değildir. Su eklendiğinde (yaklaşık %40’a düşürmek için) daha tatlı bir okaliptüs notası ortaya çıkar.

Clarke’s Court Pure White Rum (%69)

Clarke's Court Pure White Rum
Clarke’s Court Pure White Rum

1937’den beri faaliyet gösteren Grenada’nın tartışmasız en büyük ve en iyi bilinen rom içki fabrikası olan Clarke’s Court’un fermente şeker kamışı suyu, şurup ve/veya melastan damıttığı bu içki, yedi kez uluslararası altın madalya kazanmış.

%69 alkol oranı ile en iyi rom markaları arasında yer alıyor. Clarke’s Court Pure White Rum, şeker şurubu, hindistancevizi ve taze kesilmiş çimen tadında, damakta ananas ve muzla sonuçlanıyor ve hızlı ama canlandırıcı bir bitişe sahip.

George T. Stagg Bourbon Whiskey (%69.35)

George T. Stagg Bourbon Whiskey
George T. Stagg Bourbon Whiskey

Frankfort, Kentucky’de bulunan içki üreticisi Buffalo Trace Distillery tarafından “Antique Collection” serisi için sınırlı sayıda damıtılmış, 15 yıl yıllandırılmış, sert ve filtre edilmemiş burbon viskidir. %69.35 alkol oranı ile en iyi viski markaları arasında yer alır.

George T. Stagg Bourbon Whiskey burunda kavrulmuş ceviz ve çikolata sosu; damakta baharat, vanilya ve vişneli pasta tadı bırakıyor. Bu viski, prestijli yarışmalarda saygın ödüllerle tanınmıştır; Dünya Viski Ödülleri’nde Altın Ödül’ü elde etmiş ve New York Dünya Şarap ve Alkollü İçkiler Yarışması’nda özel bir başarı göstererek Çift Altın Ödül’ü kazanmıştır.

Baijiu (%60)

Baijiu
Baijiu

Çin Rakısı olarak da bilinen Çin’in geleneksel içkisi Baijiu fermente sorgumdan (Süpürge darısı) damıtılmış bir tahıl likörüdür. Baiju’nun alkol oranı %40 ile %60 arasında değişir. Bu nedenle oldukça sert bir likördür.

Baijiu, Çin kültürünün derinlerine kök salmış bir içkidir ve üretimi, nesilden nesle aktarılan geleneksel yöntemlerle gerçekleşir. Bu yöntemler, “Ulusal ve Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras” statüsüne layık görülmüştür.

Baijiu’nun benzersizliği, özel maya ve katı fermantasyon başlatıcıları olan qu’sundan gelir ve hem sade olarak hem de kokteyllerde keyifle tüketilebilir.

St. George Absinthe Verte (%60)

St. George Absinthe Verte
St. George Absinthe Verte

Usta içki damıtıcısı Lance Winters tarafından geliştirilen St. George Absinthe Verte, %60 alkol oranına sahip en ikonik Amerikan Absintidir.

Buz, Sazerac, Absinthe Frappe ve kök bira ile servis edilir. Rezene ve anason öncülüğündeki derin bitkisel profil (nane, tarhun, fesleğen, melisa, mercanköşkotu ve ısırgan otu gibi taze otlar), limon ve narenciye ile mükemmel bir şekilde uyumlanıyor.

Laphroaig Ten Year Old Cask Strength (%58.6)

Laphroaig Ten Year Old Cask Strength
Laphroaig Ten Year Old Cask Strength

En sert İskoç viskisi Laphroaig Ten Year Old Cask Strength, 10 yıllık fıçıdan çıkmış güçlü bir viski markasıdır. Alkol oranı %58.6’dır. Özel sağlam bir  karaktere, derin, tatlı ve baharatlı tada sahiptir.

Ayrıca burunda vanilya, pipo tütünü ve deri kokusunun yanı sıra meşhur bir duman aroması bırakır. Sadece suya birkaç damla yeterlidir. Dilerseniz kokteyllerde de kullanabilirsiniz.

Bruichladdich X4 Quadruple Whiskey (%63.5)

Bruichladdich X4 Quadruple Whiskey
Bruichladdich X4 Quadruple Whiskey

Bruichladdich X4 Quadruple Whiskey, İskoçya’dan menşei 3 yıllık bir Single Malt viskidir. 08.2009’da %63,5 alkol oranıyla şişelenen bu viski, 1695 tarihinde İskoç gezgin Martin Martin’in özel bir Islay viski tarifine uygun şekilde dört kez damıtılarak üretilmiştir.

Hem tat hem de aroma açısından hafif bir damak tadı var. Mükemmel lezzet uzunluğu ile tatlı arpa ve tahıl şekeri aromaları hissediliyor.

Pisco (%50)

Barsol Pisco
Barsol Pisco

Peru ve Şili’nin ulusal içkisi Pisco, muskat üzümü (Moscatel) ile üretilmiş, üzüm suyu ile saf olarak damıtılmış bir brendidir. Genel olarak, ekşi notalara sahip Pisco Sour adlı kokteyli yapmak için kullanılır. Alkol oranı %50’dir.

Pisco adının kökeni ise Güney Amerikalı Kızılderili halkı Quechua’ların dilinden gelir ki, burada “uçan kuş” anlamındadır.

Altınbaş Rakı (%50)

Altınbaş Rakı
Altınbaş Rakı

Altınbaş Rakı, özellikle yumuşak içimi ve baş ağrısı yapmamasıyla bilinen, %50 alkol oranına sahip kaliteli bir rakıdır. %100 üzüm distilesinden üretilen bu rakı, Yeni Rakı’ya göre daha seçkin hammadde kullanımı ve en az bir yıl dinlendirilmesi ile fark yaratır.

Daha az miktarda üretildiği için, içimi zengin ve doygun bir lezzet sunar. Altınbaş, Türkiye’de rakı severler arasında, kalitesi ve özgün tadıyla kendine özel bir yer edinmiştir.

Cachaça (%48)

Cachaça
Cachaça 51

Brezilya menşei Cachaça, hammaddesi romla çok benzerdir ve şeker kamışından imal edilir. Ancak damıtma ve fermente yönteminin farklılığı onu roma göre biraz daha otsu ve meyvemsi notalara yönlendirir. Genellikle Caipirinha kokteylinin yapımında kullanılır. Alkol oranı %48’dir.

Fernet Branca (%45)

Fernet Branca
Fernet Branca

Alkol oranı %45 olan Fernet Branca, İtalyan kökenli, 40 çeşit ot ve baharattan yapılmış bir içki olup, özellikle İtalya ve Arjantin’de popülerdir.

Tadı bazılarına göre öksürük şurubu ve ispirto karışımını anımsatsa da, hazım sürecine yardımcı olduğu ve sağlığa faydalı olduğu düşünülmektedir. İtalya dışında en çok sevildiği yer Arjantin’de, genellikle kola ile karıştırılarak tüketilir.

Aquavit (%45)

Linia Aquavit
Linia Aquavit

Geleneksel İskandinav içkisi Aquavit, yüksek alkollü sert içkiler arasındadır. Patatesten damıtılıp çeşitli otlarla tatlandırılır. Alkol oranı %40 – %45 arasında değişir.

Diğer içkilerin üretiminden farklı bir yol izleyen Aquavit iki kez ekvatoru deniz yoluyla geçmesi gerekir. Bu içkinin bir de ilginç bir hikayesi vardır. Kimyon, dereotu, anason, kişniş, karabiber gibi baharatlar içeren Aquavit’in temel aroması ülkelere göre değişiklik gösterebiliyor.

Aquavit, tam bir parti içkisi olarak bilinse de İskandinav balık yemeklerinde harika bir eşlikçi olabilir.

Yeni Rakı (%45.5)

Yeni Rakı
Yeni Rakı

Türklerin milli içkisi Yeni Rakı, Mey|Diageo tarafından üretilen yüksek alkollü içki sınıfından sert bir içkidir. Yeni Rakı yaş veya kuru üzümden üretilen suma, şeker pancarı melasından elde edilmiş alkol ve anason tohumundan üretilir.

Damak zevkini geniş bir yelpazede tatmin edebilen, zengin lezzet profiline sahip tek içkidir. Bu rakının aromasında, suma işleminden gelen kuru ve yaş üzüm notaları öne çıkarken, anason tohumunun tatlı, reçinemsi ve hafif baharatlı tonları da hissedilebilir. Yeni Rakı’nın dengeli ve kalıcı tadı, rakı kategorisinin temel duyusal karakteristiklerini yansıtır.

Coruba Rum (%40)

Coruba Rum
Coruba Rum

Jamaika romu olarak da bilinen Coruba Rum, %40 alkol oranına sahip en iyi rom markasıdır. Elle şişelenmeden önce 18 yıl meşe fıçılarında yıllandırılır.

Bu rom burunda tatlı baharatlar ve karamel ile Demerara şekeri, kurutulmuş muz ve bal kokusuna sahiptir. Damakta ise pişmiş meyve, elma kabukları, şekerleme ve tereyağı notaları bırakır. Kaliteli bir puronun yanında harika bir eşlikçidir.

Gilbey’s Gin (%40)

Gilbey’s Gin
Gilbey’s Gin

En meşhur cin markalarından biri olan Gilbey’s Gin, Kırım savaş gazisi Gilbey kardeşler (Walter ve Alfred Gilbey) tarafından 1895’ten beri üretilen, London Dry Gin sınıfından bir içkidir. Gilbey’s Gin Diageo’ya aittir ancak Jim Beam Brands tarafından uzun vadeli bir lisans altında üretilip satılmaktadır. Bu içki %40 alkol oranına sahip olup sert bir içkidir.

Gilbey’s Gin, narenciye ve ardıç, bitkisel, baharatlı, kök notaları ile çam ve limon kremalı turta dolgusuna sahip bir aromaya sahiptir. Damakta ise ardıçtan ziyade limon ve narenciye hakimdir; ancak ikisi uyumdan çok birbirine zıt tatlar oluştuyor.

Chivas Regal Viski (%40)

Chivas Regal
Chivas Regal

Dünyanın en çok satan İskoç viskisi Chivas Regal, listemizin yüksek alkollü, 12 yıllık en sert içkileri arasında yerini kesinlikle hak ediyor. Hacmen %40 alkol oranına sahip olan Chivas Regal, İskoçya’da Pernod Ricard tarafından üretilir.

Aroma olarak vanilyalı muhallebi, anason, limonlu lor ve tereyağlı şekerlemenin kremsi karışımına sahiptir. Damakta ise daha fazla muz ve yenibaharla tatlandırılmış kremsi bir arpa maltı da hissediliyor.

Absolute Vodka (%40)

Absolute Vodka
Absolute Vodka

İsveç menşei Absolute Blue Vodka, Chivas Regal gibi Fransız Pernod Ricard tarafından üretilir. Dünyanın en büyük alkollü içki markalarından biridir. Absolute Vodka’nın alkol oranı %40’tır. Sade içilebilir ve genelde birçok kokteyl için tamamlayıcı unsurdur.

Absolute Vodka, hafif hamurumsu ve kıtır ekmek, karabiber ile neredeyse nötr bir aromaya sahiptir. Damakta karabiberimsi baharat ve hafif esmer ekmek, kremalı soda, vanilya ve meyankökü gibi notalar bırakır.

Olmeca Tequila (%40)

Olmeca Tequila
Olmeca Tequila

Yine Pernod Ricard Grubu tarafından Meksika’nın Jalisco şehrinde üretilen premium tekiladır. Mavi Agav bitkisinden yapılır. Alkol oranı %40’tır. Sert bir içkidir. Genellikle kokteyllerde kullanılır. Ancak sade olarak da içilir. Damakta kavrulmuş yeşil biberler ve bitkisel otlar, üzerine bal, kızarmış fındık ve narenciye kabukları tadı bırakır.

Ayrıca bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa, sitemizde yer alan “10 Egzotik Kokteyl Tarifi: Tropikal Lezzetleri Evinize Taşıyın” adlı listemize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler