Açık Dünya MMO Oyunu Dune: Awakening İncelemesi

Açık Dünya MMO Oyunu Dune: Awakening İncelemesi

Sahip olduğu kendine has evreni ve hikayesiyle bizleri adeta içine çeken Dune, Funcom ile birlikte oyun dünyasının kapılarını aralıyor. Bu hikayenin baş kahramanı olarak hayatta kalma mücadelesini üst seviyede yaşayacağınız Dune: Awakening oyununu inceledik.

Bilim Kurgu kategorisinin enlerinden olan kitap serisiyle büyük bir hayran kitlesine ulaşmış olan Dune, beyaz perdeye uyarlanmasıyla da büyük beğeni toplamıştı.

2022 yılında GamesCom canlı yayınında ise Funcom adlı oyun şirketi, Frank Herbert’in başyapıtından esinlenerek “Binlerce oyuncu tarafından paylaşılan geniş ve kusursuz Arrakis’te, hayatta kalma aşamasından hakimiyete kadar yükselin.” sloganı ile Dune: Awakening’i  duyurdu.

Steam, PS5 ve XBox Series XIS’de yer alacak olan Dune: Awakening oyununun çıkış tarihi henüz duyurulmadı fakat oyuncular beta sürümü için kayıt yaptırabiliyor. Gelin büyük bir heyecanla beklenen oyunu detaylıca inceleyelim:

Dune: Awakening Konusu Nedir?

Aksiyon ve maceranın zirvede olduğu Dune: Awakening; oyuncuyu hayatta kalma mücadelesi ile zorlayan ve onun yaratıcılığının önünü açan bir çevrimiçi Açık Dünya Hayatta Kalma MMO (Devasa çok oyunculu)’sudur.

Dune: Awakening Paul Atreides
Dune: Awakening Paul Atreides

Paul Atreides’in başrolde olduğu oyunda Arrakis gezegeninin, altında esrarengiz kaynaklar barındırdığı çöllerinde zorlu hava koşullarının ve dev solucanların meydan okuduğu hayat şartları içerisinde karakterinizi geliştirerek hayatta kalma mücadelesi işleniyor.

Oyunda yer alan diğer tüm karakterleri tanımak için Dune kitap ve filmlerini inceleyebilirsiniz.

Dune: Awakening Hikayesi

2022 yılında GamesCom canlı yayınında duyurulan Dune: Awakening, hala geliştirilmeye devam ediliyor. Henüz net bir hikaye açıklaması olmasa da oyunun yaratıcı direktörü Joel Bylos, röportajında bazı sinyaller vermiş oldu.

Joel Bylos, verdiği röportajda evrenin neredeyse her yönden aynı olduğunu fakat ana film ve kitaplardan alternatif bir hikayeye sahip olduklarını ifade etti.

Buradan yola çıkılarak Dune: Awakening’te, film ve kitaptaki ana temaların yer aldığı fakat farklı bir hikayenin işleneceği kanısına varılıyor.

Arrakis gezegeni
Arrakis gezegeni

Bylos’un röportajında yaptığı başka bir açıklamaya göre ise oyunda, filmde işlenen zamanın 8 yıl sonrası ele alınacak. Yani oyunda 10200 yıllarını görmemiz kuvvetle muhtemel.

Bu bilgiler dışında oyun hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için ise yapılacak açıklamaları takip etmemiz gerekecek gibi gözüküyor.

Sistem Gereksinimleri

Dune: Awakening geliştirilmeye devam eden bir oyun olması sebebiyle sistem gereksinimleri hakkında da detaylı bir bilgi henüz yok. Yalnızca 64 bit işletim sisteminin gerekliliği hakkında bir açıklamaya sahibiz.

Dune: Awakening
Dune: Awakening

Fakat Arrakis’in büyüleyici manzaralarını nefes kesici bir biçimde ekrana yansıttığı güçlü grafik yapısı ile ve devasa çok oyunculu çevrimiçi bir oyun olması ile sistem gereksinimlerinin de yüksek seviyede olması ihtimali yüksek gözüküyor.

Dune: Awakening Oynanışı ile İlgili Bilgiler

Dune: Awakening her ne kadar bir hikayeye sahip olsa da, oyunun gidişatını ve karakterin gelişimini oyuncunun kararlarına ve yaratıcılığına bırakıyor.

Bu noktada oyun içerisinde yaşadığınız bir durum karşısında verdiğiniz kararlar oldukça kritik bir rol oynayacak. Gelin birlikte Dune: Awakening’in oynanışı ile ilgili önemli noktalara bakalım:

  • Oyuna başlarken kendi karakterinizi oluşturarak ve becerilerini geliştirerek yaratıcılığınızı ortaya koyun.
  • Haydutların kanunsuz bir biçimde kolay av aradığı bu gezegende önce hareketli köylerde dolaşın.
  • Coriolis fırtınaları ile kumların yer değiştirmesiyle altında yatan nefes kesici kaynakları, eski test istasyonları ve daha birçok yeni sırları keşfedebilirsiniz.
  • Arrakis’te su hayattır. Su kaynağı bulmayı öğrenin ve damıtıcı giysinizin bakımını yaparak su disiplini uygulayın.
  • Güneş ve kum fırtınalarında hayatta kalmak için sığınağınızı nerede üreteceğinizi ve geliştireceğinizi seçin. Açık çöldeki her adımı kum solucanı riskine karşı tartın.
  • Piyade, kara ve uçan araçlar arasında hızlı tempolu etkileşim ile ölümcül pusulardan büyük organik savaşlara kadar destansı 3. Şahıs savaşına katılın.
  • Holtzman aygıtlarından bir dizi menzilli ateşli silaha kadar emrinizdeki her şeyi kullanın. Yakın dövüş tekniklerini ve Büyük İmparatorluk Okulları tarafından öğretilen diğer yetenekleri kullanarak insan potansiyelinin sınırlarını zorlayın.
  • Baharat uzun ömürlülüğü, zenginliği ve gücü temsil eder. Evrendeki en değerli kaynağı hasat etmek için çöllerde büyük baharat darbeleri arayın. Borsada baharat satın veya bağımlılığınız pahasına potansiyelinizi genişletmek için tüketin.

Oyun dünyası ile yakından ilgileniyor veya keşfetmek istiyorsanız “Yeni RPG Oyunu Starfield Hakkında Bildiğimiz Her Şey” adlı oyun incelememizi ve kategorimizde yer alan diğer oyun içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Dune: Awakening Fragmanı

Arrakis’in uçsuz bucaksız çöllerinde geçen Dune: Awakening oyunu, hayatta kalma ve hakimiyet kurma mücadelesinin sınırlarını zorlayan bir video oyunudur. Funcom’un paylaştığı Dune: Awakening fragmanı:

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler