Acid Western Türünün En İyi 10 Filmi

Western filmlerinin alt türü olan Psikedelik ya da Acid Western’nin ne olduğunu ve Acid Western türündeki en iyi 10 filmi listeledik.

Western türü, iyi ya da kötü, belirli bir dönemin endişelerini yansıtmaya gelince her zaman Amerikan sinemasının en çok yönlü türü olmuştur.

Western’in bir alt türü olan Acid Western ortaya çıktığından beri klasik Western filmlerinin dengesini değiştirdi ve sinemaya pek çok iyi film kazandırdı.

Acid Western Film Nedir?

Acid Western türü, ilk kez 1960 ve 1970’lerde ortaya çıktı. Türün ortaya çıktığı dönem LSD gibi uyuşturucuların da yaygınlaştığı bir dönemdi, bu yüzden adına Psikedelik Western de dendi.

Aslında filmler herhangi bir uyuşturucu kültürünü teşvik etmiyor veya yansıtmıyordu. Onlar sadece dönemin popüler hareketinin havalı stilini ve değerlerini uyarladılar. Aynı zamanda, standart Spagetti Western (İtalyan Western) ile ilgili olağan faktörlerin çoğu filmlerde hala mevcuttu.

Bu türe dahil edilebilecek filmler ilk defa 1960’lardan itibaren ortaya çıkmış olmakla beraber ‘Acid Western’ tanımlaması ilk kez literatüre Jim Jarmusch’un “Dead Man” filmi için Haziran 1996’da Chicago Reader’da yayınlanan bir film incelemesi ile girdi.

Bu yeni alt türü benimseyenler, klasik westernlerin -iyi adamın şehre indiği, kötü adamı öldürdüğü ve kızı aldığı filmler- kalıplaşmış yapısını ortadan kaldırdı ve hatta bazen tersine çevirdi. Çölü halüsinasyonlu bir ölüm ve yıkım yerine dönüştürdü.

Geleneksel Western’de batıya yolculuk, kurtuluşa ve gelişmeye giden bir yol olarak görülürken Acid Western’de bunun tam tersi olarak ölüme doğru bir yolculuk, bir kabus olur.

Mutlaka İzlemeniz Gereken Acid Western Film Önerileri

1960’lardan itibaren birçok Acid Western filmi vizyona girdi ve popüler karşılandı.

1. The Shooting (Çekim)

The Shooting (Çekim)
The Shooting (Çekim)

Acid Westernlerim ilki sayılan The Shooting, gizemli bir kadının (Millie Perkins), Willet (Warren Oates) ve Coley (Will Hutchins) adlı iki kovboyu onu para karşılığı Kingsley’e götürmek için ikna etmesini konu alır. İki kovboy başta tereddüt edip şüphe duysa da kabul ederler.

Yolculukları sırasında bu iki adamla sadistçe oynamaktan zevk alan esrarengiz ödül avcısı Billy Spear (Jack Nicholson) da onlara katılır. Bu gizemli yolculukta kadının amacının ne olduğu ise tam bir sırdır.

2. Dead Man (Ölü Adam)

Dead Man (Ölü Adam)
Dead Man (Ölü Adam)

En bilinen ve en yeni Acid Western filmlerinden biri olan Dead Man, ölümcül şekilde yaralanmış bir adamın yaşayanlar diyarından ölüler diyarına ruhsal yolculuğunu konu alır.

19. yüzyılda Amerika’da yaşayan William Blake (Johnny Depp) isimli bir muhasebeci, ıssız, ücra bir bölgeye atanır. Son derece kötü bir anında karşılaştığı ‘Hiç Kimse’ adındaki Amerikan yerlisi, Blake’in aynı isimdeki, ölmüş bir şair olan William Blake olduğuna inanır. ‘Hiç Kimse’ ile birlikte atılacağı bu yolculuk, William Blake’in bambaşka bir insana dönüşmesine sebep olur.

3. El Topo (Köstebek)

El Topo (Köstebek)
El Topo (Köstebek)

El Topo (Köstebek) filminde Köstebek lakaplı bir kanun kaçağı, küçük oğluyla birlikte çölde bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk sırasında bölgede yaşayan tehlikeli silahşorlarla karşılaşırlar ve El Topo hepsini yok eder.

Ancak oğlunu rehin bırakıp bu bölgeyi terk etmek zorundadır. Artık sığındığı yerde kendi gücüyle yüzleşmesinin zamanıdır.

Dışlanmışların ininde onu manevi bir uyanış beklemektedir. Gözlerini açtığında dünyayı değiştirmek ve oğlunu bulmak üzere planlar yapmaya başlar.

Ayrıca sevdiği kadın için “çölün dört ustası”na meydan okur. Onları yenerek yüksek bir mertebeye erişse de aşık olduğu kadının ihanetine uğrar. Arınıp kutsal bir yola girmeye karar veren Köstebek, her biri toplumdan dışlanmış pek çok insanın umudu olur.

4. Blueberry

Blueberry
Blueberry

1870’lerde iç savaş gazisi şerif Mike S. Blueberry’nin hayat öyküsü olarak nitelendirebileceğimiz bu filmde, Palomito şehrinin şerifi olan Blueberry’nin kızılderili topraklarındaki altına gözünü diken esrarengiz katil Wally Blount’un peşine düşmesi konu alınıyor.

5. Walker

Walker
Walker

Alex Cox’un tüm sinema geleneklerini yıkan bir halüsinasyon biyografisi olan Walker, emrindeki bir grup paralı askerle birlikte 1850’lerde Meksika’yı işgal eden ve sonra da kendini Nikaragua’nın başkanı ilan eden Amerikalı maceraperest William Walker’ın (Ed Harris) hikayesini anlatıyor.

6. The Hired Hand (Kiralık El)

The Hired Hand (Kiralık El)
The Hired Hand (Kiralık El)

Acid Western türünün önemli örneklerinden olan The Hired Hand (Kiralık El), güneybatıda yedi yıl işten işe sürüklendikten sonra terk edilmiş karısına dönen bir adamı konu alır. Küskün kadın, sadece kiralık olarak taşınmayı kabul ederse kalmasına izin verecektir.

7. Requiem for a Gringo (Bir Gringo için Ağıt)

Requ
Requ

Eugenio Martín ve José Luis Merin’in yönettiği Bir Gringo İçin Ağıt, küçük erkek kardeşinin şiddetli ölümünün intikamını alan bir adama odaklanıyor. Leopar derisi giyen Ross Logan (Lang Jeffries), sorumlu çeteyi ele geçirmeye başlar.

8. A Girl is a Gun (Bir Kız Bir Silahtır)

A Girl is a Gun (Bir Kız Bir Silahtır)
A Girl is a Gun (Bir Kız Bir Silahtır)

A Girl is a Gun, kanundan kaçan Billy the Kid’in, baştan çıkarıcı ve muhtemelen yalancı bir kadınla birlikte ıssız çöllerde bir yolculuğa çıkmasını konu alır. Hırsızlık yaptığına şahit olmuş birini öldürecek kadar acımasız olan bu adam, bir o kadar da sakar ve beceriksizdir.

9. For a Few Dollars More (Birkaç Dolar İçin)

For a Few Dollars More
For a Few Dollars More

Birkaç Dolar İçin, biri para, diğeri intikam için çete lideri El İndio’nun peşine düşen ödül avcısı Manco ve Albay Mortimer’in yollarının kesişmesini anlatır.

Ödül avcıları, suçlu ve kaçakların peşine düşerek, onların kellerine biçilen paraları kazanırken, son ödül azılı bir hapishane kaçkını olan Indio’nun kellesine konulan 10.000 dolardır. Filmde Albay ve Monco ortak olup Indio ve bütün adamlarıyla yüzleşirler. Ya kazanacaklardır ya da öleceklerdir.

10. Greaser’s Palace (Greaser’in Sarayı)

Greasers Palace
Greasers Palace

Greaser’s Palace , bir hayvanat bahçesi görevlisi giysisi içinde İsa benzeri bir figür olan Jesse’nin (Allan Arbus), şarkıcı-dansçı-aktör olarak iş bulmak için Kudüs’e gitmesini konu alıyor. Yıkık bir Batı kasabasında, Greaser’ın oğlu Lamy’yi (Michael Sullivan) ölümden geri getirene kadar yerel patron Seaweedhead Greaser (Albert Henderson) ile ters düşer.

Bu yazımızda Western filmlerinin alt türü olan Acid Western’in tanımını anlattık ve en iyi 10 Acid Western filmini listeledik. İlginizi çektiyse yine sitemizde yer alan “Dans ve Müziğin Buluştuğu En İyi 20 Müzikal Film” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler