76. Cannes Adayı Killers of the Flower Moon İncelemesi

Killers of the Flower Moon incelemesi

Bu yazımızda Killers of the Flower Moon filminin cinayetlere odaklanan konusunu,  ünlü yönetmenini,  Oscarlı oyuncularına yer verdik. Ayrıca Killers of the Flower Moon Cannes’ta nasıl karşılandı ve film adaylıkları hakkında tüm detaylar.

Bu yıl 76. kez düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nde merakla beklenen filmlerden biri de Martin Scorsese’nin yönettiği Leonardo DiCaprio ve Robert De Niro’nun başrollerinde olduğu: Killers of the Flower Moon. Film, David Grann’ın  kitabından uyarlanmıştır.

Killers of the Flower Moon Konusu

Killers of the Flower Moon kitabının konusunu, 1920’lerde Oklahoma’da yaşanan Osage cinayetleri oluşturur. Killer of the Flower Moon aynı zamanda bir tarihî kurgu kitabıdır.

Osage kabilesi, yerleştikleri topraklarda petrol bulunmasıyla çok zengin olmuş ancak bu servet yüzünden pek çok kabile üyesi öldürülmüştür. Cinayetlerin arkasında kimlerin olduğunu araştırmak için FBI devreye girmiş ve bu olaylar FBI’ın kuruluşuna tanıklık etmiştir.

Killers of the Flower Moon filmden bir kare
Killers of the Flower Moon filmden bir kare

Cinayetlerden etkilenen Osage kabilesinin bir ailesi üzerinden olaylar anlatılır. Mollie Burkhart adlı bir Osage kadını, beyaz bir adam olan Ernest Burkhart ile evlidir. Kız kardeşleri Rita ve Anna da beyaz adamlarla evlenmiştir. Diğer kız kardeşi Minnie ise gizemli bir hastalıktan ölmüştür.

Anna’nın başından vurularak öldürülmesiyle Mollie, ailesinin servetleri yüzünden hedef alındığını düşünmeye başlar. Ardından annesi Lizzie de aynı hastalıktan ölür ve Rita ile kocası Bill Smith evlerindeki patlamada hayatlarını kaybeder. Mollie, ailesinin birer birer katledildiğini ve kendisinin de sırada olduğunu anlar.

Cinayetleri araştırmak için görevlendirilen FBI ajanlarına odaklanılır. Araştırmanın başında Tom White adlı eski bir Teksas şerifi vardır. Ekibiyle birlikte yaptığı soruşturmada, cinayetlerin arkasında Mollie’nin kocası Ernest Burkhart ile onun amcası olan William Hale adlı zengin ve nüfuzlu bir adamın olduğunu ortaya çıkarır.

Cinayetlerin peşine düşülür ve daha fazla kurban olduğunu keşfeder. Ayrıca cinayetlerden sorumlu olanların tam olarak adalet önüne çıkarılmadığını ve Osage kabilesinin yaşadığı acıların unutulduğunu gösterir.

Killers of the Flower Moon Film Yönetmeni

Killers of the Flowers Moon filminin yönetmeni Martin Scorsese’dir. Martin Scorsese, Amerikalı bir film yönetmeni, senarist ve yapımcıdır. 1942 yılında New York’ta doğmuştur.

Sinema tarihinin en önemli ve etkili yönetmenlerinden biri olarak kabul edilir. Scorsese, Robert De Niro, Leonardo DiCaprio, Harvey Keitel gibi ünlü oyuncularla sık sık çalışmıştır.

Martin Scorsese ve Lily Gladstone
Martin Scorsese ve Lily Gladstone

Filmlerinde genellikle suç, şiddet, din ve İtalyan-Amerikan kültürü gibi temaları işlemiştir. Scorsese’nin en bilinen filmleri arasında Mean Streets (1973), Taxi Driver (1976), Raging Bull (1980), Goodfellas (1990), Casino (1995), The Departed (2006), Hugo (2011) ve The Irishman (2019) sayılabilir.

Scorsese, 2007 yılında The Departed filmiyle En İyi Yönetmen Oscarı’nı kazanmıştır.

Killers of the Flower Moon Oyuncuları

Filmin başrol oyuncuları; Leonardo DiCaprio  ve Robert De Niro’dur.  DiCaprio, Ernest Burkhart adlı bir karakteri canlandırırken, De Niro ise onun amcası olan William Hale’i oynamaktadır.

Leonarda DiCaprio, 2016 yılında The Revenant filmiyle En İyi Erkek Oyuncu Oscarı’nı kazanmıştır. Robert De Niro ise 1975 yılında The Godfather II filmiyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı’nı, 1981 yılında Raging Bull filmiyle En İyi Erkek Oyuncu Oscarı’nı kazanmıştır.

Leonardo DiCaprio ve Robert De Niro
Leonardo DiCaprio ve Robert De Niro

Diğer önemli oyuncular arasında Lily Gladstone, Jesse Plemons, Brendan Fraser ve John Lithgow bulunmaktadır. Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca ünlü müzisyenler Jack White, Jason Isbell ve Sturgill Simpson da yer almaktadır.

Lily Gladstone, Certain Women filmiyle Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü’nü kazanmıştır.

Killer of the Flowers Moon Cannes’ta Nasıl Karşılandı?

Killers of the Flower Moon, Cannes Film Festivali’nde 20 Mayıs 2023 tarihinde dünya prömiyeri yapılmıştır. Filmin gösterimi sonrasında izleyiciler tarafından 9 dakika boyunca ayakta alkışlanmıştır. Bu alkış, festivalde şimdiye kadar gösterilen filmler arasında en uzun ve en gürültülü olanı olarak kaydedilmiştir.

Cannes Film Festivali
Cannes Film Festivali

Filmin yönetmeni Martin Scorsese, teşekkür konuşmasında Osage kabilesine, filmde yer alan tüm oyunculara ve Apple TV+’a övgüler yağdırmıştır.

Filmin çekimleri 2021 yılında Oklahoma’da gerçekleştirilmiştir. Filmin gösterim tarihi 6 Ekim 2023 olarak belirlenmiştir.

Filmin IMDb puanı ise 7.5/10 olarak belirlendi.

Killers of the Flower Moon Cannes Adaylıkları

Killers of the Flower Moon filmi Cannes’ta ödüller için güçlü bir aday olarak görülüyor;

  • Altın Palmiye (En İyi Film)
  • Büyük Ödül (İkinci En İyi Film)
  • Jüri Ödülü (Üçüncü En İyi Film)
  • En İyi Yönetmen
  • En İyi Senaryo
  • En İyi Kadın Oyuncu (Lily Gladstone)
  • En İyi Erkek Oyuncu (Leonardo DiCaprio veya Robert De Niro)

Filmin ödül kazanıp kazanmadığı ise 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan kapanış töreninde açıklanacaktır.

Bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa sitemizde bulunan “95. Akademi Ödülleri’nde Oscar Adayı En İyi Filmler” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Killers of the Flower Moon Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler