Yunan Mitolojisinde İlham Perileri: Müzler

Yunan Mitolojisinde İlham Perileri: Müzler

Tarihin ilk zamanlarından beri var olan ve Yunan Mitolojisinde geçen, Uranüs’ün kızları ilham perileri yani Müz’ler kimlerdir? Musalar olarak da bilinen Müzler hakkında bilmeniz gereken tüm detaylara değindik.

Mitolojide bir konunun içine girdiğimizde çok farklı ve çeşitli bilgiler edinebiliriz. Bu yüzden bazı kaynaklara göre yalnızca 3 tane ilham perisi olduğu söylenir. Bunlar toprak ana Gaia ve Uranüs’ün kızları olarak; sahne, ilham ve doğaçlama olarak sınıflandırılır.

Bazı kaynaklara göre ise 9 tane İlham Perisi olduğu söylenir ve biz bu yazımızda hafıza ve dilin tanrıçası olan Mnemosyne ve tanrıların tanrısı olarak bilinen Zeus’un kızlarını inceleyeceğiz.

İlham Perileri Müzler Kimlerdir?

Musa’lar olarak da bilinen ilham perilerinin çokta çarpıcı birer hikayeleri yoktur ancak onların bu hayata bir geliş nedeni, sembol ettikleri ve ilham oldukları bazı konular vardır.

Söylentiye göre MÖ 570 yıllarında Pisagor, İtalya’nın Kroton şehrini ziyaret eder ve oraya Müz’ler hakkında bir tapınak yaptırmak ister. Bunun sebebi Kroton halkının her türlü kötülüğü içinde barındıran, cahil ve hiçbir işe yaramayan bir toplumdan ibaret olmasıydı. Pisagor ise bilim, sanat ve edebiyat gibi uğraşların Kroton halkının içinde bulunduğu kötülükten çıkaracağını düşünüyordu nitekim öyle de olmuştu.

Yani ilham perilerinin amacı bilim ve sanatın gücünü kullanarak kötülüğü ve cahilliği toplumdan defetmekti.

Müzler, zaman boyunca bir çok özel günde ve davette yer almış ve orada kendilerine has yeteneklerini sergilemişlerdir.

Ayrıca Amerika’daki J. Paul Getty Müzesi’nde 9 tane ilham perisinin heykeli bulunmaktadır. Bir rivayete göre 1960 yıllarında Burdur Şehrindeki Kremna Antik Kentinde halkın para kazanmak için yaptığı kazı çalışmalarında 9 tane kadın heykeli bulunmuş ve bulunan heykeller müzeye satılmıştı.

1. İlham Perisi Euterpe

İlham perisi Euterpe
İlham perisi Euterpe

Euterpe, güzel sanatlar konusunda Homeros gibi ünlü ozanlara ilham vermekle görevlidir. Her zaman yanında bulunan Aulos adındaki flütü kendisinin icat ettiği söylenir ve Euterpe bu flütle beraber simgelenir. Lirik şiirin korucusu olan Euterpe ve sekiz kız kardeşinin sıkça gittiği Helicon Dağ’nda yaratıldığına ve onların birer su perisi olduğuna dair söylentiler de vardır. Bundan dolayı Helicon Dağı Müz’ler için birer ibadet yeri haline gelmiştir.

2. İlham Perisi Erato

İlham Perisi Erato
İlham Perisi Erato

Güzel veya arzulanan anlamına gelen Erato erotik şiirin ilham perisidir. Erato genellikle karşımıza, başında gül veya mersin çelengi takarken çıkar. Bazense Eros’un yanında okunu tutarken de tasvir edilir. 9 ilham perisinin en güzeli olarak da bilinir. Ayrıca evlilikle ilgili şarkılarında ilhamı olduğu söylenir.

3. İlham Perisi Kalliope

İlham Perisi Kalliope
İlham Perisi Kalliope

Güzel sesli anlamına gelen Kalliope epik şiirin ilham kaynağıdır. Sesi o kadar güzeldi ki duyan her canlıyı peşinde sürüklerdi ve söylediği şarkılara dansla eşlik ederdi. Resimlerde genelde elinde bir parşömenle görülmesinin sebebi ise söz sanatlarında bir usta olması ve belagat tanrıçası olarak nitelendirilmesidir.

4. İlham Perisi Kleio

İlham Perisi Kleio
İlham Perisi Kleio

Kleio, tarihin bildirici ilham perisidir. Tarihi, gelenekleri ve kültürleri korumak, tarihin unutulmasını önlemek, hikayeleştirmek ve destanlara ilham olmak onun göreviydi.

5. İlham Perisi Melpomene

İlham Perisi Melpomene
İlham Perisi Melpomene

Sahne sanatlarında tragedya’nın ilhamı olan Melpomene oldukça güçlü bir hayal dünyasına sahiptir. Genelde elinde trajik bir maske ve sert bakışlarıyla temsil edilir.

6. İlham Perisi Polimnia

İlham Perisi Polymnia
İlham Perisi Polymnia

Polymnia oldukça ciddi ve bir şeyler düşünürken tasvir edilir. genellikle uzun pelerinli elbiseler giyer ve duvaklar takar. Meditasyonun ve sakinliğin ilham perisidir.

7. İlham Perisi Terpsikhore

İlham Perisi Terpsikhore
İlham Perisi Terpsikhore

Terpsikhore’da tıpkı diğer kız kardeşleri gibi dans edip şarkı söylerdi. Bir çok enstrümantal alet çalar gittiği davetlerde tanrıları eğlendirirdi. Aynı zamanda kendi alanında başarıya ulaşmak isteyen insanlara ilham olurdu.

8. İlham Perisi Thalia

İlham Perisi Thalia
İlham Perisi Thalia

Thalia, övgüleri sonsuza dek yeşeren bir bereket tancırasıdır. Tıpkı kardeşleri gibi dans edip şarkı söyler ve antik yunanda güzel sanatların gelişiminden sorumlu olduğu söylenir.

9. İlham Perisi Urania

İlham Perisi Urania
İlham Perisi Urania

Astronomi tanrıçası olarak biline Urania kehanet gücüne sahipti ve yıldızların dizilimine bakarak geleceği söyleyebilirdi. Tıpkı diğer Müz’ler gibi dans edip şarkı söylerken hem tanrıları eğlendirir hem de insanlara ilham olurdu.

Ayrıca Yunan mitolojisi ilginizi çekiyorsa, Yunan Mitolojisinde Harpiler kimdir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler